Постанова № 33204780, 06.08.2013, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.08.2013
Номер справи
823/2394/13-а
Номер документу
33204780
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 серпня 2013 року справа № 823/2394/13-а

16 год. 50 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Руденко А.В.,

при секретарі - Чемерин О.В.,

за участю:

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Обруча Ю.Д. (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Укртрансінспекції у Черкаській області про визнання протиправними дій та скасування постанови про застосування фінансових санкцій -

ВСТАНОВИВ:

У липні 2013 року до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся фізична особа-підприємець ОСОБА_1 з позовом до управління Укртрансінспекції у Черкаській області, в якому просить визнати дії тимчасово виконуючого обов'язки начальника управління Панченка О.А. при винесенні постанови про застосування фінансових санкцій неправомірними та скасувати постанову №708079 від 11.06.2013р. про застосування фінансових санкцій у сумі 1700 грн.

Позовні вимоги обґрунтував тими обставинами, що штрафні санкції застосовані на підставі абзацу третього частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за встановлене 16.04.2013р. порушення позивачем статті 48 вказаного Закону і наказу Мінтрансзв'язку №340 від 07.06.2010р. внаслідок експлуатації транспортного засобу марки ДАФ д/н НОМЕР_1, який не обладнаний діючим тахографом, без індивідуальної контрольної книжки та полісу обов'язкового особистого страхування водія від нещасних випадків на транспорті.

Заперечуючи вказані порушення, позивач зазначив, що наказ Мінтрансзв'язку №340 від 07.06.2010р. «Про затвердження Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів» не має відношення до встановлених порушень, оскільки тахографи встановлюються на транспортних засобах, які здійснюють міжнародні автомобільні перевезення; стаття 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» містить вичерпний перелік документів, які повинен мати водій при здійсненні вантажних перевезень, і який не містить документів, за відсутність яких накладена штрафна санкція.

У судовому засіданні позивач заявлені позовні вимоги підтримав з тих же підстав та просив позов задовольнити.

Відповідач проти позову заперечив з підстав, викладених у поданих до суду письмових запереченнях. Зазначив, що відповідно до підпункту 1.3 пункту 1 Положення про робочий час і відпочинок водіїв колісних транспортних засобів, затверджених наказом Міністерства транспорту і зв'язку від 07.06.2010р. №340 його вимоги поширюються на автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи вантажів колісними транспортними засобами, та пунктом 6.3 вказаного Положення визначено, що водій, який керує колісним транспортним засобом, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку за формою, зазначеною в додатку №3 до Положення, і яка є одним із документів, передбачених законодавством України, на підставі яких виконуються пасажирські та вантажні перевезення.

У письмових поясненнях від 01.08.2013р. зазначив, що вимога щодо наявності полісу про обов'язкове особисте страхування від нещасних випадків на транспорті передбачена пунктом 6 статті 7 Закону України «Про страхування» та Положенням про обов'язкове особисте страхування від нещасних випадків на транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.08.1996р. №959.

У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив та просив у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступне.

Позивач у справі ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець за ідентифікаційним номером фізичної особи-платника податків НОМЕР_2, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію серії НОМЕР_3 від 18.08.1997р., виданого Драбівською районною державною адміністрацією Черкаської області та здійснює перевезення вантажів автомобільним транспортом.

Актом перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 16.04.2013р., складеним посадовими особами Управління Укртрансінспекції у Кіровоградській області, встановлено, що 16.04.2013р. о 12 год. 40 хв. на автодорозі Київ-Знам'янка 245 кілометр позивач, експлуатуючи транспортний засіб марки DAF реєстраційний номер НОМЕР_1, надавав послуги з перевезення вантажу (вантажовідправник - ФОП ОСОБА_4, вантажоодержувач - ФОП ОСОБА_5.) транспортним засобом, не обладнаним діючим та повіреним тахографом, без індивідуальної контрольної книжки та полісу обов'язкового особистого страхування від нещасних випадків на транспорті, чим порушив вимоги наказу Мінтрансзв'язку №340 від 07.06.2010р. та статтю 48 Закону України «Про автомобільний транспорт».

11.06.2013р. на підставі вказаного акта перевірки відповідачем прийнято постанову про застосування фінансових санкцій №008079, якою до позивача на підставі абзацу 3 частини першої статті 60 закону України «Про автомобільний транспорт» застосовано штраф у сумі 1700 гривень.

Вирішуючи заявлений позов, суд виходить з наступного.

Статтею 47 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001р. №2344-111 (далі - Закон №2244) передбачено, що до внутрішніх перевезень вантажів відносяться перевезення вантажів між пунктами відправлення та призначення, розташованими в Україні.

Відповідно до статті 48 Закону №2244 автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів для водія є посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

Статтею 49 Закону №2244 передбачено, що водій транспортного засобу зобов'язаний мати при собі та передавати для перевірки уповноваженим на те посадовим особам документи, передбачені законодавством, для здійснення зазначених перевезень.

Згідно з абзацом третім статті 60 Закону №2244 у разі надання послуг з перевезень вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтею 48 цього Закону, застосовується штраф у сумі у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Приймаючи рішення №008079 від 11.06.2013р., відповідач виходив з того, що індивідуальна контрольна книжка водія передбачена Положенням про робочий час і відпочинок водіїв колісних транспортних засобів, затвердженим наказом Міністерства транспорту і зв'язку від 07.06.2010р. №340 (далі - Положення №340), тому є документом, який повинен бути у водія під час здійснення транспортних перевезень.

Так, пунктом 6.1. Положення №340 передбачено, що вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.

Пунктом 4 вказаного наказу визначено, що пункт 6.1 Положення, затвердженого цим наказом, набирає чинності для перевезення вантажів колісними транспортними засобами з повною масою понад 12 тонн з 01.06.2013.

Пунктом 6.3 Положення №344 передбачено, що до набрання чинності пунктом 6.1 цього розділу водій, який керує транспортним засобом, що зазначений у пункті 6.1 цього розділу та не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку водія.

Разом з цим, статтею 53 Закону №2244 передбачено, що контрольні пристрої - тахографи установлюються і використовуються у транспортних засобах, що здійснюють міжнародні перевезення пасажирів та/або вантажів.

Також абзацом 11 статті 60 Закону №2244 передбачено, що за управління транспортними засобами при здійсненні міжнародних автомобільних перевезень без контрольних пристроїв (тахографів) реєстрації режимів праці чи відпочинку водіїв транспортних засобів чи вимкненими такими контрольними пристроями (тахографами) або без щоденних реєстраційних листків режимів праці та відпочинку накладається штраф у розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Таким чином, вказана норма є спеціальною, яка передбачає відповідальність водіїв лише у певних випадках, а саме: за відсутності тахографів чи їх вимкнення, відсутність реєстраційних листків режиму праці водія і лише при здійсненні міжнародних автомобільних перевезень.

Суд застосовує вказані положення Закону №2244, оскільки вони мають вищу юридичну силу, ніж Положення №344, та приходить до висновку, що індивідуальна контрольна книжка водія не передбачена чинним законодавством як документ, необхідний для здійснення вантажних перевезень, та відповідальність за її відсутність Законом №2244 не передбачена.

Щодо відсутності полісу обов'язкового особистого страхування водія від нещасних випадків на транспорті суд зазначає, що відповідно до пункту 6 частини першої статті 7 Закону України «Про страхування» від 07.03.1996р. №85/96-ВР особисте страхування від нещасних випадків на транспорті є видом обов'язкового страхування.

Частиною другою вказаної статті передбачено, що для здійснення обов'язкового страхування Кабінет Міністрів України, якщо інше не визначено законом, встановлює порядок та правила його проведення, форми типового договору, особливі умови ліцензування обов'язкового страхування, розміри страхових сум та максимальні розміри страхових тарифів або методику актуарних розрахунків.

Положення про обов'язкове особисте страхування від нещасних випадків на транспорті затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 14.08.1996р. № 959 (далі - Положення №959), згідно пунктом 2 якого застрахованими вважаються пасажири з моменту оголошення посадки в морське або річкове судно, поїзд, автобус або інший транспортний засіб до моменту завершення поїздки; водії тільки на час обслуговування поїздки.

Пунктом 4 Положення №959 передбачено, що страхувальниками водіїв є юридичні особи або дієздатні громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, які є власниками транспортних засобів чи експлуатують їх і уклали із страховиком договори страхування.

Пунктом 5 Положення №959 передбачено, що відносини між перевізниками та страховиками щодо страхування пасажирів і водіїв визначаються укладеними між ними договорами доручення та договорами страхування.

Пунктом 1 Положення №959 визначено, що перевізником є суб'єкт господарювання, який надає послуги з перевезення пасажирів на лініях залізничного, морського, внутрішнього водного, автомобільного та електротранспорту, крім внутрішнього міського.

Таким чином, Положенням №959 передбачене обов'язкове особисте страхування від нещасних випадків на транспорті лише водіїв, які надають послуги з перевезення пасажирів, тому поліс щодо здійснення цього виду страхування не є документом, обов'язковим для водія при здійсненні вантажних перевезень.

За вказаних обставин судом не встановлено порушень статті 48 Закону №2244, допущених позивачем при здійсненні ним вантажного перевезення 16.04.2013р. та підстав для застосування штрафу у сумі 1700 грн.

Відтак, постанова про застосування штрафних санкцій №008079 від 11.06.2013р. є незаконною та підлягає скасуванню, а позовні вимоги підлягають до задоволення у повному обсязі.

Відповідно до частини першої статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені витрати з Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансінспекції у Черкаській області № 008079 від 11 червня 2013 року про застосування до ОСОБА_1 фінансової санкції у сумі 1700 гривень.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, індивідуальний податковий номер НОМЕР_2) 114 (сто чотирнадцять) гривень 70 копійок судового збору.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлений 12 серпня 2013 року.

Суддя А.В. Руденко