Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
10 вересня 2013 р. № 820/7090/13-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді - Панова М.М.,
за участю:
секретаря судового засідання - Каряки С.Г.,
представників сторін:
позивача - не прибув,
відповідача - Стрига Л.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Ромни Сумської області до Державного підприємства "Південна залізниця" про стягнення суми, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Ромни Сумської області звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного підприємства "Південна залізниця", в якому просив суд зобов'язати відповідача підписати акт перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України №68 від 25.03.2013 р. та стягнути з Державного підприємства "Південна залізниця" на користь відділення виконавчої дирекції Фонду у місті Ромни Сумської області суму донарахованих по акту перевірки №68 від 25.03.2013 р. страхових внесків за період з 01.01.2006 р. по 31.12.2010 р. у сумі 68170,61 грн. та 30538,00 грн. пені.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 10.09.2013 року було закрито провадження у справі за адміністративним позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Ромни Сумської області до Державного підприємства "Південна залізниця" про стягнення суми в частині вимоги щодо зобов'язання відповідача підписати акт перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України №68 від 25.03.2013 р.
Позивач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надав до суду клопотання про розгляд даної справи без його участі. Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу без участі позивача за наявними в ній матеріалами.
Представник відповідача в судове засідання з'явився та проти задоволення позовних вимог заперечував.
Суд вважає можливим розгляд справи за відсутності представника позивача на підставі наявних у ній доказів, відповідно до ст. 128 КАСУ.
Суд, вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» та Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та на підставі наказу від 21.03.2013 року в період з 21.03.2013 року по 25.03.2013 року було проведено перевірку правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати страхових внесків до Фонду та їх витрачання за період з 01.01.2006 року по 25.03.2013 року. За результатами перевірки складено акт № 68 від 25.03.2013 року.
Перевіркою встановлено: починаючи з 01.01.2006 року відокремлений підрозділ «Роменський завод будівельних деталей та матеріалів», згідно Положення про Відокремлений структурний підрозділ, веде власний баланс має рахунку та субрахунки в банках, печатку та штампи зі своїм найменуванням про що не повідомив відділення виконавчої дирекції у м. Ромни Сумської області. До 01.01.2006 року страхувальник підлягав обліку за основним видом економічної діяльності головної організації Державного підприємства «Південна залізниця» по КВЕД 63.21.1 «Функціонування за залізничного транспорту». З початку 2006 року відділення повинно було встановити страхувальнику новий клас професійного ризику за основним видом економічної діяльності по КВЕДУ 20.30.0 « Виробництво теслярських та столярних виробів», а з 2008 р. по 2010 р. по КВЕДУ 26.40.1 «Виробництво формованої ї обпаленої глиняної цегли та блоків» . Порушивши пункт 36 абзацу другого статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» від 23.09.1999 р № 1105-XIV Відокремлений підрозділ «Роменський завод будівельних деталей та матеріалів» не проінформував відділення про зміну виду діяльності, в ході перевірки за рахунок підвищення страхового тарифу були донараховані страхові внески за період з 01.01.2006 р. по 31.12.2010 р. у сумі 68170,61 грн. та 30538,00 грн.
Згідно пункту 8 Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві професійних захворювань України , затвердженої Постановою Правління Фонду від 12.07.2007 р. №36 (надалі Інструкція) , яка діяла до 01.01.2011 р. (до дня введення в дію) Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування») робочі органи виконавчої дирекції Фонду здійснювали контроль правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою перерахування та надходження страхових внесків, Інших платежів до Фонду, а також за цільовим і правильним витрачанням його коштів . Планові перевірки проводилися не частіше одного разу на рік. Позапланові перевірки здійснювалися у разі реорганізації, зміни місцезнаходження або ліквідації підприємства, установи, організації, при знятті з обліку фізичної особи - підприємця, у разі наявності у страхувальника недоїмки зі сплати страхових внесків та в Інших випадках передбачених законодавством. Пункт 8.3 передбачав «страхувальники зобов'язані безперешкодно надавати тим посадовим особам чи вповноваженим особам робочих органів виконавчої дирекції Фонду, які проводять перевірку, потрібні для її проведення документи і виділяти для участі в перевірці свого представника. Пункт 8.4 передбачав «на виявлені під час перевірки суми коштів, на які страхувальником не нараховано страхові внески, за актом перевірки страхові кошти до нараховуються із сумою пені, а до чинних посадових осіб застосовуються санкції відповідно до законодавства» . Пункт 8.5 передбачав « За результатами перевірки складається акт у двох примірниках і підписується особами, які проводили перевірку та керівником та головним бухгалтером страхувальника і скріплюється печаткою страхувальника в разі її наявності. За наявності заперечень чи зауважень щодо змісту акта перевірки з боку страхувальника його керівник або головний бухгалтер підписує акт з зауваженнями в письмовій формі, що подається для розгляду в установленому порядку органу, який проводив перевірку». Пункт 8.6. «Суми донарахованих страхових внесків, пені та штрафів сплачуються до Фонду страхувальниками в десятиденний термін з дня складання акта перевірки окремим платіжним дорученням, у рядку призначення платежу вказується дата перевірки, номер акта і період». Пункт 8.7 «Сума додатково нарахованих страхових внесків за матеріалами перевірки у разі їх несплати в установлений строк стягується у судовому порядку, якщо інше не передбачено законодавством ».
З введенням в дію з 01.01.2011 року Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VІ організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати покладено на Пенсійний фонд України.
Згідно Розділу VIII Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-\/І, стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та /або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється. На період до повного стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та /або не сплачених у період до 01 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим законом».
Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності від 23.09.1999 р. №1105-ХІУ (надалі Закон) в редакції, яка булата чинна на момент виникнення заборгованості, Фонд соціального страхування від нещасних випадків проводив збір та акумулювання страхових внесків. Згідно статті 24 Закону мав право: 1.здійснювати облік та вести реєстр платників страхових внесків ;2)письмово повідомляти страхувальнику умовний клас професійного ризику його підприємства - групу галузей (підгалузей) економіки або видів діяльності, що мають визначений для цієї групи рівень виробничого травматизму або професійної захворюваності.
Згідно до статті 45 Закону Роботодавець, як страхувальник був зобов'язаний: 2) своєчасно повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до фонду соціального страхування від нещасних випадків; 3)Інформувати робочий орган виконавчої дирекції Фонду про зміну технології робіт або виду діяльності для переведення його до відповідного класу професійного ризику.
Відповідно до ст. 52 Закону страхувальник притягується до відповідальності згідно із законом за несвоєчасне та неповне нарахування і сплату страхових внесків, несвоєчасне інформування Фонду про зміни технології робіт або виду діяльності підприємства.
Таким чином, по даній позаплановій перевірці відокремленого підрозділу «Роменський завод будівельних матеріалів» застосовувалось законодавство, яке діяло на момент виникнення заборгованості. Перевірка проводилась з дотриманням вимог Порядку здійснення контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати страхувальниками страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, Інших платежів до Фонду та цільовим використанням коштів, затвердженого Постановою правління Фонду від 17.10.2003 № 68 пункт 1.15 якого передбачав «у разі виявлення в акті перевірки недостовірних даних, внесених працівником робочого органу виконавчої дирекції Фонду, такий акт скасовується керівником цього робочого органу» (пункт доповнено згідно з постановою Правління Фонду від 10.07.2006 р. №39) . На цій підставі було скасовано попередній акт перевірки №2 від 17.01.2013 р. та проведена повторна перевірка в результаті якої був складений акт перевірки №68 від 25.03.2013 р. , який до теперішнього часу відповідачем не підписаний. Даний акт (за період з 01.01.2006 р. по 30.12.2013 р.) було складено з дотриманням вимог Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України , затвердженої Постановою Правління Фонду від 12.07.2007 р. №36, а не Постанови правління Фонду від 30.11.2010 р. №30 «Про затвердження Порядку віднесення страхувальників до класу професійного ризику виробництва з урахуванням їх економічної діяльності та проведення перевірок достовірності поданих страхувальниками відомостей про види економічної діяльності (у тому числі основний). Дана Постанова правління діє в умовах збору та обліку єдиного внеску і набрала чинності з 01.01.2011 року.
Враховуючи викладене вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідач належними доказами не довів факту вжиття всіх необхідних заходів для запобігання порушенням законодавства, суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.
Відповідно ч.4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних, повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 11, 71, 94,128,159, 160- 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Ромни Сумської області до Державного підприємства "Південна залізниця" про стягнення суми - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Державного підприємства "Південна залізниця" (адреса: вул. Червоноармійська, 7 м. Харків, 61052, код 01072609) на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Ромни Сумської області (адреса: 42000, м. Ромни, Сумська обл., вул. Пролетарської солідарності, 14б/52, рахунок №37179001000313 у Роменському УДКСУ у Сумській області, МФО 837013, код ЄДРПОУ 24016460) суму донарахованих по акту перевірки № 68 від 25.03.2013 р. страхових внесків за період з 01.01.2006 р. по 31.12.2010 р. у сумі 68170,61 грн. та 30538,00 грн. пені на загальну суму 98708 (дев'яносто вісім тисяч сімсот вісім) грн. 61 коп.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня його проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАСУ, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 16 вересня 2013 року.
Суддя Панов М.М.