ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"27" серпня 2013 р. справа № 2а-3070/11 (2а/408/118/12)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Уханенка С.А.
суддів: Дадим Ю.М. Богданенка І.Ю.
за участю секретаря судового засідання: Манцова Д.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Дзержинської районної ради м. Кривого Рогу Дніпропетровської області на постанову Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 15 березня 2012 р. по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Дзержинської районної ради м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
У серпні 2011 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати дії відповідача протиправними та зобов'язати відповідача зробити перерахунок та виплатити недоплачену суму разової грошової допомоги на оздоровлення, відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та до Дня перемоги, відповідно до п.5 ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2011 рік.
Постановою Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 15 березня 2012 р. адміністративний позов задоволено. Визнано неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Дзержинської районної ради м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у відмові ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті належних сум разової грошової допомоги на оздоровлення до 5-го травня за 2011 рік відповідно до вимог ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Дзержинської районної ради м. Кривого Рогу Дніпропетровської області вчинити дії щодо перерахунку та виплаті ОСОБА_1 різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою разової грошової допомоги на оздоровлення за 2011 рік відповідно до положень ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з чотирьох розмірів мінімальних заробітних плат. Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Дзержинської районної ради м. Кривого Рогу Дніпропетровської області вчинити дії щодо перерахунку та виплаті ОСОБА_1 різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою разової грошової допомоги до 5-го травня за 2011 рік відповідно до положень ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», виходячи з семи розмірів мінімальних пенсій за віком.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить змінити постанову суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог.
Сторони в судове засідання не з'явились, у зв'язку з чим відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового процесу не здійснювалось.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та відповідачем не заперечувалось, що позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та є інвалідом ІІІ групи.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 48 Закону №796 учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС мають право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення, яка виплачується в таких розмірах: інвалідам I і II групи - п'ять мінімальних заробітних плат; інвалідам III групи, дітям-інвалідам - чотири мінімальні заробітні плати; учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії - п'ять мінімальних заробітних плат; учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії - три мінімальні заробітні плати. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
Згідно довідки Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Дзержинської районної ради м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 17.08.201 року № 3136 щорічна допомога на оздоровлення за 2011 рік була виплачена позивачу у 2011 році в розмірі 90,00 грн. При виплаті щорічної допомоги на оздоровлення відповідач керувався постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року № 562 "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
У 2011 році Кабінет Міністрів України не мав права щодо встановлення розміру щорічної допомоги на оздоровлення передбаченої ст.48 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Застосування відповідачем положень постанови Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року № 562 при нарахуванні одноразової допомоги на оздоровлення суперечить положенням Закону № 796.
Враховуючи вищевикладене, відповідач повинен був нарахувати та виплатити позивачу щорічну допомогу на оздоровлення у 2011 році в розмірі встановленому ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Таким чином висновки суду першої інстанції щодо виплати одноразової допомоги у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат за 2011 рік є обґрунтованими.
Щодо позовних вимог про виплату разової грошової допомоги до 5 травня, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.
Судом встановлено та відповідачем не заперечувалось, що позивач є інвалідом ІІІ групи, і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни
Тому позивач користується правом на отримання грошової допомоги у розмірі семи мінімальних пенсій за віком до 5 травня щорічно відповідно до ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Згідно довідки Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Дзержинської районної ради м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 17.08.201 року № 3136 за 2011 рік позивачу було виплачена разова грошова допомога до 5 травня в розмірі 510 грн.
У 2011 році розмір разової грошової допомоги, який визначено ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», не змінювався.
У 2011 році Кабінет Міністрів України не мав права щодо встановлення розміру разової грошової допомоги, яка виплачується до 5 травня учасникам війни.
Отже, до спірних правовідносин не підлягає застосуванню постанова Кабінету Міністрів України від 04.04.2011 року № 341 «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2011 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань».
Отже, при нарахуванні разової грошової допомоги у 2011 році відповідач мав керуватися вимогами зазначеного Закону.
Розмір разової грошової допомоги, який передбачено ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», визначається залежно від розміру мінімальної пенсії за віком.
Таким чином, висновки суду першої інстанції є обґрунтованими.
При цьому, судом першої інстанції не зазначено, що розмір мінімальної пенсії за віком необхідно обраховувати відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою цієї статті, мінімального розміру пенсії за віком.
За таких обставин суд апеляційної інстанції дійшов висновку змінити постанову суду першої інстанції, виклавши абзац четвертий резолютивної частини постанови в новій редакції.
Керуючись п. 2 ч. 1 ст. 198, ст. ст. 201, 205, 207 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Дзержинської районної ради м. Кривого Рогу Дніпропетровської області - залишити без задоволення.
Постанову Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 15 березня 2012 р. - змінити, виклавши абзац четвертий в наступній редакції.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Дзержинської районної ради м. Кривого Рогу Дніпропетровської області вчинити дії щодо перерахунку та виплаті ОСОБА_1 різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою разової грошової допомоги до 5-го травня за 2011 рік відповідно до положень ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з урахуванням ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", виходячи з семи розмірів мінімальних пенсій за віком.
В решті постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її постановлення, оскарженню не підлягає.
Головуючий: С.А. Уханенко
Суддя: Ю.М. Дадим
Суддя: І.Ю. Богданенко