Ухвала суду № 33701554, 12.09.2013, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.09.2013
Номер справи
826/4235/13-а
Номер документу
33701554
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/4235/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Федорчук А.Б. Суддя-доповідач: Аліменко В.О.

У Х В А Л А

Іменем України

12 вересня 2013 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду в складі:

Головуючого судді Аліменка В.О.,

суддів Кучми А.Ю., Федотова І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу позивача Приватного акціонерного товариства «Укрпрофтур» на Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.05.2013 року у справі за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства «Укрпрофтур» до Комунального підприємства «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації», третя особа Фонд державного майна України про визнання протиправними дії, скасування державної реєстрації права власності, -

В С Т А Н О В И Л А :

У березні 2013 року Приватне акціонерне товариство «Укрпрофтур» звернулись до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Комунального підприємства «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації», третя особа Фонд державного майна України, в якому просили суд визнати протиправними дії відповідача при реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна, що розташовані за адресою: м. Черкаси, вул. Пацаєва, буд. 13 за Фондом державного майна України; скасувати державну реєстрацію права власності на об'єкти нерухомого майна, що розташовані за адресою: м. Черкаси, вул. Пацаєва, буд. 13 за Фондом державного майна України.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.05.2013 року в задоволені зазначеною адміністративного позову - відмовлено.

Не погодившись з вищезазначеним судовим рішенням, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.05.2013 та прийняти нову якою задовольнити позов в повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними у справі доказами, колегія суддів приходить до наступного.

Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Господарського суду Черкаської області від 12.10.2011 р. по справі №17/06/05/15/5026/1366/2011 було прийнято Рішення, в якому зазначено наступне: « 1. Позов до виконавчого комітету Черкаської міської ради задовольнити частково. Визнати недійсним рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради № 1080 від 05.10.2001 року «Про оформлення права власності на туристичний готель на 360 місць по вул. Фрунзе, 29». У позові в частині визнання незаконним та скасування Свідоцтва від 11.10.2001 року на право власності на туристичний готель, що знаходиться в м. Черкаси по вул. Фрунзе, 29, виданого дочірньому підприємству «Черкаситурист» Українського закритого акціонерного товариства по туризму та екскурсіях «Укрпрофтур», відмовити. Позов до приватного акціонерного товариства «Укрпрофтур» та дочірнього підприємства «Черкаситурист» приватного акціонерного товариства «Укрпрофтур» задовольнити повністю. Визнати за державою Україна в особі Фонду державного майна України (01133, м. Київ, вул. Кутузова, буд. 18/9, код ЄДРПОУ 20055032) право власності на туристичний готель, що знаходиться в м. Черкаси по вул. Фрунзе, буд.29, загальною вартістю 5218,7 тис.грн., до складу якого входить: готель (літ. А-9), прибудова (літ. А-2, АI-2, АII-2, АIII-2), гаражі (літ. Б,В), трансформаторна (ТП), огорожа (№1), замощення (I).».

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, виконав покладеного на нього обов'язку щодо доказування правомірності прийнятого рішення.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалі справи, Фонд державного майна України звернувся до Відповідача з заявою про проведення державної реєстрації права власності на нерухоме майно (Готель), що розташоване за адресою: м. Черкаси по вул. Фрунзе, буд.29, яке належить державі Україна в особі Фонду державного майна України на підставі рішення Господарського суду Черкаської області від 12.10.2011 р. по справі №17/06/05/15/5026/1366/2011.

Статтями 3 та 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що речові права на нерухоме майно, їх обмеження та правочини щодо нерухомого майна підлягають обов'язковій державній реєстрації в порядку, встановленому Законом. Обов'язкові державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, зокрема, щодо власності на нерухоме майно.

Статтею 182 Цивільного кодексу України встановлено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації, порядок проведення якої та підстави відмови в ній встановлюються законом.

Стаття 20 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» та п. 2.7 Тимчасового положення передбачають, що документи, які встановлюють виникнення, припинення, перехід прав на нерухоме майно і подаються для державної реєстрації прав на нерухоме майно, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом, Цивільним кодексом України та іншими нормативно-правовими актами.

Порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно в Україні визначений Тимчасовим положенням про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженим наказом Міністерства юстиції України N 7/5 від 07.02.2002 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18.02.2002 за N 157/6445 (далі - Тимчасове положення).

Згідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» - державна реєстрація прав проводиться на підставі, зокрема, договорів, укладених у порядку, встановленому законом.

Відповідно до приписів Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07 лютого 2002 року N 7/5 (надалі - Положення), це Положення визначає порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно в Україні і спрямоване на забезпечення визнання та захисту цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна.

Положення діє на всій території України і є обов'язковим для виконання громадянами, міністерствами, іншими центральними і місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, підприємствами і організаціями незалежно від форм власності.

Згідно з вимогами частини другої статті 17 Закону N 1952-IV державна реєстрація речових прав на нерухоме майно проводиться, зокрема, за наявності даних технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, речові права стосовно яких підлягають реєстрації.

У разі реєстрації переходу права власності на нерухоме майно, дані стосовно нерухомого майна, в тому числі його технічні характеристики, право щодо якого реєструється, вже містяться у Реєстрі прав.

Відповідно до пункту 1.2 Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24 травня 2001 року N 127, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10 липня 2001 року за N 582/5773, технічна інвентаризація, яка проводиться з метою визначення складу об'єму будівлі, споруди, оцінки технічного стану та вартості передбачає первинну технічну інвентаризацію та поточні інвентаризаційно-оцінювальні роботи для встановлення змін за певний період часу після первинної інвентаризації.

Наведене свідчить, що проведення поточної технічної інвентаризації нерухомого майна у разі реєстрації переходу права власності відповідно до Закону N 1952-IV та Тимчасового положення є обов'язковою за умови встановлення обставин щодо змін у його технічному стані.

Крім того, положення статті 24 Закону N 1952-IV не містять такої підстави для відмови у проведенні державної реєстрації права власності, а частиною третьою цієї статті встановлено заборону відмовляти у її проведені з не передбачених цим Законом підстав.

Згідно пункту 1.7 Положення державна реєстрація прав проводиться реєстратором БТІ за наявності матеріалів технічної інвентаризації, підготовлених тим БТІ, реєстратор якого проводить державну реєстрацію прав на цей об'єкт.

Відповідно до пункту 3.5.6 цього Положення реєстратор БТІ відмовляє у проведенні державної реєстрації прав, якщо не проведено технічну інвентаризацію об'єкта, права щодо якого підлягають державній реєстрації.

Згідно пункту 3.5 Положення державній реєстрації підлягають виключно заявлені права за умови їх відповідності законодавству і поданим документам. Реєстратору БТІ забороняється тлумачити права або самостійно вносити зміни до відомостей про заявлені права.

У справі, яка розглядається, сторони за умовами договору домовились не змінювати стан майна і не довели в суді протилежне, тому у відповідача були всі підстави здійснити державну реєстрацію переходу права власної на підставі Рішення суду без проведення поточної технічної інвентаризації.

Отже, державний реєстратор правомірно провів оскаржувані реєстраційні дії, про що вніс до ЄДР відповідні записи.

Підсумовуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що доводи викладені в апеляційній скарзі не знайшли свого підтвердження, оскаржувана постанова прийнята судом відповідно до норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу позивача Приватного акціонерного товариства «Укрпрофтур» на Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.05.2013 року - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.05.2013 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення Ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддя В.О. Аліменко

Судді А.Ю. Кучма

І.В. Федотов

.

Головуючий суддя Аліменко В.О.

Судді: Кучма А.Ю.

Федотов І.В.