ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
——————————————————————
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 вересня 2013 р.
s="tds8">Справа № 1570/5579/2012
Категорія: 8.1.1
Головуючий в 1 інстанції: Свида Л. І.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Зуєвої Л.Є.,/P>
суддів Шевчук О.А. та Лук’янчук О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 05.02.2013 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Грейн Експо" до Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби про визнання протиправними дії, -
В С Т А Н О В И В:
В вересні 2012 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Грейн Експо" звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби про визнання протиправними дії.
В обґрунтування позову зазначалося, що проведена зустрічна звірка позивача відбувалась з порушенням вимог податкового законодавства, зроблені за її результатами висновки не відповідають дійсності та не ґрунтуються на нормах діючого законодавства, а тому дії податкового органу по проведенню зустрічної звірки позивача, оформленню результатів та формуванню її висновків є протиправними.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 05.02.2013 року позов задоволено. Визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби при проведенні зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРЕЙН ЕКСПО» щодо взаємовідносин із платниками податків-постачальниками: ПП «Лотіам», ПП КФ «АГОТРАНС» та подальшої реалізації за період з 01.11.2011 року по 30.11.2011 року, за результатами якої складено акт/довідку №64/22-1/37680805 від 20.03.2012 року. Визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби по складанню акту/довідки №64/22-1/37680805 від 20.03.2012 року. Крім того визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби по формуванню в акті/довідці №64/22-1/37680805 від 20.03.2012 року висновків щодо ненастання реальних правових наслідків по операціям купівлі-продажу за ТОВ «ГРЕЙН ЕКСПО» та включення ТОВ «ГРЕЙН ЕКСПО» до категорії «транзитерів».
Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, Державна податкова інспекція у Суворовському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби в апеляційній скарзі зазначає про невідповідність висновків суду обставинам справи. При цьому апелянт вважає, що судом допущено порушення матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті. У зв’язку з чим в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції і винесення нової постанови із відмовою в задоволенні позову.
Оскільки сторони були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, що підтверджується наявними в матеріалах справи повідомленнями про вручення почтових відправлень, однак в судове засідання вони не з’явилися, поважність своєї неявки суду не повідомили, тому апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до вимог ст.197 КАС України за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для її задоволення.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ГРЕЙН ЕКСПО» зареєстровано Виконавчим комітетом Одеської міської ради як юридичну особу 26.05.2011 року та позивач знаходиться на обліку як платник податків в ДПІ у Суворовському районі м. Одеси Одеської області ДПС (а.с.27-28, 29).
Відповідно до Свідоцтва №100342996 ТОВ «ГРЕЙН ЕКСПО» зареєстровано як платник податку на додану вартість (а.с.30).
Державною податкової інспекцією у Суворовському районі м. Одеси Одеської області ДПС 20.03.2012 року проведено зустрічну звірку ТОВ «ГРЕЙН ЕКСПО» щодо взаємовідносин із платниками податків - постачальниками ПП «Лотіам», ПП КФ «Агротранс», та подальшої реалізації за період з 01.11.2011 року по 30.11.2011 року, за результатами якої складено акт/довідку №64/22-1/37680805 від 20.03.2012 року (а.с.11-19).
При проведенні зустрічної звірки ТОВ «ГРЕЙН ЕКСПО» з питань взаємовідносин з контрагентами - постачальниками ПП «Лотіам» код ЄДРПОУ 35241259, ПП КФ «Агротранс» код ЄДРПОУ 36009123, за період з 01.11.2011 року по 30.11.2011 року, ДПІ у Суворовському районі була використана інформація, яка була отримана з листа від 30.01.2012р. №4861/7/23-513 від ДПІ у Приморському районі м. Одеси з актом від 27.01.2012р. №62/23-513/35241259 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ПП «Лотіан» щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за листопад 2011 року» та листа від 31.01.2012р. №803/7/15-211 від ДПІ у м. Херсоні з актом від 31.01.2012р. №19/15-2/36009123 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ПП «КФ «Агротранс» щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.11.2011 по 30.11.2011 року, їх реальності та повноти відображення в обліку».
З урахуванням проведеного аналізу Державною податковою інспекцією у Суворовському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби зроблено висновок щодо відсутності реальних правових наслідків по операціям купівлі-продажу між ТОВ «ГРЕЙН ЕКСПО» і його контрагентами та позивача включено до категорії «транзитерів».
Суд першої інстанції посилається на те, що ДПІ у Суворовському районі м. Одеси Одеської області ДГІС не обґрунтовано наявність підстав для проведення зустрічної звірки, а тому в свою чергу акти про неможливість проведення зустрічної звірки не могли бути використані ДПІ у Суворовському районі м. Одеси Одеської області ДПС при її проведенні. Дані обставини не відповідають дійсності, виходячи з наступного.
Підпунктом 14.1.171 Податкового кодексу України передбачено, що податкова інформація - це сукупність відомостей і даних, що створені або отримані суб'єктами інформаційних відносин у процесі поточної діяльності і необхідні для реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій у порядку, встановленому Податковим кодексом України.
Відповідно до п.73.3 Податкового кодексу України, органи державної подала служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційний відносин із письмовим запитом про подання інформації, необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Також, п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України передбачено, що з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки суб'єктів господарювання з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків, що і було зроблено ДПІ у Суворовському районі м. Одеси Одеської області ДПС.
Окрім цього, відповідно до п.83.1.2 п. 83.1 ст. 83 Податкового кодексу України (із змінами та доповненнями), для посадових осіб органів державної податкової служби під час проведення перевірок підставами для висновків є: податкова інформація.
Також Наказом Державної податкової адміністрації України від 22.04.2011 року №236 були затверджені Методичні рекомендації «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок», яким регламентований порядок проведення-зустрічних звірок, порядок їх оформлення, передачі їх результатів (далі Наказ).
Підпунктом 2.2 п.2 зазначеного Наказу передбачено, що необхідність проведення зустрічних звірок суб'єктів господарювання визначається органами державної податкової служби за результатами проведеного аналізу даних та встановлених розбіжностей в податкових деклараціях, автоматизованих інформаційних системах органів державної податкової служби України (у т.ч. системі автоматизованого співставлений податкових зобов'язань та податкового кредиту).
Окрім цього, п.п. 2.3.6 п.2.3 Наказу встановлено, що при відборі для проведення зустрічних звірок особливу увагу слід звернути на тих суб'єктів, з якими платником податків вчинено правочини, стосовно яких виникли сумніви щодо реальності їх вчинення, та/або наявні факти, що свідчать про їх недійсність.
Таким чином, отримані від ДПІ у Приморському районі м. Одеси. ДПІ у м. Херсоні акти зустрічних звірок контрагентів - постачальників, вважаються податковою інформацією, у розумінні пп. 78.1.1 п.78.1 ст.78, п.73.3, 73.5 ст. 73, п.83.2 ст. 83 Податкового кодексу України, а тому цілком правомірно були використані ДПІ у Суворовському районі м. Одеси Одеської області ДПС під час фіксування порушень вимог діючого законодавства разом з іншими, не менш суттєвими фактами встановлених порушень, які знайшли своє відображення в довідці від 20.03.2012р.
Як вбачається з матеріалів справи ТОВ «Грейн Експо» був наданий запит з проханням надати усі документи, які підтверджують здійснення господарських операцій з постачальниками. На вищезазначений запит позивачем не були надані наступні документи, а саме: акти приймання - передачі товару; товарно - транспортні накладні; довіреності на отримання товарно - матеріальних цінностей; рахунки - фактури (на підставі них повинна була відбуватись сплата), які були обумовлені усіма договорами, укладеними між ним та його контрагентами
Відповідно до п. 44.1 ст. 44 Податкового кодексу України, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Пунктом 44.6. ст. 44 Податкового кодексу України передбачено, що у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в абзаці другому пункту 44.7 цієї статті платник податків не надає посадовим особам органу державної податкової служби, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.
Також, у відповідності до п.44.7 ст. 44 Податкового кодексу України, протягом п'яти робочих днів з дня отримання акта перевірки платник податків має право надати до контролюючого органу, що призначив перевірку, документи, визначені в акті перевірки як відсутні, а з матеріалів справи вбачається, що позивачем не було це зроблено, показники податкової звітності не були підтверджені.P> P >Наказом Державної податкової адміністрації України від 22.04.2011 року №236 були затверджені Методичні рекомендації «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок», яким регламентований порядок проведення-зустрічних звірок, порядок їх оформлення, передачі їх результатів (далі Наказ).
Підпунктом 2.2 п.2 означеного Наказу передбачено, що необхідність проведення зустрічних звірок суб'єктів господарювання визначається органами державної податкової служби за результатами проведеного аналізу даних та встановлених розбіжностей в податкових деклараціях., автоматизованих інформаційних системах органів державної податкової служби України.
Окрім цього, п.п. 2.3.6 п.2.3 Наказу встановлено, що при відборі для проведення зустрічних звірок особливу увагу слід звернути на тих суб'єктів, з якими платником податків вчинено правочини, стосовно яких виникли сумніви щодо реальності їх вчинення, та/або наявні факти, що свідчать про їх недійсність.
На момент проведення ДПІ у Суворовському районі м. Одеси Одеської області ДПС зустрічної звірки існували відхилення в системі автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту по контрагентам ТОВ «Грейн Експо» (ПП «Агротранс», ПП «Лотіан»), що і стало однією з підстав для проведення зустрічної звірки.
Таким чином, у ДПІ в Суворовському районі м. Одеси Одеської області ДПС виникло певне коло передбачених законом правових підстав для проведення зустрічної звірки, а тому проведення останньої було правомірним.
Крім того, ДПІ у Суворовському районі м. Одеси Одеської області ДПС в даному випадку виступала ініціатором проведення зустрічної звірки.
Відповідно до п.п.4.3, 4.4, 5.1 п.4 Наказу при отриманні запиту про проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання структурний підрозділ органу ДПС, визначений керівником, у той самий день проводить аналіз інформації та її документального підтвердження, які містяться в інформаційних базах органу ДПС та справі суб'єкта господарювання.
У разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ складає акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання.
У разі неможливості проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання разом із актом органу ДПС - ініціатору надсилаються належним чином засвідчені копії наявних матеріалів, що підтверджують цей факт, матеріалів щодо вжитих заходів з метою проведення зустрічної звірки, а також інших наявних в органі ДПС матеріалів, що мають або можуть мати відношення до питань запиту і не підтверджують дані платника податків, наведеному у запиті.
Таким чином, ДПІ у м. Херсоні, ДПІ у Приморському районі м. Одеси, встановивши відсутність контрагентів ТОВ «Грейн Експо» (ПП Агротранс», ПП «Лотіан») по місцезнаходженню, та неможливістю провести зустрічну звірку , були складені акти про неможливість проведення зустрічних звірок, які були надіслані на адресу ДПІ у Суворовському районі м. Одеси Одеської області ДПС за допомогою ІС «Зустрічні звірки».
У зв'язку із цим, відповідно до п.п.7.1 Наказу, результати отриманих матеріалів від ДПІ ум. Херсоні, ДПІ у Приморському районі м. Одеси були використані ДПІ у Суворовському районі м. Одеси Одеської області ДПС під час проведення зустрічної звірки ТОВ «Грейн Експо».
Таким чином, судова колегія погоджується з доводами апелянта стосовно правомірності дій відповідача по проведенню зустрічної перевірки, а висновки суду в цій частині є помилковими.
Крім того, предметом розгляду у справі є крім визнання протиправними дій ДПІ у Суворовському районі м. Одеси Одеської області ДПС по проведенню зустрічної звірки позивача, також і по складанню акту від 20.03.2012 року № 64/22-1/37680805 та по формуванні в акті висновку щодо ненастання реальних правових наслідків по операціям позивача з контрагентами.
Задовольняючи позов в частині протиправності дій органу ДПІ щодо зазначення певних висновків в акті перевірки, суд першої інстанції по суті фактично надав правову оцінку акту перевірки суб'єкта владних повноважень , що є неприпустимим з огляду на наступне.
Акт перевірки – це службовий двосторонній документ, який стверджує факт перевіряючих дій та їх результатів, і є носієм доказової інформації про виявлені порушення в системі оподаткування.
Акти перевірки не є рішеннями суб'єкта владних повноважень, не спричиняють виникнення будь-яких прав і обов'язків осіб чи суб'єктів владних повноважень, а отже, не породжують правовідносин, що можуть бути предметом спору, тому оскарженню підлягають дії або бездіяльність відповідача щодо проведення перевірки та встановлення їх правомірності,відповідно до наданих податковим органам повноважень.
Колегія суддів зазначає, що акт перевірки в цьому разі є лише засобом документування дій контролюючого органу та особистою думкою перевіряючи осіб, тому він не є актом індивідуальної дії у розумінні частини першої статті 17 КАС України і не може бути предметом оскарження в суді, а висновки викладені в акті перевірки не порушують прав позивача, оскільки не мають юридичних наслідків, тому у цій частині позов також задоволенню також не підлягає.
Таким чином, враховуючи, що судом першої інстанції при вирішенні справи порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також те, що висновки суду не відповідають обставинам справи, колегія суддів, керуючись п.п.3,4 ч.1 ст. 202 КАС України вважає необхідним скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Грейн Експо" відмовити.
Керуючись ст.ст.195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби - задовольнити.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 05.02.2013 року - скасувати.
Прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Грейн Експо" відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили в порядку, встановленому частиною 5 статті 254 КАС України, і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: суддя Зуєва Л.Є.
суддя Шевчук О.А.
суддя Лук’янчук О.В.