ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 липня 2013 р.Справа № 623/1456/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Бартош Н.С.
Суддів: Чалого І.С. , Старостіна В.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на Постанову Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 24.05.2013р. по справі № 623/1456/13-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області
про визнання протиправними дій та бездіяльності,відновлення порушуваного права, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення коштів,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ОСОБА_1, 15.04.2013 року звернувся до Ізюмського міськрайонного суду Харківської області з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області, в якому просив:
- визнати протиправними дії та бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області, код 22682514, м. Ізюм, пр-т Леніна 2 , інд. 64309, щодо невиконання судового рішення, а саме - постанови Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 2 березня 2010р. у справі № 2-а- 491/2010 про зобов'язання вчинити дії щодо нарахування та виплати державної та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю з 22 травня 2008 року у відповідності зі статтями. 50 та 54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановлений у ч.1 ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " «з урахуванням визначеного законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність»;
- визнати протиправними дії та бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області, код 22682514, м. Ізюм, пр-т Леніна 2 , інд. 64309, щодо невиконання судового рішення, а саме - постанови Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 01 вересня 2011р. у справі №201/2-а- 6026/11 за позовом до управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області позов задоволено, визнано протиправною бездіяльність управління та зобов'язано управління провести перерахунок та виплатити державну пенсію по 2 групі інвалідності в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю у відповідності зі статтею 50, 54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з розміру встановленого ч.1 ст.28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування "починаючи з 2 лютого 2011 року, постанова підлягає негайному виконанню.
- визнати протиправними дії та бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області, код 22682514, м. Ізюм, пр-т Леніна 2 , інд. 64309, щодо зміни умов пенсійного забезпечення, а також нездійснення заходів щодо виділення бюджетних коштів на виплату державної та додаткової пенсії визначеної Законом та судовим рішенням що є чинними.
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області, код 12582514, м. Ізюм, пр-т Леніна 2 , інд. 64309, здійснити перерахунок і виплати належної до видачі державної та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю на виконання судових рішень у відповідності зі ст.54 та ст.50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком , встановлений у ч.1 ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування «з урахуванням визначеного законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність» у розмірі: 10454,40грн. за 2011р.; 41331,56грн. за 2012р.; 13446,18грн. за 2013р., без урахування передбачених законом інших доплат, задовольнити клопотанням та прийняти постанову в цій частині позовних вимог до закінчення судового розгляду.
- стягнути з державного органу Управління пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області, код 22682514, м. Ізюм, пр-т Леніна 2 , інд. 64309, грошові кошти розраховані за судовим рішенням - постанови Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 2 березня 2010р. у справі №2-а- 491/2010 про зобов'язання вчинити дії щодо нарахування та виплати державної та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров ю з 22 травня 2008 року у відповідності зі статтями. 50 та 54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановлений у ч. 1 ст.28 ЗУ « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» «з урахуванням визначеного законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність»; -постанови Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 10 травня 2011р. у справі №2042/2-а-3977/11 про зобов'язання вчинити дії щодо нарахування та виплати державної та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у відповідності зі ст.54 та ст.50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановлений у ч.1 ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування «з урахуванням визначеного законодавством прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність», а саме: недоплаченої (з урахуванням виплаченої суми) державної та додаткової пенсії у розмірі: 10454,40грн. за 2011р.; 41331,56грн. за 2012р.; 13446,18грн. за 2013р., без урахування передбачених законом інших доплат.
- задовольнити заяву про звернення постанови до негайного виконання.
- зобов'язати суб'єкта владних повноважень Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області, код 22682514, м. Ізюм, пр-т Леніна 2, інд. 64309, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Постановою Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 24.05.2013 р. в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено в повному обсязі.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції дійшов до висновку, що у 2010 - 2011 роках пенсійні виплати, передбачені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в тому числі й ті, розмір яких встановлено на виконання судових рішень, здійснювались у розмірах, визначених постановами КМУ.
ОСОБА_1 (далі позивач), не погоджуючись з вказаним рішенням суду, в апеляційній скарзі вказує, що рішення є необґрунтованим та незаконним, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 24.05.2013 р. та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
У відповідності до положень ст. 197 КАС України, зазначена адміністративна справа розглянута в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що постановою Ізюмського міськрайонного суду від 02 березня 2010 року у справі № 2а-491/2010 р. за адміністративним позовом ОСОБА_1 до УПФ позовні вимоги позивача задоволені частково, визнані дії УПФ незаконними і зобов'язано УПФ провести перерахунок та виплату державної та додаткової пенсії позивачу з 22 травня 2008 року у відповідності зі статями 50,54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого у ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням визначеного законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Вищевказана постанова набрала законної сили 04.06.2010 року (а.с. 22).
Постановою про закінчення виконавчого провадження від 13.12.2010 року виконавчий лист №2-а-491, виданий 15.06.2010 року Ізюмським міськрайонним судом Харківської області про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі провести перерахунок та виплатити державну пенсію та додаткову пенсію ОСОБА_1 з 22.05.2008 року, закінчено, в зв'язку з повним фактичним виконанням (п.8 ст.37, 38 ЗУ "Про виконавче провадження") (а.с. 42).
Постановою Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 01.09.2011 року у справі №2016/2а-6026/11 позовні вимоги задоволено, визнано протиправною бездіяльність управління та зобовов'язано провести перерахунок та виплатити державу пенсію по 2 групі інвалідності в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю у відповідності із ст. ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з розміру встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" починаючи з 02.02.2011 року.
Дана постанова Ізюмського міськрайонного суду від 01.09.2011 року набрала чинності 01.09.2011 року (а.с. 17-19).
Заступником начальника ВДВС Ізюмського МРУЮ Харківської області винесено постанову про відкриття виконавчого провадження 18.10.2011 року (а.с. 47).
Постановою про закінчення виконавчого провадження від 26.02.2013 року виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа №2016/2а-6026, виданого 01.09.2011 року Ізюмським міськрайонним судом Харківської області, закінчено, згідно повідомлення Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області про фактичне виконання рішення в повному обсязі (п. 8 ч. 1 ст. 49, ст. 50 ЗУ "Про виконавче провадження") (а.с. 49).
05.03.2013 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області з вимогою надати йому письмове роз'яснення на підставі якого нормативного акту змінено судове рішення та здійснено перерахунок призначеної пенсійної виплати з 01.11.2011 року та надати розрахунок згідно якого здійснювалась виплата пенсії на виконання рішення суду та розрахунок здійснення виплати пенсії з 01.11.2011 року. (а.с. 10).
Позивач зазначає, що розрахунку на його адресу не надсилався.
Таким чином ОСОБА_1 вважає, що УПФ фактично не виконує рішення суду у добровільному порядку. З матеріалів справи не вбачається того, що позивач звертався до відповідних органів щодо вирішення питання з примусового виконання рішення суду.
Підставою для звернення позивача із вищевказаними позовними вимогами фактично було невиконання відповідачем рішень судів, які вступили в законну силу.
Судовим розглядом встановолено, що позивач, звертаючись до суду першої інстанції з позовною заявою, порушив питання, що стосуються здійснення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, порядок розгляду якого визначений в ст. 267 КАС України.
Колегія суддів зазначає, що ст. 267 КАС України встановлює повноваження адміністративного суду щодо здійснення контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах з метою забезпечення їх повного, правильного і своєчасного виконання. Вказана стаття передбачає дві процесуальні форми контролю адміністративного суду за виконанням судових рішень в адміністративних справах, це судовий контроль за ініціативою суду, що ухвалив відповідне судове рішення та судовий контроль за ініціативою осіб, які беруть участь у справі, чи інших заінтересованих осіб. У силу принципу офіційності суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, у тому ж кількісному і, якщо це можливо, персональному складі має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, який програв справу і на якого покладено певні обов'язки, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Це може бути зроблено у тому ж самому судовому рішенні (у резолютивній частині) або в письмовій ухвалі.
За приписами ч. 9. ст. 267 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено постанову суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такої постанови суду або порушення прав позивача, підтверджених такою постановою суду. Таку заяву може бути подано протягом десяти днів з дня, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, але не пізніше дня завершення строку пред'явлення до виконання виконавчого листа, виданого за відповідною постановою суду. І лише у разі відповідності заяви вимогам, визначеним ст. 267 КАС України, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання. При цьому у разі невідповідності заяви визначеним вимогам вона ухвалою суду, повертається заявнику.
Також колегія суддів зазначає, що особа, яка бере участь у справі, може звернутися до суду із заявою про вирішення питання щодо судового контролю за виконанням судового рішення в будь-який час після проголошення постанови. Така заява (клопотання) передається судді, який розглядав справу і розглядається в межах того самого провадження. Нова адміністративна справа не оформлюється. У цьому випадку строк для надання звіту встановлюється ухвалою суду. Цією ухвалою може одночасно призначатися судове засідання для розгляду звіту суб'єкта владних повноважень.
Необхідно зазначити, що згідно з ч. 2, 3 ст. 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом. Положеннями ст. 255 КАС України встановлено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін. Згідно з ч. 2 ст. 257 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. За приписами ст. 257 КАС України примусове виконання судових рішень адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Таким чином колегія суддів зазначає, що позивач звертаючись до суду першої інстанції з даним позовом фактично просить зобов'язати відповідача виконувати рішення суду, яке вже набрало законної сили і в силу приписів статей 14 та 255 КАС повинно виконуватися відповідачем без ухвалення будь-яких додаткових судових рішень. Суд першої інстанції не в праві зобов'язувати відповідача виконувати чи не виконувати рішення суду, яке і так є обов'язковим до виконання для осіб, які беруть участь у справі. Чинним законодавством України не передбачено права суду приймати рішення про зобов'язання виконувати інше рішення суду.
З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що вимоги позивача про зобов'язання УПФУ вчинити дії щодо виконання судового рішення не підлягають розгляду в порядку загального провадження адміністративного судочинства.
Згідно п.1 ч.1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до частини 1 статті 203 КАС постанова або ухвала суду першої інстанції скасовується в апеляційному порядку і позовна заява залишається без розгляду або провадження у справі закривається з підстав, встановлених відповідно статтями 155 і 157 цього Кодексу.
Постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про закриття провадження у справі.
Таким чином колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції не врахував вищезазначених обставин, що призвело до неправального вирішення справи.
Враховуючи викладене колегія суддів дійшла до висновку, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм чинного матеріального та процесуального права, а тому вона підлягає скасуванню з прийняттям рішення про закриття провадження у справі.
Керуючись п. 1 ст. 157, ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 4 ст. 198, 203, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Постанову Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 24.05.2013р. по справі № 623/1456/13-а скасувати.
Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області про визнання протиправними дій та бездіяльності, відновлення порушуваного права, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення коштів закрити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Бартош Н.С.Судді Чалий І.С. Старостін В.В.