Постанова № 3308538, 19.03.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
19.03.2009
Номер справи
2а-3875/08/6
Номер документу
3308538
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

19.03.09Справа №2а-3875/08/6 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Латиніна Ю.А., при секретарі Лєбєдєвій О.М.,

за участю представника позивача Павлушкіна О.С., представника відповідача Заболотного З.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

,

за позовом Закритого акціонерного товариства "Сивашський науково-дослідний інститут химичної промисловості"Сиваш-нді-хімпром"

до Красноперекопської об'єднанної державної податкової інспекції в АР Крим

про спонукання до виконання певних дій

Суть спору:

Закрите акціонерне товариство «Сивашський науково-дослідний інститут хімічної промисловості «СИВАШ-НДІ-ХІМПРОМ» звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом про визнання протиправною відмови Красноперекопської ОДПІ в реєстрації платником ПДВ Закритого акціонерного товариства «Сивашський науково-дослідний інститут хімічної промисловості «СИВАШ-НДІ-ХІМПРОМ» та зобовязання відповідача зареєструвати позивача платником податку на додану вартість.

Позовні вимоги мотивовані тим, що товариство звернулося до Армянського відділення Красноперекопської ОДПІ в АР Крим з заявою про реєстрацію платником податку на додану вартість. Листом вих. від 13.08.2008 р. № 2400/10/15-0 ДПІ відмовила в реєстрації позивача в якості платника податку на додану вартість. Позивач вважає вказану відмову протиправною і такою, що суперечить чинному законодавству, а саме п. 9.4. ст. 9 Закону України "Про податок на додану вартість", згідно якого якщо особа, на яку не поширюється дія п. 2.3. ст. 2 цього Закону, як платник податку, вважає за доцільне добровільно зареєструватися платником податку і відповідає вимогам п. 2.2. ст. 2 цього Закону, така реєстрація проводиться за її заявою. Відповідно до п. 2.2. п. 2 зазначеного Закону платником податку є будь-яка особа, яка за своїм добровільним рішенням зареєструвалася платником податку.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав повністю та посилаючись на обставини викладені в позовній заяві, просив суд задовольнити позов в повному обсязі.

Представник відповідача проти позову заперечує та посилається на те, що згідно ліквідаційного балансу основні засоби, дебіторська, кредиторська заборгованість на підприємстві не числяться. Відповідно до п.п. 2.3.1. пункту 2.3. ст.2 Закону України «Про податок на додану вартість» № 168/97-ВР від 03.04.1997г. (із змінами і доповненнями) особа підлягає обов'язковій реєстрації як платник податків у випадку: коли загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів (послуг), зокрема з використанням локальної і глобальної комп'ютерної мережі, які підлягають оподаткуванню згідно Закону «Про ПДВ», нарахована (сплачена, надана) такій особі або в рахунок зобов'язання третім особам, протягом останніх 12 календарних місяців сукупно перевищує 300 000,0грн.(без урахування ПДВ). Підпунктом «б» п.9.8 ст.9 Закону України від 03.04.1997г. № 168/97-ВР (із змінами і доповненнями) встановлено, що реєстрація в якості платника ПДВ діє до дати її анулювання, а саме: «ліквідаційна комісія платника податків, оголошеного банкрутом, закінчує роботу або платник податків ліквідується за власним бажанням або за рішенням суду». На підставі викладеного просить відмовити у задоволені позовних вимог.

Розглянув матеріали справи, заслухав пояснення представників сторін, дослідив докази, надані сторонами, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -

ВСТАНОВИВ:

Закрите акціонерне товариство «Сивашський науково-дослідний інститут хімічної промисловості «СИВАШ-НДІ-ХІМПРОМ» зареєстроване у якості юридичної особи виконавчим комітетом Армянської міської ради АР Крим 05.01.2005 року про що зроблено запис № 11381020000000052 (а. с. 5).

Довідка Головного управління статистики в АР Крим № 05.3-06-19/1337 свідчить про те, що ЗАТ «Сивашський науково-дослідний інститут хімічної промисловості «СИВАШ-НДІ-ХІМПРОМ» (ідентифікаційний код 33201607) включене до ЄДРПОУ та має статус юридичної особи ( а. с. 6).

З матеріалів справи вбачається, що 06.08.2008 року позивач звернувся до Армянського відділення Красноперекопської обєднаної державної податкової інспекції із реєстраційною заявою платника податку на додану вартість (форми № 1-ПДВ). Причинами реєстрації платником податку на додану вартість або критерії, за якими платник відповідає вимогам ст. 2 Закону заявником зазначено п.п. «а» п. 2.1 ст. 2 п. 9.4. ст. 9 особа укладає одну чи більше цивільно-правових угод ( договорів), унаслідок виконання яких планується здійснення оподатковуваних операцій, обсяг яких перевищуватиме протягом звітного податкового періоду у два чи більше разів граничний розмір , установлений підпунктом 2.3.1 пункту 2.3 ст. 2 Закону. Очікувана загальна сума від здійснення операцій з поставки товарів ( послуг) протягом звітного податкового періоду (кварталу) становить 3178300,00 грн.

Листом вих. від 13.08.2008 року № 2400/10/15-0 Армянське відділення Красноперекопської ОДПІ повідомило, що реєстраційна заява платника податку на додану вартість ЗАТ «Сивашський науково-дослідний інститут хімічної промисловості «СИВАШ-НДІ-ХІМПРОМ» залишилась без виконання з зазначенням наступних підстав:

- згідно ліквідаційного балансу основні засоби, дебіторська, кредиторська заборгованість на підприємстві не числяться (акт про результати виїзної позапланової документальної перевірки від 18.07.2008р. № 691/23-0/33201607);

- на підставі п.п. 2.3.1. пункту 2.3. ст.2 Закону України «Про податок на додану вартість» № 168/97-ВР від 03.04.1997г. (із змінами і доповненнями) особа підлягає обов'язковій реєстрації як платник податків у випадку: коли загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів (послуг), зокрема з використанням локальної і глобальної комп'ютерної мережі, які підлягають оподаткуванню згідно Закону «Про ПДВ», нарахована (сплачена, надана) такій особі або в рахунок зобов'язання третім особам, протягом останніх 12 календарних місяців сукупно перевищує 300 000,0грн.(без урахування ПДВ).

- на підставі п.п. «б» п.9.8 ст.9 Закону України від 03.04.1997г. № 168/97-ВР (із змінами і доповненнями) реєстрація як платник ПДВ діє до дати її анулювання у випадку: «ліквідаційна комісія платника податків, оголошеного банкрутом, закінчує роботу або платник податків ліквідується за власним бажанням або за рішенням суду».

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Стаття 19 Конституції України зобовязує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Отже «на підставі» означає, що субєкт владних повноважень повинний бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України та зобовязаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.

«У межах повноважень» означає, що суб'єкт владних повноважень повинен вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обовязків, встановлених законами.

«У спосіб» означає, що суб'єкт владних повноважень зобовязаний дотримуватися встановленої законом процедури вчинення дії, і повинен обирати лише встановлені законом способи правомірної поведінки при реалізації своїх владних повноважень.

Суд зясовує, чи використане повноваження, надане субєкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчиняється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.

Тому вирішуючи справу стосовно позовних вимог позивача щодо визнання протиправною відмови Красноперекопської ОДПІ в реєстрації платником податку на додану вартість ЗАТ «Сивашський науково-дослідний інститут хімічної промисловості «СИВАШ-НДІ-ХІМПРОМ» та зобовязання Красноперекопської ОДПІ зареєструвати ЗАТ «Сивашський науково-дослідний інститут хімічної промисловості «СИВАШ-НДІ-ХІМПРОМ» платником податку на додану вартість, суд зобовязаний встановити чи діяв відповідач на підставі закону, чи являються його дії обґрунтованими, безсторонніми, добросовісними та розсудливими.

З матеріалів справи вбачається, що спірні відносини між позивачем та відповідачами виникли з приводу відмові ДПІ зареєструвати позивача у якості платника податку на додану вартість.

Реєстрація особи в якості платника ПДВ здійснюється відповідно до ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість». Порядок реєстрації прописаний у Положенні про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженому Наказом Державної податкової адміністрації України 01.03.2000 N 79, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 3 квітня 2000 р. за N 208/4429

Згідно з п. 9.1 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість» центральний податковий орган веде реєстр платників податку.

Будь-якій особі, яка реєструється як платник податку на додану вартість, присвоюється індивідуальний податковий номер, який використовується для справляння цього податку (п. 9.2 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість»).

Особи, які підпадають під визначення пункту 2.3 статті 2 цього Закону, зобов'язані зареєструватися як платник податку у податковому органі за їх місцезнаходженням (місцем проживання). Форма заяви про реєстрацію визначається у порядку, визначеному центральним податковим органом. Дані з реєстру платників податку підлягають оприлюдненню в порядку, визначеному центральним податковим органом. Фізичні особи, які не є суб'єктами господарювання та ввозять товари (предмети) на митну територію України в обсягах, що підлягають оподаткуванню згідно з митним законодавством, сплачують податок на додану вартість під час перетину такими товарами (предметами) митного кордону України, без їх реєстрації як платники цього податку (п. 9.3 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість»).

Якщо особа, на якуне поширюється діяпункту 2.3 статті 2 цього Закону, як платник податку, вважає за доцільне добровільно зареєструватися платником податку і відповідає вимогам підпункту 2.2 статті 2 цього Закону, така реєстрація провадиться за її заявою (п. 9.4 Закону України «Про податок на додану вартість»).

Статтею 2 Закону України "Про податок на додану вартість" встановлено, що платником податку є: будь-яка особа, яка: а) здійснює або планує здійснювати господарську діяльність та реєструється за своїм добровільним рішенням як платник цього податку; б) підлягає обов'язковій реєстрації як платник цього податку; в) імпортує товари (супутні послуги) в обсягах, що підлягають оподаткуванню цим податком згідно з нормами цієї статті (п. 2.1 Закону України «Про ПДВ»). Будь-яка особа, яка за своїм добровільним рішенням зареєструвалася платником податку (п. 2.2 Закону України «Про ПДВ»).

В ст. 1 зазначеного Закону, вказано, що у цьому Законі терміни вживаються у такому значенні: особа - будь-яка з наведених нижче осіб, незалежно від того, чи є така особа резидентом чи ні: суб'єкт підприємницької діяльності, в тому числі підприємство з іноземними інвестиціями, незалежно від форми та часу внесення цих інвестицій; інша юридична особа, що не є суб'єктом підприємницької діяльності; фізична особа (громадянин, іноземний громадянин та особа без громадянства), яка здійснює діяльність, віднесену до підприємницької згідно із законодавством, або ввозить (пересилає) товари на митну територію України; представництво нерезидента, що не має статусу юридичної особи (п. 1.2 Закону України «Про ПДВ»).

Згідно з п. 7 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України 01.03.2000 N 79, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 3 квітня 2000 р. за N 208/4429, для реєстрації особи як платника податку на додану вартість потрібно, щоб вона була взята на облік в органі державної податкової служби за її місцезнаходженням або місцем проживання відповідно до Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 19 лютого 1998 року N 80, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 березня 1998 року за N 172/2612, із змінами.

Пунктом 11 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість встановлено, якщо особа, на яку не поширюється дія пункту 2.3 статті 2 Закону, як платник податку, вважає за доцільне добровільно зареєструватися платником податку і відповідає вимогам підпункту 2.2 статті 2 Закону, така реєстрація провадиться за її заявою.

Якщо обсяг оподатковуваних операцій особи протягом звітного податкового періоду перевищує суму, визначену підпунктом 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 Закону, не більше ніж у два рази, така особа зобов'язана надіслати податковому органу заяву про реєстрацію протягом двадцяти календарних днів, наступних за таким звітним податковим періодом.

Якщо особа укладає одну чи більше цивільно-правових угод (договорів), унаслідок виконання яких планується здійснення оподатковуваних операцій, обсяг яких перевищуватиме протягом звітного податкового періоду у два чи більше разів суму, визначену підпунктом 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 Закону, то така особа зобов'язана зареєструватися як платник цього податку до кінця такого звітного податкового періоду.

Особа, що не надсилає таку заяву в таких випадках та в такі строки, несе відповідальність за ненарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування.

Пунктом 14.1. Положення встановлено, що податковий орган відмовляє в реєстрації платником податку на додану вартість та видачі Свідоцтва, якщо заявник не підпадає під означення платника податку згідно з пунктом 2 цього Положення або за наявності обставин, які є підставою для анулювання реєстрації та визначені пунктом 25 цього Положення.

Згідно з п. 25 Положення реєстрація діє до дати її анулювання, яке відбувається у випадках, визначених пунктом 9.8 статті 9 Закону, якщо: а) платник податку, який до місяця, у якому подається заява про анулювання реєстрації, є зареєстрованим згідно з положеннями підпункту 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 Закону більше двадцяти чотирьох календарних місяців, уключаючи місяць реєстрації, та має за останні дванадцять поточних календарних місяців обсяги оподатковуваних операцій, менші за визначені зазначеним підпунктом Закону;

б) ліквідаційна комісія платника податку, оголошеного банкрутом, закінчує роботу або платник податку ліквідується за власним бажанням чи за рішенням суду (фізична особа позбувається статусу суб'єкта господарювання);

в) особа, зареєстрована як платник податку, реєструється як платник єдиного податку або стає суб'єктом інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати податку на додану вартість, відмінний від тих, що встановлені Законом, чи звільняють таку особу від сплати цього податку за рішенням суду або з будь-яких інших причин;

г) зареєстрована як платник податку особа обирає відповідно до Закону спеціальний режим оподаткування за ставками, іншими, ніж зазначені в статті 6 та статті 8-1 Закону;

ґ) особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання.

Анулювання реєстрації здійснюється шляхом анулювання Свідоцтва та виключення платника податку на додану вартість з Реєстру.

Анулювання реєстрації згідно з підпунктом "а" цього пункту може бути ініційоване платником податку на додану вартість після спливу двадцяти чотирьох календарних місяців реєстрації особи платником податку на додану вартість, починаючи з наступного дня після дня, що відповідає числу та місяцю реєстрації особи платником податку на додану вартість. Загальна сума обсягів оподатковуваних операцій за останні дванадцять поточних календарних місяців визначається за даними податкових декларацій за останні дванадцять поточних календарних місяців, що були подані до органу державної податкової служби.

Анулювання реєстрації згідно з підпунктом "б" цього пункту може бути ініційоване платником податку на додану вартість - юридичною особою після складання комісією з припинення (ліквідаційною комісією, ліквідатором) ліквідаційного балансу.

При розгляді питання анулювання реєстрації згідно з підпунктом "ґ" цього пункту дванадцять місяців визначаються із урахуванням того, що:

не враховується місяць, в якому проведено реєстрацію особи платником податку на додану вартість, якщо особа зареєстрована платником податку на додану вартість з дня іншого, ніж перший день календарного місяця;

включаються останні дванадцять послідовних податкових місяців, за які подані податкові декларації (у разі подання декларацій) або сплив строк подання податкових декларацій (у разі неподання декларацій) до отримання чи складання органом державної податкової служби документа, який є підставою для анулювання реєстрації.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позивач підпадає під означення платника податку на додану вартість передбачені пунктом 2 Положення, оскільки планує здійснювати господарську діяльність та реєструється за своїм добровільним рішенням як платник податку на додану вартість, обставини, які є підставою для анулювання реєстрації у матеріалах справи відсутні.

Відповідач не довів, що діяв неупереджено, враховуючи усі обставини виниклих правовідносин, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення та розсудливо.

За таких обставин суд вважає, що відмова Красноперекопської ОДПІ в реєстрації платником ПДВ Закритого акціонерного товариства «Сивашський науково-дослідний інститут хімічної промисловості «СИВАШ-НДІ-ХІМПРОМ», являється протиправною, а вимоги позивача, викладені в позові являються обґрунтованими, доведеними матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до статті 94 КАС України на користь позивача підлягає стягненню сплачений судовий збір.

Під час судового засідання, яке відбулось 19.03.2009 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ у повному обсязі постанову складено 23.03.2009 року.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 98,160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Визнати протиправною відмову Красноперекопської обєднаної державної податкової інспекції в АР Крим в реєстрації платником податку на додану вартість Закритого акціонерного товариства «Сивашський науково-дослідний інституту хімічної промисловості «СИВАШ-НДІ-ХІМПРОМ» ( ідентифікаційний код 33201607).

Зобов'язати Красноперекопську обєднану державну податкову інспекцію в АР Крим зареєструвати платником податку на додану вартість Закрите акціонерне товариство «Сивашський науково-дослідний інституту хімічної промисловості «СИВАШ-НДІ-ХІМПРОМ» ( ідентифікаційний код 33201607).

Стягнути з Державного бюджету України (п\р 31115095700002, МФО 824026 ЗКПО 34740405, код платежу 22090200 у банку одержувача: ГУ ДКУ в АР Крим м. Сімферополь одержувач: Держбюджет м. Сімферополя (або іншого рахунку) на користь Закритого акціонерного товариства «Сивашський науково-дослідний інституту хімічної промисловості «СИВАШ-НДІ-ХІМПРОМ» (96012, АР Крим, м. Армянськ, Промзона, ідентифікаційний код 33201607) судовий збір у розмірі 3,40 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим в 10-ти денний строк з дня проголошення (складення в повному обсязі) постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Латинін Ю.А.