Постанова № 33291289, 29.08.2013, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.08.2013
Номер справи
812/6739/13-а
Номер документу
33291289
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

8.1.1

ПОСТАНОВА

Іменем України

29 серпня 2013 року Справа № 812/6739/13-а

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Каюди А.М.,

при секретарі: Опейкіній Є.А.,

за участі:

представника позивача: не з'явився,

представника відповідача: не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Товариства з обмеженою відповідальністю «Алчевськенергокомплект» про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Алчевська об'єднана державна податкова інспекція Луганської області Державної податкової служби звернулась до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Алчевськенергокомплект» в якому позивачем заявлено вимогу про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків що перебуває у податковій заставі на суму 74248,38грн. В обґрунтування заявлених вимог податковим органом зазначено, що підприємство відповідача має податковий борг на загальну суму 74248,38грн, що виник внаслідок несплати в установлені строки податку на додану вартість, податку на прибуток, податку на доходи фізичних осіб, земельного податку, комунального податку, збору за забруднення навколишнього природного середовища. Податковий борг з вказаних видів податку стягнуто з підприємства за рішеннями Луганського окружного адміністративного суду. Як вказує позивач в позові, податковим органом неодноразово виставлялися інкасові доручення, однак вони були повернуті відділенням банку без виконання в зв'язку з відсутністю коштів на рахунках підприємства.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, про час, місце та дату розгляду справи був повідомлений належним чином, надав до суду 28 серпня 2013 року клопотання відповідно до якого просив розглянути справу за відсутності представника податкового органу. На задоволенні позовних вимог наполягав.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час, місце та дату розгляду справи, з урахуванням вимог ч.11 ст.35 КАС України, був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, правом надати заперечення проти позову не скористався.

Відповідно до частини 4 статті 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Відповідно до частини 6 статті 71 КАС України якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Алчевськенергокомплект» зареєстровано в якості юридичної особи (а.с.34-35), перебуває на обліку в якості платника податків в Алчевській ОДПІ, є платником податку на додану вартість що підтверджується свідоцтвом №100114315 про реєстрацію платника податку на додану вартість. (а.с.33)

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

Відповідно до п. п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством.

Відповідно до п. п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Згідно із статтею 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).

Відповідно до статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).

Згідно із пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Платник податків відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Статтею 36 Податкового кодексу України передбачено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.

Згідно п. 49.16 ст. 49 Податкового кодексу України, незалежно від наявності відмови у прийнятті податкової декларації платник податків зобов'язаний погасити податкове зобов'язання, самостійно визначене ним у такій податковій декларації, протягом строків, установлених цим Кодексом.

Під час судового розгляду справи судом встановлено, що постановами Луганського окружного адміністративного суду від 10.02.2011 по справі №53/11/1270, від 21.11.2012 по справі №2а-9479/11/1270, від 02.11.2011 по справі №2а-9480/11/1270 було стягнуто з Товариство з обмеженою відповідальністю «Алчевськенергокомплект» податковий борг зі сплати податку на додану вартість, податку на прибуток, комунального податку, податку на землю, збору за забруднення навколишнього природного середовища. Вказані рішення набрали законної сили, стягувачу видано виконавчі листи. (а.с.36-51)

В добровільному порядку підприємством відповідача рішення суду щодо стягнення податкового боргу виконані в повному обсязі не були внаслідок чого за підприємством утворився податковий борг, що підтверджується матеріалами справи. (а.с.8-19)

Разом з цим, платник податку самостійно узгодив податкові зобов'язання шляхом подання до податкового органу податкових декларацій, а саме податкової декларації від 19.04.2012 з податку на додану вартість №9020121615 за березень 2012 року (а.с.55-56), податкової декларації з податку на додану вартість №9013081840 від 20.03.2012 за лютий 2012 року (а.с.57-58), податкової декларації №9006751740 від 20.02.2012 за січень 2012 року (а.с.59-60), податкової декларації №9034984550 від 20.06.2012 за травень 2012 року (а.с.63-64), уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок №;9034078221 від 18.06.2013 (а.с.65-66), податкової декларації з податку на додану вартість №9013991843 від 19.01.2013 за грудень 2011 року (а.с.67-68), податкової декларації з податку на додану вартість №9012367735 від 16.12.2011 за листопад 2011 року (а.с.69-70), податкової декларації з податку на додану вартість №9011527726 від 18.11.2011 за жовтень 2011 року (а.с.71-72), податкової декларації з податку на додану вартість№9008989189 від 19.10.2011 за вересень 2011 року (а.с.73-74); податкового розрахунку з комунального податку №48278 від 02.02.2011 за 2010 рік (а.с.75); податкової декларації з податку на прибуток №9024031733 від 04.05.2012 за перший квартал 2012 року (а.с.77-78), податкової декларації №9069794329 від 08.11.2012 з податку на прибуток за три квартали 2012 року (а.с.79-80), податкової декларації з податку на прибуток №9045940298 від 26.07.2012 за півріччя 2012 року (а.с.81-82), податкової декларації з податку на прибуток підприємства №9015050787 від 05.02.2012 за другий - четвертий квартал 2011 року (а.с.85-86); податкової декларації з плати за землю (земельний податок) за 2012 рік №1617 від 20.02.2012 (а.с.87-88) та розрахунком плати за землю за 2011 рік №265 від 19.01.2011 (а.с.89). В установлені чинним податковим законодавством строки узгоджені суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість, податку на прибуток, земельного податку, комунального податку, що визначено в деклараціях відповідачем не сплачено внаслідок чого утворився податковий борг, що підтверджується зворотнім боком облікової картки (а.с.8-19)

Станом на дату розгляду справи за ТОВ «Алчевськенергокомплект» рахується податковий борг на загальну суму 74248,38грн., який складається з заборгованості зі сплати податку на додану вартість на суму 14057,36грн., податку на прибуток на суму 12327,41грн., податку на доходи фізичних осіб в розмірі 1514,57грн., податку на землю - 46035,29грн., комунального податку - 141,16грн., збору за забруднення навколишнього природного середовища - 172,59грн. (а.с.4-6,7)

З метою стягнення податкового боргу на виконання ст..6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ податковим органом було вручено відповідачу податкові вимоги, а саме першу податкову вимогу від 26 листопада 2009 року №1/406 та другу податкову вимогу №2/10 від 08 січня 2010 року. вимоги отримані представником підприємства (а.с.31,32) Даних про оскарження відповідачем вказаних податкових вимог сторонами до суду не надано, а тому вони вважається чинними на час розгляду справи.

Відповідно до п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Поняття податкової застави та порядок її реєстрації в державному реєстрі обтяжень рухомого майна регулюється ст. 89 Податкового кодексу України.

Підпунктом 14.1.155 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України встановлено, що податкова застава - це спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов'язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п.89.3 ст. 89 Податкового кодексу України майно, на яке поширюється право податкової застави оформлюється актом опису.

Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.

Відповідно до п.89.8 ст. 89 Податкового кодексу України орган державної податкової служби зобов'язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі.

Відповідно до п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.

Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Із зазначених норм вбачається, що орган державної податкової служби насамперед здійснює заходи щодо погашення податкового боргу платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, лише в разі недостатності коштів - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Судом вставлено, що через несплату в добровільному порядку податкового боргу платником податків, податковим органом було направлено на адресу банків платіжні вимоги №53 від 29.06.2011, №187 від 09.09.2011, №143 від 10.08.2011, №106 від 28.07.2011 та інкасові доручення №2 від 22.08.2013 та №48 від 23.08.2013 (а.с.20-23,115,117). Однак вказані податкові вимоги були повернуті на адресу податкової інспекції без виконання в зв'язку з відсутністю коштів на рахунку боржника.

В зв'язку з відсутністю коштів на рахунках підприємства, на погашення податкового боргу, відповідно до вимог ст..89 Податкового кодексу, податковим органом було проведено опис майна платника податків ТОВ «Алчевськенергокомплект» у податкову заставу, що підтверджується актами опису майна від 30.03.2011 №6932/240 та від 19.05.2010 (а.с.28,29)

Відповідно до витягів про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна активи відповідача відповідно до ст. 89 Податкового кодексу України передано у податкову заставу. (а.с.24-27)

За таких обставин, судом встановлено, що на час розгляду справи податковим органом було вжито всі необхідні заходи, передбачені чинним податковим законодавством щодо стягнення суми податкового боргу з ТОВ «Алчевськенергокомплект» з рахунків платника податків у банків, обслуговуючих такого платника податків, однак вони не призвели до погашення податкового боргу.

Отже, суд вважає, що позивачем належним чином здійснені всі необхідні заходи, що передують зверненню податкового органу до суду щодо надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

З огляду на вищенаведене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Товариства з обмеженою відповідальністю «Алчевськенергокомплект» про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків задовольнити повністю.

Надати дозвіл Алчевській об'єднаній державній податковій інспекції Луганської області Державної податкової служби на погашення суми податкового боргу в розмірі 74248,38грн. (сімдесят чотири тисячі двісті сорок вісім гривень 38коп.) за рахунок майна платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю «Алчевськенергокомплект» (94201, Луганська область, м. Алчевськ, пров. Красний 4/12, код 31417713) що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Постанову у повному обсязі складено та підписано 03 вересня 2013 року.

Суддя А.М. Каюда