ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" серпня 2013 р. Справа № 914/1167/13
Львівський апеляційний господарський суд, в складі колегії:
головуючого-судді: Якімець Г.Г.,
суддів: Кравчук Н.М.,
Хабіб М.І.,
при секретарі Олійник І.О.,
за участю представників:
від прокуратури - Яворський Я.І.
від Городоцької міської ради - не з'явився
від Городоцької районної ради - не з'явився
від Львівської обласної ради - Савчук І.В.
від відповідача - не з'явився
розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Євро-Інвест-Холдінг", б/н від 04.06.2013 року
на рішення господарського суду Львівської області від 22.05.2013 року (підписане 27.05.2013 року), суддя Запотічняк О.Д.
у справі № 914/1167/13
за позовом Прокурора Городоцького району в інтересах держави в особі:
-Городоцької міської ради, м. Городок
-Городоцької районної ради, м. Городок
-Львівської обласної ради, м. Львів
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Євро-Інвест-Холдінг", м.Городок
про стягнення втрат сільськогосподарського виробництва
в с т а н о в и в :
13.05.2013 року суду першої інстанції прокурором подавалась заява за № 53-1607вих13 (арк. справи 98-100) про зменшення розміру позовних вимог, в якій останній просив стягнути з ТзОВ "Євро-Інвест-Холдінг" на користь Городоцької міської ради - 62083,80 грн., Городоцької районної ради - 15520,95 грн., Львівської обласної ради - 25868,25 грн. втрат сільськогосподарського виробництва.
Рішенням господарського суду Львівської області від 22.05.2013 року по справі №914/1167/13 позов прокурора Городоцького району в інтересах держави в особі Городоцької міської ради, Городоцької районної ради, Львівської обласної ради задоволено, стягнено з ТзОВ "Євро-Інвест-Холдінг" на користь Городоцької міської ради - 62083,80 грн., Городоцької районної ради - 15520,95 грн., Львівської обласної ради - 25868,25 грн.
Суд у рішенні посилаючись на положення ст.ст.20, 207 Земельного кодексу України, постанову КМУ «Про розміри та Порядок визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню», враховуючи заборгованість відповідача із відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва, прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, ТзОВ «Євро-Інвест-Холдінг» подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення господарського суду Львівської області від 22.05.2013 року по справі №914/1167/13, прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити повністю, вказуючи на порушення норм матеріального та процесуального права. Зокрема, скаржник вказуючи на норми ст.ст.20, 22, 207 Земельного кодексу України, вважає вимоги позивачів щодо необхідності відшкодування втрат при зміні цільового призначення земельних ділянок, які вже перебувають у приватній власності відповідача без їх вилучення (викупу) безпідставними, на думку апелянта, чинне законодавство не передбачає обов'язку відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва у даному випадку. Крім того, скаржник посилається на те, що зміна цільового призначення земельної ділянки відбувалась з метою здійснення будівництва комплексу з надання соціально-побутових послуг, з огляду на що та норми ст.208 Земельного кодексу України, у відповідача відсутній обов'язок щодо відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва.
Представники Городоцької міської ради, Городоцької районної ради та відповідача в судове засідання не з'явились.
12.08.2013 року на адресу суду від відповідача надійшло клопотання, в якому останній просить зупинити провадження у даній справі до вирішення по суті справи №813/4056/13-а за позовом ТзОВ «Євро-Інвест-Холдінг» до Городоцької районної державної адміністрації Львівської області про визнання недійсним та скасування розпорядження Городоцької РДА №1142 від 29.12.2012 року в частині п.3.1., що стосується відшкодування ТзОВ «Євро-Інвест-Холдінг» втрат сільськогосподарського виробництва, яка перебуває у провадженні Львівського окружного адміністративного суду. До вказаного клопотання скаржником долучено копію ухвали Львівського окружного адміністративного суду від 27.05.2013 року про відкриття провадження у справі №813/4056/13-а.
Колегія суддів розглянувши зазначене клопотання, відхиляє таке, з огляду на те, що відповідачем необґрунтовано належним чином того, що розгляд даної справи є неможливим до вирішення вказаної вище справи.
Прокурор та представник Львівської обласної ради в судовому засіданні проти вимог апелянта заперечили, просили оскаржуване рішення залишити без змін, з підстав наведених у відзиві на апеляційну скаргу від 21.06.2013 року за №53-2012вих.13 та поясненнях по справі від 07.2013 року за №02-вих-1051. Зокрема, звертали увагу суду на те, що земельна ділянка, яка належить ТзОВ "Євро-Інвест-Холдінг" площею 6,0000 га сільськогосподарського призначення та підпадає під категорію земель сільськогосподарських угідь (ріллі), а відтак у зв'язку із зміною цільового призначення нараховуються та підлягають сплаті втрати сільськогосподарського виробництва. Крім того, вказували, що посилання скаржника на те, що він звільнений від сплати вказаних вище втрат в силу ст.208 Земельного кодексу України та те, що зміна цільового призначення земельної ділянки відбувалась з метою здійснення будівництва комплексу з надання соціально-побутових послуг, є необґрунтованими.
Поряд з цим, 15.08.2013 року від Городоцької міської ради надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому остання просить залишити без змін оскаржуване рішення, вказуючи на безпідставність доводів апелянта. Зокрема, посилаючись на норми ст.207 Земельного кодексу України, зазначає про помилковість посилань відповідача на те, що відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва може мати місце лише у випадку фактичного вилучення (викупу) земельних ділянок у власника, оскільки внаслідок зміни цільового призначення земельної ділянки, яка перебувала у власності відповідача, відбулось фактичне вилучення сільськогосподарських угідь з категорії земель сільськогосподарського призначення для потреб не пов'язаних із сільськогосподарським виробництвом. Крім того, звертає увагу суду на те, що надання соціально-побутових послуг не входить до переліку, який закріплений у ст.208 Земельного кодексу України, а посилання скаржника на те, що він звільнений від відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва є необґрунтованими.
Оскільки явка представників Городоцької міської ради, Городоцької районної ради та відповідача не визнавалась обов'язковою, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу за їхньої відсутності.
Суд, заслухавши пояснення представників прокуратури та Львівської обласної ради, розглянувши доводи апеляційної скарги та дослідивши наявні докази по справі, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного:
Як встановлено судом, прокуратурою Городоцького району проведено перевірку стану відшкодування власниками землі та землекористувачами втрат сільськогосподарського виробництва, спричинених зміною цільового призначення земель сільськогосподарського призначення на території Городоцького району, в ході якої встановлено наступне:
29.12.2012 року Городоцькою районною державною адміністрацією прийнято розпорядження №1142 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по зміні цільового призначення під будівництво комплексу з надання соціально-побутових послуг ТзОВ "Євро-Інвест-Холдінг", яким затверджено проект землеустрою та змінено цільове призначення земельної ділянки загальною площею 6.00 га, яка належить на праві власності ТзОВ "Євро-Інвест-Холдінг" на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯМ №744864 від 24.07.2012 року з сільськогосподарського призначення (рілля) на землі промисловості для будівництва комплексу з надання соціально-побутових послуг на території Городоцької міської ради.
Відповідно до п. 3.1 вказаного розпорядження ТзОВ "Євро-Інвест-Холдінг" зобов'язано в двомісячний термін відшкодувати втрати сільськогосподарського виробництва.
Головним управлінням Держкомзему у Львівській області 16.10.2012 погоджено розрахунок втрат сільськогосподарського виробництва при зміні цільового призначення земельних ділянок, належних ТзОВ "Євро-Інвест-Холдінг" та визначено розмір втрат, які підлягають відшкодуванню у розмірі - 187577,00 грн.
Проте, ТзОВ "Євро-Інвест-Холдінг" витрати сільськогосподарського виробництва, у передбачений п. 3.1 розпорядження від 29.12.2012 №1142 строк, у повному розмірі не сплачено.
Подаючи позов, прокурор, посилаючись на лист Відділу Держземагенства у Городоцькому районі від 06.03.2013 №124, зазначає, що ТзОВ "Євро-Інвест-Холдінг", з моменту прийняття розпорядження Городоцької РДА від 29.12.20.12 №1142, із загальної суми нарахованих втрат - 187 577,00 грн. сплачено лише 40102,00 грн., що підтверджується Інформацією щодо нарахування та сплати втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва в результаті зміни цільового призначення земельних ділянок суб'єктами господарської діяльності та громадянами впродовж 2011-2013рр. на території Городоцького району. 147475.00 грн. - втрат сільськогосподарського виробництва залишаються невідшкодованими відповідачем.
З інформації Управління державної казначейської служби України у Городоцькому районі Львівської області (листи від 02.04.2013 №4-11/116 та від 13.05.2013 № 4-11/156 ), наданої на запити прокуратури Городоцького району від 01.04.2013 року та від 08.05.2013 року, вбачається, що за період з 29.12.2012 року по 12.05.2013 року ТзОВ "Євро-Інвест-Холдінг" сплачено кошти у відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва сумі 44 104 грн. - 20.02.2013 року та 40 000 грн. - 26.02.2013 року.
З огляду на наведене, прокурором подано заяву за № 53-1607вих13 (арк. справи 98-100) про зменшення розміру позовних вимог, в якій останній просить стягнути з ТзОВ "Євро-Інвест-Холдінг" на користь Городоцької міської ради - 62083,80 грн., Городоцької районної ради - 15520,95 грн., Львівської обласної ради - 25868,25 грн. втрат сільськогосподарського виробництва, нарахованих у зв'язку із зміною цільового призначення земельної ділянки площею 6,0000 га на території Городоцької міської ради (за межами населеного пункту), проведеної на підставі розпорядження Городоцької РДА від 29.12.2012 року №1142.
Відповідно до статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Статтею 1 Закону України "Про землеустрій" визначено, що цільовим призначенням земельної ділянки є її використання за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку. Цільове використання (використання за цільовим призначенням) земельної ділянки вважається одним із принципів земельно-правового регулювання згідно зі ст.ст. 19, 96 ЗК України.
Земельний кодекс України визначає юридичні факти, з настанням яких мають бути відшкодовані зазначені втрати, а також закріплює умови та регулює порядок відшкодування таких втрат, а також порядок використання одержаних коштів.
Згідно ст.20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення. Зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок. Зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності провадиться: щодо земельних ділянок, розташованих у межах населеного пункту, - сільською, селищною, міською радою; щодо земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, - районною державною адміністрацією, а щодо земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, що не входять до території району, або в разі якщо районна державна адміністрація не утворена, - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною державною адміністрацією. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки приватної власності, цільове призначення якої змінюється, розробляється на замовлення власника земельної ділянки без надання дозволу Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування на його розроблення.
В матеріалах справи наявний державний акт на право власності на земельну ділянку серія ЯМ №744864 від 24.07.2012 року (арк. справи 20), з якого вбачається, що цільове призначення земельної ділянки площею 6,0000 га, власником якої є ТзОВ «Євро-Інвест-Холдінг» та яка розташована за межами населеного пункту Городоцької міської ради - ведення особистого селянського господарства.
Відповідно до положень ст.207 Земельного кодексу України втрати сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва включають втрати сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників, а також втрати, завдані обмеженням у землекористуванні та погіршенням якості земель. Відшкодуванню підлягають втрати сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, перелогів, сінокосів, пасовищ), лісових земель та чагарників як основного засобу виробництва в сільському і лісовому господарстві внаслідок вилучення (викупу) їх для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом. Відшкодуванню підлягають також втрати, завдані обмеженням прав власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, або погіршенням якості угідь внаслідок негативного впливу, спричиненого діяльністю громадян, юридичних осіб, органів місцевого самоврядування або держави, а також у зв'язку з виключенням сільськогосподарських угідь, лісових земель і чагарників із господарського обігу внаслідок встановлення охоронних, санітарних та інших захисних зон. Втрати сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва компенсуються незалежно від відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам. Втрати сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва визначаються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Аналогічні положення містить постанова КМУ "Про розміри та Порядок визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню" від 17.11.1997року № 1279, згідно з якою втрати сільськогосподарського виробництва, спричинені вилученням сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ) для використання їх у цілях, не пов'язаних із веденням сільського господарства, підлягають відшкодуванню.
Пунктом 4 Порядку №1279 передбачено, що відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, спричинених вилученням сільськогосподарських і лісових угідь для цілей, не пов'язаних із веденням сільського і лісового господарства, провадяться юридичними і фізичними особами в двомісячний термін після затвердження в установленому порядку проекту відведення їм земельних ділянок.
Згідно з розрахунком втрат сільськогосподарського виробництва, погодженого першим заступником начальника Головного управління Держкомзему у Львівській області від 16.10.2012 року, розмір втрат, які підлягали до сплати Товариством з обмеженою відповідальністю "Євро-Інвест-Холдінг", становив - 187577 грн.
Слід зазначити, що відповідачем не спростовано правомірності нарахування втрат сільськогосподарського виробництва у даному розмірі.
Станом на момент прийняття рішення заборгованість відповідача з відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва становила 103473 грн.
Поряд з цим, судом відзначено, що відповідно до частин 1, 2 статті 22 Земельного кодексу України, землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей. До земель сільськогосподарського призначення належать, зокрема, сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги).
Таким чином, судом першої інстанції правомірно відзначено про безпідставність твердження відповідача, що позивачі звертаються до суду про стягнення з власника земельної ділянки - відповідача втрат сільськогосподарського виробництва, ототожнюючи сільськогосподарські угіддя з усіма землями сільськогосподарського призначення, так як згідно висновку управління Держкомзему у Городоцькому районі Львівської області №7/3974 від 21.12.2012р. про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ТзОВ "Євро-Інвест-Холдінг" та розпорядження Городоцької районної державної адміністрації №1142 від 19.12.2012р. про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ТзОВ "Євро-Інвест-Холдінг" цільове призначення земельної ділянки площею 6,0000 га, що належить ТзОВ "Євро-Інвест-Холдінг" на підставі права власності відповідно до державного акта на право власності на земельну ділянку серія ЯМ №744864 від 24.07.2012р. змінено саме з земель сільськогосподарського призначення (сільськогосподарських угідь), а саме: ріллі - на землі промисловості.
Відповідно до вимог п.4 ч.2 ст.69 Бюджетного кодексу України кошти від відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, що зараховуються у розмірі: 100 відсотків - до бюджетів міст Києва та Севастополя, 25 відсотків - до бюджету Автономної Республіки Крим та обласних бюджетів, 75 відсотків - до бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення, 15 відсотків - до районних бюджетів, 60 відсотків - до бюджетів міст районного значення, селищ і сіл.
Не приймаються до уваги також посилання скаржника на те, що зміна цільового призначення земельної ділянки відбувалась з метою здійснення будівництва комплексу з надання соціально-побутових послуг, з огляду на що, враховуючи ст.208 Земельного кодексу України, у відповідача відсутній обов'язок щодо відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва.
Відповідно до ч.1 ст.208 Земельного кодексу України від відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва звільняються громадяни та юридичні особи у разі використання земельних ділянок для будівництва шкіл, дошкільних закладів, державних об'єктів охорони здоров'я, культури, фізкультури та спорту, соціального забезпечення, державних об'єктів дорожнього будівництва, культових споруд релігійних організацій, кладовищ, меліоративних систем, протиерозійних, протизсувних і протиселевих споруд, під будівництво і обслуговування жилих будинків і господарських будівель, для розміщення внутрігосподарських об'єктів сільськогосподарських, рибогосподарських і лісогосподарських підприємств, організацій та установ, для розміщення інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, видобування торфу за умови повернення земельних ділянок у стані, придатному для попереднього використання, під об'єкти і території природно-заповідного фонду, під будівництво і обслуговування об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії, для залісення деградованих та малопродуктивних земель на підставі документації із землеустрою, а також всеукраїнські громадські організації інвалідів України, їх підприємства (об'єднання), установи та організації, що фінансуються з Державного бюджету України, у разі використання земельних ділянок для будівництва реабілітаційних установ для інвалідів і дітей-інвалідів, об'єктів фізкультури, спорту та соціального забезпечення для інвалідів і дітей-інвалідів.
Прокурор звертає увагу суду на те, що соціальне забезпечення - це організаційно-правова діяльність держави щодо матеріального забезпечення, соціального обслуговування, надання медичної допомоги за рахунок спеціально створених фінансових джерел осіб, які зазнали соціального ризику, внаслідок якого втратили здоров'я та (або) засоби до існування і не можуть матеріально забезпечити себе та своїх утриманців.
Проте, жодних доказів будівництва саме такого виду установи відповідачем не подано.
За таких обставин, суд вважає, що при прийнятті оскаржуваного рішення господарський суд повно і всебічно перевірив всі обставини справи, дав належну правову оцінку зібраним у справі доказам та прийняв законне і обґрунтоване рішення.
Враховуючи наведене, доводи скаржника про скасування рішення місцевого суду є безпідставними.
Рішення місцевого суду прийняте у відповідності з вимогами діючого законодавства, а тому підстав для його скасування апеляційний суд не вбачає.
Судовий збір за подання апеляційної скарги на рішення господарського суду, в порядку ст.49 ГПК України покладається на скаржника.
Керуючись ст.ст.101,103,105 ГПК України, суд,
постановив:
Рішення господарського суду Львівської області від 22.05.2013 року по справі №914/1167/13 залишити без змін, а апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Євро-Інвест-Холдінг" без задоволення.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку.
Матеріали справи повернути в місцевий господарський суд.
Головуючий-суддя Якімець Г.Г.
Судді Кравчук Н.М.
Хабіб М.І.