437/3469/13-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 серпня 2013 року Ленінський районний суд міста Луганська у складі:
Головуючого судді Золотарьова О.Ю.
при секретарі Красновській М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Луганську справу адміністративної юрисдикції за позовом Приватного акціонерного товариства Фінансист до Департамент Луганської міської ради з питань земельних ресурсів про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, посилаючись на ту обставину, що 13 жовтня 2003 року між виконавчим комітетом Луганської міської ради та ЗАТ «Фінансист», яке перейменовано у ПАТ «Фінансист», був укладений договір оренди землі відповідно до якого, орендодавець (Виконавчий комітет Луганської міської ради), передав орендарю (ЗАТ «Фінансист») в строкове платне користування земельну ділянку, загальною площею 0,2310 га, яка знаходиться за адресою: місто Луганськ, площа ОСОБА_1 (біля будинку № 4).
На момент укладення договору оренди землі, нормативна грошова оцінка складала 547 620 грн. 15 коп.
Відповідно до пункту 1.2 договору оренди землі, земельна ділянка була надана Позивачу строком до 27 серпня 2052 року під будівництво та розміщення 9-ти поверхового житлового будинку.
За умовами договору оренди землі, річна орендна плата встановлювалася у грошовій формі і підлягала сплаті в розмірі земельного податку з коефіцієнтом 2,5, з врахуванням проведеної у встановленому законодавством України порядку індексації грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до п.2.1. договору оренди землі, річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку (річного), який діє на момент укладання договору оренди земельної ділянки, збільшеного на коефіцієнт 2,5, що визначений рішенням Луганської міської ради від 02.04.99 №7/9, з урахуванням можливої зміни земельного податку.
Щомісячна орендна плата розраховується Орендарем самостійно на підставі довідки Управління земельними ресурсами Луганської міської ради, або іншого органу Луганської міської ради, до повноважень якого віднесене це питання, яка свідчить про розмір орендної плати з врахуванням індексації грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється в порядку, передбаченому законодавством України (п.2.3. договору).
Позивач отримав від Відповідача ОСОБА_2 про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку орендної плати на 2013 рік №4269 від 20.02.2013.
У даних для розрахунку зазначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки приведена з урахуванням зонального коефіцієнту (Км2), локального коефіцієнту (КмЗ), коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), та коефіцієнту індексації, визначеного відповідно до ст. 289 Податкового кодексу України, рішення Луганської міської ради від 28.12.07 №28/10 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Луганська».
Для розрахунку орендної плати на 2013 рік Відповідачем був встановлений функціональний коефіцієнт 2,5, передбачений для земель комерційного використання.
Позивач вважає, що застосування вказаного функціонального коефіцієнту для проведення нормативної грошової оцінки зазначеної земельної ділянки в наданих для розрахунку орендної плати даних безпідставне, що змусило позивача звернутись з позовом до суду.
Посилаючись на умови договору, положення Наказу Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 р. №18/15/21/11 (далі - Порядок №18/15/21/11), Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», КАС України просив суд визнати протиправними дії Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів в частині визначення ПАТ «Фінансист» в ОСОБА_2 про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку орендної плати на 2013 рік №4269 від 20.02.2013 нормативної грошової оцінки для земельної ділянки, що розташована за адресою: м. Луганськ, площа ОСОБА_1, (біля будинку № 4 (чотири), загальною площею 0,2310 га, із застосуванням функціонального коефіцієнту - 2,5, зобов'язати Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів змінити функціональний коефіцієнт використання землі з 2,5 на 0,5 для земельної ділянки загальною площею 0,2310 га, що розташована за адресою: м. Луганськ, площа ОСОБА_1, (біля будинку № 4 (чотири)що та надана Луганською міською радою ПАТ «Фінансист», зобов'язати Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів перерахувати нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,2310 га, що надана Луганською міською радою ПАТ «Фінансист» за адресою: м. Луганськ, площа ОСОБА_1, (біля будинку № 4 (чотири) з врахуванням нового функціонального коефіцієнту - 0,5, скасувати ОСОБА_2 № 4269 від 20.02.2013 стосовно вищевказаної земельної ділянки та видати ПАТ «Фінансист» нову ОСОБА_2 про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку орендної плати на 2013 рік з врахуванням нового функціонального коефіцієнту - 0,5.
Представник позивача в судовому засіданні підтримала позовні вимоги в повному обсязі, надала пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві та просила уточнений позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача позовні вимоги не визнала, просила суд у задоволенні позовних вимог відмовити, надала письмові заперечення проти позову, які підтримала в поясненнях, наданих в судовому засіданні.
Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, суд прийшов до наступного висновку.
Ухвалою суду від 29.08.2013 року в адміністративній справі за позовом Приватного акціонерного товариства Фінансист до Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити певні дії замінено відповідача на Департамент Луганської міської ради з питань земельних ресурсів.
Судом встановлено, що на підставі рішення виконавчого комітету Луганської міської Ради від 27 серпня 2003 р. за № 311 Позивачу, терміном до 27 серпня 2052 року, передано в оренду земельну ділянку площею 0,2310 га за адресою: місто Луганськ, площа ОСОБА_1 (біля будинку №4) в межах, визначених проектом відведення земельної ділянки, під будівництво та розміщення 9-ти поверхового житлового будинку, між виконавчим комітетом Луганської міської ради та позивачем було укладено договір оренди землі від 13.10.2003 року (а.с. 6-7).
За умовами договору оренди землі, річна оренда плата встановлювалась у грошовій формі і підлягала сплаті в розмірі земельного податку з коефіцієнтом 2.5 з врахуванням проведеної у встановленому законодавством України порядку індексації грошової оцінки земельної ділянки. Відповідно до п.2.1. договору оренди землі, річна оренда плата встановлюється у розмірі земельного податку (річного), який діє на момент укладання договору оренди земельної ділянки, збільшеного на коефіцієнт 2,5, що визначений Луганської міської ради від 02.04. 1999 року № 7/9, з урахуванням можливої зміни земельного податку. У березні 2013 року позивач отримав від відповідача довідку про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку орендної плати на 2012 рік №4338 від 23.03.2012р.
У даних для розрахунку зазначено, що нормативно грошова оцінка земельної ділянки приведена з урахуванням зонального коефіцієнту (Км2), локального коефіцієнту (Км3), коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) та коефіцієнту індексації, визначеного відповідно до ст..289 Податкового кодексу України, рішення Луганської міської ради від 28.12.2007 року № 28/10 Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м.Луганська.З вищезазначеного випливає, що позивач зобовязаний сплачувати орендну плату на підставі довідки, відповідача, у якій зазначається нормативна грошова оцінка земельної ділянки, наданої Луганською міською радою у оренду позивачу. Для розрахунку орендної плати на 2012 рік відповідачем був встановлений функціональний коефіцієнт 2,5, передбачений для земель комерційного використання. Земельна ділянка, яка є обєктом договору оренди, надавалась позивачу під будівництво та розміщення 9-ти поверхового житлового будинку.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про плату за землю» використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
З 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України. Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.11 року Закон України «Про плату за землю» припинив свою дію, а питання внесення плати за користування землею врегульовано розділом ХІІ Податкового кодексу «Плата за землю».
Статтею 288 Податкового кодексу встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Частиною 1 та 3 статті 21 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Механізм нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення та населених пунктів регламентований Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, який затверджено Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 року № 18/15/21/11.
Відповідно до п. 3.5 зазначеного Порядку, коефіцієнт функціонального використання для земельних ділянок змішаного використання визначається як середньозважене (за площею) значення коефіцієнтів функціонального використання окремих частин земельної ділянки змішаного використання. Підставою для виділення частин земельної ділянки різного функціонального використання є виключно затверджені дані інвентаризації земельної ділянки та землеустрою. Відповідно до таблиці 1.1 Порядку землі змішаного використання розраховуються.
Згідно з положенням про Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів, затвердженого розпорядженням Луганського міського голови від 28.08.2007 року № 179, Управління здійснювало контроль за дотриманням зобов'язань щодо платежів за землю, вело розрахунки за користування земельними ділянками, проте до повноважень управління не входить повноваження щодо розрахунку функціонального використання земель.
Проведення відповідних розрахунків не входить до кола повноважень Департаменту Луганської міської ради з питань земельних ресурсів.
Відповідно до ст. 35 Закону України «Про землеустрій» інвентаризація земель проводиться з метою встановлення місця розташування об'єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, виявлення і консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Статтею 26 Закону України «Про землеустрій» передбачено, що замовниками документації із землеустрою можуть бути органи державної влади, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі.
Відповідач не є стороною по договору оренди землі. До повноважень Департаменту не входить проведення інвентаризації або виступати замовником інвентаризації земель.
Відомостей про проведення інвентаризації суду не представлено.
Пунктом 3.5 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, передбачено, що коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.
Згідно Порядку, віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться відповідно до Інструкції з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель, яку затверджено Наказом Держкомстату України від 05.11.1998 року № 377, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної влади.
Позивач є зареєстрованим Приватним акціонерним товариством, код ЄДР ПОУ 31138743 (а.с. 31).
Відповідно до п. 2.11 договору оренди землі від 13.10.2003 року на момент укладання цього договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 547620,15 грн.
Згідно довідки нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 17968192,55 грн./га. (а.с. 14-15).
Договором оренди визначено умову про зміну коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки. Тобто, зміна коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки є умовою договору оренди землі. В матеріалах справи відсутні відомості щодо внесення змін до зазначеного договору. Будь-які докази щодо зміни вказаного коефіцієнту функціонального використання орендодавцем в матеріалах справи відсутні і, оскільки відповідач не був стороною договірних правовідносин, судові рішення, прийняті в минулі роки на користь позивача, на які посилається позивач як на підставу позовних вимог, не спростовує висновків суду, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 11, 71, 159-163 КАС України, суд -
постановив:
У задоволенні позову Приватного акціонерного товариства Фінансист - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції в 10-ти денний строк з дня проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий: суддяО.Ю.Золотарьов