Ухвала суду № 33545849, 17.09.2013, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.09.2013
Номер справи
807/1171/13-а
Номер документу
33545849
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 вересня 2013 р. Справа № 876/8984/13

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді: Улицького В.З.

суддів: Гулида Р.М., Каралюса В.М.

при секретарі судового засідання: Дутки І.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Львові апеляційні скарги ТзОВ "Транскарпатбуд" та ДПІ у м. Ужгороді на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 23.05.2013 року у справі за позовом ПАТ "Готельно-туристичний комплекс "Інтурист-Закарпаття" до ДПІ у м. Ужгороді, третя особа ТзОВ "Транскарпатбуд" про скасування податкового повідомлення-рішення,-

встановила:

У січні 2013року ПАТ "Готельно-туристичний комплекс "Інтурист-Закарпаття" звернулося з позовом до ДПІ у м. Ужгороді, третя особа ТзОВ "Транскарпатбуд" про скасування податкових повідомлень-рішень.

Ухвалою судді Закарпатського окружного адміністративного суду від 05.04.2013 року у справі №807/85/13-а позовні вимоги ПАТ "Готельно-туристичний комплекс "Інтурист-Закарпаття" щодо визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень роз'єднано, а саме: позовну вимогу стосовно визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №00000423414/22-02/02574001/8348 від 04.01.2013, яким визначено податкове зобов'язання по орендній платі з юридичних осіб на суму 481937,93 грн., виділено в окреме провадження.

Позивач вказував, що відповідачем за результатами проведеної перевірки встановлено зниження грошового зобов'язання по орендній платі за землю на суму 385550,34 грн. Вважає, що такі висновки податкового органу є безпідставними, оскільки відповідно до п. 288.1 ст. 288 ПК України підставною для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Орендна плата за землю ними проводилася згідного договору оренди земельної ділянки, оскільки зміни в цей договір не вносилися, тому відсутні підстави для оплати за користування землею в інших розмірах ніж це передбачено договором.

Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 23.05.2013 позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ у м. Ужгороді №00000423414/22-02/02574001/8348 від 04.01.2013 року.

Постанову суду оскаржили ТзОВ "Транскарпатбуд" та ДПІ у м. Ужгороді. Вважають, що оскаржувана постанова прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Зокрема вказують, що позивачем не було у повному обсязі проведено нарахування орендної плати за землю після затвердження рішенням Ужгородської міської ради від 24.02.2012 № 477 "Про тимчасове встановлення плати за землю в межах міста Ужгород" тимчасової Методики розрахунку орендної плати за 1 кв. м земельної ділянки із земель, які перебувають у розпорядженні Ужгородської міської ради. Просять скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до переконання, що апеляційні скарги задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом встановлено, що ДПІ у м. Ужгороді Закарпатської області проведено позапланову виїзну перевірку публічного акціонерного товариства "Готельно-туристичний комплекс "Інтурист-Закарпаття", з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2009 по 30.09.2012, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2009 по 30.09.2012, за результатами якої складено акт від 24.12.2012 № 3916/22-02/02574001.

На підставі зазначеного акту перевірки ДПІ у м. Ужгороді Закарпатської області прийнято, податкове повідомлення-рішення від 04.01.2013 №00000423414/22-02/02574001/8348, яким ПАТ "Готельно-туристичний комплекс "Інтурист-Закарпаття" визначено податкове зобов'язання по орендній платі з юридичних осіб на суму 481937 грн. 93 коп., в т. ч. 385550,34 грн. основного платежу та 96387,59 грн. штрафних санкцій.

Приймаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення, податковий орган виходив з того, що позивачем не було у повному обсязі проведено нарахування орендної плати за землю після затвердження рішенням Ужгородської міської ради від 24.02.2012 № 477 "Про тимчасове встановлення плати за землю в межах міста Ужгород" тимчасової Методики розрахунку орендної плати за 1 кв. м земельної ділянки із земель, які перебувають у розпорядженні Ужгородської міської ради.

Відповідно до ч. 1 ст. 124 ЗК України від 25.10.2001 № 2768-III, із змінами і доповненнями, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Частиною 1 ст. 93 ЗК України передбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Статтею 15 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998 № 161-XIV визначено істотні умови договору оренди землі, до яких, зокрема, відноситься орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Згідно п.288.2 ст. 288 ПК України від 02.12.2010 № 2755-VI, із змінами і доповненнями, платником орендної плати є орендар земельної ділянки.

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п.288.1 ст. 288 ПК України).

Відповідно до ч. 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України), що також кореспондується із п.288.4 ст. 288 ПК України, згідно якого розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою, зокрема, для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; та не може перевищувати для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки (п.288.5 ст. 288 ПК України).

Згідно ч. 1 ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.

У відповідності до ч. 1 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно ст. 654 ЦК України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Встановлено, що 13.06.2005 на підставі рішення ХLІ сесії ІV скликання Ужгородської міської ради від 28.04.2005 № 579 між Ужгородською міською радою в особі начальника управління майнової політики міста Ужгорода Мартина В. І. (орендодавець) та ВАТ "Готельно-туристичний комплекс "Інтурист-Закарпаття" в особі генерального директора Доктора О. О. (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки.

Згідно пп.1.1 п.1 договору орендар приймає в довгострокове платне володіння та користування земельну ділянку, розташовану в м. Ужгороді по пл. Кирила і Мефодія, 5, Закарпатської області, загальною площею 1457,99 кв. м, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 203711,10 грн.

Відповідно до пп.2.1 п.2 договору, останній укладено на 10 років. Згідно п.п.3.1, 3.2 п.3 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та становить 4074,22 грн. на рік, щомісячно 339,51 грн. У відповідності до пп.10.1 п.10 договору зміна умов договору можлива за взаємною згодою сторін. Будь-які зміни або доповнення до цього договору здійснюються у письмовій формі та підписуються належним чином уповноваженими представниками сторін, нотаріально посвідчуються та перереєстровуються відповідно до законодавства.

30.03.2011 на підставі рішення ІV сесії VІ скликання Ужгородської міської ради від 11.02.2011 № 112 між управлінням майном міста Ужгородської міської ради в особі начальника управління Касперова О. П. (орендодавець) та ВАТ "Готельно-туристичний комплекс "Інтурист-Закарпаття" в особі голови правління Доктора О. О. (орендар) укладено договір оренди землі.

Згідно п.п.1.1, 1.2 п.1 договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Кирила і Мефодія, 5, загальною площею 14918,99 кв. м, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1690955,30 грн. Відповідно до пп.3.1 п.3 договору, останній укладено до 11.02.2021.

Згідно п.п.4.1, 4.2 п.4 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та становить 50728,66 грн. на рік, щомісячно 4227,39 грн. У відповідності до пп.11.1 п.11 зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується у судовому порядку.

З укладених сторонами договорів вбачається, що сторони обумовили необхідність письмового оформлення будь-яких змін, що стосуються умов таких договорів, що в свою чергу, кореспондується з вищенаведеними положеннями законодавства.

Судом встановлено, що зміни щодо розміру орендної плати до договору оренди земельної ділянки від 13.06.2005 та до договору оренди землі від 30.03.2011 не вносилися, Ужгородська міська рада не зверталася ні до позивача з пропозицією про внесення змін до зазначених договорів, ні до суду з відповідними позовами.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідач не довів належними доказами законності своїх дій.

Суд вважає безпідставними посилання відповідача на прийняття Ужгородською міською радою рішення від 24.02.2012 № 477 "Про тимчасове встановлення плати за землю в межах міста Ужгород" та отримання позивачем інформаційних довідок в КП "Архітектурно-планувальне бюро" як на підставу необхідності самостійного корегування суми орендної плати, оскільки зазначене не може підмінити визначений законодавством порядок внесення змін до договорів, що в даному випадку є підставою для нарахування орендної плати.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, у позивача відсутні підстави для оплати за користування землею в інших розмірах ніж це передбачено договорами від 13.06.2005 та 30.03.2011.

З огляду на викладене, судова колегія приходить до переконання, що доводи апеляційних скарг являються безпідставними і необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції.

Керуючись ст. ст. 160 ч. 3, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів -

ухвалила:

Апеляційні скарги ТзОВ "Транскарпатбуд" та ДПІ у м. Ужгороді залишити без задоволення, а постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 23.05.2013 року у справі №807/1171/13-а - без змін.

На ухвалу протягом двадцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий: В.Улицький

Судді: Р.Гулид

В.Каралюс