ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 вересня 2013 р.Справа № 821/541/13-а
Категорія: 6.3 Головуючий в 1 інстанції: Ковбій О.В.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Яковлева Ю.В.
суддів - Жука С.І., Запорожана Д.В.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 26 березня 2013 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Херсонській області про захист порушених прав шляхом зобов'язання Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Херсонській області прийняти до експлуатації квартиру АДРЕСА_1,
встановила:
Позивач ОСОБА_1 12.02.2013 року звернувся до суду з вищевказаним позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Херсонській області та просив захистити порушені права шляхом зобов'язання Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Херсонській області прийняти до експлуатації квартиру АДРЕСА_1
Справа була розглянута за відсутності сторін в порядку письмового провадження.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 26 березня 2013 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Херсонській області про захист порушених прав шляхом зобов'язання Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Херсонській області прийняти до експлуатації квартиру АДРЕСА_1 було відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1, посилаючись на порушення судом 1-ї інстанції норм матеріального права, просив зазначену постанову скасувати та ухвалити нову постанову про задоволення його адміністративного позову в повному обсязі.
Заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом 1-ї інстанції встановлено, що відповідно до договору купівлі-продажу від 28.11.2001 року ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1
З метою поліпшення житлових умов позивач перепланував квартиру та здійснив до неї прибудову, в якій розмістив санвузол та коридори, збільшивши при цьому загальну площу квартири.
Після здійснення перепланування позивач вирішив встановити газові конвектори, але для оформлення документації на їх підключення до ПАТ "Херсонгаз" необхідно надати документи, що посвідчують введення в експлуатацію здійснених змін в квартирі.
Для введення змін в експлуатацію та отримання зазначених вище документів, позивач звернувся до ДАБК та подав декларацію про готовність об'єкта - квартира з прибудовою АДРЕСА_1 до експлуатації.
Листом Інспекції ДАБК у Херсонській області від 01.10.2012 року № ХС21212177775 позивачу було відмовлено, оскільки подана документація оформлена з порушенням встановлених вимог. В листі відповідач зазначив те, що Постановою КМУ від 24.06.11 № 91 передбачено прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель І споруд, прибудов до них, громадських будинків І та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, а квартира в багатоквартирному житловому будинку не відноситься до вищеперерахованих об'єктів будівництва.
Керуючись п. 3.5 Порядку прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків І та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 24.06.2011 року №91, декларація про готовність до експлуатації об'єкта повернута відповідачем ОСОБА_1
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 3 статті 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлено, що орган державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, веде єдиний реєстр отриманих повідомлень про початок виконання підготовчих будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, виданих дозволів на виконання будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про готовність об'єкта до експлуатації та виданих сертифікатів, повернених декларацій та відмов у видачі таких дозволів і сертифікатів, який формується на підставі інформації, поданої органами державного архітектурно-будівельного контролю.
Згідно пункту 1 ст.41 цього Закону, державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
За пунктом 2 цієї статті Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 статті 39 цього Закону встановлено, що прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до І-ІІІ категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно - будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації. Форма декларації про готовність об'єкта до експлуатації, порядок її подання і реєстрації визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно пункту 2 статті 36 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт проводить орган державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом п'яти робочих днів з дня надходження декларації.
Пунктом 3 цієї статті встановлено, що форма декларації про початок виконання будівельних робіт, порядок її подання та реєстрації, форма повідомлення про зміну даних у зареєстрованій декларації визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
11 липня 2012 року постановою Кабінету Міністрів України за № 653 "Про внесення змін до Порядку виконання підготовчих робіт і Порядку виконання будівельних робіт" спрощено процедуру внесення в декларацію відомостей, її подання та реєстрації даних.
Пунктом 2 Порядку зазначено, що будівельні роботи можуть виконуватися замовником після отримання документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою або договору суперфіцію та: реєстрації відповідною Інспекцією декларації - щодо об'єктів будівництва, що належать до І-ІІІ категорії складності; видачі замовнику Інспекцією дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до IV і V категорії складності.
Відповідно до ст.ст. 4, 9 Закону України "Про архітектурну діяльність", ч.1 п.1 Порядку про виконання будівельних робіт, затвердженого Постановою КМУ №466 від 13.04.2011 року, яким визначено процедуру виконання будівельних робіт, будівельні роботи - роботи з нового будівництва, реконструкції, технічного переоснащення діючих підприємств, реставрації, капітального ремонту.
Статтею 100 Житлового кодексу України встановлено, що переобладнання і перепланування жилого будинку і жилого приміщення провадяться з метою підвищення їх благоустрою і перетворення комунальних квартир в окремі квартири на сім'ю. Переобладнання і перепланування жилого приміщення допускаються за згодою наймача, членів сім'ї, які проживають разом з ним, та наймодавця і з дозволу виконавчого комітету місцевої ради народних депутатів.
Частиною 4 статті 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та пункту 4 Порядку реконструкцію, реставрацію або капітальний ремонт об'єктів будівництва без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані може бути проведено за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до ДАБК про прийняття в експлуатацію квартири в багатоквартирному житловому будинку.
Подана ОСОБА_1 декларація про готовність об'єкта до експлуатації не відповідає встановленим вимогам зазначеного Порядку, оскільки прибудова до квартири в багатоквартирному житловому будинку не відноситься до категорії об'єктів будівництва, зазначених у Наказі Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 24.06.2011 року № 91 (чинний на час виникнення спірних правовідносин), яким визначено Порядок прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових (дачних) будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків І і II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт.
До декларації позивач додав заяву, технічне обстеження та технічний паспорт БТІ, але ним не було надано документ, що посвідчує право власності або користування земельною ділянкою, що дає право для здійснення прибудови до квартири.
З огляду на викладене колегія суддів вважає, що суд 1-ї інстанції правильно та у достатньому обсязі встановив обставини справи, і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Підстав для скасування чи зміни постанови суду 1-ї інстанції колегія суддів не вбачає, а доводи апеляційної скарги вважає не суттєвими та такими, що висновків суду не спростовують.
Керуючись ч. 1 ст. 195, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 та п. 1 ч. 1 ст. 205 КАС України, колегія суддів -
ухвалила
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 26 березня 2013 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Херсонській області про захист порушених прав шляхом зобов'язання Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Херсонській області прийняти до експлуатації квартиру АДРЕСА_1 - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через 5-ть днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, однак може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням апеляційної інстанції.
Головуючий суддя: /підпис/ Ю.В. Яковлев
Судді: /підписи/ С.І. Жук
Д.В. Запорожан