ЧЕРКАСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 год. 59 хв. м. Черкаси
18 грудня 2008р. Справа № 2-а-1896/08За позовом управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської областідоЧорнобаївського комунального підприємства «Виробниче управління житлово-комунального господарства»простягнення заборгованості 157157грн.94коп.Суддя Новікова Т.В. Секретар Шульга О.В.
за участю представників сторін:
позивача – Ярмоленко О. В. (за дов. управління ПФУ в Чорнобаївському районі від 24.04.2008р.
№3430/07),
відповідача– Патлань В.І. (за дов. Чорнобаївського КП «Виробниче управління житлово-
комунального господарства» від 15.12.2008р. № 326).
Обставини справи:
Управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області звернувся до суду з адміністративним позовом від 26.11.2008р. № 8521/07 до Чорнобаївського комунального підприємства «Виробниче управління житлово-комунального господарства» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування у сумі 157 157грн.94коп.
В обґрунтування позову представник позивача зазначив, що відповідач в порушення ст. 20 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. № 1058-ІV(далі - Закон України від 09.07.2003р. №1058-ІV) не сплатив страхових внесків, що спричинило до виникнення недоїмки та застосування фінансових санкцій за період з 22.09.2006р. по 01.09.2008р. в сумі 157157грн.94коп. Направлене рішення про застосування фінансових санкцій та пені від 10.11.2008р. № 391, боржником не оскаржувало ся, тому сума боргу є узгодженою.
Представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач під час судового засідання визнав позовні вимоги та надав клопотання про розстрочення сплати суми боргу в розмірі 157157грн.94коп. на 36 календарних місяці з щомісячною оплатою в сумі 4365грн.50коп., проти якого позивач не заперечував.
Ухвалою суду від 16.12.2008р. клопотання представника відповідача від 10.12.2008р. № 320 залишено без задоволення, з посиланням на Закон України «Про Державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р. № 107-VІ (в редакції від 31.10.2008р).
Відповідно до ст.128 КАС України справа вирішується на підставі доданих до матеріалів справи доказів.
На підставі ч.3 ст.160 КАС України в судовому засіданні 18.12.2008 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 25.12.2008р., про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з врахуванням вимог ч.4 ст.167 КАС України.
Розглянувши поданий адміністративний позов та додані до нього матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини на яких грунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Черкаський окружний адміністративний суд, -
ВСТАНОВИВ:
Чорнобаївське комунальне підприємство «Виробниче управління житлово-комунального господарства» є юридичною особою, яке зареєстроване Чорнобаївською районною державною адміністрацією Черкаської області (рішення від 30.05.2003р. №124/03), ідентифікаційний код 03357116 та зареєстроване платником страхових внесків в управлінні Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області.
За відповідачем рахується заборгованість зі сплати страхових внесків за період з 22.09.2006р. по 01.09.2008р. у сумі 157157грн.94коп., що підтверджується розрахунком боргу управління ПФУ в Чорнобаївському районі станом на дату подання позовної заяви, а саме: заборгованість по штрафним санкціям у сумі 109768грн.48коп. та пені у сумі 47389грн.46коп.
Відповідно до наданої позивачем картки особового рахунку страхувальника за період з 01.11.2008р.по26.11.2008р. за комунальним підприємством рахується зазначена заборгованість.
Управлінням ПФУ в Чорнобаївському районі прийнято рішення № 391 від 10.11.2008р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату страхувальником страхових внесків у сумі 109768грн.48коп. та пені у розмірі 47389грн.46коп. за період з 22.09.2006р. по 01.09.2008р., які в десятиденний термін підлягають сплаті, або оскарженню.
Про наявність заборгованості відповідача свідчить картка особового рахунку страхувальника за період з 01.11.2008р. по 26.11.2008р. та розрахунки фінансових та штрафних санкцій відповідача.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески (абз.6 ч.2 ст.17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі – Закон № 1058-ІV).
Відповідно до абз.1 ст.1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР (далі – Закон № 400/97-ВР) платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Страхувальниками відповідно до цього Закону, є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 Закону (абз.1ст.14 Закону № 1058-ІV).
Статтею 1 Закону № 1058-ІV передбачено, що страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до вказаної статті страхові внески – це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.
Частинами 3 та 4 цієї статті встановлено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків із дня їх реєстрації у територіальному органі Пенсійного фонду, а особи, визначені частиною першою статті 12 цього Закону, - з дня набрання чинності договором про їх добровільну участь; платникам страхових внесків у десятиденний термін після їх реєстрації видається повідомлення про реєстрацію платника страхових внесків за формою, встановленою правлінням Пенсійного фонду.
Як вбачається з наведених норм та підтверджується матеріалами справи, відповідач є платником страхових внесків до Пенсійного фонду України. Станом на день розгляду спору за відповідачем обліковується заборгованість по страхових внесках до Пенсійного фонду України у розмірі 157 157грн.94 грн.
Згідно зі ст. 5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003, розробленої відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Інструкція), обчислення страхових внесків зазначеною категорією платників здійснюється щомісячно за ставками, визначеними пунктами 4.1, 4.2, 4.5 цієї Інструкції.
Відповідно до п. 4.1 ст. 4 Інструкції розміри страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування встановлюються відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 року № 400/97-ВР за ставкою 32 відсотки суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці".
Частиною 6 статті 19 Закону № 1058-ІV передбачено, що страхові внески нараховуються незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.
Відповідно до ч. 6 ст. 20 Закону № 1058-ІV страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Відповідно до пп. 5.1.4 Інструкції нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються платниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.
Базовим звітним періодом є календарний місяць.
Згідно з пп. 5.1.5 та 5.1.6 у разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу), на які нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати (дохід) у розмірах, установлених для страхувальників (32 відсотки цих сум).
Судом встановлено, що за досліджений період відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив суму страхових внесків до Пенсійного фонду України у розмірі 157157грн.94коп.
Абзацом 6 частини 2 статті 17 Закону № 1058-ІV встановлено, що страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до ч. 10 ст. 20 Закону № 1058-ІV якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Згідно зі статтею 23 Закону № 1058-ІV спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 та 3 Закону № 1058-ІV у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Станом на день розгляду спору зазначена заборгованість відповідачем не сплачена.
Частиною 3 статті 106 Закону № 1058-ІV встановлено, що у разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. У зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки.
Зокрема, відповідач у своїх поясненнях до позовних вимог посилався на складне фінансове становище підприємства та здійснення процедури досудової санації (рішення Чорнобаївської районної ради від 15.12.2006р. № 7-13/V, від 17.12.2007р. № 18-19/V), тому в усному клопотанні просив суд у наданні розстрочення сплати суми боргу в розмірі 157157грн.94коп. на 36 календарних місяці з щомісячною оплатою в сумі 4365грн.50коп., проти чого позивач не заперечував та надав письмове підтвердження.
З огляду на ч.3 ст. 63 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р. №107-VІ, якою забороняється у 2008р. здійснювати надання відстрочок щодо термінів сплати податкових зобов’язань суб’єктів господарювання за податками, зборами (обов’язковими платежами), суд не вбачає наявність правових підстав для задоволення клопотання відповідача щодо розстрочення суми боргу.
Беручи до уваги те, що суми фінансових санкцій у розмірі 157157 грн.94коп. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, ч. 4 ст. 94, ст.ст. 122, 133, 158-163 КАС України, Черкаський окружний адміністративний суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Чорнобаївського комунального підприємства «Виробниче управління житлово-комунального господарства»(19900, Черкаська область, смт Чорнобай вул. Крупської, 2а, р/р 26000301190 в Чорнобаївському відділенні ВАТ «Державний ощадний банк України» МФО 354701 код ЄДРПОУ 03357116)
на користь управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області (19900,Черкаська область смт Чорнобай, вул. Леніна, 132 р/р 256003121753, 256093131753 в Черкаському обласному управлінні ВАТ «Державний Ощадний банк України» МФО 354507 код 21366739) заборгованість у сумі 157 157грн. 94 коп.(сто п’ятдесят сім тисяч сто п’ятдесят сім гривень дев’яносто чотири копійки).
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
СуддяТ.В. Новікова
Повний текст постанови виготовлений 08.01.2009р.