Постанова № 33341345, 08.05.2013, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.05.2013
Номер справи
804/4410/13-а
Номер документу
33341345
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 травня 2013 р. Справа № 804/4410/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіТурлакової Н. В. при секретаріМединській А.О. за участю: представників позивача представника відповідача Лебідь О.П., Ярко І.М. Галюк Р.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області до Новомиколаївської селищної ради Верхньодніпровського району про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Державна фінансова інспекція в Дніпропетровській області звернулася до суду з адміністративним позовом до Новомиколаївської селищної ради Верхньодніпровського району, в якому просить зобов'язати Новомиколаївську селищну раду Верхньодніпровського району виконати вимоги Дніпродзержинської об'єднаної державної фінансової інспекції №15/1450 від 08.06.2012р. на суму 72152,44грн., а саме: 2.1. відшкодувати недоотриману орендну плату в розмірі 72152,44грн., в т.ч. шляхом проведення претензійно-позовної роботи чи за рахунок винних осіб.

В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначає, що в результаті ревізії виконання бюджету, стану збереження та використання грошових коштів та матеріальних цінностей у Новомиколаївській селищній раді Верхньодніпровського району за період з 01.01.2008р. по 29.02.2012р. були виявлені порушення які викладені в акті ревізії №830-22/25 від 24.05.2012р. За результатами вказаної ревізії Дніпродзержинською об'єднаною державною фінансовою інспекцією прийнята та направлена на адресу відповідача обов'язкова для виконання вимога №15/1450 від 08.06.2012р., якою зобов'язано відповідача усунути виявлені в результаті ревізії порушення, проте п.2.1 вимоги станом на час звернення до суду не виконано, порушення на суму 72152,44грн. не відшкодовані. Позовні вимоги просив задовольнити.

Від відповідача надійшло заперечення в яких він посилається на те, що виявлені порушення які викладені в акті ревізії №830-22/25 від 24.05.2012р., частково виконані. Стосовно відшкодування недоотриманої орендної плати в розмірі 72152,44грн., в т.ч. шляхом проведення претензійно-позовної роботи чи за рахунок винних осіб, відповідач зазначив, що Новомиколаївська селищна рада не є стороною за договором земельної ділянки №26 від 03.10.2005р., тому не може згідно діючого господарсько-процесуального законодавства пред'явити претензію до ДП «Санаторій «Славутич», оскільки стороною зазначеного договору виступає Верхньодніпровська районна державна адміністрація, а контроль за виконанням договору покладено розпорядженням №274-р від 16.09.2005р. на заступника голови РДА, у зв'язку з чим, селищна рада не може вплинути на договірні відносини, в яких він не виступає стороною. Таким чином, відповідач вважає, що вимоги позивача не підлягають задоволенню.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали посилаючись на доводи викладені в позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги визнав частково.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників позивача та представника відповідача, суд доходить наступних висновків.

На виконання п.1.3.2 плану роботи Дніпродзержинської ОДФІ на І квартал 2012р. та звернення прокуратури Верхньодніпровського району, проведено ревізію виконання бюджету, стану збереження та використання грошових коштів та матеріальних цінностей у Новомиколаївській селищній раді Верхньодніпровського району за період з 01.01.2008р. по 29.02.2012р.

За результатами вказаної ревізії був складений акт №830-22/25 від 24.05.2012р. ревізії виконання бюджету, стану збереження та використання грошових коштів та матеріальних цінностей у Новомиколаївській селищній раді Верхньодніпровського району за період з 01.01.2008р. по 29.02.2012р.

За результатами акту ревізії складена вимога №15/1450 від 08.06.2012р. Про усунення виявлених порушень, з проханням надати інформацію про вжиті заходи із належно завіреними копіями підтверджуючих документів в термін до 20.06.2012р.

Згідно вищевказаної, вимоги крім іншого встановлено: п.2 в ході ревізії встановлено недоотримано доходів місцевими бюджетами на суму 72152,44грн. внаслідок встановлення розміру орендної плати за користування земельною ділянкою ДП «Санаторій «Славутич» ім.Б.В.Пашковського» ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» по укладеному договору оренди на рівні менше ніж трикратний розмір земельного податку, чим порушено вимоги ст.21 Закону України від 06.10.98 №161 «Про оренду землі» у редакції Закону України від 03.06.2008 №309 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів». У зв'язку з чим: - відобразити дебіторську заборгованість по обліку на суму недоотриманої орендної плати в розмірі 72152,44грн, вжити заходи щодо надходження коштів на реєстраційний рахунок селищної ради, в т.ч. шляхом проведення претензійно-позовної роботи (направити до ДП «Санаторій «Славутич» претензії, у разі невідшкодування коштів направити позов до суду) чи за рахунок винних осіб; - надати завірені копії виписок Державної казначейської служби, квитанцій прибуткових касових ордерів, які засвідчують відшкодування втрат та надходження коштів до бюджету.

Згідно п.3 вимоги, в ході ревізії встановлено зайве відшкодування витрат на відрядження внаслідок відшкодування транспортних витрат без підтверджуючих документів (оригіналів квитків, проїздних білетів) на суму 88,0грн, чим порушено вимоги п.1.1, 1.3, 1.11 «Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон», затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 13.03.98 №59 із змінами та ст.9 п.5 Закону України від 16.07.99 №996 «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні». У зв'язку з чим: - відшкодувати зайві витрати на суму 88,0грн шляхом утримання коштів з підзвітних осіб, внесення коштів в касу або за рахунок винних осіб. Відшкодовані кошти повернути до бюджету за кодом бюджетної класифікації 21080500; - надати завірені копії прибуткових касових ордерів, документів про утримання коштів, платіжних документів та виписок Державної казначейської служби, які засвідчують відшкодування втрат та перерахування коштів до бюджету.

На виконання вказаної Вимоги, відповідач Листом №385 від 22.06.12 повідомив Дніпродзержинську ОДФІ про те, що: - акт ревізії виконання бюджету, стану збереження та використання грошових коштів та матеріальних цінностей у Новомиколаївській селищній раді за період з 01.01.2008 року по 29.02.2012 року розглянуто на виробничій нараді працівників селищної ради; - розроблені заходи щодо повного усунення порушень та недопущення їх в подальшому; - головного бухгалтера, Капінус Тетяну Іванівну, попереджено про недопущення прийняття до сплати коштів на відрядження не оригіналів проїздних квитків; - ДП Санаторій «Славутич» ім.Б.В.Пашковського та райдержадміністрації Верхньодніпровського району направлено листи-претензії про відшкодування 72152,44 грн. заборгованості по орендній платі за користування земельною ділянкою; - відшкодовані кошти на відрядження в сумі 88,00 грн в тому числі: в.о. селищного голови - Холодна Т.І. в сумі - 31,00 грн; головний бухгалтер селищної ради - Капінус Т.І. в сумі - 26,00 грн; юрист селищної ради - Персан 1.1, в сумі - 31,00 грн. Хід виконання заходів по усуненню виявлених порушень згідно акту ревізії від 24.05.2012 року виконком селищної ради тримає на контролі.

Відповідно до Розпорядження Верхньодніпровської районної державної адміністрації №274-р від 16.09.2005р., припинено право постійного користування Санаторію «Славутич» та передано до складу земель запасу на території Новомиколаївської селищної ради земельну ділянку загальною площею 18,54га. Передано в оренду строком на 49 років ДП «Санаторій «Славутич» ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» земельну ділянку загальною площею 27,26га. Контроль щодо виконання даного розпорядження покладено на заступника голови райдержадміністрації Старостенка В.І.

Згідно договору оренди земельної ділянки №26 від 03.10.2005р. укладеного між Верхньодніпровською районною державною адміністрацією (Орендодавець) та ДП «Санаторій «Славутич» ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофздравниця» (Орендар) предметом якого є: Орендодавець в особі Верхньодніпровської районної державної адміністрації, на підставі розпорядження № 274-р від 16.09.2005р. надає, а орендар - ДП "Санаторій Славутич" приймає в довгострокове платне користування земельну ділянку для обслуговування власних будівель і споруд та ведення підсобного сільського господарства, яка розташована на території Новомиколаївської селищної ради, Верхньодніпровського району, Дніпропетровської області.

Виконавчий комітет Новомиколаївської селищної ради Листом №261 від 12.04.12р. повідомив ДП «Санаторій «Славутич» ім.Б.В.Пашковського ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофздравниця», що згідно Постановою Кабінету Міністрів України від 31.10.2011р. №1185 внесено зміни до методики нормативно-грошової оцінки земель і тому з 01 січня 2012 року, керуючись Податковим кодексом України, внесені зміни щодо розміру орендної плати за орендовану земельну ділянку.

Згідно листа Виконавчого комітету Новомиколаївської селищної ради №360 від 01.06.12р. до Голови Верхньодніпровської РДА, Новомиколаївська селищна рада недоотримала орендну плату за орендовану земельну ділянку площею 27,26га за 2008-2011 роки та січень-лютий 2012 року в сумі 72152,44грн., у зв'язку з тим, що земельна ділянка розташована за межами населеного пункту, просимо допомогти в вирішенні питання отримання орендної плати в повному обсязі.

Відповідно до Листа-претензії Виконавчого комітету Новомиколаївської селищної ради №361 від 01.06.12р. на адресу ДП «Санаторій «Славутич» ім.Б.В.Пашковського ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофздравниця», згідно акту ревізії Дніпродзержинської об'єднаної державної фінансової інспекції Новомиколаївська селищна рада недоотримала орендну плату за орендовану земельну ділянку (договір оренди №040511903168 від 06.12.2005 року) площею 27,26 га за 2008-2011 роки та січень-лютий 2012 року в сумі 72152,44 грн. Прохаємо Вас в найкоротший термін сплатити борг.

Згідно Листа №463 від 02.08.12, відповідач повідомив Верхньодніпровську РДА, що Новомиколаївська селищна рада неодноразово зверталася до керівництва санаторія «Славутич» про погашення боргу, але безрезультатно, тому прохаємо Вас розглянути дане питання на земельній комісії Верхньодніпровської РДА та вплинути на вирішення даної проблеми.

Відповідно до Постанови ДФІ в Дніпропетровській області про закриття справи про адміністративне правопорушення №024/12 від 12.07.2012р., за результатами розгляду протоколу №04-0939/2012 від 31.05.2012р. та акту ревізії фінансово-господарської діяльності Новомиколаївської сільської ради, встановлено ОСОБА_12 факти порушення законодавства з фінансових питань: внесення недостовірних даних до первинних документів (розрахунків орендної плати на 2008-2011рр) внаслідок чого місцевим бюджетом недоотримано доходів від плати за користування земельними ділянками на суму 72152,44грн. При розгляді матеріалів вказані факти не підтвердилися. Закрито справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_12, у зв'язку з відсутністю складу правопорушення.

Статус контрольно - ревізійної служби, її функції та правові основи діяльності встановлені Законом України "Про державну контрольно - ревізійну службу в Україні".

Статтею 2 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" встановлено, що головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Відповідно до ст.8 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" головне контрольно-ревізійне управління України, контрольно-ревізійні управління в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі виконують такі функції, зокрема, проводять у підконтрольних установах ревізії фінансово-господарської діяльності, використання і збереження фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильності визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, стану і достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності; здійснюють контроль за усуненням недоліків і порушень, виявлених під час проведення державного фінансового контролю.

Згідно п.7 ст.10 цього Закону Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Порядок проведення ревізій органами державної контрольно-ревізійної служби встановлений ст.11 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні", відповідно до якої плановою виїзною ревізією вважається ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані роботи органу державної контрольно-ревізійної служби і проводиться за місцезнаходженням такої юридичної особи чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна ревізія. Планова виїзна ревізія проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності підконтрольних установ за письмовим рішенням керівника відповідного органу державної контрольно-ревізійної служби не частіше одного разу на календарний рік. Право на проведення планової виїзної ревізії підконтрольних установ надається лише у тому разі, коли їм не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної ревізії надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення. Проведення планових виїзних ревізій здійснюється органами державної контрольно-ревізійної служби одночасно з іншими органами виконавчої влади, уповноваженими здійснювати контроль за нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів). Порядок координації проведення планових виїзних перевірок органами виконавчої влади, уповноваженими здійснювати контроль за нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів), визначається Кабінетом Міністрів України.

Ч.2 ст.15 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» передбачено, що законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.

Згідно ч.1 ст.21 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Частина 2 ст.19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.ст.11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Судом встановлено, що вимогою №15/1450 від 08.06.2012р. Про усунення виявлених порушень, відповідача зобов'язано вжити заходів щодо повного усунення виявлених під час ревізії порушень, а саме: п.1 Результати ревізії розглянути на виробничій нараді, за наслідками розгляду, матеріалів ревізії видати розпорядження та розробити заходи щодо повного усунення порушень та недопущення їх в подальшому, а також вирішити питання щодо притягнення до матеріальної або дисциплінарної відповідальності осіб, винних у допущенних порушеннях; п.2 - відобразити дебіторську заборгованість по обліку на суму недоотриманої орендної плати в розмірі 72152,44грн, вжити заходи щодо надходження коштів на реєстраційний рахунок селищної ради, в т.ч. шляхом проведення претензійно-позовної роботи (направити до ДП «Санаторій «Славутич» претензії, у разі невідшкодування коштів направити позов до суду) чи за рахунок винних осіб; - надати завірені копії виписок Державної казначейської служби, квитанцій прибуткових касових ордерів, які засвідчують відшкодування втрат та надходження коштів до бюджету; п.3 - відшкодувати зайві витрати на суму 88,0грн шляхом утримання коштів з підзвітних осіб, внесення коштів в касу або за рахунок винних осіб. Відшкодовані кошти повернути до бюджету за кодом бюджетної класифікації 21080500; - надати завірені копії прибуткових касових ордерів, документів про утримання коштів, платіжних документів та виписок Державної казначейської служби, які засвідчують відшкодування втрат та перерахування коштів до бюджету.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до договору оренди земельної ділянки №26 від 03.10.2005р. укладеного між Верхньодніпровською районною державною адміністрацією (Орендодавець) та ДП «Санаторій «Славутич» ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофздравниця» (Орендар) предметом якого є: Орендодавець в особі Верхньодніпровської районної державної адміністрації, на підставі розпорядження № 274-р від 16.09.2005р. надає, а орендар - ДП "Санаторій Славутич" приймає в довгострокове платне користування земельну ділянку для обслуговування власних будівель і споруд та ведення підсобного сільського господарства, яка розташована на території Новомиколаївської селищної ради, Верхньодніпровського району, Дніпропетровської області.

Суд зазначає, що вказані у Вимозі №15/1450 від 08.06.2012р. порушення відповідачем усунуті, окрім п.2.1 вказаної вимоги, оскільки відшкодування недоотриманої орендної плати в розмірі 72152,44грн., в т.ч. шляхом проведення претензійно-позовної роботи чи за рахунок винних осіб, є не можливим, так як, Новомиколаївська селищна рада не є стороною за договором земельної ділянки №26 від 03.10.2005р., тому не може пред'явити претензію до ДП «Санаторій «Славутич» та звернутися до Господарського суду з відповідним позовом, оскільки стороною зазначеного договору виступає Верхньодніпровська районна державна адміністрація, а контроль за виконанням договору покладено розпорядженням №274-р від 16.09.2005р. на заступника голови РДА.

На вказані обставини під час проведення перевірки та при винесенні Вимоги №15/1450 від 08.06.2012р. про усунення виявлених порушень позивач уваги не звернув.

Крім того, під час розгляду справи, представник позивача обґрунтованої відповіді яким чином Новомиколаївська селищна рада, яка не є стороною за договором земельної ділянки №26 від 03.10.2005р. може виконати Вимогу в цій частині не надав.

При винесенні рішення, судом враховано, що відповідач Листами на адресу Верхньодніпровської районної державної адміністрації №360 від 01.06.12р., №463 від 02.08.12р., №17 від 31.01.13р. та Листами на адресу ДП «Санаторій «Славутич» ім.Б.В.Пашковського ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофздравниця» №261 від 12.04.12р., №361 від 01.06.12р., №435 від 23.07.12, повідомляв, що Новомиколаївська селищна рада недоотримала орендну плату за орендовану земельну ділянку (договір оренди №040511903168 від 06.12.2005 року) площею 27,26 га за 2008-2011 роки та січень-лютий 2012 року в сумі 72152,44 грн., з проханням в найкоротший термін вжити заходів по сплаті боргу.

Крім того, суд зазначає, що Постановою ДФІ в Дніпропетровській області №024/12 від 12.07.2012р., за результатами розгляду протоколу №04-0939/2012 від 31.05.2012р. та акту ревізії фінансово-господарської діяльності Новомиколаївської сільської ради, вказані факти не підтвердилися та закрито справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_12, у зв'язку з відсутністю складу правопорушення.

З врахуванням вищевикладеного, доказів наявних в матеріалах справи, обґрунтувань позову в межах заявлених позовних вимог, норм чинного законодавства, суд приходить до висновку, що доводи позивача не знайшли свого підтвердження, правомірність своїх дій відповідачем доведена, а в задоволенні поданого адміністративного позову слід відмовити.

Керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області до Новомиколаївської селищної ради Верхньодніпровського району про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови складений 13.05.2013року.

Суддя Н.В. Турлакова