Постанова № 33352983, 29.08.2013, Харківський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
29.08.2013
Номер справи
920/766/13
Номер документу
33352983
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

« 27» серпня 2013 р. Справа №920/766/13

Колегія суддів у складі:головуючий суддя Бондаренко В.П.,суддя Ільїн О.В., суддя Россолов В.В.,

секретарі Деппа-Крівіч А.О.,

за участю представників:

позивача - Лаврик С.В., дов. від 27.08.2013 року, Цуканов В.В., дов.від 04.01.2013,

1-го відповідача - не зявився,

2-го відповідача - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу 1-го відповідача (вх. №2321 С/1-42) на рішення господарського суду Сумської області від 10.07.2013 р. у справі № 920/766/13

за позовом ТОВ "Суминафтосервіс", м. Суми,

до 1. Сумської міської ради, м. Суми,

2. Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради, м. Суми,

про визнання незаконними та скасування рішень та зобов"язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИЛА:

Рішенням господарського суду Сумської області від 10.07.2013 р. у справі №920/766/13 (суддя Левченко П.І.) позов задоволено частково. Вирішено усунути перешкоди з боку Сумської ради та Управління містобудування та земельних відносин Сумської міської ради у здійсненні позивачем права користування земельною, що знаходиться за адресою: м. Суми, перехрестя вул. Калініна - вул. Першотравнева площею 0,47 га з кадастровим номером: 5910136600:21:014:0010 шляхом:

1) визнання незаконним та скасування рішення Сумської міської ради від 16.10.2002 №139-МР "Про затвердження генерального плану міста Суми" в частині встановлення призначення земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: м. Суми, перехрестя вул. Калініна - вул.. Першотравнева площею 0,47 га з кадастровим номером: 5910136600:21:014:0010 у містобудівній документації як "територія садибної житлової забудови з зонами підвищеної щільності (поверховості)";

2) визнання незаконним та скасування рішення Сумської міської ради від 19.12.2012 №1943-МР "Про затвердження містобудівної документації "Проект внесення змін до генерального плану міста Суми" в частині встановлення призначення земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: м. Суми, перехрестя вул. Калініна - вул. Першотравнева площею 0,47 га з кадастровим номером: 5910136600:21:014:0010 у містобудівній документації як "територія багатоквартирної та громадської забудови" та "території установ і підприємств обслуговування";

3) визнання незаконним та скасування рішення Сумської міської ради від 06.03.2013 року №2180-МР Про затвердження містобудівної документації "План зонування території міста Суми" в частині віднесення земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: м. Суми, перехрестя вул.. Калініна - вул. Першотравнева площею 0,47 га з кадастровим номером: 5910136600:21:014:0010 до зони: "Змішана багатоквартирна житлова забудова та громадська забудова" і "Невиробничі Г (громадські), зона "Г-6" - Торгівельні зони".

В іншій частині позову до Сумської міської ради (в частині зобов`язання надати містобудівні умови та обмеження) відмовлено.

Зобов`язано Управління містобудування та земельних відносин Сумської міської ради надати ТОВ "Суминафтосервіс" містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки за адресою: м. Суми, перехрестя вул. Калініна - вул. Першотравнева площею 0,47 га з кадастровим номером 5910136600:21:014:0010 під будівництво автозаправочної станції.

Стягнуто з Сумської міської ради на користь ТОВ "Суминафтосервіс" витрати по сплаті судового збору в сумі 4588,00 грн.

Стягнуто з Управління містобудування та земельних відносин Сумської міської ради на користь ТОВ "Суминафтосервіс" витрати по сплаті судового збору в сумі 1147,00 грн.

1-й відповідач з рішенням місцевого господарського суду не погодився, звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить рішення скасувати та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Зокрема, апелянт вважає, що спір у даній справі є публічно-правовим спором, який підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Окрім того, скаржник зазначає, що відповідачами при розробленні та затвердженні містобудівної документації не порушувалися вимоги Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Порядку розроблення містобудівної документації.

До того ж, скаржник стверджує, що вирішення питань надання містобудівних умов та обмежень забудови земельних ділянок входить до виключної компетенції виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.

Окрім того, Сумська міська рада посилається на те, що суд неправомірно розподілив судовий збір.

До судового засідання, яке відбулося 27.08.2013 року, з'явився позивач. Відповідачі не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Згідно з п. 3.12 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.11 р. «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» неявка у судове засідання однієї із сторін, належним чином повідомленої про час та місце цього засідання, не перешкоджає такому переходові до розгляду позовних вимог, якщо у господарського суду відсутні підстави для відкладення розгляду справи, передбачені ч. 1 ст. 77 ГПК України.

Оскільки, всі учасники судового процесу були належним чином повідомлені про час та місце розгляду апеляційної скарги, проте відповідачі не скористалися своїми правами, передбаченими статтею 22 ГПК України та виходячи з того, що явка сторін не визнавалася обов'язковою судом, а участь в засіданні суду (як і інші права, передбачені статті 22 ГПК України) є правом, а не обов'язком сторони, колегія суддів дійшла висновку про можливість розгляду апеляційної скарги по суті за відсутності відповідачів за наявними у справі доказами.

Перевіривши повноту встановлення судом обставин справи та докази по справі на їх підтвердження, їх юридичну оцінку та доводи апеляційної скарги в межах вимог, передбачених ст. 101 Господарського процесуального кодексу України, заслухавши позивача, колегія суддів встановила наступне.

06.10.1999 року Сумською міською радою було прийнято рішення без номера "Про розміщення автозаправних бензинових стаціонарного типу та автозаправних газових станцій на території міста Суми", яким було затверджено перелік місць перспективного розташування автозаправних бензинових станцій стаціонарного типу та автозаправних газових станцій у м. Суми, зокрема, у п. а п.п. 8 додатку до рішення зазначена автозаправочна станція стаціонарного типу по вул. Калініна (територія Селмі).

28.10.2009 року Сумською міською радою прийнято рішення №3095-МР, яким вирішено поновити термін оренди земельних ділянок підприємствам, згідно додатку 2 (у тому числі позивачеві).

23.12.2009 року між Сумською міською радою та ТОВ "Суминафтосервіс" укладено договір оренди земельної ділянки, що знаходиться на перехресті вул. Калініна - вул. Першотравнева, площею 0,47 га. з орендною платою в розмірі 10% від нормативної грошової оцінки землі. Строк договору до 28.10.2014 року. Земельна ділянка надана під розміщення АЗС.

Даний договір оренди земельної ділянки був зареєстрований у Сумському міському відділі Сумської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 31.05.2010 року за №041063800138. Згідно Українського класифікатору цільового використання землі, призначення земельної ділянки - 1.11.3 Роздрібної торгівлі та комерційних послуг. Кадастровий номер земельної ділянки: 5910136600:21:014:0010.

Після укладення договору оренди позивач сплатив 100000 грн. до цільового фонду м. Суми платіжним дорученням № 2067 від 12.11.2009 року.

Позивач своєчасно та в повному обсязі сплачує орендну плату і його витрати, пов`язані з земельною ділянкою на перехресті вул. Калініна - вул. Першотравнева у м. Суми складають понад 1,5 млн. грн.

На теперішній час позивачем розроблено архітектурно-планувальне завдання на проектування об`єкта архітектури для нового будівництва, затверджене начальником Управління архітектури та містобудування, розроблено предпроектну документацію.

06.11.2011 р. Позивач звернувся до міського голови м. Суми з заявою про надання містобудівних умов і обмежень для подальшої розробки проектно-кошторисної документації для будівництва АЗС.

20.11.2011 р. позивач отримав відповідь від Управління архітектури та містобудування про необхідність надання додаткових документів, а 13.01.2012 р. додатково отримав лист про те, що розгляд питання щодо надання містобудівних умов і обмежень можливий у випадку внесення змін до генерального плану міста Суми, оскільки згідно генерального плану міста Суми, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 16.10.2002 року № 139, земельна ділянка на перехресті вул. Калініна та вул. Першотравнева, розташована на території садибної житлової забудови з зонами підвищеної щільності (поверховості) .

02.07.2012 р. ТОВ "Суминафтосервіс" звернувся до Управління архітектури та містобудування з проханням внести зміни в генеральний план, план зонування територій, детальний план територій та надати містобудівні умови і обмеження забудови згаданої земельної ділянки.

В серпні 2012 року позивач отримав від Управління відмову у наданні містобудівних умов і обмежень.

08.01.2013 року на сайті Сумської міської ради було розміщено оголошення про початок процедури розгляду та врахування пропозицій громадськості у проекті містобудівної документації "План зонування території міста Суми".

29.01.2013 року ТОВ "Суминафтосервіс" звернувся до Управління з заявою про надання містобудівних умов та обмежень з урахуванням змін до генплану м. Суми, але 27.02.2013 року знову отримав відмову з посиланням на те, що це питання може бути розглянуто після затвердження плану зонування м. Суми.

06.03.2013 року Сумською міською радою прийнято рішення № 2180-МР "Про затвердження містобудівної документації "План зонування території міста Суми".

Відповідачами при затвердженні генерального плану м. Суми, внесенні зміни до нього, затвердженні плану зонування м. Суми не було враховано: договір оренди земельної ділянки від 23.12.2009 року, укладений між позивачем та першим відповідачем; рішення Сумської міської ради від 06.10.1999 року "Про розміщення автозаправочних бензинових стаціонарного типу та автозаправочних газових станцій на території м. Суми"; заяву позивача про внесення змін в містобудівну документацію м. Суми (генеральний план, план зонування територій, детальний план територій) для будівництва АЗС, подану під час розробки змін до генерального плану.

Місцевий господарський суд, ухвалюючи спірне рішення, дійшов висновку про те, що рішення Сумської міської ради а також відмова у наданні вихідних даних Управлінням містобудування та земельних відносин Сумської міської ради порушують право позивача на використання орендованої земельної ділянки згідно цільового призначення. Суд керувався ч. 3 ст. 17, 123 Земельного кодексу України, ст. 19, 144 Конституції України, ч. 1 ст. 3 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Колегія суддів погоджується з висновком місцевого господарського суду, вважає його обґрунтованим та таким що відповідає нормам чинного законодавства. Така позиція ґрунтується на наступному.

Слід зазначити, що предметом розгляду у даному апеляційному провадженні є саме наявність чи відсутність факту порушень прав позивача на використання орендованої земельної ділянки з боку Сумської міської ради та Управління містобудування та земельних відносин Сумської міської ради.

23.12.2009 року між Сумською міською радою та ТОВ "Суминафтосервіс" укладений договір оренди земельної ділянки, що знаходиться на перехресті вул. Калініна - вул. Першотравнева, площею 0,47 га. з орендною платою в розмірі 10% від нормативної грошової оцінки землі, під розміщення АЗС, строком до 28.10.2014 року.

14.02.2011 року між ТОВ «Суминафтосервіс» та Ковпаківською районною в м. Суми адміністрацією укладено договір №157 про закріплення та утримання території м. Суми в належному санітарно-технічному стані.

Таким чином, у ТОВ «Суминафтосервіс» з договору від 23.12.2009 року виникло право користування земельною ділянкою що знаходиться на перехресті вул. Калініна - вул. Першотравнева, площею 0,47 га. Для будівництва АЗС. Зазначений договір оренди на даний момент є діючим та чинним.

Відповідно ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Статтями 11, 509 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є підставою виникнення цивільних прав та обов'язків (зобов'язань), які мають виконуватися належним чином і в установлений строк відповідно до вказівок закону, договору.

Пунктом 7 ст.180 Господарського кодексу України встановлено, що строком дії господарського договору є час, впродовж якого існують господарські зобов'язання сторін, що виникли на основі цього договору.

Відповідно до ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.

По-перше, колегія суддів погоджується з висновком місцевого господарського суду про те, що рішення Сумської міської ради порушують права ТОВ «Суминафтосервіс».

Згідно ст. 19 Конституції України, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 144 Конституції України визначено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.

Відповідно до ч.3 чт.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

Згідно ч.1 ст.10 Закону України «Про планування і забудову територій» від 20.04.2000 року планування території на місцевому рівні забезпечується відповідними місцевими радами та їх виконавчими органами відповідно до їх повноважень, визначених законом, і полягає у розробленні та затвердженні генеральних планів населених пунктів, схем планування територій на місцевому рівні та містобудівної документації, регулювання використання їх територій.

У відповідності зі ст. 17 Земельного кодексу України, внесення змін до генерального плану населеного пункту організовують виконавчі органи міських рад з підстав, визначених відповідними нормативно-правовими актами.

Частиною 2 ст.18 Закону України «Про планування і забудову територій» від 20.04.2000 року передбачено, що при здійсненні планування і забудови територій на місцевому рівні врахування приватних інтересів полягає у забезпеченні фізичним та юридичним особам рівних можливостей набуття у власність або у користування земельних ділянок, захисту майнових прав, а також безпечного функціонування об'єктів нерухомості.

Частинами 1, 2 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів територій, їх оновлення та внесення змін до них. Містобудівна документація на місцевому рівні розробляється з урахуванням даних державного земельного кадастру на актуалізованій картографічній основі в цифровій формі як просторово орієнтована інформація в державній системі координат на паперових і електронних носіях.

Тобто, наведеними правовими нормами встановлено обов'язок органу місцевого самоврядування при здійсненні планування і забудови територій враховувати інтереси юридичних осіб та ураховувати дані державного земельного кадастру.

Згідно технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі і складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, яка надана в оренду ТОВ «Суминафтосервіс» під будівництво АЗС стаціонарного типу, висновку Сумського міського управління земельних ресурсів до технічної документації, розташування АЗС у цьому місці відповідає вимогам чинного земельного законодавства.

Даний договір оренди земельної ділянки був зареєстрований у Сумському міському відділі Сумської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 31.05.2010 року за №041063800138. Згідно Українського класифікатору цільового використання землі, призначення земельної ділянки - 1.11.3 Роздрібної торгівлі та комерційних послуг. Кадастровий номер земельної ділянки: 5910136600:21:014:0010.

Згідно ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України, питання категорії землі, що надається в користування та виду її використання, а також відповідності намірів її використання вимогам містобудівної документації, в тому числі генеральному плану, вирішується при розгляді відповідного клопотання заявника про надання земельної ділянки у користування до надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Колегія суддів погоджується з твердженням суду першої інстанції про те, що факт укладення договору оренди земельної ділянки свідчить про відповідність призначення земельної ділянки меті надання земельної ділянки в оренду згідно земельної та містобудівної документації.

Враховуючи зазначене, Сумська міська рада, ухвалюючи рішення від 06.03.2013 року №2180-МР "Про затвердження містобудівної документації "План зонування території міста Суми" та при затвердженні генерального плану м. Суми, затвердженні плану зонування м. Суми повинна була врахувати інтереси ТОВ «Суминафтосервіс» шляхом врахування призначення земельної ділянки за кадастровим номером 5910136600:21:014:0010, яку орендує позивач за договором оренди від 23.12.2009 року саме для розміщення АЗС.

Оскільки, відповідачами під час ухвалення рішення від 06.03.2013 року №2180-МР "Про затвердження містобудівної документації "План зонування території міста Суми" та при затвердженні генерального плану м. Суми, затвердженні плану зонування м. Суми не було враховано договір оренди земельної ділянки від 23.12.2009 року; рішення Сумської міської ради від 06.10.1999 року "Про розміщення автозаправочних бензинових стаціонарного типу та автозаправочних газових станцій на території м. Суми"; заяву «Суминафтосервіс» про внесення змін в містобудівну документацію м. Суми (генеральний план, план зонування територій, детальний план територій) для будівництва АЗС, подану під час розробки змін до генерального плану, тому колегія суддів вбачає правові підстави для визнання незаконними та скасування спірних рішень Сумської міської ради, як таких, що порушують права позивача та не відповідають чинному законодавству України.

Наведеним вище спростовується позиція апелянта про відсутність порушень вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Порядку розроблення містобудівної документації при розробленні та затвердженні містобудівної документації.

Тому, дані позовні вимоги є обґрунтованими та законними, через що місцевий господарський суд правомірно їх задовольнив.

По-друге, колегія суддів вважає, що позовні вимоги про зобов`язання Сумської міської ради та Управління містобудування та земельних відносин Сумської міської ради виконати договір оренди земельної ділянки шляхом надання позивачу містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки підлягають задоволенню частково.

Відповідно до ч.4,5 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівні умови та обмеження надаються відповідними спеціально уповноваженими органами містобудування та архітектури на безоплатній основі.

Пунктом 9 ч. «а» ст.31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» надання містобудівних умов та обмежень забудови земельних ділянок належить до самоврядних повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.

Згідно п.1.1. Положення про управління архітектури та містобудування Сумської міської ради, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 28.09.2011, Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради відноситься до виконавчих органів Сумської міської ради та є спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури на території міста Суми, утворюється Сумською міською радою, їй підзвітне та підконтрольне, підпорядковане виконавчому комітету Сумської міської ради та міському голові міста Суми.

Наведеними правовими нормами визначено, що повноваження надати містобудівні умови та обмеження належать саме Управлінням архітектури та містобудування, правонаступником якого є Управління містобудування та земельних відносин Сумської міської ради.

Тим самим спростовується твердження апелянта про те, що вирішення питань надання містобудівних умов та обмежень забудови земельних ділянок входить до виключної компетенції виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.

Згідно ч. 1 ст. 3 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 р. № 3038-VI, проектна документація на будівництво об`єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотримання вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником.

Відмова у наданні вихідних даних Управлінням архітектури та містобудування, правонаступником якого є Управління містобудування та земельних відносин Сумської міської ради, унеможливлює виготовлення проекту будівництва АЗС позивачем, порушує право позивача на використання орендованої земельної ділянки згідно цільового призначення.

За таких обставин, дані позовні вимоги позивача є правомірними та підлягають задоволенню частково, оскільки повноваження надати містобудівні умови та обмеження належать саме Управлінню архітектури та містобудування, правонаступником якого є Управління містобудування та земельних відносин Сумської міської ради.

Тому, позовні вимоги про зобов`язання виконати договір оренди земельної ділянки шляхом надання позивачу містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки саме до Сумської міської ради є безпідставними.

Окрім того, колегія суддів критично ставиться до твердження апелянта про те, що суд неправомірно розподілив судовий збір.

Матеріали справи свідчать, що місцевий господарський суд правомірно стягнув з першого відповідача на користь позивача витрати по сплаті судового збору в сумі 4588,00 грн. та з другого відповідача - в сумі 1147,00 грн. пропорційно задоволеним позовним вимогам на підставі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.

Також є юридично неспроможним посилання апелянта про те, що спір у даній справі є публічно-правовим спором, який підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки предметом розгляду у даній судовій справі є порушення права позивача на орендовану земельну ділянку.

Так, ст.12 Господарського процесуального кодексу України визначені справи, підвідомчі господарським судам, зокрема - справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкт господарської діяльності. (п.6).

За таких обставин, колегія суддів вважає, що позовні вимоги ТОВ «Суминафтосервіс» є правомірними та підлягають задоволенню в частині визнання незаконними та скасування рішень Сумської міської ради повністю, а в частині вимог щодо надання позивачеві містобудівних умов та обмежень підлягають задоволенню в частині вимог до другого відповідача про надання містобудівних умов і обмежень.

На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що заперечення 1-го відповідача, викладені в апеляційній скарзі позбавлені фактичного та правового обґрунтування, не відповідають як матеріалам справи, так і нормам чинного законодавства, тому рішення господарського суду Сумської області від 10.07.2013 р. у справі №920/766/13 прийнято без порушень норм матеріального та процесуального права, що не дає підстав для його скасування.

Зважаючи на наведене та керуючись статтями 99, 101, п. 1 статті 103, статтею 105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Сумської області від 10.07.2013 р. у справі №920/766/13 залишити без змін.

Повний текст постанови складено 28.08.2013 року.

Головуючий суддя Бондаренко В.П.

Суддя Ільїн О.В.

Суддя Россолов В.В.