ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.08.2013 р. Справа № 914/2487/13
за позовом: Прокурора м.Борислава в інтересах держави уповноважений орган: орган місцевого самоврядування, в особі Східницької селищної ради, с.м.т.Східниця Дрогобицького району Львівської області
до відповідача: Публічного акціонерного товариства «Укрнафта», м.Київ
про внесення змін до договору оренди землі від 14.12.2009р.
Суддя Яворський Б.І.
при секретарі Квик Т.І.
Прокурор: Телюк Г.В.
Представники:
від позивача: не з'явився;
від відповідача: Глинка В.Я.
На розгляд господарського суду Львівської області прокурор м.Борислава в інтересах держави уповноважений орган: орган місцевого самоврядування, в особі Східницької селищної ради, подав позов до відповідача Відкритого акціонерного товариства «Укрнафта» про внесення змін до договору оренди землі від 14.12.2009р.
Ухвалою суду від 25.06.2013р. порушено провадження у справі, яку призначено до розгляду на 09.07.2013р. Ухвалою суду від 20.08.2013р. строк розгляду справи продовжувався. Рух справи відображено у відповідних ухвалах суду.
27.08.2013р. представник відповідача через канцелярію суду подав клопотання про зупинення провадження у справі.
У судовому засіданні 27.08.2013р. прокурор позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просить суд позовні вимоги задоволити повністю та внести зміни до договору оренди землі від 14.12.2009 року, який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру 16.12.2009р. за №04.09.439.00102, укладеного між Східницькою селищною радою та Відкритим акціонерним товариством "Укрнафта", від імені якого діє структурна одиниця Нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз", та викласти п.5 договору у наступній редакції: «п.5 Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м.Бориславі Львівської області нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 94' 910 (дев'яносто чотири тисячі дев'ятсот десять) грн. 40 коп.», а п.9 договору у такій редакції: «Орендна плата за використання земельної ділянки вноситься орендарем у грошовій формі та становить 12 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік, що складає 11' 389 (одинадцять тисяч триста вісімдесят дев'ять) грн. 25 коп. за рік, або 949 (дев'ятсот сорок дев'ять) грн. 10 коп. в місяць. Орендна плата вноситься щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на р/р № 33216815700013 в ГУДКСУ у Львівській області, м.Львів, ЗКПО 37942974, МФО 825014, код платежів 13050200, одержувач місцевий бюджет Східниця, не пізніше 10 числа, наступного за звітним місяцем.» Проти зупинення провадження у справі усно заперечив.
У судове засідання 27.08.2013р. позивач явки повноважного представника не забезпечив, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, про причини неявки не повідомив.
У судовому засіданні 27.08.2013р. представник відповідача проти позову заперечив, з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, підтримав подане через канцелярію суду клопотання про зупинення провадження у справі.
З приводу клопотання про зупинення провадження у справі суд відзначає наступне.
Відповідно до ст.79 ГПК України господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом. Господарський суд поновлює провадження у справі після усунення обставин, що зумовили його зупинення.
Згідно п.3.16 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» №18 від 26.12.2011р. пов'язаною з даною справою є така інша справа, у якій інший суд встановлює обставини, що впливають чи можуть вплинути на подання і оцінку доказів в справі; в тому числі йдеться про факти, які мають преюдиціальне значення.
Як підставу для зупинення провадження у справі відповідач зазначає звернення до Бориславського міського суду з адміністративним позовом про визнання та скасування рішення Східницької селищної ради від 21.01.2011р. №24 «Про затвердження Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення та її справляння». Однак, доказів відкриття провадження у справі за даним адміністративним позовом не надав. Відтак, відсутні підстави, зазначені у ст.79 ГПК України, для зупинення провадження у справі, а тому суд відмовляє відповідачу у задоволенні даного клопотання.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представника відповідача, повно, всебічно і об'єктивно з'ясувавши усі обставини справи в їх сукупності, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, судом встановлено таке.
14.12.2009р. між Східницькою селищною радою (орендодавець, позивач по справі) та Відкритим акціонерним товариством «Укрнафта» (назву змінено на Публічне акціонерне товариство «Укрнафта»), від імені якого діє структурна одиниця Нафтогазовидобувне управління «Бориславнафтогаз» (орендар, відповідач по справі), було укладено договір оренди землі (надалі по тексту - договір), згідно з яким орендодавець, на підставі рішення Східницької селищної ради Львівської області від 24.07.2019р. за №472 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування свердловин №№137,146 НГВУ «Бориславнафтогаз» ВАТ «Укрнафта», яка знаходиться на території Східницької селищної ради Львівської області. Договір зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру 16.12.2009р. за №04.09.439.00102.
14.12.2009р. між сторонами було складено акт приймання-передачі об'єкта оренди за яким орендодавець передав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,1248 гектара для обслуговування свердловин №№137,146 НГВУ «Бориславнафтогаз» ВАТ «Укрнафта», що знаходиться на території Східницької селищної ради Львівської області.
Договір укладено на 25 (двадцять п'ять) років (п.8 договору).
Відповідно до п.5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 21' 440,64 грн.
Згідно з п.9 договору орендна плата за використання земельної ділянки, згідно рішення Східницької селищної ради від 29.02.2008р. за №236 становить 12% від нормативно-грошової оцінки, що складає 2' 572,88 грн. за рік і вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 214,41 грн. щомісячними платежами на розрахунковий рахунок 33219812700013 в ГУДК у Львівській області, МФО 825014, код ЄДРПУО, отримувач Східницька селищна рада. Відповідно до витягу з технічної документації нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка знаходиться у с.м.т.Східниця, св. №№137,146 станом на 24.03.2011р. складає 94' 910,40 грн.
30.12.2010р. Східницькою селищною радою було прийнято рішення №8 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель с.м.т.Східниця». Дана грошова оцінка вводиться у дію з 01.01.2011р. (п.2 рішення).
Рішенням Східницької селищної ради від 21.01.2011р. №24 затверджено Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення та її справляння, зокрема, в п.п.2.4 п.2 Положення встановлено ставку, що орендна плата за земельні ділянки для обслуговування свердловин становить 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Листами від 24.01.2011р. та 12.09.2011р. позивач повідомив відповідача про те, що рішенням Східницької селищної ради була затверджена нова нормативна грошова оцінка земель с.м.т.Східниці і у зв'язку з цим, орендна плата, зазначена у договорі оренди землі, підлягає зміні.
При прийнятті рішення суд виходив з наступного.
Згідно з ч.1 ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави (ч.3 ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру»).
Формами представництва є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб (ч.2 ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру»).
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999р. у справі № 1-1/99 з урахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносин. Державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо.
Даний позов заявлено прокурором м.Борислава Львівської області в межах наданих йому законодавством повноважень в інтересах держави в особі Східницької селищної ради для захисту її прав, передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування» та Податковим кодексом України, а тому суд вважає, що прокурором доведено підставність звернення з відповідним позовом.
Відповідно до ст.792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст.1 Закону України «Про оренду землі»).
Згідно з п.14.1.125 ст.14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Відповідно до ч.5 ст.5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно з п.2 ч.1 ст.13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: щодо земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років (ст.18 Закону України «Про оцінку земель»).
Відповідно до ч.2 ст.20 Закону України «Про оцінку земель» дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка знаходиться у м.Борислав св. №№137,146, що є об'єктом договору, внесення змін до якого є предметом позовних вимог позивача, становить 94' 910,40 грн., що підтверджується витягом з технічної документації управління Держкомзему у м.Борислав Львівської області.
Згідно з ч.1 ст.23 Закону України «Про оцінку земель» технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Відповідно до ч.4 ст.23 Закону України «Про оцінку земель» рішення рад щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.1 статті 271 Податкового кодексу України.
Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом (п.271.1 ст.271 Податкового кодексу України).
Згідно з ст.3 Бюджетного кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року. Неприйняття Верховною Радою України закону про Державний бюджет України до 1 січня відповідного року не є підставою для встановлення іншого бюджетного періоду.
Східницькою селищною радою 30.12.2010р. було прийнято рішення №8 «Про затвердження грошової оцінки земель с.м.т.Східниця», яке у відповідності до п.271.1 ст.271 Податкового кодексу України набрало чинності та підлягає застосуванню до бюджетного періоду, в межах якого спір розглядається судом.
Відповідно до п.13 договору розмір орендної плати переглядається 1 (один) раз на рік у разі зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку (п.36 договору).
Згідно з ст.30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку.
Відповідно до ст.651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду (ст.188 ГК України).
Позивач звертався до відповідача з листами 24.01.2011р. та 12.09.2011р., у яких повідомив про необхідність внесення відповідних змін до договору. Проте, у позасудовому порядку досягти згоди щодо зміни умов договору сторонам не вдалося.
Крім того, суд вважає за необхідне звернути увагу на наступне.
Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2002р. №15-рп-2002 (справа №1-2/2002 про досудове врегулювання спорів) право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист.
Верховний Суд України у постанові від 20.11.2012р. (справа №28/5005/640/2012) наголошує, що обрання певного засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує. Отже, надсилання відповідачу пропозицій про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання позивачем вимог ч.2 ст.188 ГК України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору.
Аналогічна правова позиція про те, що недотримання позивачем вимог ч.2 ст.188 ГК України не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача та вирішити спір в судовому порядку, викладено у постанові Вищого господарського суду України від 12 червня 2012 року у справі №17/5005/8502/2011.
Відповідно до ч.1 ст.111-28 Господарського процесуального кодексу України рішення Верховного Суду України, прийняте за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішенням Верховного Суду України.
З огляду на зазначене, у суду відсутні підстави вважати, що переданий йому на розгляд спір не підлягає вирішенню у судовому порядку.
Враховуючи наведене та беручи до уваги, що рішення Східницької селищної ради №8 від 30.12.2010р. «Про затвердження грошової оцінки земель смт.Східниці» набрало чинності та не скасовано, суд вважає за необхідне позовні вимоги прокурора задоволити повністю, внести зміни до договору оренди землі від 14.12.2009 року, який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру 16.12.2009р. за №04.09.439.00102, укладеного між Східницькою селищною радою та Відкритим акціонерним товариством "Укрнафта", від імені якого діє структурна одиниця Нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз", та викласти п.5 договору у наступній редакції: «п.5 Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м.Бориславі Львівської області нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 94' 910 (дев'яносто чотири тисячі дев'ятсот десять) грн. 40 коп.», а п.9 договору у такій редакції: «п.9. Орендна плата за використання земельної ділянки вноситься орендарем у грошовій формі та становить 12 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік, що складає 11' 389 (одинадцять тисяч триста вісімдесят дев'ять) грн. 25 коп. за рік, або 949 (дев'ятсот сорок дев'ять) грн. 10 коп. в місяць. Орендна плата вноситься щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на р/р № 33216815700013 в ГУДКСУ у Львівській області, м.Львів, ЗКПО 37942974, МФО 825014, код платежів 13050200, одержувач місцевий бюджет Східниця, не пізніше 10 числа, наступного за звітним місяцем.»
Частиною 2 ст.34 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Згідно з ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ч.1 ст.49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір у спорах, що виникають при укладенні, зміні та розірванні договорів покладаються на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін.
Оскільки Прокуратура м.Борислава Львівської області звільнена від сплати судових витрат та враховуючи те, що спір виник з вини відповідача, то судові витрати стягуються з останнього в дохід Державного бюджету України.
На підставі викладеного та керуючись ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру», ст.ст.13,18,20,23 Закону України «Про оцінку земель», ст.ст.1,21, 30 Закону України «Про оренду землі», ст.3 Бюджетного кодексу України, ст.ст.651,792 Цивільного кодексу України, ст.188 Господарського кодексу України, п.14.1.136 ст.14, п.271.1 ст.271, п.288.1 ст.288, п.288.5.2 ст.288 Податкового кодексу України та ст.ст.3,12,33,34,44,49,82- 85,111-28 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити повністю.
2. Внести зміни до договору оренди землі від 14.12.2009р., який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру 16.12.2009р. за №04.09.439.00102, укладеного між Східницькою селищною радою (82391, Львівська область, смт.Східниця, вул. Золота Баня, 3, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 26359951) та Відкритим акціонерним товариством "Укрнафта" (04053, м. Київ, пров.Несторівський, буд. 3-5. ідентифікаційний код ЄДРПОУ 00135390), від імені якого діє структурна одиниця Нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз", та викласти п.5 договору у такій редакції: «Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м.Бориславі Львівської області нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 94' 910 (дев'яносто чотири тисячі дев'ятсот десять) грн. 40 коп.».
3. Внести зміни до договору оренди землі від 14.12.2009р., який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру 16.12.2009р. за №04.09.439.00102, укладеного між Східницькою селищною радою (82391, Львівська область, смт.Східниця, вул. Золота Баня, 3, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 26359951) та Відкритим акціонерним товариством "Укрнафта" (04053, м. Київ, пров.Несторівський, буд. 3-5. ідентифікаційний код ЄДРПОУ 00135390), від імені якого діє структурна одиниця Нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз", та викласти п.9 договору у такій редакції: «п.9. Орендна плата за використання земельної ділянки вноситься орендарем у грошовій формі та становить 12 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік, що складає 11' 389 (одинадцять тисяч триста вісімдесят дев'ять) грн. 25 коп. за рік, або 949 (дев'ятсот сорок дев'ять) грн. 10 коп. в місяць. Орендна плата вноситься щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на р/р № 33216815700013 в ГУДКСУ у Львівській області, м.Львів, ЗКПО 37942974, МФО 825014, код платежів 13050200, одержувач місцевий бюджет Східниця, не пізніше 10 числа, наступного за звітним місяцем».
4. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» (04053, м.Київ, пров.Несторівський, буд. 3-5, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 00135390) в дохід Державного бюджету України 1' 147,00 грн. судового збору.
5. Наказ видати відповідно до статті 116 Господарського процесуального кодексу України.
У судовому засіданні 27.08.2013р. проголошено вступну та резолютивну частини рішення, повний текст складений та підписаний 29.08.2013р.
Суддя Яворський Б.І.