ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 серпня 2013 року Справа № 914/342/13-г
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Коробенка Г.П. (доповідач) - головуючого, Катеринчук Л.Й., Куровського С.В.
розглянувши матеріали касаційної скарги публічного акціонерного товариства "Укрнафта"на постановуЛьвівського апеляційного господарського суду від 08.07.2013р.у справігосподарського суду Львівської областіза позовомПрокурора м. Борислава в інтересах держави в особі Бориславської міської ради, м. Борислав Львівської області допублічного акціонерного товариства "Укрнафта", м. Київза участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз" ПАТ "Укрнафта", м. Бориславпровнесення змін до договору оренди землі від 04 жовтня 2010 року за участю представників сторін:
позивача: не з'явився,
прокуратури: Баклан Н.Ю. (прокурор Генеральної прокуратури України, посв. від 11.10.2012р. №008813),
відповідача: Пушанко І.О. (представник за дов. від 08.05.2013р. №юр-222/д),
третьої особи: не з'явився
ВСТАНОВИВ:
Прокурор м. Борислава в інтересах держави в особі Бориславської міської ради, м. Борислав Львівської області звернувся до господарського суду Львівської області з позовом до публічного акціонерного товариства "Укрнафта" за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз" ПАТ "Укрнафта" про внесення змін до договору оренди землі від 04 жовтня 2010р. № 04. 10. 439. 00051, який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії "Центр державного земельного кадастру" 24 грудня 2010 року за № 04.10.439.00051, шляхом викладення п.5 договору у наступній редакції: "п.5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 112157 грн. 10 коп., відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м. Борислав Львівської області від 14.02.2012 року № 671" та п.9 договору у наступній редакції: "п.9 Орендна плата згідно рішення Бориславської міської ради від 17 листопада 2011 року № 420 становить 12% (дванадцять) відсотків від нормативної грошової оцінки і вноситься орендарем у грошовій формі, що складає в рік 13458 грн. 85 коп. або 1121 грн. 57 коп. в місяць, щомісячними платежами на розрахунковий рахунок 33210812700012 в УДКСУ у м. Бориславі Львівської області, код ЗКПО 37942974, код платежу 13050200, отримувач Бориславська міська рада".
Рішенням господарського суду Львівської області від 04.04.2013 р. у справі № 914/342/13-г, залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 08.07.2013р., позов задоволено.
Вказані судові акти мотивовані тим, міською радою на підставі обов'язкових до виконання норм права прийнято рішення, яке є обов'язковим до виконання.
Не погоджуючись з прийнятими рішенням та постановою, ПАТ "Укрнафта" звернулось з касаційною скаргою до Вищого господарського суду України, в якій просить їх скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову, мотивуючи скаргу тим, що судами порушено та неправильно застосовано норми матеріального та процесуального права, зокрема, ст. 632, 651, 652 Цивільного кодексу України, ст. 288 Податкового кодексу України, ст. 30 Закону України "Про оренду землі", ст. 43, 11128 Господарського процесуального кодексу України.
Колегія суддів, приймаючи до уваги межі перегляду справи в касаційній інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права при винесенні оспорюваних судових актів, знаходить необхідним в задоволенні касаційної скарги відмовити, враховуючи наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 04.10.2010 р. Бориславською міською радою (Орендодавець) та відкритим акціонерним товариством "Укрнафта", від імені якого діє структурна одиниця Нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз" (Орендар) укладено договір оренди землі № 04. 10. 439. 00051 площею 0,01150 га для обслуговування свердловини № 1686 НГВУ "Бориславнофтогаз" ВАТ "Укрнафта", яка знаходиться на території Бориславської міської ради Львівської області строком на 25 років (підстава - рішення Бориславської міської ради Львівської області від 25 лютого 2010 року №1107).
Згідно з п.5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 56459,53 грн. Орендна плата за використання земельної ділянки, згідно рішення Бориславської міської ради Львівської області від 6 березня 2008 року №568 становить 3% (три відсотки) від нормативно-грошової оцінки і вноситься орендарем у розмірі 141,15 грн., щомісячними платежами на розрахунковий розрахунок 37210812700012 в УДК у Львівській області, код ЗКПО 22402093, код платежу 13560200, отримувач Бориславська міська рада (п. 9 договору).
Рішенням Бориславської міської ради Львівської області від 23.09.2011р. №373 затверджено нормативну грошову оцінку земель міста Борислава. Пунктом 2 даного рішення було введено в дію грошову оцінку земель м. Борислава з 01.01.2012 р.
17.11.2011 р. Бориславською міською радою Львівської області прийнято рішення №420 "Про доповнення до рішення міської ради від 28.02.2003 р. № 109 "Про затвердження Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в м. Бориславі", відповідно до п.1 якого, внесено доповнення п.п. 2.4, п.2 "Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в м. Бориславі", затвердженого рішенням міської ради від 28.02.2003 року №109, встановлено ставки орендної плати за земельні ділянки у розмірі: 12% від грошової оцінки за земельні ділянки для обслуговування: свердловин з видобутку нафти та газу, об'єктів інфраструктури, які належать до нафтогазової галузі, а п.2.1 зобов"язано управління земельних ресурсів у м. Борислав внести зміни у договори оренди земельних ділянок згідно встановленої ставки орендної плати.
Бориславською міською радою на адресу відповідача 31.07.2012р. та 13.11.2012 р. скеровано листи (вих. № 3-21/1877 та вих. 3-18/2934) про зміну річної суми податкового зобов'язання по земельному податку та орендній платі за земельні ділянки комунальної власності з пропозицією укласти додаткову угоду до договору.
У відповіді на надіслану пропозицію, відповідач погодив укладення додаткової угоди до договору за умови, що річний розмір орендної плати за земельну ділянку становитиме 3%.
Бориславською міською радою листом від 14.12.2012р. за вих. № 3-18/3255 у прийнятті вказаних умов відмовлено та повторно направлено пропозицію про внесення змін до договору оренди землі, відповіді на яку не поступило, що і стало підставою для звернення прокурора міста Борислава до суду з цим позовом.
Відповідно до ст. 792 ЦК України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.
Відповідно до статті 13 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно із ст. 287 Податкового кодексу України землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. Статтею 288 Кодексу встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки (ст. ст. 288.5-288.5.2 Податкового кодексу України).
Як зазначалось, рішенням Бориславської міської ради Львівської області від 23.09.2011 р. №373 затверджено нормативну грошову оцінку земель м. Борислава, а рішенням від 17 листопада 2011 року №420 затверджено Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в місті Бориславі.
Згідно ч.1 ст. 59, ч.1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній терито .
Відповідно до ч. 1 ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно статті 271 Податкового кодексу України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом. Відповідно з п.14.1.125 ст.14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Відповідно до ч.5 ст.5, п.2 ч.1 ст.13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: щодо земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років (ст.18 Закону України "Про оцінку земель").
Відповідно до ч.2 ст.20 Закону України "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №671 від 14.02.2012 р., наданого управлінням Держкомзему у місті Бориславі Львівської області, нормативно-грошова оцінка земельної ділянки площею 1150,00 кв.м., що розташована в м. Бориславі та знаходиться на праві користування у НГВУ "Бориславнафтогаз" ПАТ "Укранафта", становить 112157 грн. 10 коп. Таким чином розмір орендної плати складає 13458 грн. 85 коп. в рік або 1121 грн. 57 коп. в місяць.
Згідно з ч.1 ст.23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Бориславською міською радою 23.09.2011р. прийнято рішення №373 "Про затвердження грошової оцінки земель міста Борислава", яке у відповідності до п.271.1 ст.271 Податкового кодексу України набрало чинності та підлягає застосуванню до бюджетного періоду, в межах якого спір розглядається судом.
Відповідно до п.13 договору розмір орендної плати переглядається один раз у рік, у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Пунктом 36 договору, передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку, що відповідає вимогам ст. 30 Закону України "Про оренду землі".
Згідно зі ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Згідно ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Згідно ч. 2, 3, 4 ст. 188 Господарського кодексу України, сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
За таких обставин, оскільки нормами законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, а також те, що в матеріалах справи відсутні докази скасування чи визнання недійсними наведених вище по тексту рішень Бориславської міської ради та враховуючи неодноразове звернення позивача до відповідача з листами про необхідність підписання додатків до договору та змін зазначеного у договорі розміру орендної плати, з чим відповідач не погодився, висновок господарського суду першої та апеляційної інстанції про задоволення позову, колегія суддів визнає правомірним та обгрунтованим.
З огляду на викладене, доводи касаційної скарги не спростовують висновків викладених в оскаржуваному рішенні та постанові і не можуть бути підставою для їх зміни чи скасування, оскільки вони відповідають чинному законодавству України і обставинам справи.
Керуючись ст. 1115, 1117, 1118, 1119 - 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні касаційної скарги відмовити.
Постанову Львівського апеляційного господарського суду від 08.07.2013р. у справі №914/342/13-г залишити без змін.
Головуючий суддя : Г.П. Коробенко
Судді: Л.Й. Катеринчук
С.В. Куровський