ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 вересня 2013 р. Справа № 804/10382/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Турової О.М.
при секретарі судового засідання: Кузнецові С.М.
за участю:
представника позивача: Коляди О.О.
представника відповідача: Федорової А.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпропетровську адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Молочна фабрика «Рейнфорд»
до Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області
про встановлення відсутності повноважень та визнання протиправними дій, -
в с т а н о в и в :
Товариство з обмеженою відповідальністю «Молочна фабрика «Рейнфорд» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, в якому просило:
- встановити відсутність повноважень та визнати протиправними дії відповідача на складання акту № 3696/22/13472597 від 10.09.2012 року «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Молочна фабрика «Рейнфорд» (код ЄДРПОУ 13472597) з питань дотримання вимог податкового законодавства при фінансово-господарських взаємовідносинах з ОСОБА_3 (НОМЕР_1) за лютий 2010 року, ТОВ «ЕКО-ПРОМ-ІНВЕСТ» (код ЄДРПОУ 34059303) за січень 2010 року та за лютий 2010 року»;
- визнати протиправними дії відповідача щодо встановлення нікчемності правочинів ТОВ «Молочна фабрика «Рейнфорд» висновками та іншими положеннями акту №3696/22/13472597 від 10.09.2012 року «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Молочна фабрика «Рейнфорд» (код ЄДРПОУ 13472597) з питань дотримання вимог податкового законодавства при фінансово-господарських взаємовідносинах з ОСОБА_3 (НОМЕР_1) за лютий 2010 року, ТОВ «ЕКО-ПРОМ-ІНВЕСТ» (код ЄДРПОУ 34059303) за січень 2010 року та за лютий 2010 року».
В обґрунтування пред'явленого адміністративного позову зазначалося, що позапланова документальна невиїзна перевірка позивача була призначена та проведена з порушенням приписів ст. ст. 78, 79 Податкового кодексу України, а порушення процедури призначення та проведення перевірки призводить до незаконності винесення за результатами такої перевірки акту, тим більше, що такий акт, складений за наслідками перевірки, яка проведена безпідставно не може бути підставою для винесення податкового повідомлення-рішення і не може слугувати доказом порушення платником податків вимог податкового законодавства. Також позивач посилався на те, що висновки відповідача, викладені в акті перевірки №3696/22/13472597 від 10.09.2012 року, є поверхневими, суперечливими та спростовуються первинними документами, які є в наявності у позивача і відповідають вимогам чинного законодавства, а також підтверджують реальність правочинів, укладених з ОСОБА_3 та ТОВ «ЕКО-ПРОМ-ІНВЕСТ». При цьому означені висновки через свою невідповідність дійсності порушують законні права та інтереси позивача, тягнуть за собою реальні негативні правові наслідки, в тому числі і на майбутнє, та покладають на позивача певні обов'язки.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав пред'явлений адміністративний позов та, посилаючись на викладені у ньому доводи, просив задовольнити його у повному обсязі.
Відповідач пред'явлений адміністративний позов не визнав, подав на нього письмові заперечення, в яких просив повністю відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що позапланова документальна невиїзна перевірка позивача була проведена на підставі та з дотриманням приписів ст. ст. 75, 78, 79 Податкового кодексу України, при цьому акт, складений за результатами цієї перевірки, №3696/22/13472597 від 10.09.2012 року «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Молочна фабрика «Рейнфорд» (код ЄДРПОУ 13472597) з питань дотримання вимог податкового законодавства при фінансово-господарських взаємовідносинах з ОСОБА_3 (НОМЕР_1) за лютий 2010 року, ТОВ «ЕКО-ПРОМ-ІНВЕСТ» (код ЄДРПОУ 34059303) за січень 2010 року та за лютий 2010 року», було оформлено на підставі повноважень, наданих працівникам органів доходів і зборів приписами ст.86 Податкового кодексу України, а також у спосіб, визначений цією нормою права. Як вбачається зі змісту вказаного акту перевірки, органом доходів і зборів правочини, укладені позивачем з ОСОБА_3 та ТОВ «ЕКО-ПРОМ-ІНВЕСТ» нікчемними не визнавалися, а лише у межах наданих повноважень перевіряючим було зафіксовано в носії доказової інформації, яким є акт перевірки, обставини, що свідчать про нереальність господарських операцій між цими суб'єктами господарювання. Крім того, акт перевірки та його висновки за своїм змістом не є рішенням суб'єкта владних повноважень, а також не є нормативно-правовим актом чи правовим актом індивідуальної дії, а відтак не створюють і не припиняють права чи обов'язки особи, а лише фіксують певні обставини і лише податкові повідомлення-рішення, винесені на підставі акту перевірки, впливають на майновий стан платника податків, змінюють його права та обов'язки. При цьому в провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа №804/9277/13-а за позовом ТОВ «Молочна фабрика «Рейнфорд» про скасування податкових повідомлень-рішень, які були винесені відповідачем у цій справі на підставі акту перевірки №3696/22/13472597 від 10.09.2012 року.
Представник відповідача у судовому засіданні також заперечував проти задоволення пред'явленого адміністративного позову, посилаючись на доводи, викладені у письмових запереченнях на нього.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, які регулюють спірні правовідносини, суд приходить до висновку, що заявлений адміністративний позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Молочна фабрика «Рейнфорд» (далі - ТОВ «Молочна фабрика «Рейнфорд») (код ЄДРПОУ 13472597) з 25.09.1999 року перебуває на обліку в Державній податковій інспекції Індустріального району м. Дніпропетровська, з 02.02.2011 року - в Спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську, з 04.01.2007 року - в Лівобережній об'єднаній державній податковій інспекції м. Дніпропетровська, з 04.01.2008 року - в Спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську. На даний час даний платник перебуває на обліку в Лівобережній об'єднаній державній податковій інспекції м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області як платник податків (далі - Лівобережна ОДПІ м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області).
Наказом Лівобережної ОДПІ м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області від 16.08.2012р. №656 на підставі п.79.2 ст.79 Податкового кодексу України було призначено проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Молочна фабрика «Рейнфорд» з питань дотримання вимог податкового законодавства при здійсненні фінансово-господарських взаємовідносин з ФОП ОСОБА_3 (НОМЕР_1) за лютий 2010 року, ТОВ «ЕКО-ПРОМ-ІНВЕСТ» (код ЄДРПОУ 34059303) за січень та лютий 2010 року (а.с.7-15).
За результатами проведеної перевірки Лівобережною об'єднаною державною податковою інспекцією м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області було складений акт від 10.09.2012 року № 3696/22/13472597 про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Молочна фабрика «Рейнфорд» з питань дотримання вимог податкового законодавства при здійсненні фінансово-господарських взаємовідносин з ФОП ОСОБА_3 (НОМЕР_1) за лютий 2010 року, ТОВ «ЕКО-ПРОМ-ІНВЕСТ» (код ЄДРПОУ 34059303) за січень та лютий 2010 року.
Вищеозначеним актом документальної позапланової невиїзної перевірки позивача від 10.09.2012 року №3696/22/13472597 зафіксовано порушення ТОВ «Молочна фабрика «Рейнфорд» приписів п.п.4.1.6 п.4.1 ст.4, п.5.1 ст.5, п.п.5.2.1 п.5.2 ст.5, абз.4 п.п.5.3.9 п.5.3 ст.5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994 року №334/94-ВР та п.п.7.2.3, п.п.7.2.6 п.7.2, п.п.7.4.1 п.п.7.4.5 п.7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 року №168/97-ВР, внаслідок чого позивачем по взаємовідносинам з ТОВ «ЕКО-ПРОМ-ІНВЕСТ» та ФОП ОСОБА_3 було занижено податок на прибуток на суму 1833442,00 грн. та ПДВ у сумі 666706,00 грн. Означені висновки акту перевірки обґрунтовані тим, що проведеною перевіркою встановлено відсутність реального факту здійснення господарської діяльності по взаємовідносинам позивача з його контрагентами ТОВ «ЕКО-ПРОМ-ІНВЕСТ» та ФОП ОСОБА_3, оскільки правочини, укладені з ними, не спрямовані на настання реальних наслідків, а направлені на надання податкової вигоди третім особам.
Вирішуючи позовні вимоги щодо встановлення відсутності у відповідача повноважень та визнання протиправними його дій на складання акту перевірки №3696/22/13472597 від 10.09.2012 року, а також щодо визнання протиправними дій відповідача відносно встановлення нікчемності правочинів ТОВ «Молочна фабрика «Рейнфорд» висновками та іншими положеннями цього акту перевірки, суд виходить з наступного.
Відповідно до п.86.1 ст.86 Податкового кодексу України результати перевірок (крім камеральних) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами органу державної податкової служби та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності).
Означені положення також містяться в п.3 Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого Наказом Державної податкової служби України №984, від 22.12.2010р., яким також встановлено, що акт - це службовий документ, який підтверджує факт проведення документальної перевірки фінансово-господарської діяльності платника податків і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.
Таким чином, повноваження відповідача на складання актів за результатами проведених перевірок прямо передбачені чинними нормами податкового законодавства, а, отже, дії відповідача по складанню акту за результатами проведеної перевірки позивача є правомірними.
При цьому акт лише фіксує обставини, встановлені під час проведення перевірки, факти виявлених порушень законодавства та не є остаточним документом, зобов'язуючим до вчинення будь-яких дій, він не є юридичною формою рішення відповідача і сам по собі не породжує певних правових наслідків для позивача, не є актом індивідуальної дії. Він є лише документом, що фіксує певні обставини так, як їх бачить працівник податкового органу, який проводить перевірку.
Права та обов'язки для суб'єкта господарювання, перевірку якого проведено, породжує саме рішення, прийняте на підставі складеного за результатами перевірки акту, а дії податкового органу по складанню акту перевірки є способом реалізації наданих суб'єкту владних повноважень компетенції. Самі по собі ці дії не тягнуть для особи будь-яких правових наслідків, оскільки не тягнуть за собою юридичних наслідків.
Отже, позовна вимога у вигляді визнання протиправними дій посадових осіб або конкретного податкового органу при складанні акту перевірки та фіксації у ньому її результатів є неналежно обраним способом правового захисту позивача, оскільки вирішення такого спору не захищає саме по собі права чи інтереси платника податку. За наявності обґрунтованого позову належним способом такого захисту є оскарження рішення податкового органу, яке і містить обов'язкове для виконання волевиявлення суб'єкта владних повноважень відносно конкретного платника податку.
Крім того судом встановлено та сторонами не заперечувалося, що в провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа №804/9277/13-а за позовом ТОВ «Молочна фабрика «Рейнфорд» про скасування податкових повідомлень-рішень, які були винесені Лівобережною об'єднаною державною податковою інспекцією м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області на підставі акту перевірки №3696/22/13472597 від 10.09.2012р.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 122, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
п о с т а н о в и в :
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Молочна фабрика «Рейнфорд» до Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про встановлення відсутності повноважень та визнання протиправними дій - відмовити у повному обсязі.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. 186 цього Кодексу до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.М. Турова