Ухвала суду № 33078500, 06.08.2013, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.08.2013
Номер справи
826/3864/13-а
Номер документу
33078500
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/3864/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Васильченко І.П. Суддя-доповідач: Федорова Г. Г.

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 серпня 2013 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: суддів: секретаря: за участю: Федорової Г.Г., Ганечко О.М., Троян Н.М., Каленюк О.Ю., представника апелянта - ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Акціонерного товариства відкритого типу «Жуляни» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 травня 2013 року по справі за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва до Акціонерного товариства відкритого типу «Жуляни» про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

У березні 2013 року Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва (далі - позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва із позовом до Акціонерного товариства відкритого типу «Жуляни» (далі - відповідач), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просило стягнути з АТВТ «Жуляни» на користь УПФУ в Святошинському районі м. Києва заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 2 в розмірі 26 999,96 грн.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 травня 2013 року адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва задоволено.

Відповідач, не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду першої інстанції змінити.

Заслухавши в судовому засіданні суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, які з'явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Акціонерне товариство відкритого типу «Жуляни» є страхувальником в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування в Україні, як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва.

Згідно наданих управлінням Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва відповідачу розрахунків фактичні витрати позивача на виплату та доставку пенсій на пільгових умовах склали 26 999,96 грн.

Позовні вимоги стосуються компенсації витрат позивача на виплату і доставку пенсій працівникам відповідача в розмірі 26 999,96 грн., призначених відповідно до пунктів «б»- «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи колегія суддів зважає на наступне.

Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначається Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 № 400/97-ВР (далі - Закон № 400/97-ВР).

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону № 400/97-ВР, платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи і організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Абзацом 3 п. 1 ст. 4 Закону № 400/97-ВР передбачено, що на обов'язкове державне пенсійне страхування встановлюються ставки збору в розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.

Згідно абз. 4 п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону № 400/97-ВР, для платників збору, визначених пунктами 1 і 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Положенням абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, який набрав чинності з 01.01.2004 р., збережено порядок покриття витрат на виплату і доставку пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Таким чином, відшкодуванню у розмірі 100 відсотків, відповідно до Закону № 400/97-ВР, підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пунктів «б» - «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Окремим категоріям працівників залежно від умов праці призначаються пенсії за рахунок коштів підприємств та організацій, не раніше ніж за п'ять років до досягнення віку, передбаченого ст. 26 цього Закону, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (п. 2 ч. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV).

Статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII), передбачено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зазначені в пунктах «б» - «з» цього Закону.

Згідно п. 6 ч. 2 ст. 17, ч. 6 ст. 20 Закону № 1058-IV, Акціонерне товариство відкритого типу «Жуляни» зобов'язано нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки (за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду) та в повному обсязі страхові внески.

Як вбачається з матеріалів справи, у відповідності до вимог ст. 13 Закону № 1788-XII, Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва було призначено пенсії на пільгових умовах працівникам Акціонерного товариства відкритого типу «Жуляни», які мали право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи або мали особливий характер роботи або умови праці, та відповідно підпадали під дію пунктів «а», «б» - «з» ст. 13 цього Закону.

Разом з цим, Управлінням Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва було своєчасно та в повному обсязі сплачено і доставлено вказаним працівникам пенсії на пільгових умовах.

Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначено розділом 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1 та зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. за N 64/8663 (далі по тексту -Інструкція).

Відповідно до п.п. 2.1.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 (далі - Інструкція), платниками страхових внесків є страхувальники, зокрема, роботодавці - підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами).

Згідно з п. 6.1 ст. 6 Інструкції, витрати Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, підлягають відшкодуванню, а згідно з п. 6.8 ст. 6 цієї Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, місячну суму цих витрат.

Статтями 14, 15 Закону № 1058-IV передбачено, що платниками страхових внесків до солідарної системи страхувальники, окрема, роботодавці - підприємства, установи та організації, створені відповідно до законодавства України.

Відповідно до абз. 6 ч. 2 ст. 17, ч. 6 ст. 20 Закону № 1058-IV, страхувальники зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

З матеріалів справи вбачається, що станом на 14.03.2013 року за особовим рахунком Акціонерного товариства відкритого типу «Жуляни» утворилась заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначений на пільгових умовах за період з листопада 2012 року по лютий 2013 року відповідно до Списку № 2 в сумі 79 321,93 грн., що підтверджується наявними в матеріалах справи розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій.

Під час судового розгляду справи в суді першої інстанції, Акціонерним товариством відкритого типу «Жуляни» вищезазначену заборгованість було часткового погашено і станом на 28.05.2013 року заборгованість відповідача по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначений на пільгових умовах за період січень-лютий 2013 року відповідно до Списку № 2 склала 26 999,96 грн.

Доказів погашення відповідачем заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначений на пільгових умовах за період січень-лютий 2013 року відповідно до Списку № 2 у розмірі 26 999,96 грн. матеріали справи не містять, апелянтом надані не були.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо правомірності заявлених позивачем вимог, які є обґрунтованими, підтверджуються належними доказами та є такими, що підлягають до задоволення.

Згідно зі ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права. Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Акціонерного товариства відкритого типу «Жуляни» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 травня 2013 року - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 травня 2013 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя: Суддя: Суддя: Г.Г. Федорова О.М. Ганечко Н.М. Троян

Повний текст ухвали складено та підписано - 12.08.13р.

Головуючий суддя Федорова Г. Г.

Судді: Ганечко О.М.

Троян Н.М.