Постанова № 3367954, 02.03.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
02.03.2009
Номер справи
2а-5556/08/8
Номер документу
3367954
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

02.03.09Справа №2а-5556/08/8 (09:33 г.) м. Сімферополь Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кушнової А.О. , при секретарі Кудіновій О.М., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Заступника прокурора м. Сімферополя в інтересах держави в особі Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим

до Акціонерного товариства закритого типу "Вітас"

про стягнення штрафних санкцій

за участю представників:

від прокурора Васьків Я.Й. посвідчення№ 09021,

від позивача Ніколаішвілі Вероніка Яківна, довіреність № 3 від 08.01.09,

від відповідача не зявився,

Суть спору: Заступник прокурора м. Сімферополя в інтересах держави в особі Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Кримзвернувся до Окружного адміністративного суду АРК з адміністративним позовом до Акціонерного товариства закритого типу "Вітас", про стягнення штрафу в сумі 680,00грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим розгляд справ про правопорушення на ринку цінних паперів, вчинених на території України, здійснює згідно з Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» №448/96-ВР від 30.10.1996р., Положенням про територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в Автономної Республіці Крим, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №585 від 14.10.2005р., та Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затвердженими наказом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 09.01.1997р. №2 (у редакції рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 13.02.2001р. №27)(із змінами та доповненнями), які були чинні на час розгляду справи про правопорушення.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що відповідач не своєчасно розкрив особливу інформацію про зміну складу посадових осіб емітента, яка розкривається згідно ст. 41 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23.02.2006 р. № 3480-ІУ, розділів І, ІІ Положення про подання річного звіту закритими акціонерними товариствами до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого рішенням ДКЦПФР від 03.06.2003 р. № 227, зареєстрованого в Міністерстві юстиції Украй 25.06.2003 р. № 115/7836 (яке було чинне на час здійснення правопорушення).

Прокурор та позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі, просили позов задовольнити.

Відповідач у судове засідання не зявився, про день, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином та завчасно рекомендованою кореспонденцію з рекомендованим повідомленням про вручення. Відповідач заперечень проти позову не представив, про причини неявки суду не повідомив.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представника позивача та прокурора, суд

ВСТАНОВИВ:

АТЗТ "Вітас"є юридичною особою, зареєстрованою в Єдиному державномуреєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, ідентифікаційний код 20732633.

01.08.07 р. рішенням загальних зборів акціонерів АТЗТ "Вітас"було змінено склад посадових осіб емітента. Повідомлення про це було розміщено відповідачем в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів 05.09.2007 р. о 19:01 г., хоча провести розміщення вищезазначеної інформації відповідач повинен був до 03.08.2007 р. до 10:00 год.

Відповідачем було опубліковано зміни складу посадових осіб емітентів у Бюлетені «Цінні папери України» 05.09.07 р., хоча провести опублікацію емітент зобовязаний був до 07.08.07 р.

Відповідачем було надано інформацію про зміни складу посадових осіб емітентів до ТУ ДКЦПФР в АРК 26.09.07 р., хоча строк надання такої інформації встановлено до 14.08.07 р. Зазначені порушення були зафіксовані в акті перевірки від 04.10.07 р. № 159-АР (а.с.3).

За несвоєчасне розкриття особливої інформації про зміну складу посадових осіб емітента АТЗТ "Вітас", Територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим було винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 27.09.07 р. № 02/04/1501 (а.с.30).

04.10.07 р. Територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим було винесено постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів № 02/04/1571, якою встановлено, що розгляд справи про правопорушення АТЗТ "Вітас" відбудеться 11.10.07 р. о 10:30 г. у Територіальному управлінні Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим (а.с. 28).

За несвоєчасне надання інформації Територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим 11.10.07 р. було винесено постанову про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 159-АР, якою на АТЗТ "Вітас"накладено штрафні санкції у розмірі 680 грн. та розяснено, що штрафні санкції необхідно сплатити протягом 15-ти днів з моменту отримання постанови, а копію платіжного доручення направити протягом пяти робочих днів до Територіального управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим (а.с.4). Вказана постанова була направлена відповідачу 11.10.2007 р. за вих. № 02/04/1609 (а.с.5).

Відповідачем не надано доказів оскарження постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або у судовому порядку.

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ст. 4 КАС України правосуддя в адміністративних справах здійснюється адміністративними судами. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Відповідно до п. 4 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Отже позивач є субєктом владних повноважень, а спір про стягнення штрафу, накладеного позивачем на відповідача при виконанні владних управлінських функцій має ознаки публічно-правового спору та повинний розглядатися в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначає Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996р. за № 448/96-ВР (із змінами та доповненнями) (далі Закон № 448).

Згідно ст. 1 Закону Закон № 448 Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює захист інтересів держави шляхом державного регулювання ринку цінних паперів, тобто здійснення комплексних заходів щодо впорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та попереджує зловживання та порушення у цій сфері.

Відповідно до ст.5 Закону № 448 державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Відповідно до ст.6 Закону № 448 Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат ітериторіальні органи (ч.1). Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи (ч.2).

Відповідно до ст.7 Закону № 448 до основних завдань Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку входить захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень (п.4 ч.1).

Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідно до покладених на неї завдань встановлює вимоги, порядок та стандарти щодо обов'язкового розкриття інформації емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, забезпечує створення інформаційної бази даних про ринок цінних паперів відповідно до чинного законодавства (п.15 ч.2).

Відповідно до п.14 ст.8 Закону № 448 Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників.

Відповідно до ст.9 Закону № 448 уповноваженими особами Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку є: Голова та члени Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку; начальники відповідних територіальних органів Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку; працівники центрального апарату - за письмовим дорученням Голови або членів Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку; працівники відповідних територіальних органів Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку - за письмовим дорученням начальника відповідного територіального органу Комісії.

Перелік правопорушень на ринку цінних паперів, а також конкретні санкції, що можуть застосовуватися до юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів, передбачені ст. 11 Закону № 448. Одним з видів правопорушень є неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації, за що передбачено накладення штрафу у розмірі до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відносини, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів і провадження професійної діяльності на фондовому ринку, з метою забезпечення відкритості та ефективності функціонування фондового ринку регулюються Законом України «Про цінні папери та фондовий ринок» 23.02.2006р № 3480-ІV із змінами і доповненнями (далі Закон №3480).

Статтею 39 Закону №3480 встановлені вимоги до розкриття інформації емітентами, а саме: емітенти, які здійснили відкрите (публічне) розміщення цінних паперів, зобов'язані своєчасно та в повному обсязі розкривати інформацію про: фінансово-господарський стан і результати діяльності емітента у строки, встановлені законодавством; будь-які дії, що можуть вплинути на фінансово-господарський стан емітента та призвести до значної зміни ціни на його цінні папери; власників великих пакетів (10 відсотків і більше) акцій.

Статтею 41 Закону № 3480 визначено поняття особливої інформації про емітента це інформація про будь-які дії, що можуть вплинути на фінансово-господарський стан емітента та призвести до значної зміни вартості його цінних паперів.

До особливої інформації належать відомості про: прийняття рішення про розміщення цінних паперів на суму, що перевищує 25 відсотків статутного капіталу; прийняття рішення про викуп власних акцій; факти лістингу/делістингу цінних паперів на фондовій біржі; отримання позики або кредиту на суму, що перевищує 25 відсотків активів емітента; зміну складу посадових осіб емітента; зміну власників акцій, яким належить 10 і більше відсотків голосуючих акцій; рішення емітента про утворення, припинення його філій, представництв; рішення вищого органу емітента про зменшення статутного капіталу; порушення справи про банкрутство емітента, винесення ухвали про його санацію; рішення вищого органу емітента або суду про припинення або банкрутство емітента.

Строки, порядок та форми подання особливої інформації про емітента встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регулярної, особливої інформації та інформації про іпотечні цінні папери (далі - Інформація) емітентами цінних паперів та подання її до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) регулюється Положенням про Територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим, затвердженим Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 585 від 14.10.2005 р. Дія Положення поширюється на всіх емітентів цінних паперів, крім емітентів державних цінних паперів, інвестиційних сертифікатів.

Згідно з Положенням Управління є територіальним органом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, підпорядкованим та підзвітним їй та реалізує в АРК завдання, покладені на Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку.

Відповідно до ч.3 р. І Положення емітенти цінних паперів у випадках, передбачених цим Положенням, зобов'язані розкривати на фондовому ринку у такій послідовності Інформацію шляхом:

-розміщення на безоплатній основі в загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів (далі - загальнодоступна інформаційна база даних Комісії) або в її інформаційному ресурсі, поновлюваному у режимі реального часу (далі - стрічка новин);

-опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Комісії (далі - офіційні друковані видання);

-подання до Комісії.

Емітент після розкриття Інформації відповідно до вимог цього Положення може на власний розсуд додатково оприлюднити Інформацію на власному або іншому сайті у глобальній інформаційній мережі Інтернет (далі - сторінка в мережі Інтернет).

Частиною 13 розділу І Положення встановено, що у разі, якщо емітент несвоєчасно розкриває Інформацію, розкриття якої є обов'язковим відповідно до законодавства, в тому числі нормативно-правових актів Комісії, емітент повинен письмово повідомити Комісію з обґрунтуванням причин, що призвели до несвоєчасного розкриття Інформації, додати такі пояснення до регулярної інформації у вигляді супровідного листа, складеного у довільному вигляді та засвідченого підписом керівника та відбитком печатки емітента.

Про несвоєчасне розкриття Інформації емітент повідомляє акціонерів або інвесторів шляхом оприлюднення Інформації та відповідного повідомлення у стрічці новин протягом двох днів, але не пізніше 10.00 години третього дня після дня виявлення емітентом факту несвоєчасного розкриття.

Відповідно до ч. 17 р. І Положення інформація вважається розкритою своєчасно, якщо вона оприлюднена, опублікована та подана (надіслана) до Комісії у формі, порядку та строки, встановлені цим Положенням.

Відповідно до ч.4,5, гл.1 р. ІІ Положення обов'язок емітента цінних паперів щодо розкриття особливої інформації виникає з дати вчинення будь-якої дії, що може вплинути на фінансово-господарський стан емітента та призвести до значної зміни вартості його цінних паперів. Емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати особливу інформацію у повному обсязі відповідно до вимог цього Положення

Відповідно до ч.2, гл.2 р. ІІ Положення до особливої інформації про емітента цінних паперів належать відомості про зміну складу посадових осіб емітента. Датою вчинення дії вважається дата прийняття рішення органом емітента, уповноваженим приймати таке рішення. До інформації про зміну складу посадових осіб емітента відноситься інформація про звільнення або призначення посадових осіб емітента, які вважаються такими відповідно до законодавства. Датою вчинення дії вважається дата прийняття рішення відповідним органом управління емітента щодо зміни складу посадових осіб емітента.

Відповідно до ч.1, гл.3 р. ІІ Положення розкриття особливої інформації має здійснюватись шляхом оприлюднення у стрічці новин, опублікування в офіційному друкованому виданні та подання до Комісії. Розкриття особливої інформації здійснюється у такі строки:

- у стрічці новин - протягом двох робочих днів з дати вчинення дії, але не пізніше 10.00 години третього робочого дня, після дня вчинення дії;

- в офіційному друкованому виданні - протягом п'яти робочих днів з дати вчинення дії;

- подання до Комісії - протягом десяти робочих днів з дати вчинення дії.

Відповідно до р. VII Положення державний контроль за розкриттям Інформації емітентами цінних паперів відповідно до вимог законодавства, в тому числі нормативно-правових актів Комісії, здійснює Комісія. За нерозкриття Інформації в обсягах, передбачених цим Положенням, емітент несе відповідальність відповідно до законодавства.

Враховуючи вище викладене суд приходить до висновку, про те, що Територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим має право накладати на юридичних та фізичних осіб, винних у порушенні законодавства про цінні папери, адміністративні стягнення, а також штрафи та інші санкції в межах повноважень, наданих Управлінню.

Правила розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджені наказом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 09.01.1997р. №2 (у редакції рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 13.02.2001р. №27)(із змінами та доповненнями)(надалі - Правила), визначають порядок та строки розгляду Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку та її територіальними органами справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів. Правила визначають, що Комісія та іі територіальні органи в межах своїх повноважень зобов'язані в кожному випадку виявлення ознак правопорушення вжити всіх необхідних заходів для встановлення факту правопорушення та його документального закріплення, а також своєчасно застосувати передбачені законодавством санкції. Юридична особа може бути притягнена до відповідальності за вчинення правопорушення не пізніше трьох років з дня вчинення правопорушення.

Виходячи з вищенаведеного, Територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим уповноважене розглядати справу про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів АТЗТ "Вітас", а саме щодо порушення вимог своєчасності розкриття інформації про зміну складу посадових осіб емітента .

Як вбачається із матеріалів справи, у звязку із не своєчасним розкриттям інформації про зміну складу посадових осіб емітента, а саме: несвоєчасне розкриття на сайті ДКЦПФР та не своєчасне опублікування у Бюлетені «Цінні папери України» до відповідача Територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 680,00 грн., що підтверджується актом № 159-АР від 04.10.07р. та постановою № 159-АР від 11.10.07р.

Постанова Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим № 159-АР від 11.10.07р.відповідачем не оскаржена, недійсною у встановленому порядку не визнана, не скасована, та є належним доказом наявності заборгованості у сумі 680,00 грн.

Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що позивач не здійснював судових витрат по справі, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

В судовому засіданні 02.03.09 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

У повному обсязі постанову виготовлено 10.03.2009 року.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 94, 158-163, ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити.

2.Стягнути з Акціонерного товариства закритого типу "Вітас" (м. Сімферополь, вул. Київська, 4, код ЄДР 20732633) у дохід Державного бюджету України (УДК в м. Сімферополі ГУ ДКУ в АРК, р/р № 31112106700002, балансовий рахунок 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету» по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», МФО 824026) штраф у сумі 680,00 грн., згідно постанови Територіального управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим № 159-АР від 11.10.07р.

3. За заявою позивача після набрання постановою суду законної сили видати виконавчий лист.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).

Суддя Кушнова А.О.