УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2013 року Справа № 8665/13 Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Затолочного В.С.,
суддів Кузьмича С.М., Матковської З.М.,
з участю секретаря судового засідання Нефедової А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 13.11.2009 року у справі за позовом Відкритого акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі Львівського обласного управління ВАТ «Державний ощадний банк України» до Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова про визнання протиправними дій та про спонукання до дій, -
В С Т А Н О В И В:
В березні 2009 року Відкрите акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» в особі Львівського обласного управління ВАТ «Державний ощадний банк України» (далі - Позивач, ВАТ «Державний ощадний банк України») звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Галицькому районі м.Львова (далі - Відповідач, ДПІ в Галицькому районі м.Львова) про визнання протиправними дій та про спонукання до розгляду по суті первинної скарги на податкове повідомлення рішення № 0000422351/0/09325703 від 27.02.2009 року.
Позивач мотивує позов тим, що у разі збільшення органом державної податкової служби суми податкового зобов'язання (пені та штрафних санкцій) або податкового боргу раніше надіслане податкове повідомлення або податкові вимоги не відкликаються, а на суму такого збільшення органом державної податкової служби надсилається окреме податкове повідомлення. Збільшена сума податкового зобов'язання може бути оскаржена платником податків за процедурою та із застосуванням строків, установлених для оскарження нового податкового зобов'язання.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 13.11.2009 року позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у Галицькому районі міста Львова щодо залишення без розгляду первинної скарги Львівського обласного управління ВАТ «Державний ощадний банк України» на податкове повідомлення-рішення № 0000422351/0/09325703 від 27.02.2009 року.
В решті позовних вимог відмовлено.
Постанову суду першої інстанції оскаржила ДПІ в Галицькому районі м.Львова, подавши на неї апеляційну скаргу.
Відповідач зазначає, що не погоджується з висновком суду першої інстанції та вважає, що постанова підлягає скасуванню.
Як обґрунтування апеляційної скарги звертає увагу на пропущення Позивачем строків оскарження податкового повідомлення-рішення.
Вислухавши суддю-доповідача, представника Позивача, яка просить в задоволенні апеляційної скарги відмовити, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що Державною податковою інспекцією у Галицькому районі м. Львова проведена документальна перевірка Львівського обласного управління ВАТ «Ощадбанк» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2005 року по 30.06.2008 року.
За наслідками перевірки складено Акт № 2977/22-0/009325703 від 28.10.2008 року на підставі якого винесено податкове повідомлення рішення № 0000372351/0/09325703/19281 від 07.11.2008 року про визначення податкового зобов'язання із земельного податку у сумі 39332.46 грн.
Не погоджуючись з визначеним зобов'язанням, Позивач розпочав процедуру адміністративного оскарження.
За наслідками розгляду повторної скарги ДПІ у м. Львові винесено Рішення про результати розгляду повторної скарги № 2865/110/25-005/5 від 23.02.2009 року.
Відповідно до Рішення про результати розгляду повторної скарги № 2865/110/25-005/5 від 23.02.2009 року скарга Позивача була залишена без задоволення, а податкове повідомлення-рішення - без змін та прийнято нове податкове повідомлення-рішення від 27.02.2009 року, яким донараховано 6508,20 грн. земельного податку та застосовано штрафну (фінансову) санкцію в сумі 3254,10 грн.
Львівським обласним управлінням ВАТ «Державний ощадний банк України» 06.03.2009 року було подано первинну скаргу про перегляд податкового повідомлення-рішення ДПІ у Галицькому районі м. Львова № 0000422351/0/09325703 від 27.02.2009 року.
18 березня 2009 року отримано відповідь за № 3180/25-005 від 16.03.2009 року. ДПІ у Галицькому районі м. Львова залишила без розгляду первинну скаргу Львівського обласного управління ВАТ «Державний ощадний банк України».
Вірно встановивши обставини справи, суд першої інстанції правильно застосував до правовідносин між сторонами відповідні їм норми матеріального права.
Порядок подання та розгляду органами державної податкової служби скарг платників податків при оскарженні ними в адміністративному порядку податкових повідомлень, податкових повідомлень-рішень визначається Положенням про порядок подання та розгляду скарг платників податків державними податковими адміністраціями, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації від 11.12.1996 № 29 та чинного на момент виникнення спірних відносин (далі - Положення).
Відповідно до пункту 9 Положення, Державна податкова адміністрація (інспекція) при розгляді скарги (заяви) платника податків перевіряє законність і обґрунтованість рішення (податкового повідомлення, податкової вимоги), що оскаржується, і приймає одне з таких рішень:
1) залишає рішення (податкове повідомлення, податкову вимогу), яке оскаржується, без змін, а скаргу (заяву) без задоволення;
2) скасовує в певній частині рішення (податкове повідомлення, податкову вимогу), яке оскаржується, і не задовольняє скаргу (заяву) платника податків в певній частині;
3) скасовує рішення (податкове повідомлення, податкову вимогу), яке оскаржується, і задовольняє скаргу (заяву) платника податків;
4) про податковий компроміс;
5) збільшує суму податкового зобов'язання (пені та штрафних санкцій) або податкового боргу;
6) залишає у випадках, передбачених статтею 8 Закону України «Про звернення громадян», скаргу (заяву) без розгляду та повертає її автору.
Рішення, прийняте за розглядом скарги, може бути менш сприятливе для платника податків, ніж рішення, яке оскаржувалося. У разі збільшення органом державної податкової служби суми податкового зобов'язання (пені та штрафних санкцій) або податкового боргу раніше надіслане податкове повідомлення або податкові вимоги не відкликаються, а на суму такого збільшення органом державної податкової служби надсилається окреме податкове повідомлення. Збільшена сума податкового зобов'язання повинна бути сплачена або може бути оскаржена платником податків за процедурою, визначеною цим Положенням, із застосуванням строків, установлених для сплати або оскарження нового податкового зобов'язання (абзац 7 пункту 9 Положення).
Відповідно до пунктів 4.1, 4.2 Положення, у разі коли платник податків вважає, що орган державної податкової служби невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до органу державної податкової служби, податкове повідомлення або рішення якого оскаржується, зі скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати.
Скарга повинна бути подана до органу державної податкової служби протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення органу державної податкової служби.
Дата подання скарги (заяви) - день фактичного подання скарги (заяви) до відповідного органу державної податкової служби, а в разі надсилання скарги (заяви) поштою - дата відправлення скарги (заяви), зазначена відділенням поштового зв'язку в повідомленні про вручення поштового відправлення та на конверті (абзац 10 пункту 3 Положення).
Отже, Позивачем в межах строків та з дотриманням чинного законодавства подано первинну скаргу на податкове повідомлення рішення №0000422351/0/09325703 від 27.02.2009 року, яке не було предметом розгляду жодного податкового органу будь-якого рівня.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що Відповідач протиправно залишив скаргу Позивача №25-08/637 від 06.03.2009 року на податкове повідомлення рішення № 0000422351/0/09325703 від 27.02.2009 року без розгляду.
Доводи апеляційної скарги не відповідають законодавству України та не можуть бути підставою для її задоволення.
З огляду на викладене, постанова суду першої інстанції відповідає обставинам справи, наявним в ній доказам, прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для її скасування колегія суддів не знаходить.
Керуючись ст.ст. 160 ч. 3, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова залишити без задоволення.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 13.11.2009 року у справі № 2а-2335/09/1370 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя В.С. Затолочний
Судді С.М. Кузьмич
З.М. Матковська
Повний текст виготовлено 20.09.2013 року