ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" вересня 2013 р. Справа № 18/446/12
Колегія суддів у складі: головуючий суддя Плахов О.В., судді Бородіна Л.І., Шутенко І.А.
при секретарі Міракові Г.А.
за участю представників сторін:
позивача - Блоха Н.М.;
відповідача - Ноготкова С.В., Сенектутов Д.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Гадячгаз" (вх. № 2120 П/2-5) на ухвалу господарського суду Полтавської області від 20.06.2013 року у справі №18/446/12,
за позовом Комунального підприємства теплового господарства "Гадячтеплоенерго", м. Гадяч, Полтавська область
до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Гадячгаз", м. Гадяч, Полтавська область
про зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИЛА:
Позивач - Комунальне підприємство теплового господарства "Гадячтеплоенерго", м. Гадяч звернувся до господарського суду з позовом до відповідача - Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Гадячгаз", м. Гадяч в якому, з урахуванням уточнень, просив суд зобов'язати останнього надати акт звіряння дебіторської - кредиторської заборгованості та списати заборгованість за природний газ в сумі 1137954,98 грн., відповідно до вимог "Про деякі питання заборгованості за природний газ та електричну енергію" та постанови КМУ № 894 від 08.08.2011 р.
Рішенням господарського суду Полтавської області від 14.06.2012 р. по справі № 18/446/12 позов задоволено частково. Зобов'язано відповідача - ПАТ по газопостачанню та газифікації "Гадячгаз" списати заборгованість позивача - КП теплового господарства "Гадячтеплоенерго" за природний газ в сумі 1137954,98 грн.. Стягнуто з відповідача на користь позивача 1703,00 грн. витрат по сплаті судового збору. В частині зобов'язання відповідача надати акт звіряння дебіторської - кредиторської заборгованості та зобов'язання відповідача створити комісію по списанню - відмовлено.
Вказане рішення було залишено постановою Харківського апеляційного господарського суду від 01.08.2012 р. по справі № 18/446/12, в зв'язку з чим, у встановленому законом порядку набрало законної сили.
Відповідач звернувся до господарського суду Полтавської області з заявою про перегляд рішення Господарського суду Полтавської області від 14.06.2012р. по справі №18/446/12 за нововиявленими обставинами.
В обґрунтування заявлених вимог заявник зазначав, що, на його думку, нововиявленою обставиною є висновок сектору Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики у Полтавській області (далі - НКРЕ), викладений у Акті планової перевірки дотримання ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, газу ( метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ № 4 від 19.04.2013 року (далі - акт).
Як зазначав заявник, обставини які встановлені в акті перевірки НКРЕ, а саме, що Постанова КМУ № 894 від 08.08.2011 р. "Про затвердження порядку списання заборгованості за природний газ та електричну енергію" не передбачає можливості списання заборгованості за природний газ та електричну енергію" не передбачає можливості списання заборгованості за природний газ між підприємством, що виробляє, транспортує і постачає теплову енергію, та підприємством, що здійснює постачання природного газу за регульованим тарифом, а також те, що п. 5 Постанови КМУ № 894 від 08.08.2011 р. "Про затвердження порядку списання заборгованості за природний газ та електричну енергію" не розповсюджується на взаємовідносини відповідача та позивача, є нововиявленими, так як існували під час розгляду справи, але не були відомі ПАТ "Гадячгаз". Дані обставини, на думку заявника, спростовують факти, які було покладено в основу рішення господарського суду Полтавської області від 14.06.2012 р., вони мають істотне значення для вирішення справи, можуть вплинути на висновок суду щодо наявності певних прав та обов'язків у сторін.
Ухвалою господарського суду Полтавської області (суддя Киричук О.А.) від 20.06.2013 р. по справі № 18/446/12 відмовлено відповідачу в задоволенні заяви про перегляд рішення за нововиявленими обставинами. Рішення господарського суду Полтавської області від 14.06.2012 р. по справі №18/446/12 залишено без змін.
Відповідач з ухвалою господарського суду від 20.06.2013 р. не погоджується, вважає її незаконною та необґрунтованою, подав апеляційну скаргу в якій просить скасувати ухвалу господарського суду Полтавської області від 20.06.2013р. у справі № 18/446/12 повністю; заяву ПАТ по газопостачанню та газифікації "Гадячгаз" про перегляд рішення господарського суду Полтавської області від 14.06.2012р. у справі № 18/446/12 за нововиявленими обставинами задовольнити; рішення господарського суду Полтавської області від 14.06.2012 р. скасувати та прийняте нове рішення, яким відмовити позивачу в позові повністю.
В обґрунтування своїх вимог відповідач посилається на неповне з'ясування судом обставин, які мають істотне значення для справи, зокрема ігнорування наданих позивачем доводів та доказів в їх обґрунтування, які на думку останнього свідчать про необхідність перегляду рішення від 14.06.2012 р. по даній справі за нововиявленими обставинами, його скасування та прийняття нового рішення про відмову в задоволенні позову.
Також відповідачем надано суду додаткові пояснення до апеляційної скарги в яких останній уточнює власну правову позицію, викладену в апеляційній скарзі, та просить її задовольнити.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить суд оскаржувану ухвалу господарського суду залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення посилаючись на правомірність висновків суду першої інстанції стосовно відсутності підстав для перегляду рішення від 14.06.2012 р. по даній справі за нововиявленими обставинами.
В судове засідання 04.09.2013 р. з'явилися представники позивача та відповідача.
Представники відповідача, з посиланням на доводи, викладені в апеляційній скарзі, просять суд оскаржувану ухвалу скасувати та задовольнити вимоги, викладені в заяві про перегляд прийнятого по даній справі рішення за нововиявленими обставинами.
Представник позивача, з посиланням на доводи, викладені у відзиві на апеляційну скаргу, просить суд оскаржувану ухвалу залишити без змін, а апеляційну скаргу відповідача - без задоволення.
Перевіривши матеріали справи, оцінивши надані суду докази та доводи, судова колегія приходить до висновку про задоволення апеляційної скарги, скасування оскаржуваної судової ухвали та задоволення вимог, викладених в заяві відповідача про перегляд прийнятого по даній справі рішення за нововиявленими обставинами.
Як свідчить оскаржувана ухвала від 20.06.2013 р., суд першої інстанції відмовляючи в задоволенні заяви відповідача про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами, крім іншого, виходив з того, що зазначені заявником у власній заяві обставини не можуть вважатися нововиявленими в розумінні ст. 112 ГПК України, і зазначена обставина унеможливлює перегляд прийнятого по даній справі рішення.
Однак, викладені вище висновки господарського суду, на думку колегії суддів, не відповідають фактичним обставинам спору та матеріалам справи, їм не надана правильна та належна правова оцінка, що зумовлює скасування оскаржуваної судової ухвали.
Згідно зі статтею 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Згідно зі ст. 112 ГПК України, господарський суд може переглянути прийняте ним судове рішення, яке набрало законної сили, за нововиявленими обставинами. Підставами для перегляду судових рішень господарського суду за нововиявленими обставинами зокрема є істотні для справи обставини, що не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи.
В пункті 2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 17 від 26.12.2012 р. «Про деякі питання перегляду рішень, ухвал, постанов за нововиявленими обставинами» зазначено, що до нововиявлених обставин відносяться матеріально-правові факти, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші факти, які мають значення для правильного вирішення спору або розгляду справи про банкрутство. Необхідними ознаками існування нововиявлених обставин є одночасна наявність таких трьох умов: по-перше, їх існування на час розгляду справи, по-друге, те, що ці обставини не могли бути відомі заявникові на час розгляду справи, по-третє, істотність даних обставин для розгляду справи (тобто коли врахування їх судом мало б наслідком прийняття іншого судового рішення, ніж те, яке було прийняте).
Нововиявлені обставини за своєю юридичною суттю є фактичними даними, що в установленому порядку спростовують факти, які було покладено в основу судового рішення. Ці обставини мають бути належним чином засвідчені, тобто підтверджені належними і допустимими доказами.
Не може вважатися нововиявленою обставина, яка ґрунтується на переоцінці тих доказів, які вже оцінювалися господарським судом у процесі розгляду справи.
Як свідчить рішення господарського суду від 14.06.2012 р. по справі № 18/446/12, суд першої інстанції частково задовольняючи позов власні висновки мотивував з посиланням на те, що заборгованість позивача перед відповідачем за поставлений природний газ підлягає списанню на підставі Закону України «Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію» та Постанови Кабінету Міністрів України від 08.08.2011 р. № 894 «Про затвердження Порядку списання заборгованості за природний газ та електричну енергію».
Разом з тим, як свідчать матеріали справи, 19.04.2013 року відповідачем було отримано Акт сектору НКРЕ у Полтавській області Національної комісії (що здійснює державне регулювання у сфері енергетики) (далі - НКРЕ) планової перевірки дотримання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ № 4 від 19.04.2013 р.
Згідно з даним актом, НКРЕ було проведено перевірку за період діяльності Відповідача з 1 січня 2012 року по 31 грудня 2012 року.
Перевірка проведена відповідно до Переліку питань, який наведено у додатку 3 до Порядку контролю за додержанням Ліцензійних умов провадження господарської діяльності на ринку природного газу, затвердженого постановою НКРЕ від 19.05.2011р. № 881.
В пункті 1 розділу 14 Акту перевірки НКРЕ встановлено, що «пунктом 2.1.1. Закону, п. 4 Порядку списання заборгованості за природний газ та електричну енергію, вказані нормативно-правові акти закріплювали КПТГ «Гадячтеплоенерго» право списати суми заборгованості за природний газ перед ДК «Газ України», що обліковувалися станом на 1 січня 2010 року і були не сплачені станом на дату набрання чинності цим Законом.
Порядок списання заборгованості не передбачає можливості списання заборгованості за природний газ між підприємством, що виробляють, транспортують і постачають теплову енергію (КПТГ «Гадячтеплоенерго») та підприємством, що здійснює постачання природного газу за регульованим тарифом (ПАТ «Гадячгаз»).
В свою чергу п. 5 Порядку списання заборгованості за природний газ та електричну енергію не розповсюджується на взаємовідносини ПАТ «Гадячгаз» та КПТГ «Гадячтеплоенерго», про що прямо зазначено у даному пункті: « 5. Учасники процедури списання, крім тих, що зазначені у пункті 4 цього Порядку, списують заборгованість за природний газ в узгоджених сумах, що обліковуються в їх бухгалтерському обліку та підтверджуються актом звіряння заборгованості, який включає загальний обсяг заборгованості та обсяг заборгованості, яку передбачається списати.»
На виконання вимог Закону України «Про деякі питання списання заборгованості за природний газ та електричну енергію» ПАТ «Гадячгаз» відкрито рахунок № 26007301032287 для зарахування коштів, що надходять від споживачів на погашення заборгованості, що обліковувалась станом на 01.01.2010 у філії ТВБВ № 10016/017 філія Полтавського управління АТ «Ощадбанк» в ВАТ «Ощадбанк».»
Колегія суддів зазначає, що даний акт не був предметом розгляду ні суду першої інстанції на момент винесення рішення від 14.06.2012 р., ні суду апеляційної інстанції на момент винесення постанови від 01.08.2012 р., тоді як висновки викладені в ньому, мають істотне значення для розгляду даної справи.
Разом з тим, обставини, зазначені в акті НКРЕ від 19.04.2013 р. по-перше існували на час розгляду справи, по-друге, те, що ці обставини не могли бути відомі заявникові на час розгляду справи, оскільки відповідна перевірка була проведена НКРЕ вже після розгляду справи, по-третє, вони мають істотне значення, оскільки їх врахування судом мало б наслідком прийняття іншого судового рішення, ніж те, яке було прийняте.
За таких обставин, висновки, викладені в зазначеному акті є нововиявленими обставинами в розумінні ст. 112 ГПК України, вони підлягають врахуванню при вирішення спору по даній справі, що зумовлює необхідність перегляду прийнятого по даній справі рішення від 14.06.2012 р. в порядку, визначеному зазначеною статтею ГПК України.
Вказані обставини судом першої інстанції при прийнятті ухвали від 20.06.2013 р. не були враховані, що призвело до помилковості висновків, викладених в цій ухвалі, яка, як наслідок, підлягає скасуванню, з прийняттям судом апеляційної інстанції нового рішення по суті позовних вимог.
Переглядаючи прийняте по даній справі рішення від 14.06.2012 р. по справі № 18/446/12 за нововиявленими обставинами колегія суддів встановила:
Як свідчать матеріали справи, заявлений позивачем позов було обґрунтовано з посиланням на Закон України «Про деякі питання списання заборгованості за природний газ та електричну енергію», Постанову КМУ № 894 від 08.08.2011 р. "Про затвердження порядку списання заборгованості за природний газ та електричну енергію", та обов'язок відповідача згідно з ними створити комісію та списати існуючу у позивача перед відповідачем заборгованість за природний газ в сумі 1137954,98 грн.
Як свідчать матеріали справи, 17.02.2009 року господарським судом Полтавської області у справі № 13/318 прийнято рішення, яким задоволено вимоги Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Гадячгаз" (на даний час - Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Гадячгаз") до Комунального підприємства теплового господарства "Гадячтеплоенерго" про стягнення з останнього заборгованості в сумі 1187315,93 грн. боргу, 48166,05 грн. - 3% річних за прострочення виконання грошового зобов'язання, 12355,00 грн. державного мита та 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
12.05.2011 року Верховною Радою України прийнято Закон України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію" №3319-VI.
Відповідачем на підставі зазначеного Закону вчинено низку заходів з метою списання існуючої заборгованості.
Зокрема, Як вбачається із матеріалів справи наказом директора №86 КПТГ "Гадячтеплоенерго" від 09.09.2011 року створено комісію з питань списання заборгованості за природний газ.
На підставі наказу директора КПТГ "Гадячтеплоенерго" № 85, виданого 09.09.2011 року, про створення інвентаризаційної комісії та на виконання вимог Закону України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію", Постанови КМУ "Про затвердження Порядку списання заборгованості за природний газ та електричну енергію" позивачем проведена інвентаризація розрахунків за дебіторською і кредиторською заборгованістю за природний газ станом на 14.09.2011 року, за результатами якої складено акт №1 від 14.09.2011 року.
Згідно з актом інвентаризації заборгованість Комунального підприємства теплового господарства "Гадячтеплоенерго" перед Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Гадячгаз" складає 1137954,98 грн.
31.10.2011 року складено протокол № 2 засідання комісії КПТГ "Гадячтеплоенерго" з питань списання заборгованості за природний газ, відповідно до якого вирішено списати суму заборгованості за природний газ перед ПАТ "Гадячгаз" у розмірі 1137954,98 грн., погоджений міським головою міста Гадяча.
Листом № 01-05/395 від 31.10.2011 року позивач повідомив відповідача про списання заборгованості за спожитий природний газ та направив позивачеві засвідчену копію протоколу комісії з питань списання заборгованості за №2 від 31.10.2011 року та акт звіряння щодо обсягу дебіторської та/або кредиторської заборгованості станом на 31.10.2011 року.
Також з матеріалів справи вбачається, що позивачем неодноразово направлялись на адресу ПАТ "Гадячгаз" акти звіряння розрахунків від 31.10.2010 року та 01.11.2010 року. Відповідачем вказані акти підписані не були. Жодних заперечень щодо обсягу заборгованості від останнього до позивача не надходило.
Оскільки відповідачем факт списання існуючої заборгованості заперечувався, зазначені обставини стали підставою для звернення позивача до суду з позовом по даній справі.
Разом з тим, у відповідності з положеннями ст. 1 Закону України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію" дія цього Закону поширюється на підприємства незалежно від їхніх форм власності, що виробляють, транспортують і постачають теплову та електричну енергію, надають послуги з диспетчерського управління об'єднаною енергетичною системою України, суб'єктів господарювання, що здійснюють постачання природного газу та електричної енергії за регульованим тарифом, Національну акціонерну компанію "Нафтогаз України" та її дочірні підприємства ДК "Газ України", ДК "Укртрансгаз", ДК "Укргазвидобування", ДАТ "Чорноморнафтогаз"та ДП "Енергоринок".
Відповідно до п. 2.1.1 вказаного Закону списанню підлягає заборгованість за природний газ (у тому числі реструктуризована) підприємств, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, у тому числі ліквідованих підприємств, суб'єктів господарювання, що здійснюють постачання природного газу за регульованим тарифом, Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" та її дочірніх підприємств ДК "Газ України", ДК "Укртрансгаз", ДК "Укргазвидобування", ДАТ "Чорноморнафтогаз", що обліковувалася станом на 1 січня 2010 року і не сплачена станом на дату набрання чинності цим Законом.
Згідно з положеннями п. 2.5 Закону України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію" списання заборгованості відповідно до цього Закону здійснюється у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.08.2011 року №894 затверджено Порядок списання заборгованості за природний газ та електричну енергію. Даний порядок визначає механізм списання заборгованості (у тому числі реструктуризованої) за природний газ та електричну енергію, зокрема, зі сплати пені, штрафних та фінансових санкцій, що нараховані на заборгованість за природний газ, відповідно до Закону України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію".
Пункт 4 Постанови КМУ від 08.08.2011 року №894 "Про затвердження Порядку списання заборгованості за природний газ та електричну енергію" передбачає, що обсяг заборгованості (у тому числі реструктуризованої) за природний газ визначається з урахуванням вимог законодавства з питань інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, документів та розрахунків і списується учасниками процедури списання, що здійснюють постачання природного газу за регульованим тарифом або виробляють, транспортують і постачають теплову енергію, перед дочірньою компанією "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" - у сумах, що обліковуються в бухгалтерському обліку таких учасників.
Пунктом 5 вказаної Постанови визначено, що учасники процедури списання, крім тих, що зазначені у пункті 4 цього Порядку, списують заборгованість за природний газ в узгоджених сумах, що обліковуються в їх бухгалтерському обліку, та підтверджуються актом звіряння заборгованості, який включає загальний обсяг заборгованості та обсяг заборгованості, яку передбачається списати.
Встановлений Постановою КМУ від 08.08.2011 року №894 механізм передбачає вчинення низки дій направлених на здійснення списання заборгованості, зокрема, утворення повноважних комісій, складання відповідних протоколів та актів.
Відповідно до п. 6 Постанови КМУ від 08.08.2011 року №894 для списання заборгованості кожен учасник процедури списання утворює комісію з питань списання заборгованості, до складу якої обов'язково входить керівник такого учасника як голова комісії та головний бухгалтер і яка визначає обсяг заборгованості, що підлягає списанню, у розрізі контрагентів.
Списання заборгованості проводиться на підставі протоколів зазначеної комісії, затверджених її головою. Датою списання заборгованості є дата затвердження протоколу.
Таким чином, із приписів даної правової норми випливає, що кожен учасник процедури списання заборгованості утворює відповідну комісію, яка на підставі своїх протоколів, затверджених головою цієї комісії, здійснює списання. І датою списання заборгованості цього учасника є дата затвердження протоколу комісією, що створена даним учасником.
Разом з тим, відповідно до п. п. 2.1.1. п. 2.1. Закон України «Про деякі питання списання заборгованості за природний газ та електричну енергію», кошти, які надходять суб'єктам господарювання, що здійснюють постачання природного газу за регульованим тарифом, від споживачів на погашення заборгованості за спожитий природний газ, що обліковувалася станом на 1 січня 2010 року, зараховуються на окремий поточний рахунок цих суб'єктів та використовуються ними виключно для виконання інвестиційних програм.
Відповідно до Постанови НКРЕ від 29.03.2000 № 326 «Про видачу ліцензій на право здійснення підприємницької діяльності з постачання природного газу за регульованим тарифом» НКРЕ було видано Відповідачу ліцензію на право здійснення підприємницької діяльності з постачання природного газу за регульованим тарифом.
Відповідно до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу за регульованим тарифом, затверджених наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 25.08.2005 № 74, постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 25.08.2005 № 693, що були чинними у 2006 році, газопостачальне підприємство - суб'єкт господарювання, що здійснює постачання природного газу на підставі одержаної ліцензії безпосередньо споживачам згідно з укладеними договорами.
Як вже було зазначено вище, відповідно до висновку НКРЕ викладеному в Акті перевірки № 4 від 19.04.2012 р., виявлено факт списання сум заборгованості за природний газ споживачем КПТГ «Гадячтеплоенерго» на підставі Закону України «Про деякі питання заборгованості за природний газ та електричну енергію», та зазначено про їх безпідставність з посиланням на те, що:
- Постанова Кабінету Міністрів України № 894 від 08.08.2011 № 894 «Про затвердження Порядку списання заборгованості за природний газ та електричну енергію» не передбачає можливості списання заборгованості за природний газ між Позивачем та Відповідачем.
- п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 894 від 08.08.2011 № 894 «Про затвердження Порядку списання заборгованості за природний газ та електричну енергію» не розповсюджується на взаємовідносини Відповідача та Позивача.
При цьому, відповідач відповідно до п.п. 2.1.2. п. 2.1. Закону України «Про деякі питання списання заборгованості за природний газ та електричну енергію» зобов'язаний кошти, які повинні були надійти на рахунок Відповідача від Позивача на погашення заборгованості за спожитий природний газ, що обліковувалася станом на 1 січня 2010 року, зараховувати на окремий поточний рахунок та використовувати виключно для виконання інвестиційних програм.
Разом з тим, згідно з п. 1.3-1.4 Порядку контролю за додержанням ліцензійних умов провадження господарської діяльності на ринку природного газу, затвердженого Постановою НКРЕ № 881 від 19.05.2011 р. передбачено, що дія цього Порядку поширюється на всіх суб'єктів господарювання, які отримали в Національній комісії регулювання електроенергетики України ліцензії на право провадження господарської діяльності з транспортування природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ трубопроводами, розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ, постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом та за нерегульованим тарифом, зберігання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ (далі - ліцензіат) та провадять господарську діяльність відповідно до встановлених для певного виду діяльності ліцензійних умов.
Контроль за додержанням відповідних ліцензійних умов здійснюється НКРЕ та територіальними представництвами НКРЕ у межах визначених повноважень шляхом проведення планових та позапланових заходів у вигляді перевірок.
Згідно з п. п. 7.1-7.3 Зазначеного порядку, планові перевірки НКРЕ проводить відповідно до переліку питань, наведених у відповідних формах актів перевірки. Під час проведення позапланової перевірки з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цієї перевірки та які зазначені в посвідченні на проведення перевірки. За результатами проведеної планової чи позапланової перевірки посадова особа (комісія) складає акт перевірки у двох примірниках за формами, наведеними в додатках 2-6. В акті перевірки зазначається стан додержання ліцензіатом вимог відповідних ліцензійних умов, а в разі недотримання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
Згідно пп. 3.1.4. п. 3.1. Постанови НКРЕ, при провадженні господарської діяльності ліцензіат повинен надавати НКРЕ достовірну інформацію щодо провадження господарської діяльності з постачання газу за регульованим тарифом.
Таким чином, встановлюючи у Акті перевірки НКРЕ факт щодо не поширення на правовідносини відповідача та позивача положень п. 5 Порядку списання, і відповідно неможливості списання заборгованості, НКРЕ діяло в межах покладених на нього Постановою КМУ № 894 завдань.
Крім того, п.п. 17 та 22 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу» визначають поняття споживачів газу, а саме, споживач - юридична особа або фізична особа - підприємець, яка отримує природний газ відповідно до договору про постачання природного газу та використовує його як паливо або сировину; побутові споживачі природного газу (далі - населення) - фізичні особи, які отримують природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх житлових приміщень.
При цьому, як вбачається з Акту перевірки НКРЕ (пункт 14), як органа який здійснює в законодавчо визначеному порядку контролюючу функцію відносно обох ліцензіатів (Позивача і Відповідача), НКРЕ розглядаючи питання, щодо стану розрахунків споживачів з Відповідачем, в межах Акту перевірки відповідача, кваліфікує особу Позивача, як споживача природного газу що постачається (постачався) Відповідачем, і встановлюючи обставину відсутності можливості списання заборгованості, з підстави не поширення на взаємовідносини позивача та відповідача пункту 5 Порядку списання заборгованості за природний газ та електричну енергію, і перевіряючи дотримання відповідачем положень Закону України «Про деякі питання списання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію», в частині наявності відкритих рахунків для зарахування коштів, що надходять від споживачів на погашення заборгованості, що обліковувалася - станом на 01.01.2010р., встановлює дотримання відповідачем положень Закону в частині відкриття відповідного рахунку, проте констатує факт відсутності руху коштів по даному рахунку від споживачів, в тому числі позивача.
Оскільки дія Закону України «Про деякі питання заборгованості за природний газ та електричну енергію», та Постанови Кабінету Міністрів України № 894 від 08.08.2011 № 894 «Про затвердження Порядку списання заборгованості за природний газ та електричну енергію» не поширюються на існуючі між позивачем та відповідачем правовідносини щодо оплати заборгованості за спожитий природний газ в сумі 1187315,93 грн., зазначене спростовує доводи позивача про її списання на підставі зазначених вище Закону та Постанови Кабінету міністрів України.
За таких обставин, рішення господарського суду від 14.06.2013 р. по даній справі про часткове задоволення позову підлягає скасуванню, а позовні вимоги позивача про зобов'язання відповідача надати акт звіряння дебіторської - кредиторської заборгованості та списати заборгованість за природний газ в сумі 1137954,98 грн., відповідно до вимог "Про деякі питання заборгованості за природний газ та електричну енергію" та постанови КМУ № 894 від 08.08.2011 р. не підлягають задоволенню.
При розподілі судових витрат, пов'язаних з розглядом даної справи колегія суддів виходить з наступного:
З урахуванням вимог ст. ст. 44, 49 з позивача на користь відповідача підлягають стягненню 852 грн. судового збору за подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами, 536,50 грн. судового збору за подання апеляційної скарги на рішення від 14.06.2012 р., та 573,50 грн. судового збору за подання апеляційної скарги на ухвалу від 20.06.2013 р.
Таким чином, висновки, викладені в ухвалі господарського суду не відповідають вимогам чинного законодавства та фактичним обставинам справи, а мотиви заявника скарги, з яких вони оспорюються можуть бути підставою для її скасування.
Керуючись ст. ст. 101, 102, п. 2 ст. 103, п. 1, 4 ч. 1 ст. 104, ст. 105 ГПК України, судова колегія -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Гадячгаз", м. Гадяч задовольнити.
Ухвалу господарського суду Полтавської області від 20.06.2013 року по справі № 18/446/12 скасувати.
Заяву Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Гадячгаз", м. Гадяч про перегляд за нововиявленими обставинами рішення господарського суду Полтавської області від 14.06.2012 р. по справі № 18/446/12 задовольнити.
Рішення господарського суду Полтавської області від 14.06.2012 р. по справі № 18/446/12 скасувати, та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.
Стягнути з Комунального підприємства теплового господарства "Гадячтеплоенерго", (37300, Полтавська область, м. Гадяч, вул.. 50 років Жовтня, 17а, код ЄДРПОУ 34401528, в т.ч. з р/р 26002668 в АБ "Полтава банк", МФО 331360) на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Гадячгаз" (37300, Полтавська область, м. Гадяч, вул. Будька, 26а, код ЄДРПОУ 05524660, р/р 2600430181 в ПАТ "Ощадбанк 3232", МФО 391021) 852 грн. судового збору за подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами, 536,50 грн. судового збору за подання апеляційної скарги на рішення від 14.06.2012 р., та 573,50 грн. судового збору за подання апеляційної скарги на ухвалу від 20.06.2013 р.
Наказ доручити видати господарському суду Полтавської області.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена протягом двадцяти днів до Вищого господарського суду України.
Повний текст постанови підписано 09.09.2013 р.
Головуючий суддя Плахов О.В.
Суддя Бородіна Л.І.
Суддя Шутенко І.А.