Постанова № 3308540, 23.02.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
23.02.2009
Номер справи
2а-4048/08/8
Номер документу
3308540
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

23.02.09Справа №2а-4048/08/8 (12:45) м. Сімферополь Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кушнової А.О. , при секретарі Маляр К.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Первомайської Міжрайонної Державної податкової інспекції АРК

до Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Престиж"

про стягнення

за участю представників сторін:

від позивача: не зявився,

від відповідача: не зявився,

Суть спору: 09.10.08 р. позивач звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з відповідача загальної податкової заборгованісті в сумі 9068,98 грн., а саме: основної заборгованості по фіксованому сільськогосподарському податку в сумі 1986,62 грн., штрафних санкцій - 4904,94 грн., пені - 2177,42 грн.; заборгованості з податку з доходів фізичних осіб в сумі 870,39 грн.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що відповідачем не було сплачено фіксованого сільськогосподарського податку, у строки визначені законодавством, на підставі чого до відповідача було застосовано штрафні (фінансові) санкції та пеня, а також відповідачем не було сплачено у повному обсязі податку з доходів фізичних осіб. Заборгованість відповідачем у добровільному порядку не сплачена. Передбачені Законом України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами” № 2181-Ш від 21.12.2000р. заходи стягнення позитивних результатів не дали.

Ухвалами суду від 10.10.08 р. було відкрито провадження у адміністративній справі та справу призначено до судового розгляду.

У судовому засіданні, що відбулося 11.12.08р., позивач надав суду заяву про уточнення позовних вимог у якій повідомив суд, що при проведенні розрахунку суми боргу по фіксованому сільськогосподарському податку позивачем було допущено арифметичну помилку, у звязку з чим позивач просить суд стягнути з відповідача загальну податкову заборгованість в сумі 9068,98 грн., а саме: основну заборгованість по фіксованому сільськогосподарському податку в сумі 1116,23 грн., штрафні санкції - 4904,94 грн., пені - 2177,42 грн.; заборгованісті з податку з доходів фізичних осіб в сумі 870,39 грн.

У судове засідання 23.02.09 р. позивач не забезпечив явку свого представника, надіславши на адресу суду заяву про розгляд справи за відсутності представника позивача, а також клопотання про уточнення позовних вимог шляхом збільшення суми позову, а саме просить суд стягнути з відповідача загальну податкову заборгованість в сумі 9312,11 грн., а саме: основну заборгованість по фіксованому сільськогосподарському податку в сумі 1359,36 грн., штрафні санкції - 4904,94 грн., пеню - 2177,42 грн.; заборгованість з податку з доходів фізичних осіб в сумі 870,39 грн.

Відповідач явку свого представника у судове засідання 23.02.09 р. не забезпечив, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, відповідно до ст. 39 КАС України, через засоби масової інформації (газета «Вперед» № 2 (8451) від 17.01.2009 р.). Заяви від відповідача про розгляд справи за його відсутності до суду не надходило, про причини не прибуття в судове засідання суду не повідомлено.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Сільськогосподарський виробничий кооператив "Престиж" (далі - СВК «Престиж») зареєстровано як СПД-юридичну особу Первомайською районною державною адміністрацією 04.05.2000 р. за №. 04055506ю0010095 та з 11.05.2000р. взято на облік як платника податків (а.с.21-23).

Відповідно до наказу ДПА в АРК № 390 від 01.06.2007 року проведено реорганізацію державних податкових інспекції в Роздольненському та Первомайському районах шляхом злиття ДПІ в Роздольненському районі АРК та ДПІ в Первомайському районі АРК та на їх базі створено Первомайську міжрайонну державну податкову інспекцію АРК, яка відповідно до п.3 вказаного наказу є правонаступником реорганізованих інспекцій (а.с 10-11).

13.08.07 р. Сільськогосподарський виробничий кооператив "Престиж" було перереєстровано Первомайською міжрайонною державною інспекцією та надано статус юридичної особи, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 454568 (а.с.8).

Відповідно до ст.2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" Первомайська МДПІ АРК уповноважена здійснювати контроль за додержанням податкового законодавства.

Згідно зі статтею 4 Закону України “Про систему оподаткування”, платниками податків і зборів (обовязкових платежів) є юридичні особи, на яких відповідно до Законів України покладений обовязок сплачувати податки і збори.

Враховуючи вищевикладене, відповідач є платником податків та зборів, передбачених Законом України “Про систему оподаткування”.

Відповідно до п. 1 ст. 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).

На підставі довідки Первомайського відділу земельних ресурсів від 27.04.2007р за № 10-17\01-07-502 СВК "Престиж" станом на 01.01.2007р. має земельні ділянки - сільхозугіддя - 544,3 га, в т.ч. пашня - 476,4 га, пасовища -67,9га.(а.с.58).

СВК «Престиж» зареєстрований як платник фіксованого сільськогосподарського податку в 2002р.

Відповідно до податкового розрахунку по фіксованому сільськогосподарському податку, наданому СВК «Престиж» до ДПІ за 2005р. за вх. № 1157\5 від 31.01.2005р. та картки особового рахунку платника відповідача за 2005р. вбачається, що основна заборгованість перед бюджетом по фіксованому сільськогосподарському податку за період з 01.01.2006 по 31.12.2006р становить 1359,36грн., де нараховано податку за 2005р. - 2431,31грн, сплачено податку у 2005р. у сумі 1071,95грн, отже основна заборгованість становить - 1359,36грн.

За несвоєчасну сплату заборгованості по фіксованому сільськогосподарському податку Первомайською МДПІ до відповідача було застосовано штрафні санкції шляхом винесення податкових повідомлень - рішень від 13.12.2005р. № 0003651500\0 на суму 225,75грн., № 0003641500\0 на суму 945,69грн., які були отримані відповідачем 21.12.2005 р. (а.с.45-46), податкове повідомлення - рішення від 10.08.2007р. № 0000461500\0 на суму 3733,50грн., яке було отримано відповідачем 15.08.2007 р.(а.с.47).

Отже загальна сума заборгованості по сплаті штрафних санкцій по фіксованому сільськогосподарському податку за 2005р.,2007р. становить 4909,94грн.

Також Первомайською МДПІ було нараховано пеню за несвоєчасне погашення СВК "Престиж" заборгованості по фіксованому сільськогосподарському податку після закінчення встановлених строків за період з 2003-2008рр у сумі 2177,42грн.

У порядку ст. 71 КАС України відповідачем не надано доказів того, що податкові повідомлення-рішення прийняті з порушенням вимог діючого законодавства.

Судом також встановлено, що відповідно до податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум утриманого з них податку, наданих СВК «Престиж» до ДПІ за І-ІV квартал 2004 р. та І-ІV квартал 2005 р. та картки особового рахунку платника відповідача за 2004, 2005 р.р. вбачається, що основна заборгованість перед бюджетом по фіксованому сільськогосподарському податку становить 870,39 грн. (а.с.42,43, 48-53), де нарахований податок за 2004-2005р.р. становить 940,38 грн., сплачено податку у сумі 69,99 грн., заборгованості становить - 870,39 грн.

Враховуючи вищенаведене СВК «Престиж» є боржником перед бюджетом, заборгованість станом на час розгляду справи складає 9312,11 грн., в т.ч.: основна заборгованість по фіксованому сільськогосподарському податку в сумі - 1359,36грн, штрафні санкції у сумі- 4904,94грн, пеня - 2177,42грн., а також заборгованість по податку з доходів фізичних осіб у розмірі - 870,39грн.

Згідно статті 2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” одним із завдань органів податкової служби є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, повною і своєчасною сплатою до бюджетів податків і зборів.

Пунктом 11 статті 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” передбачено, що органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку і розмірах, встановлених законами України.

Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в дохід держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами.

Механізм справляння фіксованого сільськогосподарського податку, що сплачується сільськогосподарськими товаровиробниками у грошовій формі визначається Законом України «Про фіксований сільськогосподарський податок» N 320-XIV від 17.12.1998р.(далі Закон № 320).

Відповідно до ст..1 Закону № 320 фіксований сільськогосподарський податок - це податок, який не змінюється протягом визначеного цим Законом терміну і справляється з одиниці земельної площі.

Фіксований сільськогосподарський податок сплачується в рахунок таких податків і зборів (обов'язкових платежів): податку на прибуток підприємств; плати (податку) за землю; комунального податку; збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету; плати за придбання торгового патенту на здійснення торговельної діяльності; збору за спеціальне водокористування. Інші податки та збори (обов'язкові платежі), визначені Законом України "Про систему оподаткування", сплачуються сільськогосподарськими товаровиробниками в порядку і розмірах, визначених законодавчими актами України.

Відповідно до ст.. 5 Закону N 320 платники податку визначають суму фіксованого сільськогосподарського податку на поточний рік у порядку і розмірах, передбачених цим Законом, і подають розрахунок органу державної податкової служби за місцем знаходження платника податку до 1 лютого поточного року.

Сплата податку проводиться щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем базового звітного (податкового) місяця, у розмірі третини суми податку, визначеної на кожний квартал від річної суми податку, у таких розмірах:

у I кварталі - 10 відсотків;

у II кварталі - 10 відсотків;

у III кварталі - 50 відсотків;

у IV кварталі - 30 відсотків.

Відповідно до ст..6 Закону N 320 платники податку перераховують у визначений строк загальну суму коштів на відповідний рахунок місцевого бюджету за місцем розташування земельної ділянки.

Відповідно до ст..7 Закону N 320 органи державної податкової служби у районах ведуть облік нарахування і сплати сум фіксованого сільськогосподарського податку за формою і в порядку, затвердженими Державною податковою адміністрацією України. Контроль за своєчасним і повним надходженням сум фіксованого сільськогосподарського податку здійснюють органи державної податкової служби.

Правила обчислення фіксованого сільськогосподарського податку і складання податкового розрахунку фіксованого сільськогосподарського податку визначаються Порядком розрахунку фіксованого сільськогосподарського податку та складання податкового розрахунку, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 27.04.99 N 230 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 6 травня 1999 р. за N 289/3582) (далі Порядок).

Цей Порядок розроблений відповідно до Законів України "Про фіксований сільськогосподарський податок" і "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та Положення про порядок справляння та обліку фіксованого сільськогосподарського податку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 1999 року N 658.

Відповідно до п.10 Порядку записи про сплату фіксованого сільськогосподарського податку провадяться органами державної податкової служби в картку особового рахунку платника на підставі виписок та реєстрів, що передаються відділеннями Державного казначейства у районах за місцем розташування земельної ділянки до органів державної податкової служби за місцем розташування земельної ділянки.

Статтею 8 Закону N 320 встановлена відповідальність за сплату фіксованого сільськогосподарського податку, а саме платники податку несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність подання розрахунків та сплати сум фіксованого сільськогосподарського податку згідно із законодавчими актами України.

Відповідно до п. 1.3 ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами” № 2181-ІІІ від 21.12.2000 р. (далі Закон № 2181) податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Пунктом 5.1. ст. 5 Закону № 2181 передбачено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до п. 17.1. ст. 17 Закону України 2181 штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством.

Відповідно до п. 17.1.7. у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф в установлених розмірах.

В разі несвоєчасної сплати штрафних санкцій, що нараховані ДПІ відповідно до п. 16.1.1 ст. 16 Закону України № 2181 нараховується пеня.

Відповідно пп. 16.4.1 п. 16.4 ст.16 Закону України № 2181 пеня нараховується на суму податкового боргу із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Отже позивачем правомірно застосовано до відповідача штрафні санкції у сумі 4904,94 грн. та пеня у сумі 2177,42 грн. за несвоєчасну сплату заборгованості по фіксованому сільськогосподарському податку.

Щодо правомірності вимог про стягнення з відповідача податку з доходів фізичних осіб суд зазначає наступне.

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб визначається Законом України “Про податок з доходів фізичних осіб” № 889-ІV від 22.05.2003 р. (із змінами та доповненнями).

Відповідно до п.1.8. ст. 1 Закону № 889 наймана особа це фізична особа, яка безпосередньо власною працею виконує трудову функцію виключно за дорученням або наказом працедавця згідно з умовами укладеного з ним трудового договору (контракту) відповідно до закону. При цьому усі вигоди від виконання такої трудової функції (крім заробітної плати такої найманої особи, інших виплат чи винагород на її користь, передбачених законодавством), а також усі ризики, пов'язані з таким виконанням або невиконанням, отримуються (несуться) працедавцем.

Відповідно до п.1.15. ст. 1 Закону № 889 податковий агент - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.

Відповідно до п.3.1. ст. 3 Закону № 889 об'єктом оподаткування резидента є: загальний місячний оподатковуваний дохід; чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом зменшення загального річного оподатковуваного доходу на суму податкового кредиту такого звітного року; доходи з джерелом їх походження з України, які підлягають кінцевому оподаткуванню при їх виплаті; іноземні доходи.

Відповідно до п.3.4. ст. 3 Закону № 889 при нарахуванні доходів у будь-яких негрошових формах об'єкт оподаткування визначається як вартість такого нарахування, визначена за звичайними цінами, помножена на коефіцієнт, який розраховується за такою формулою: К = 100 : (100 - Сп), де К - коефіцієнт; Сп - ставка податку, встановлена для таких доходів на момент такого нарахування. Вартість такого нарахування визначається виходячи із звичайної ціни, збільшеної на суму: податку на додану вартість, якщо особа, яка здійснює таке нарахування, є платником податку на додану вартість; акцизного збору, якщо надається підакцизний товар. У такому ж порядку визначається об'єкт оподаткування для сум надміру витрачених коштів, отриманих платником податку на відрядження або під звіт та не повернутих у встановлений строк.

Відповідно до п.4.1. ст. 4 Закону № 889 загальний річний оподатковуваний дохід складається з суми загальних місячних оподатковуваних доходів звітного року, а також іноземних доходів, одержаних протягом такого звітного року.

Відповідно до п. 4.2.1. ст. 4 Закону № 889 до складу загального місячного оподатковуваного доходу включаються доходи у вигляді заробітної плати, інші виплати та винагороди, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового або цивільно-правового договору.

Відповідно до п. 7.1. ст. 7 Закону № 889 ставка податку становить 15 відсотків від об'єкта оподаткування, крім випадків, визначених у пунктах 7.2 - 7.3 цієї статті.

Відповідно до п. 8.1.1. ст. 8 Закону № 889 податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону.

Відповідно до п. 8.1.2. ст. 8 Закону № 889 податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.

Відповідно до п. 22.3 ст. 22 Закону № 889 починаючи з 1 січня 2004 року та до 31 грудня 2006 року ставка оподаткування, визначена пунктом 7.1 статті 7 цього Закону, встановлюється на рівні 13 відсотків від об'єкта оподаткування.

Відповідно до п. 19.2 ст. 19 Закону № 889 особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок.

Відповідач не в повному обсязі перерахував до бюджету податок з доходу найманих працівників , чим порушив вищезазначені приписи чинного податкового законодавства.

Відповідач не спростував жодних фактів з приводу необґрунтованості позовних вимог та доказів про сплату заборгованості з податку з доходів фізичних осіб у повному обсязі суду не надав.

На підставі вище викладеного, суд вважає позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача заборгованості по сплаті податку з доходів фізичних осіб обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню у сумі 870,39 грн.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає уточнені позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача податкової заборгованості у сумі 9312,11 грн., а саме: заборгованості по фіксованому сільськогосподарському податку в сумі 1359,36 грн., штрафним санкціям - 4904,94 грн., пені - 2177,42 грн.; заборгованості з податку з доходів фізичних осіб в сумі 870,39 грн.- обґрунтованими, такими, що підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що позивач не здійснював судових витрат по справі, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

У звязку зі складністю справи судом 23.02.2009 року проголошена вступна та резолютивна частина постанови, а 02.03.2009 року постанова складена у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 158-163, ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Уточнені позовні вимоги задовольнити повністю.

2.Стягнути з Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Престиж" (96322, АР Крим Первомайський район, с. Сусаніно, вул. Трудова, 4, ідентифікаційний код юридичної особи 30951024, р/р не відомі) заборгованість у сумі 9312,11грн., у тому числі:

-основну заборгованість по фіксованому сільськогосподарському податку в сумі 1359,36 грн., штрафні санкції у сумі - 4904,94 грн., пеню у сумі - 2177,42 грн. до місцевого бюджету Сусанівської сільської ради (р/р 31411530700227 в ГУ ДКУ в м. Сімферополі, ЄДРПОУ 34740583, МФО 824026, код платежу 160040114).

-заборгованість з податку з доходів фізичних осіб в сумі 870,39 грн до місцевого бюджету Сусанівської сільської ради (р/р 31411530700227 в ГУ ДКУ в м. Сімферополі, ЄДРПОУ 34740583, МФО 824026, код платежу 11010100).

3.За заявою позивача після набрання постановою законної сили видати виконавчі листи.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).

Суддя Кушнова А.О.