ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
16 вересня 2013 року № 826/13167/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Келеберди В.І. розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу
за позовом
Інспекції з питань захисту прав споживачів у м. Києві
до
Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Екобуд Україна"
про
стягнення штрафних санкцій в сумі 6 783,00грн.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач – Інспекція з питань захисту прав споживачів у м. Києві – звернувся до суду з вимогою про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Екобуд Україна» штрафу у розмірі 6 783,0 грн.
Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідачем у добровільному порядку не сплачено штрафні санкції у розмірі 6 783,0 грн., застосовані Інспекцією з питань захисту прав споживачів у м. Києві згідно з рішеннями про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 28.03.2013 №000006 та від 02.04.2013 №000008.
Відповідач – товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія Екобуд Україна» - письмових заперечень по суті позовних вимог суду не надав, хоча був належним чином повідомлений про відкриття скороченого провадження у справі.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до вимог ст.26 Закону України “Про рекламу”, контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснює у межах своїх повноважень спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами.
Відповідно до Положення про Державну інспекцію України з питань захисту прав споживачів, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 №465/2011 Держспоживінспекція України спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів.
Згідно з п. 4 Положення Держспоживінспекція України відповідно до покладених на неї обов’язків здійснює державний контроль за додержанням законодавства про рекламу.
Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України «Про затвердження положення про інспекції з питань захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі» від 09.11.2011 №206, зареєстрованого Міністерством юстиції України 23.11.2011 №1337/20075 Інспекція з питань захисту прав споживачів у м. Києві є територіальним органом Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів, завданням якої є реалізація повноважень Держспоживінспекції України на території м. Києва.
Вимогою від 11.01.2013 №10-13-06/54 в порядку ч. 2 ст. 26 Закону України «Про рекламу» позивача зобов’язано надати письмові пояснення, документальне підтвердження вартості розповсюдження реклами та повідомлено про час дату та місце розгляду справи про порушення законодавства про рекламу.
Повторною вимогою від 30.01.2013 №10-13-06/193 позивача зобов’язано надати письмові пояснення, документальне підтвердження вартості розповсюдження реклами та повідомлено про час дату та місце розгляду справи про порушення законодавства про рекламу.
Протоколами про порушення законодавства про рекламу від 28.01.2013 та від 02.04.213 Інспекція з питань захисту прав споживачів у м. Києві зафіксовано наявні ознаки порушення законодавства України про рекламу, а саме: при розповсюдженні недобросовісної реклами, чим порушено ст. 10 Закону України «Про рекламу».
Відповідно до п.п. 11,12 “Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 693 від 26.04.04 р. за наявності ознак порушення законодавства про рекламу приймається рішення про початок розгляду справи. Справа розглядається у місячний строк з дня прийняття рішення про початок її розгляду. До строку розгляду справи не зараховується час на отримання необхідних доказів і проведення експертизи.
28.02.2013 позивачем прийнято рішення про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу.
07.03.2013 позивачем прийнято рішення про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу.
Відповідно до п.п. 14, 16 “Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу” Держспоживінспекція та її територіальні органи повідомляють рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справи не пізніш як за три дні до дати розгляду, а у невідкладних випадках - не пізніш як за один день. Справа розглядається за участю представника особи, щодо якої порушено справу.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами регулює Закон України “Про рекламу” від 03.07.1996 № 270/96-ВР.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про рекламу» Недобросовісна реклама забороняється. Відповідальність за недобросовісну рекламу несе винна особа. Рішення щодо визнання реклами недобросовісною приймають державні органи, визначені у статті 26 цього Закону.
Відповідно до ч. 6 ст. 27 Закону України «Про рекламу» за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з ч. 7 ст. 27 Закону України «Про рекламу» у разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як вбачаться з матеріалів справи, за результатом розгляду справи про порушення законодавства про рекламу прийнято:
- рішення від 28.03.2013, яким на відповідача відповідно до ч. 6 ст. 27 Закону України «про рекламу» накладено штраф у розмірі 1700 грн.
- рішення від 02.04.2013 яким за порушення вимог ст. 10 Закону України «Про рекламу» на відповідача відповідно до ч. 7 ст. 27 Закону України «Про рекламу» накладено штраф у розмірі 5083 грн.
Вказані рішення направлено позивачем на адресу відповідача поштовим повідомленням та повернулись без вручення з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Враховуючи, що відповідачем за вимогою позивача не надано документальне підтвердження вартості розповсюдження реклами та не забезпечено явку уповноваженого представника для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу, суд дійшов висновку, що позивачем вірно розраховано штраф за вказані вище порушення.
При прийнятті рішень від 28.03.2013 №000006 та від 02.04.2013 №000008 позивач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, суд приходить до висновку щодо обґрунтованості позовних вимог позивача.
Судом встановлено, що рішення від 28.03.2013 №000006 та від 02.04.2013 №000008 відповідачем не оскаржено, докази сплати штрафів в матеріалах справи відсутні, а відтак суд дійшов висновку щодо доцільності задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 158, 162, 163, 167, 254, 256 КАС України суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Екобуд Україна» штраф згідно з рішеннями від 28.03.2013 №000006 та від 02.04.2013 №000008 на загальну суму 6783 (шість тисяч сімсот вісімдесят три) грн.. (код платежу 21081100, Солом’янський район м. Києва УДКСУ у м. Києві р/р 31118106700010, МФО 820019, одержувач: УДКСУ у Солом’янському районі м. Києва код 38050812).
Постанова суду першої інстанції, ухвалена за правилами скороченого провадження може бути оскаржена до апеляційного суду в порядку та строки, встановлені статтями 185-187, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України сторонами, а також іншими особами, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя В.І. Келеберда