Постанова № 3345298, 22.12.2008, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.12.2008
Номер справи
2-а-180/08
Номер документу
3345298
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

 

    ЧЕРКАСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

  12 год. 54 хв.                                                  м. Черкаси

22  грудня  2008р.                                                                                                        Справа № 2-а-180/08

За позовом      прокурора Уманського районуЧеркаської області в інтересах держави в особі

                          Уманської об’єднаної державної податкової інспекції

                           

до                   сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю

                         «Торговий Дім хліборобів Уманщини»

про                   стягнення заборгованості  на суму 202906 грн.00 коп.

                                                                                                                            Суддя Новікова Т.В.

                                                                                                                              Секретар  Шульга О.В.

     за участю представників сторін:

позивача –    Соколишиної Л.Б. (посв. прокурора відділу прокуратури Черкаської області № 1330

                        від 31.07.2007р.),

                        Мазурика М.М. (за дов. Уманської ОДПІ від 04.11.2008р.№ 30629/10),

                        Шабанова С.В. (за дов. Уманської ОДПІ від 01.10.2008р. № 24665/10),

відповідача– Дубовик Л.М. (за дов.СТОВ «Торговий Дім хліборобів Уманщини» від 04.12.2008р.),

                           Василик О.В. (за дов. СТОВ «Торговий Дім хліборобів Уманщини» від 04.11.2008р.).

    Обставини справи:

      Прокурор Уманського району Черкаської області звернувся до  суду з позовною заявою від 12.09.2008р. №05-271/08 в інтересах держави  в особі Уманської об’єднаної державної податкової інспекції  до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю  «Торговий Дім хліборобів Уманщини» про стягнення заборгованості по штрафних (фінансових) санкціях на суму 202906грн.00коп. за рахунок активів відповідача  з накладенням арешту на його майно.

     В обґрунтування позовних вимог позивач, з посиланням на ст. 17 Закону України «Про  застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 265/95 від 06.07.1995р., п.15 ст. 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р.№ 107-VІ, ст. 1 указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за  порушення норм з регулювання обігу готівки» №436/95 від 12.06.1995р., вважає, що відповідачем не оприбутковано до каси відповідача готівки від продажу  автомашини на суму 21331грн.20коп.та реалізації зерна пшениці на суму 19259грн.00коп., яка не зафіксована в касовій книзі СТОВ «Торговий Дім хліборобів Уманщини»  та  не здійснені записи про надходження готівкових коштів.

      Представниками позивача подано до суду клопотання від 05.12.2008р. про уточнення позовних вимог, а саме п. 2 резолютивної частини позовної заяви позивачем  викладено в іншій редакції не змінюючи при цьому змісту позовних вимог.

      Від СТОВ «Торговий Дім хліборобів Уманщини»  до суду надійшло заперечення від 02.12.2008р. проти позовної заяви, в якому відповідач просить відмовити у позові, з посиланням на ст. 99 КАС України щодо  пропущенням позивачем річного строку звернення до суду. Крім того, відповідач вважає що до зазначених спірних правовідносин не може бути застосовані норми Закону № 265/95 від 06.07.1995р., оскільки СТОВ «Торговий Дім хліборобів Уманщини» не є підприємством, яке веде регулярну торгівельну діяльність, а основними видами діяльності відповідача є оптова торгівля зерном, вирощування зернових, діяльність автомобільного транспорту, тому готівкові кошти за проданий автомобіль були перераховані на рахунок відповідача, включені в дохід підприємства і обкладені податком.

     СТОВ «Торговий Дім хліборобів Уманщини» направило на адресу суду доповнення до заперечення на позовну заяву від 15.12.2008р., в якому з посиланням на ст. 250 ГК України, відповідач  вважає що  позивачем пропущений строк звернення до суду про стягнення штрафних санкцій з відповідача.

     Разом з тим, під час  судового засідання Уманською ОДПІ подано доповнення до позовних вимог від 10.12.2008р. № 31115/10, в  якому позивач  не погоджується із запереченнями відповідача та підтримує позов повністю. 

     Ухвалою суду від 11.11.2008р. в порядку  забезпечення  адміністративного позову накладено арешт на майно СТОВ «Торговий Дім хліборобів Уманщини» на підставі  клопотання Уманської ОДПІ від 10.11.2008р. №28100/10-30.   

     Відповідно до ст.128 КАС України справа вирішується на підставі доданих до матеріалів справи доказів.

      На підставі ч.3 ст.160 КАС України в судовому засіданні 22.12.2008 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови  у повному обсязі відкладено на 29.12.2008р., про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з врахуванням вимог ч.4 ст.167 КАС України.

       Розглянувши поданий адміністративний позов та додані до нього  матеріали, заслухавши пояснення представників  сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини  на яких грунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають значення  для розгляду справи і вирішення спору по суті, Черкаський окружний адміністративний суд, -

ВСТАНОВИВ:

    Уманською об’єднаною державною податковою інспекцією Черкаської області проведено планову перевірку СТОВ «Торговий Дім хліборобів Уманщини» (далі - ТОВ «Торговий Дім хліборобів Уманщини» відповідно до витягу з ЄДРПОУ від 24.10.2008р., код ЄДРПОУ 32570114, зареєстроване як суб’єкт підприємницької діяльності Уманською районною державною адміністрацією 31.07.2003р. № 401, перебуває на обліку платників податків  в Уманській ОДПІ від 08.08.2003р., відкрито рахунок в Черкаській обласній дирекції АППБ«Райффайзен банк «Аваль» № 2600410361)з питань дотримання  відповідачем вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2005р. по 31.03.2007р., за результатами якої  складено актвід 01.10.2007р. № 976/23/32570114, яким встановлено порушення норм  регулювання обігу готівки, зокрема, відповідачем не оприбутковано до каси готівки від продажу  автомашини на суму 21331грн.20коп.та від реалізації зерна пшениці на суму 19259грн.00коп., яка не зафіксована в касовій книзі ТОВ «Торговий Дім хліборобів Уманщини»  та  не здійснені записи про надходження готівкових коштів, не проведено  розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій. Зокрема, відповідачем 12.10.2006р. реалізовано фізичній особі Коваленку Ю.М. автомобіль (ВАЗ 21093, 2003р., ДНЗ СА5235АА) вартістю 21331грн.20коп.згідно податкової накладної № 39 від 12.10.2006р., а готівкові кошти здано відповідачем до банківської установи – Черкаської  обласної дирекції АППБ «Аваль», як торгову виручку (квитанція від 17.10.2006р. № К2/74), проте записи про надходження готівкових коштів від продажу автомобіля в касовій книзі не здійснені. Крім того,  відповідачем реалізовано пшеницю на суму 19259 грн.00коп. (накладна № 42 від 30.11.2006р. на суму 1300 грн., накладна № 44 від 25.12.2006р. на суму 17950грн.), проте розрахункові операції проведені без застосування реєстратора розрахункових операцій, а готівкові кошти здано до банківської установи як торгову виручку (квитанція № К21/107 від 30.11.2006р., квитанція  № К2/33 від 25.12.2006р.), що суперечить  п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. №637, і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 13.01.2005р. № 40/10320 (із змінами та доповненнями), пп.1,2 ст. 3 Закону № 265/95 від 06.07.1995р. За результатами перевірки Уманською ОДПІ застосовано до відповідача  штрафні (фінансові) санкції: на суму 106656грн.00коп. за не оприбуткування у касі готівки (тобто у п’ятикратному розмірі не оприбуткованої суми - 21331грн.20коп * 5) та на суму 96250 грн. за не проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій (тобто у п’ятикратному розмірі вартості проданих товарів – 19250грн.00коп. * 5), всього на загальну суму -  202906грн.00коп. Зазначені санкції були застосовані  податковими органами згідно рішень від 11.10.2007р. № 0001362310 на суму 106656 грн.00коп. та від 11.10.2007р. № 0001372310 на суму 96250грн.00коп., отриманих  відповідачем  12.10.2007р., про що свідчить підпис головного бухгалтера товариства Василик О.В. та погоджених 11.10.2007р.(а.с.30).

     Як  вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Торговий Дім хліборобів Уманщини» станом на 12.06.2008р.має перед Державним бюджетом недоїмку у розмірі 202906грн.00коп.(довідка Уманської ОДПІ про розрахунки з бюджетом від 12.06.2008р. № 15510/19-025), яка відповідачем не погашена.

     Позивач не погодився з прийнятим рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій та в порядку передбаченому п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ,  оскаржив рішення Уманської ОДПІ № 0001362310 від 11.10.2007р.та №0001372310 від 11.10.2007р. в адміністративному порядку.

      Рішенням ДПА від 13.02.2008р. № 2647/7/25-0415 про результати розгляду скарг  директора ТОВ «Торговий Дім хліборобів Уманщини» в особі Шилюка В.П. на рішення Уманської ОДПІ№ 0001362310 від 11.10.2007р.та №0001372310 від 11.10.2007р., було залишено без змін рішення Уманської ОДПІ про застосування штрафних(фінансових) санкцій, а скаргу ТОВ «Торговий Дім хліборобів Уманщини» - без задоволення (а.с.35-36).

      Як вбачається з матеріалів справи,  суд вважає, що позивач правомірно звернулася до суду про застосування  до  відповідача  штрафних (фінансових) санкцій,  виходячи з наступного.

      Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 33 Закону України «Про Національний банк України» до повноважень Національного банку України серед інших належить визначення порядку ведення касових операцій  для банків, інших фінансових установ, підприємств і організацій.

       Згідно пп. 2.6 п.2 Положення про проведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ № 637 від 15.12.2007р., уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

        Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до  вимог глави 4 зазначеного Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у  касовій книзі на підставі прибуткових  касових ордерів.

         У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або  використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

         Як вбачається зі справи відповідач здійснює господарську діяльність у сфері заготівлі зерна, оптової торгівлі зерном, оптової торгівлі мінеральними добривами та засобами захисту рослин, розведенням риби та її продажем, наданням послуг с/г техніки по посіву та збору зернових культур (довідка ЄДРПОУ, акт перевірки від 01.10.2007р.).Зокрема, не оприбуткування  до каси відповідача готівки та не проведення  розрахункових операцій через РРО  за  реалізований товар – автомобіль та  зерно пшениці – є порушенням  Закону та застосуванням  до відповідача фінансових санкцій.

       Відповідно до п.1.2 ст. 3 Закону України № 265/95 від 06.07.1995р. суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

       У разі  порушення юридичними особами всіх форм власності норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за  не оприбуткування (неповне та/або несвоєчасне оприбуткування) у касах готівки – у п’ятикратному розмірі не оприбуткованої суми (ст. 1 указу Президента України «Про застосування штрафних  санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995р. № 436/95).

       Штрафні санкції, передбачені цим Указом, застосовуються до осіб, зазначених у статті 1 Указу, органами державної податкової служби на підставі матеріалів проведених ними перевірок. Контроль за додержанням особами норм з регулювання обігу готівки в національній валюті, що встановлюється Національним банком України, здійснюють, зокрема, органи державної податкової служби (ст. 2.3 Указу).

      Зокрема, штрафні  (фінансові) санкції за порушення вимог Закону України № 265/95 від 06.07.1995р., а також за порушення норм з регулювання обігу готівки не є податковим зобов’язанням і норми Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними  цільовими фондами»  від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ на них не  поширюється. Тому доводи наведені відповідачем у  запереченнях не спростовують позовних вимог про застосування до ТОВ «Торговий Дім хліборобів Уманщини»  штрафних (фінансових) санкцій за порушення  вимог  законодавства.

       Законом України «Про державну  податкову службу  в Україні» від 04.12.1990р. № 509-ХІІ (п.11 ст.10), передбачено право податкових органів подавати до судів позови до підприємств, установ,  організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими  фондами,  за  рахунок  їх  майна. Право органів державної податкової служби застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені  у випадках, в порядку та розмірах,  встановлені  Законом.

       Як вбачається з матеріалів справи, акт перевірки Уманської ОДПІ  виготовлено  01.10.2007р., а прокурор Уманського району Черкаської області  звернувся до суду з позовною заявою від 12.09.2008р. № 05-271/08 без порушення  строку звернення до суду відповідно до вимог ст. 99 КАС України, що спростовує  доводи відповідача.

      Відповідно до ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб’єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання не чинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із  зазначенням способу його здійснення.

     Враховуючи вище наведене, суд дійшов висновку, що з урахуванням положень зазначеної статті необхідно позов задовольнити повністю, оскільки у позивача наявні докази для застосування штрафних (фінансових) санкцій до відповідача, в зв’язку з порушенням ним норм регулювання обігу готівки.

     Відповідно  до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на  яких ґрунтуються її вимоги та  заперечення, крім  випадків, встановлених статтею 72 цього кодексу.

     Отже, з врахуванням вище викладеного, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог  в повному обсязі.

     Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.

      Керуючись ст.ст. 69, 71, 94, 97, 112, 133, 138, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Черкаський окружний адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім хліборобів Уманщини» (20383, Черкаська область Уманський район с. Городниця, вул. Леніна буд. 68, код ЄДРПОУ 32570114)

        на користь Державного бюджету України через Уманську об’єднану державну податкову інспекцію Черкаської області(20300, Черкаська область м. Умань, вул. Леніна, 1, код ЄДРПОУ 22809222, р/р 31117095700002 у відділенні Державного казначейства України в м. Черкаси, МФО 854018 код бюджетної класифікації 22090200) заборгованість по штрафних (фінансових) санкціях  у сумі 202906 грн.00 коп. (двісті дві тисячі дев’ятсот  шість гривень  нуль копійок) за  рахунок активів товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім хліборобів Уманщини».

       Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

        Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. 

 Суддя    Т.В. Новікова

Повний текст постанови виготовлений 08.01.2009р.