Постанова № 33699667, 23.09.2013, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.09.2013
Номер справи
821/3535/13-а
Номер документу
33699667
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" вересня 2013 р. Справа № 821/3535/13-а Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бездрабка О.І.,

при секретарі - Транчуковій О.С.,

за участю:

представника позивача - Омельченко Т.Й.,

представника відповідача-1 - Юдіна В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ампір" до Державної податкової інспекції у м.Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області про стягнення пені за прострочення бюджетного відшкодування з ПДВ,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Ампір" (далі - позивач, ТОВ "Ампір") звернулося з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м.Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області (далі - відповідач-1), Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області (далі - відповідач-2), у якому просить стягнути з Державного бюджету на користь позивача пеню за прострочення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в сумі 15313,64 грн.

Свої вимоги мотивує тим, що підприємство подавало до ДПІ у м.Херсоні декларації та заяви про повернення сум бюджетного відшкодування: за жовтень 2012 року у розмірі 211027 грн., за грудень 2012 року у розмірі 1615600 грн. Заявлену суму бюджетного відшкодування за жовтень 2012 року у розмірі 211027 грн., за грудень 2012 року у розмірі 1615600 грн. та пеню бюджетної заборгованості станом на 29.05.2013 р. у розмірі 6140 грн. та 39438,35 примусово стягнуто постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 29.05.2013 р. по справі № 821/1641/13-а. Вказані суми бюджетного відшкодування підтверджені відповідачем та перераховані 02.07.2013 р. на рахунок в банку позивача, але з порушенням встановлених законодавством строків. У зв'язку з цим, позивач просить стягнути пеню за прострочення бюджетного відшкодування у розмірі 15313,64 грн.

У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити. Зазначила, що відповідачем не заперечуються заявлені ТОВ "Ампір" суми бюджетного відшкодування, про що свідчить лист від 07.05.2013 р. № 7860/10/20.2-28 і ці суми були перераховані на рахунок у банку ТОВ "Ампір", однак з порушенням строків, встановлених Податковим кодексом України. Пунктом 200.23 статті 200 ПК України передбачено нарахування пені за порушення строків відшкодування сум податку. Згідно розрахунку сума пені за прострочення бюджетного відшкодування складає 15313,64 грн. Просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача-1 заперечував проти позовних вимог, оскільки відсутні підстави для стягнення пені за прострочення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість.

Представник відповідача-2 у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача-1, дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.

Відповідно до пп.14.1.18 п.14.1 ст.14 ПК України бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків встановлений статтею 200 Податкового кодексу України.

Згідно з п.200.7 ст.200 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Відповідно до п.200.8 ст.200 ПК України до декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України.

Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних (п.200.10 ст.200 ПК України).

Положеннями п.200.11 ст.200 ПК України визначено, що за наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, контролюючий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.

Згідно з п.200.12 ст.200 ПК України контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Відповідно до п.200.13 ст.200 ПК України на підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.

За приписами п.200.14 ст.200 ПК України якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки орган державної податкової служби виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган, зокрема, у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування.

Відповідно до п.200.15 ст.200 ПК України у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або орган державної податкової служби розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, орган державної податкової служби не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган Державного казначейства України. Орган Державного казначейства України тимчасово припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням.

Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

З аналізу вказаних правових норм слідує, що процес підтвердження заявлених сум бюджетного відшкодування закінчується висновком органу державної податкової служби, на підставі якого органи Державного казначейства України здійснюють перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку.

Судом встановлено, що постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 29.05.2013 р. по справі № 821/1641/13-а з Державного бюджету стягнуто на користь позивача бюджетне відшкодування з податку на додану вартість за жовтень 2012 року у сумі 211027 грн., за грудень 2012 року у сумі 1615600 грн., пеню у сумі 45578,35 грн. Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 15.08.2013 р. постанову залишено без змін.

Положеннями п.1 ст.72 КАС України визначено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь та самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Таким чином, судовим рішенням, яке набрало законної сили, підтверджено обґрунтованість заявленої ТОВ "Ампір" суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за жовтень 2012 року у сумі 211027 грн., за грудень 2012 року у сумі 1615600 грн., пеню у сумі 45578,35 грн.

При розгляді даної справи судом встановлено, що ТОВ "Ампір" подано до ДПІ у м.Херсоні податкову декларацію з ПДВ за жовтень 2012 року, у якій заявлено суму бюджетного відшкодування ПДВ 211027 грн. Відповідачем було проведено документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування бюджетного відшкодування, за результатами якої складено довідку від 07.02.2013 р. № 905/15-4/31294087, відповідно до якої підтверджено відображене позивачем бюджетне відшкодування за жовтень 2012 року в сумі 211027 грн., грудень 2012 року в сумі 1615600 грн.

Відповідачем-1 листом від 07.05.2013 р. № 7860/10/20.2-28 підтверджено наявність підтверджених сум бюджетного відшкодування з ПДВ за жовтень 2012 року у сумі 211027 грн., за грудень 2012 року у сумі 1615600 грн.

Заборгованість бюджетного відшкодування з ПДВ за жовтень 2012 року в сумі 211027 грн. та за грудень 2012 року в сумі 1615600 грн. (187930 грн.+475890 грн.+475890 грн.+475890 грн.) перераховано 02.07.2013 р., що підтверджується випискою з банківського рахунку ТОВ "Ампір" від 02.07.2013 р.

Згідно із п.200.23 ст.200 ПК України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважається заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки НБУ, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Отже, виходячи з аналізу вказаної норми, нарахування пені здійснюється на суму бюджетної заборгованості, погашення якої відбулося.

Позивачем на підтвердження своїх вимог щодо стягнення пені за прострочення бюджетного відшкодування з ПДВ у сумі 15313,64 грн. надано розрахунок. Дослідивши вказаний розрахунок, суд погоджується із зазначеними у ньому сумами.

1) Розрахунок пені бюджетної заборгованості з ПДВ за жовтень 2012 року:

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 29.05.2013 р. стягнуто з Державного бюджету бюджетне відшкодування з ПДВ за жовтень 2012 року в сумі 211027 грн., грудень 2012 року в сумі 1615600 грн. та пеню у сумі 45578,35 грн. До складу стягнутої пені входить згідно розрахунку 6140 грн. - пеня бюджетної заборгованості за жовтень 2012 року, станом на 29.05.2013 р. (справа № 821/1641/13-а).

02.07.2013 р. позивачу перераховано бюджетне відшкодування з ПДВ за жовтень 2012 року у розмірі 211027 грн.

Кількість днів бюджетної заборгованості з 30.05.2013 р. по 02.07.2013 р. складає: 02 (травень) + 30 (червень) + 02 (липень) = 34 дні.

Розрахунок пені: 211027 грн. (заборгованість бюджету за жовтень 2012 року) х 9 (120 % облікової ставки НБУ) : 365 (днів року) х 34 (днів прострочення) = 1769,16 грн. (сума пені).

2) Розрахунок пені бюджетної заборгованості з ПДВ за грудень 2012 року:

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 29.05.2013 р. стягнуто з Державного бюджету бюджетне відшкодування з ПДВ за жовтень 2012 року в сумі 211027 грн., грудень 2012 року в сумі 1615600 грн. та пеню у сумі 45578,35 грн. До складу стягнутої пені входить згідно розрахунку 39438,35 грн. - пеня бюджетної заборгованості за грудень 2012 року, станом на 29.05.2013 р. (справа № 821/1641/13-а).

02.07.2013 р. позивачу перераховано бюджетне відшкодування з ПДВ за грудень 2012 року у розмірі 1615600 грн.

Кількість днів бюджетної заборгованості з 30.05.2013 р. по 02.07.2013 р. складає: 02 (травень) + 30 (червень) + 02 (липень) = 34 дні.

Розрахунок пені: 1615600 грн. (заборгованість бюджету за грудень 2012 року) х 9 (120 % облікової ставки НБУ) : 365 (днів року) х 34 (днів прострочення) = 13544,48 грн. (сума пені).

Таким чином, загальний розмір пені складає: 1769,16 + 13544,48 = 15313,64 грн.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги ТОВ "Ампір" обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Позов задовольнити.

Стягнути з Державного бюджету на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Ампір" (м.Херсон, вул.Будьонного, 5а, код ЄДРПОУ 31294087) пеню за прострочення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у сумі 15313 (п"ятнядцять тисяч триста тринадцять) грн. 64 коп.

Стягнути з Державного бюджету на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Ампір" (м.Херсон, вул.Будьонного, 5а, код ЄДРПОУ 31294087) судовий збір у сумі 153 (сто п"ятдесят три) грн. 14 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 24 вересня 2013 р.

Суддя Бездрабко О.І.

кат. 8.2.3