Постанова № 33040833, 19.08.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
19.08.2013
Номер справи
826/11908/13-а
Номер документу
33040833
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1Вн. №27/264

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

19 серпня 2013 року № 826/11908/13-а

за позовом ОСОБА_1 до Заступника директора Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) ОСОБА_2 Київської міської ради Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання протиправними дій, зобов'язанння вчинити дії Суддя О.В.Головань

Обставини справи:

Позовні вимоги заявлені про

визнання протиправними дій Київської міської ради та Заступника директора департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) ОСОБА_2 щодо порушення розгляду клопотання про виділення та передачу у власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у межах норм безоплатної приватизації орієнтовною площею 0, 10 га в межах м. Києва;

зобов'язання Київської міської ради винести на засідання чергової сесії та розглянути подане позивачем клопотання про виділення та передачу у власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) у межах норм безоплатної приватизації орієнтовною площею 0,1 га в межа м. Києва у відповідності до норм чинного законодавства;

зобов'язання Київської міської ради та Заступника директора департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) ОСОБА_2 відшкодувати солідарно на користь позивача шкоду, завдану їх протиправними діями, у розмірі 13 000 грн.

В судовому засіданні 19.08.13 р. оголошено ухвалу про перехід до розгляду справи в порядку письмового провадження, оскільки до судового засідання не з'явився представник відповідача (Київської міської ради), повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи; судом заслухано пояснення представників позивача та відповідачів (Заступника директора департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) ОСОБА_2 та Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації); необхідності заслуховувати пояснення свідка чи експерта немає.

Ознайомившись матеріалами справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -

ВСТАНОВИВ:

21.01.13 р. ОСОБА_1 звернулася до Київської міської ради з клопотанням в порядку ст. 118 Земельного кодексу України про реалізацію його гарантованого права на отримання безоплатно у власність земельної ділянки, визначення без його погодження та виділення йому земельної ділянки орієнтовним розміром до 0,10 га в межах м. Києва з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, розгляд питання на сесії ради у встановлений законодавством місячний термін з прийняттям об'єктивного і обґрунтованого рішення.

02.07.13 р. Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) в особі заступника директора Тютюнник Олени Вячеславівни надав позивачу відповідь листом за №0570291-2288, у якій повідомив про невідповідність клопотання вимогам п. 2 ст. 15 Тимчасового порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність у м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 15.07.04 р. №457/1867, а саме:

відсутні графічні матеріали (М 1:2000), на яких зазначене бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, матеріали фотофіксації земельної ділянки та розташованих на ній будівель і споруд у разі, якщо такі розташовані на земельній ділянці;

викопіювання з кадастрового плану міста;

копії рішень уповноважених органів про передачу (надання) земельної ділянки в користування або довідка Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про відсутність в архіві документів щодо відведення відповідної земельної ділянки;

погодження землекористувача у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб (підпис землекористувача посвідчується нотаріально у встановленому порядку);

копія документів про право власності на житловий будинок, будівлю або споруди, якщо такі розташовані на земельній ділянці (нотаріально засвідчені копії);

копія матеріалів технічної інвентаризації, підготовлених Київським міським бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна;

копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера;

копія паспорта громадянина;

копія довіреності, на підставі якої інтереси заявника представлятиме його уповноважена особа (у разі, якщо клопотання подається представником).

14.05.13 р. ОСОБА_1 повторно звернулася до Київської міської ради з клопотанням в порядку ст. 118 Земельного кодексу України про реалізацію його гарантованого права на отримання безоплатно у власність земельної ділянки, визначення без його погодження та виділення йому земельної ділянки орієнтовним розміром до 0,10 га в межах м. Києва з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, розгляд питання на сесії ради у встановлений законодавством місячний термін з прийняттям об'єктивного і обґрунтованого рішення.

30.05.13 р. Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) в особі Заступника директора - начальник управління інформаційно-технічного забезпечення Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) ОСОБА_2 надав позивачу відповідь листом за №0570291-11007, у якій повідомив про невідповідність клопотання вимогам ст. 21 Тимчасового порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність у м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 28.02.13 р. №63/9120.

Позивач - ОСОБА_1 - вважає бездіяльність відповідачів щодо розгляду його звернення протиправною з таких підстав.

Позивач зазначає, що у ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України встановлено вичерпний перелік документів, що мають додаватися до клопотання про одержання безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної та комунальної власності, і вимагати інші документи відповідачі не мають підстав.

На момент звернення до Київської міської ради в публічному доступі була відсутня інформація щодо наявності вільних земельних ділянок, тому позивач не мав можливості її конкретизувати, тоді як у клопотанні викладено згоду на виділення будь-якої земельної ділянки.

До клопотання позивачем додано графічні матеріали з визначеною територією, на якій позивач бажає отримати земельну ділянку, і діюче законодавство не встановлює будь-яких вимог та нормативів щодо оформлення графічних матеріалів.

Позивач зазначає, що посиланням на 2 ст. 15 Тимчасового порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність у м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 15.07.04 р. №457/1867 та ст. 21 Тимчасового порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність у м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 28.02.13 р. №63/9120, відповідач нівелює диспозитивність норми ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України щодо надання або викопіювання з кадастрового плану міста або графічних матеріалів. Крім того, відповідач вимагає надати додаткові матеріали щодо права власності на жилий будинок, тоді як земельна ділянка позивачу ще не передавалась.

На думку позивача, норми Земельного кодексу України мають переважну силу перед нормами Тимчасового порядку, тому норми останнього не підлягають застосуванню у випадку суперечності з нормами Земельного кодексу України.

Крім того, позивач посилається на те, що його клопотання мало розглядатися на пленарному засіданні Київської міської ради згідно ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", і результатом розгляду має бути надання дозволу або відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, що зроблено не було.

Вказана протиправна бездіяльність відповідачів призвела до завдання позивачу збитків у розмірі 13 000 грн., які полягають у необхідності звертатися за правовою допомогою до фахівців та сплачувати за це кошти, що підтверджується наданими документами.

Відповідачі - Заступник директора департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) ОСОБА_2 та Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) - проти задоволення позовних вимог заперечили з таких підстав.

Відповідачі посилаються на недотримання позивачем при поданні клопотань вимог на п. 2 ст. 15 Тимчасового порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність у м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 15.07.04 р. №457/1867, та ст. 21 Тимчасового порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність у м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 28.02.13 р. №63/9120, в яких перераховано необхідні для розгляду клопотання документи.

Тимчасовими порядками передбачено, що секретаріат Київської міської ради разом з дорученням (резолюцією) Київського міського голови або заступника міського голови - секретаря Київради у день надходження клопотання або протягом наступного робочого дня надсилає його для опрацювання до Головного управління земельних ресурсів, що і було зроблено в даному випадку шляхом надання доручення заступника міського голови - секретаря Київради Гереги Г.Ф. від 17.01.13 р. №Т-85 та від 30.04.13 р. №08/Т-1126 розглянути клопотання позивача.

Також Тимчасовими порядками передбачено, що у разі невідповідності клопотання та складу доданих до нього документів вимогам Порядку клопотання не приймається і повертається Головним управлінням земельних ресурсів громадянину на доопрацювання з відповідними роз'ясненнями протягом десяти робочих днів з дня надходження з секретаріату Київської міської ради, що і було зроблено шляхом направлення позивачу листів від 07.02.13 р. та 30.05.13 р.

Відповідачі посилаються на відсутність у них повноважень розглядати клопотання про виділення земельної ділянки без визначення заявником конкретної земельної ділянки, а також самостійно підбирати земельну ділянку.

Оскільки відповідачі діяли в межах своїх повноважень, то оплата позивачем правової допомоги не може вважатися його збитками в розумінні ст. 22 ЦК України і не підлягає відшкодуванню.

Відповідач - Київська міська рада - пояснень на позов не надав; представника до судового засідання не скерував.

Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають до задоволення з таких підстав.

Згідно ст. 118 Земельного кодексу України (в редакції станом на 11.01.13 р. та 14.05.13 р.) громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.

До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб).

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Згідно змісту ст. 118 Земельного кодексу України однозначно випливає, що у клопотанні про надання земельної ділянки має бути чітко визначено місце розташування бажаної земельної ділянки, і до клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.

Відповідно, розглянути по суті можна лише клопотання з конкретно визначеною земельною ділянкою, щодо якої, зокрема, можна з'ясувати наявність на ній будівель та споруд, а також перебування земельної ділянки у користуванні інших осіб станом на час звернення, інші обставини, пов'язані з можливою передачею цієї земельної у власність.

Крім того, ні Земельний кодекс України, ні інші акти законодавства не покладають на Київську міську раду та Київську міську державну адміністрацію або інших субєктів владних повноважень обов'язок підбирати вільні земельні ділянки за клопотаннями про надання земельних ділянок зацікавлених осіб, оскільки ні такого обов'язку, ні процедури здійснення такого підбору законодавством не передбачено.

Відповідачі згідно вимог чинного законодавства розглядають питання лише щодо конкретно визначених земельних ділянок.

Як зазначено вище, згідно ст. 118 Земельного кодексу України підставою відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Відповідно, по суті можна розглянути лише питання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, місце розташування якої відоме, що відсутнє в даному випадку.

Згідно ст. 15 Тимчасового порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність у м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 15.07.04 р. №457/1867 (в редакції станом на 01.02.13 р.), громадяни, зацікавлені в одержанні земельної ділянки у межах м. Києва для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), подають безпосередньо до Київської міської ради клопотання про передачу земельної ділянки у власність.

У клопотанні про передачу земельної ділянки у власність зазначаються цільове призначення ділянки, орієнтовний розмір і місце розташування земельної ділянки.

До клопотання додаються:

- графічні матеріали (М 1:2000), на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, матеріали фотофіксації земельної ділянки та розташованих на ній будівель і споруд у разі якщо такі розташовані на земельній ділянці;

- викопіювання з кадастрового плану міста;

- копії рішень уповноважених органів про передачу (надання) земельної ділянки в користування або довідка Головного управління містобудування та архітектури виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) про відсутність в архіві документів щодо відведення відповідної земельної ділянки;

- погодження землекористувача у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб (підпис землекористувача посвідчується нотаріально у встановленому порядку);

- копія документів про право власності на житловий будинок, будівлю або споруди, якщо такі розташовані на земельній ділянці (нотаріально засвідчені копії);

- копія матеріалів технічної інвентаризації, підготовлених Київським міським бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна;

- копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера;

- копія паспорта громадянина;

- копія довіреності, на підставі якої інтереси заявника представлятиме його уповноважена особа (у разі якщо клопотання подається представником).

Аналогічні положення містяться у ст. 21 Тимчасового порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність у м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 28.02.13 р. №63/9120.

Тимчасові порядки затверджено рішеннями Київської міської ради; в судовому порядку ці акти в цілому або в частині незаконним не визнавалися, тому є обов'язковими для виконання підприємствами, установами та організаціями на території м. Києва, в тому числі, позивачем та Департаментом земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), на якого покладено обов'язок опрацювання відповідних клопотань.

Окремо суд зазначає, що перелік документів, необхідних для розгляду клопотання про виділення конкретної земельної ділянки, визначається в залежності від характеристик конкретної земельної ділянки - її місця розташування, розмірів, наявність попередніх рішень про надання її у власність чи у користування, наявність на ній будівель, тощо.

Оскільки позивачем у клопотаннях не визначено бажане місце розташування земельної ділянки, то визначити конкретний перелік документів для розгляду клопотання компетентний суб'єкт владних повноважень не мав можливості.

Згідно ст. 15 Тимчасового порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність у м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 15.07.04 р. №457/1867, секретаріат Київської міської ради разом з дорученням (резолюцією) Київського міського голови або заступника міського голови - секретаря Київради у день надходження клопотання або протягом наступного робочого дня надсилає його для опрацювання до Головного управління земельних ресурсів.

У разі невідповідності клопотання та складу доданих до нього документів вимогам цього Порядку клопотання не приймається і повертається Головним управлінням земельних ресурсів громадянину на доопрацювання з відповідними роз'ясненнями протягом десяти робочих днів з дня його надходження з секретаріату Київської міської ради.

Аналогічні положення містяться в ст. 21 Тимчасового порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність у м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 28.02.13 р. №63/9120.

Згідно наданих суду матеріалів клопотання позивача за дорученнями заступника міського голови - секретаря Київради Гереги Г.Ф. передано на розгляд до Департаменту земельних ресурсів, який листами від 07.02.13 р. та 30.05.13 р. повернув клопотання позивачу на доопрацювання з відповідними роз'ясненнями.

Згідно ст. 15 Тимчасового порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність у м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 15.07.04 р. №457/1867, Головне управління земельних ресурсів за результатами опрацювання клопотання готує проект рішення Київської міської ради про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (або проект відмови у наданні такого дозволу), який приймається Київською міською радою в порядку, встановленому Регламентом Київської міської ради.

Аналогічні положення містяться в ст. 21 Тимчасового порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність у м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 28.02.13 р. №63/9120.

Оскільки клопотання повернуто позивача на доопрацювання, проект відповідного рішення Київської міської ради не готувався, на розгляд сесії Київської міської ради не передавався.

За таких обставин Київською міською радою не допускалося бездіяльності щодо розгляду клопотання позивача, а Департаментом земельних ресурсів клопотання розглянуто відповідно до вимог ст. 118 Земельного кодексу України та ст. 15 (21) Тимчасового порядку.

При цьому, суд звертає увагу на ту обставину, що на засіданні Київської міської ради має розглядатися не клопотання про надання земельної ділянки, а підготовлений за результатами його опрацювання проект рішення, тому висновок позивача про обов'язковість розгляду його клопотання на сесії Київської міської ради не може бути визнаний обґрунтованим.

Оскільки суд не знайшов підстав для висновку про порушення відповідачами вимог законодавства під час розгляду клопотання позивача про надання земельної ділянки, то не підлягають до задоволення позовні вимоги в частині відшкодування збитків у розмірі 13 000 грн.

Крім того, суд не вбачає підстав для висновку про заподіяння позивачу збитків незалежно від відповідності законодавству дій відповідачів щодо розгляду його клопотання, а саме.

Згідно ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно ст. 1173 ЦК України шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цих органів.

В даному випадку невинесення проекту рішення щодо клопотання позивача про надання земельної ділянки на сесію Київської міської ради не могло заподіяти позивачу шкоду, оскільки розгляд на сесії цього питання не обов'язкового мав завершитися прийняттям позитивного рішення.

Відповідно, жодного причинного зв'язку між невинесенням на розгляд сесії проекту рішення щодо клопотання позивача про надання земельної ділянки та оплатою ним юридичних послуг немає.

За таких обставин у суду відсутні підстави для врахування вказаних копій документів як належних доказів по справі.

На підставі вищевикладеного, ст. 160-163, 186 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. В задоволенні позовних вимог відмовити.

2. Постанова може бути оскаржена в порядку ст. 186 КАС України.

Суддя О.В. Головань

Повний текст постанови

виготовлено і підписано 19.08.13 р.