Постанова № 33679451, 10.09.2013, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.09.2013
Номер справи
338/316/13-а
Номер документу
33679451
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2013 року Справа № 876/6067/13

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі :

головуючого судді Святецького В.В.

суддів Довгополова О.М., Гудима Л.Я.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на постанову Богородчанського районного суду від 04 березня 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання провести перерахунок і виплату пенсії,-

В С Т А Н О В И В :

15 лютого 2013 року ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправними дії головного управління Пенсійного Фонду України (ГУ ПФУ) в Івано-Франківській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача провести перерахунок і виплату пенсії з 08 червня 2012 року, виходячи із довідки про заробітну плату в розмірі 2321,11 грн. станом на 01 квітня 2012 року.

Постановою Богородчанського районного суду від 04 березня 2013 року позовні вимоги задоволені в повному обсязі.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області подало апеляційну скаргу, оскільки вважає, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права.

В апеляційній скарзі зазначає, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 був проведений у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355, а тому при головним управлінням не допущено порушення норм чинного законодавства.

З огляду на викладене, відповідач просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Оскільки особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча належним чином були повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів до у відповідності до вимог пункту 2 частини 1 статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) вважає можливим здійснювати розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що скарга підлягає до задоволення з таких підстав.

З матеріалів справи суд вбачає, що позивач є пенсіонером МВС, учасником ліквідації аварії на ЧАЕС першої категорії, інвалідом війни II групи, перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію відповідно до Закону України ,,Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

11 січня 2013 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі нової довідки про заробітну плату, яка станом на 01 квітня 2012 року складала 2321 грн. 11 коп..

Однак, 22 січня 2013 року пенсійний орган повідомив позивача про те, що йому відмовлено у перерахунку та виплаті пенсії, позаяк перерахунок пенсій з урахуванням наданих відомствами довідок може бути проведений лише у разі прийняття Кабінетом Міністрів України відповідної постанови про підвищення заробітної плати працюючих військовослужбовців. Постанова КМУ №355 від 23.04.2012 року передбачає тільки підвищення основного розміру пенсії у межах граничних сум станом на 01.04.2012 року.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що ГУ ПФУ в Івано-Франківській області допущено порушення права позивача на нарахування йому пенсії із довідки про заробітну плату в розмірі 2321,11 грн. станом на 01 квітня 2012 року з 08 червня 2012 року.

Однак, такі висновки суду першої інстанції, на думку апеляційного суду, не відповідають фактичним обставинам справи, нормам матеріального права та є помилковими.

Так, частиною 3 ст. 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-XII ,,Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України ,,Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пунктом 1 якого визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (пункт 2 Порядку).

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (пункт 3 Порядку).

На підставі викладеного апеляційний суд погоджується з доводами пенсійного органу про те, що перерахунок пенсії проводиться лише у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 ,,Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України ,,Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" передбачено збільшення з 01.07.2012 року на 11% основного розміру пенсії, обчисленого відповідно до ст.ст. 13,21,36 Закону України ,,Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", збільшуюючи його надалі з 01.09.2012 року до 23%, а з 01.01.2013 року до 35%.

При цьому, абзацом 2 пункту 1 цієї Постанови визначено, що після проведеного перерахунку підвищені основні розміри пенсій, з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій, не можуть перевищувати розміру пенсій, обчисленого відповідно до Закону, виходячи з грошового забезпечення військовослужбовців за відповідними посадами станом на 1 квітня 2012 року.

Пунктом 2 Постанови № 355 зобов'язано Міністерство оборони, Міністерство внутрішніх справ та інші відомства після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. № 1294 ,,Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" станом на 1 квітня 2012 р. у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 ,,Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України ,,Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" .

Згідно довідки УМВС України в Івано-Франківській області розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 1 квітня 2012 року становить 2321,11 грн..

З наданої відповідачем відповіді від 22.01.2013 року апеляційний суд вбачає, що основний розмір пенсії позивача, обчислений з цього грошового забезпечення становить 1856,89 грн. (2321,1 1 грн. х 80%). Внаслідок проведених підвищень з 01.07.2012 р. на 11%, з 01.09.2012 р. на 12% і з 01.01.2013 на 35% основний розмір пенсії позивача не перевищував граничного розміру - 1856,89 грн. і становив у липні 1502,66 грн. ( 1353,75 грн. х 11%), у вересні 1665,11 грн. (1353,75 грн. х 23% ) та у січні 1827,56 грн. (1353,75 грн. х 35%).

Дані обставини позивачем не заперечуються.

Враховуючи наведені обставини, апеляційний суд дійшов висновку, що ГУ ПФУ в Івано-Франківській області проводячи перерахунок пенсії позивачу діяло в межах своєї компетенції та у відповідності до вимог наведених нормативно-правових актів.

Таким чином, апеляційний суд вважає, що відповідачем не допущено порушень приписів Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, відповідно до якого перерахунок пенсій проводиться в централізованому порядку та на підставі рішень Кабінету Міністрів України, а також приписів постанови Кабінету Міністрів України № 355.

За таких обставин колегія суддів не вбачає підстав для задоволення позовних вимог.

Крім того, в силу ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції не звернув уваги на ті обставини, що позивачем не надано жодного доказу зміни хоча б одного з видів грошового забезпечення, що є підставою для перерахунку пенсії у відповідності до ч. 3 ст. 63 Закону України ,,Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

В матеріалах справи наявна лише довідка УМВСУ в Івано-Франківській області від 15.06.2012 року № 7171 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1. В довідці зазначено розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2012 року в сумі 2321,11 грн., з яких 580 грн. - посадовий оклад, 60 грн. - оклад за військовим званням, 224 грн. - надбавка за вислугу років, 423,36 грн. - надбавка за виконання особливо важливих завдань, 1033,75 грн. - премія.

Однак, на підставі даної довідки неможливо встановити який з видів грошового забезпечення був змінений і чи був змінений взагалі, на підставі якого нормативного акту (постанови КМУ, наказу Міністра МВСУ чи наказу керівника УМВСУ в Івано-Франківській області).

Таким чином, позивачем не доведена наявність передбачених законодавством підстав для проведення перерахунку пенсії, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Суд першої інстанції належної правової оцінки наведеним обставинам не надав, а тому дійшов помилкового висновку щодо задоволення позовних вимог.

Статтею 159 КАС України визначено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

В силу п.4 ч.1 ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Оскільки суд першої інстанції при винесенні постанови допустився помилки в частині застосування норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи колегія суддів визнає правильним апеляційну скаргу задовольнити, скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Керуючись ст.. ст.195, 197 , п. 3 ч. 1 ст.198, п.4 ч.1 ст. 202, ст. ст. 205, 207, 254 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області задовольнити.

Постанову Богородчанського районного суду від 04 березня 2013 року у справі № 338/316/13-а скасувати.

Прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання провести перерахунок і виплату пенсії.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили рішенням суду апеляційної інстанції шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя В.В. Святецький

Судді О.М. Довгополов

Л.Я. Гудим