УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" вересня 2013 р. справа № 808/1071/13-а Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Мартиненка О.В.
суддів: Поплавського В.Ю. Уханенка С.А.
за участю секретаря судового засідання: Манцова Д.В.
за участю:
представника позивача: Фоєвцової О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Закритого акціонерного товариства «Спарк»
на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 04 червня 2013 року у справі №808/1071/13-а за позовом прокурора Оріхівського району Запорізької області в інтересах держави в особі Дніпровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Закритого акціонерного товариства «Спарк» про стягнення суми штрафних санкцій, -
в с т а н о в и в :
26 січня 2013 року прокурор Оріхівського району Запорізької області звернувся до суду із позовом в інтересах держави в особі Дніпровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку та просить, з урахуванням уточнення позовних вимог від 18.02.2013, стягнути з Закритого акціонерного товариства «Спарк» на користь держави суму штрафних санкцій в розмірі 17 000,00 грн..
Адміністративний позов обґрунтовано тим, що внаслідок недотримання ЗАТ «Спарк» вимог Закону України «Про акціонерні товариства», невиконання розпорядження владного органу в частині приведення у відповідність із законодавством статуту та внутрішніх документів товариства, а також забезпечення існування власних акцій у бездокументарній формі, до підприємства було застосовано штрафні санкції у розмірі 17 000,00 грн., які станом на час розгляду справи відповідачем не сплачено. Вказане, на думку позивача, є підставою для стягнення суми штрафних санкцій з відповідача на користь держави у судовому порядку.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 04 червня 2013 року позовні вимоги прокурора Оріхівського району в інтересах Дніпровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - задоволено. Стягнуто з Закритого акціонерного товариства «Спарк» на користь держави суму санкцій в розмірі 17 000,00 грн., що підлягають зарахуванню на рахунок управління Державного казначейства України в Запорізькій області, р/р 31117106700211, МФО 813015, ЄДРПОУ 34676974 по коду бюджетної класифікації 21081100.
Не погодившись з рішенням суду, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції вимог норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову про закриття провадження у справі.
Апеляційна скарга обґрунтована, зокрема, тим, що ЗАТ «Спарк» фактично припинило свою господарську діяльність, а тому не має можливості дотримуватись вимог законодавства стосовно приведення у відповідність статуту та внутрішніх документів товариства, а також випуску акцій у бездокументарній формі згідно із приписами Закону України «Про акціонерні товариства». Крім того відповідач вказує на те, що адміністративний позов прокурора Оріхівського району Запорізької області в інтересах держави в особі Дніпровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку було подано із пропуском строків встановлених ст. 99,100 КАС України, а відтак, на думку відповідача, постанова суду підлягає скасуванню із закриттям провадження у справі.
Перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи із наступного.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 13.07.2011 року Запорізьким територіальним управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку було винесено Розпорядження №177-ЗП про усунення ЗАТ «Спарк» порушень законодавства про цінні папери, яким встановлено, що у термін до 30 квітня 2011 року відповідач мав виконати вимоги п.5 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства», та ст. 20 Закону України «Про акціонерні товариства». Вказаним розпорядженням відповідача було зобов'язано у термін до 13.01.2012 року усунути порушення законодавства про цінні папери та до 18.01.2012 року письмово повідомити Запорізьке територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про виконання цього розпорядження.
Відповідно до реєстру відправленої кореспонденції №9887, вказане розпорядження було надіслано на адресу відповідача 18.07.2011 року (а.с.24-25).
20.06.2012 року позивачем винесено постанову №2120/02/01-НК про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів стосовно ЗАТ «Спарк».
Відповідно до списку рекомендованих листів, направлених територіальним управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку з Головпоштамту вказана постанова була направлена відповідачу 21.06.2012 року.(а.с.21-23).
05.07.2012 року уповноваженою особою Дніпровського територіального управління НКЦПФР стосовно ЗАТ «Спарк» складено Акт №308-ДН-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів, в якому зазначено, що ЗАТ «Спарк» не виконано Розпорядження від 13.07.2011 р. №177-ЗП про усунення порушень законодавства про цінні папери.
05.07.2012 року позивачем винесено постанову « 2508/02/01-НК про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів стосовно Закритого акціонерного товариства «Спарк» на 17.07.2012 року о 12 год. 10 хв..
Відповідно до списку рекомендованих листів, направлених територіальним управлінням НКЦПФР з Головпоштамту Акт №308-ДН-1-Е від 05.07.2012 та постанова №2508/02/01-НК від 05.07.2012 р. було надіслано на адресу відповідача 11.07.2012 року (а.с.19-20).
17.07.2012 року уповноваженою особою Дніпровського територіального управління НКЦПФР винесено постанову №295-ДН-1-Е, якою за невиконання Розпорядження уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів до стосовно ЗАТ «Спарк» застосовано штраф у розмірі 17 000,00 грн..
Відповідно до списку рекомендованих листів, направлених територіальним управління НКЦПФР до Головпоштамту постанова №295-ДН-1-Е від 17.07.2012 надіслана на адресу відповідача 01.08.2012 року (а.с.16-17).
Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив, з того, що станом на час розгляду справи, відповідачем суму штрафу у розмірі 17 000,00 грн. не сплачено, заборгованість перед державним бюджетом не погашено, а відтак штрафні санкцій підлягають стягненню з боржника в рахунок держави у порядку встановленому законодавством.
Суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України «Про акціонерні товариства» акції товариств існують виключно в бездокументарній формі. Дана норма набирає чинності через тридцять місяців з дня опублікування цього Закону.
Відповідно до п. 1.11 Положення про порядок переведення випуску іменних акцій документарної форми, затвердженого Рішенням ДКЦПРФ від 30.06.2000 №98 (із змінами та доповненнями) при переведенні випуску іменних акцій документарної форми існування у бездокументарну форму існування емітент повинен здійснити сукупність дій, зокрема,
здійснити в ДКЦПРФ заміну свідоцтва про реєстрацію випуску акцій документарної форми існування на свідоцтво про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування.
Пунктом 4.10 Положення передбачено, що після отримання від емітента копії глобального сертифіката реєстроутримувач протягом наступного робочого дня зобов'язаний подати до територіального органу Комісії за місцезнаходженням, зокрема, інформацію про депонування глобального сертифікату.
Пунктом 5 розділу 17 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про акціонерні товариства» визначено, що статути та внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність із нормами цього Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.
Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні закріплено Законом України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні".
Зокрема, абзацом 1 статті 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» визначено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Статтею 3 даного Закону встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється у таких формах: прийняття актів законодавства з питань діяльності учасників ринку цінних паперів; регулювання випуску та обігу цінних паперів, прав та обов'язків учасників ринку цінних паперів; видача ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів та забезпечення контролю за такою діяльністю заборона та зупинення на певний термін (до одного року) професійної діяльності на ринку цінних паперів у разі відсутності ліцензії на цю діяльність та притягнення до відповідальності за здійснення такої діяльності згідно з чинним законодавством; реєстрація випусків (емісій) цінних паперів та інформації про випуск (емісію) цінних паперів; контроль за дотриманням емітентами порядку реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, умов продажу (розміщення) цінних паперів, передбачених такою інформацією; створення системи захисту прав інвесторів і контролю за дотриманням цих прав емітентами цінних паперів та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів; контроль за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, контролюючим органам; встановлення правил і стандартів здійснення операцій на ринку цінних паперів та контролю за їх дотриманням.
Положення п.14 ст.8 «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» встановлюють, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Тобто, дані норми права передбачають, що єдиним органом, який має право здійснювати державне регулювання ринку цінних паперів є Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
У відповідності до ч.1 ст.4 Закону України «Про акціонерні товариства» акціонерами товариствами визнаються фізичні і юридичні особи, а також держава в особі органу, уповноваженого управляти державним майном, або територіальна громада в особі органу, уповноваженого управляти комунальним майном, які є власниками акцій товариства.
Статтею 13 даного Закону передбачено, що установчим документом акціонерного товариства є його статут.
Пунктом 5 розділу 17 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про акціонерні товариства" встановлено, що статути та внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність із нормами цього Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання
чинності цим Законом. Приведенням діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із цим Законом є здійснення таких дій:
- внесення змін до статуту товариства, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого або закритого акціонерного товариства на публічне акціонерне товариство чи з відкритого або закритого акціонерного товариства на приватне акціонерне товариство за умови, що кількість акціонерів на дату внесення таких змін не перевищує 100 осіб, а також виконання всіх інших вимог цього Закону у статуті товариства;
- приведення внутрішніх положень товариства у відповідність із вимогами цього Закону.
Також ч.1 ст. 20 даного Закону визначено, що акція товариства посвідчує корпоративні права акціонера щодо цього акціонерного товариства. Усі акції товариства є іменними. Акції товариств існують виключно в бездокументарній формі, що закріплено ч.2 даної норми Закону.
Станом на 30 квітня 2011 року ЗАТ «Спарк» не було приведено у відповідність до Закону Статут та внутрішні положення товариства, не було переведено акції у бездокументарну форму. Не було здійснено зазначених дій й у строк наданий відповідачу для усунення порушень законодавства про цінні папери Розпорядженням №177-ЗП. Таким чином, Постанова №295-ДН-1-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів є правомірною, прийнятою в порядку та у межах повноважень визначених законодавством.
З огляду на те, що суму фінансових санкцій за порушення законодавства на ринку цінних паперів у розмірі 17 000,00 не було сплачено відповідачем у добровільному порядку, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про наявність достатніх підстав для стягнення суми штрафу з ЗАТ «Спарк» на користь державного бюджету.
Щодо доводів апеляційної скарги стосовно порушення позивачем строків звернення до суду з адміністративним позовом, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог.
З огляду на ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Постанова Дніпровського територіального управління НКЦПФР про застосування штрафних санкцій прийнята 17.07.2012 року, та з урахуванням десятиденного строку на оскарження даної постанови, строк на її оскарження закінчується 27.07.2012 року.
Таким чином, саме з 27.07.2012р. у позивача виникли підстави для звернення до суду з адміністративним позовом.
Як вбачається з відбитку поштового штемпеля на конверті, що міститься в матеріалах справи (а.с.32), позивач звернувся до суду з адміністративним позовом 26.01.2013 року, тобто у межах строку встановленого ст. 99 КАС України.
З огляду на викладене суд апеляційної інстанції не вбачає підстав для залишення адміністративного позову без розгляду з підстав пропуску шестимісячного строку звернення до суду з адміністративним позовом.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що судом першої інстанції в достатньому обсязі з'ясовано обставини справи та ухвалено законне і обґрунтоване рішення, у зв'язку з чим підстав для його скасування, в межах доводів апеляційної скарги, не існує.
Керуючись ч.3 ст.160, ст.195, ст.196, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, ст.205, ст.206 КАС України, суд, -
у х в а л и в :
Апеляційну скаргу Закритого акціонерного товариства «Спарк» залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 04 червня 2013 року у справі №808/1071/13-а залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили після її проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
(Ухвалу у повному обсязі складено 06.09.2013р.).
Головуючий: О.В. Мартиненко
Суддя: В.Ю. Поплавський
Суддя: С.А. Уханенко