Рішення № 329604, 19.12.2006, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
19.12.2006
Номер справи
21/386
Номер документу
329604
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

19.12.06 р. Справа № 21/386

Прокурор м. Горлівки в інтересах держави в особі:

Державної інспекції з енергозбереження (позивач)

До відповідача: Державного підприємства „Артемвугілля”

про стягнення 4 411,53грн.

Суддя Матюхін В.І.

Представники:

прокуратури: Кілійчук Т.В.

позивача: Китаєв М.М. – ст. держ. інсп. за дов. № 18-6/01-165-4179 від 27.11.06р.

відповідача: Чупріна І.М. – за дов. № 1-12/13-43 від 06.07.06р.

Прокурором м. Горлівки в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергозбереження подано позов до Державного підприємства „Артемвугілля” про стягнення 4 411,53грн. підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів.

В обґрунтування позову прокурор посилається на акт комплексної перевірки використання паливно-енергетичних ресурсів № 18-6/06-026 КП від 18.05.06р., припис до акту комплексної перевірки використання ПЕР № 18-6/06-026 КП від 18.05.06р., постанову про сплату підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів № 18-6/06-22-026КП 012 ЕС від 18.05.06р., Закон України „Про енергозбереження”, постанову Кабінету Міністрів України „Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві” № 699 від 02.09.93р., „Порядок проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання”, затверджений наказом Державного комітету України з енергозбереження від 04.08.2000р. № 64 і зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.09.2000р. за № 653/4874.

Позивач позов прокурора підтримав.

Відповідач відзивом від 3.11.06р. спочатку позов не визнав, але під час розгляду справи змінив своє ставлення до вимог прокуратури і позов визнав у повному обсязі.

Розгляд справи закінчено 19.12.2006р.

Для підготовки і оголошення повного тексту рішення у засіданні оголошувалася перерва до 15-00 год. 19.12.2006р.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників прокуратури і сторін у відкритому судовому засіданні, господарський суд встановив:

Структурною одиницею урядового органу державного управління Державної інспекції з енергозбереження – Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області була проведена комплексна перевірка використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємстві відповідача (шахта ім. Леніна), за результатами якої було складено акт № 18-6/06-026 КП від 18.05.06р.

Перевіркою встановлено не у повній мірі виконання відповідачем вимог законодавства з енергозбереження при проведенні виробничої діяльності, зокрема, як зазначено у акті перевірки:

- є факти понаднормативного споживання енергоносіїв;

- не своєчасно проводяться налагоджувальні роботи;

- мають місце факти безгосподарчого використання ПЕР;

- не застосовується енергетичний паспорт.

На підставі акту винесений припис до акту комплексної перевірки використання ПЕР № 18-6/06-026 КП від 18.05.06р. та прийнято постанову про сплату підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів № 18-6/06-22-026КП 012 ЕС від 18.05.06р.

З актом та приписом були ознайомлені директор шахти ім. Леніна відповідача і вони були вручені представнику підприємства 19.05.06р., вхідний № 9/197.

Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області на підставі зазначеного акту перевірки до відповідача постановою застосована підвищена плата за перевитрати електроенергії 11,062тис. кВт.год./рік у розмірі 4 411,53грн.

Акт перевірки і постанова відповідачем не оскаржувалися.

Відповідно до Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання, затвердженого наказом Державного комітету України з енергозбереження від 04.08.2000р. № 64, підприємство повинно внести підвищену плату протягом 30 днів з дня винесення постанови про її застосування.

Відповідач ні в обумовлений законодавством термін, ні до теперішнього часу (доказів цього суду надано не було) не сплатив підвищену плату за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів.

Зважаючи на те, що:

Відповідно до п.1 Положення “Про Державну інспекцію з енергозбереження”, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 29.06.2000р № 1039 “Питання Державної інспекції з енергозбереження” Державна інспекція з енергозбереження (далі - Інспекція) є урядовим органом державного управління, що діє у складі НАЕР і йому підпорядковується.

Пунктом 3 вказаного Положення передбачено, що Інспекція виконує відповідно до законодавства контрольно-наглядові функції щодо використання паливно-енергетичних ресурсів та проводить державну експертизу об'єктів підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.

Закон України “Про енергозбереження” (далі - Закон) від 1 липня 1994 року № 74/94 ВР визначає правові, економічні, соціальні та екологічні основи енергозбереження для всіх підприємств, об'єднань та організацій, розташованих на території України, а також для громадян.

Відповідно до ст.5 зазначеного Закону суб'єктами правового регулювання відносин у сфері енергозбереження є юридичні та фізичні особи, в результаті діяльності яких здійснюються, зокрема, проведення енергозберігаючої політики та заходів щодо енергозбереження в усіх галузях народного господарства - промисловості, транспорті, будівництві, сільському господарстві тощо, соціальній сфері та побуті, а також у сфері міждержавного та міжнародного співробітництва.

Статтею 26 Закону передбачено, що Державний контроль у сфері енергозбереження здійснюється Державною інспекцією з енергозбереження згідно з порядком, встановленим Кабінетом Міністрів України.

Державному контролю підлягає енергетичне господарство, що включає всі підприємства і установи по отриманню, переробці, перетворенню, транспортуванню, зберіганню, обліку та використанню паливно-енергетичних ресурсів, розміщених на території України, окремі споруди та інженерні об'єкти інших підприємств і установ, які використовуються для зазначених цілей.

Стаття 27 Закону передбачає відповідальність за порушення законодавства про енергозбереження, а саме відповідальність за порушення законодавства про енергозбереження несуть особи, винні у, зокрема, використанні паливно-енергетичних ресурсів з систематичним перевищенням стандартизованих енергетичних рівнів та порушенні інших вимог щодо раціонального використання та ощадливого витрачання паливно-енергетичних ресурсів ( п.п.”є”).

Порядок проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання (далі - Порядок), затверджений наказом Державного комітету України з енергозбереження від 04.08.2000р. № 64, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.09.2000р. за № 653/4874, встановлює механізм проведення Державною інспекцією з енергозбереження перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів та усунення фактів їх неефективного використання на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності та підпорядкованості.

Рішення про сплату підвищеної плати за неефективне використання енергоресурсів приймається відповідно до законодавства України на підставі акта перевірки підприємства, складеного інспектором і оформлюється постановою про сплату підвищеної плати ( п.15 Порядку).

Підприємство повинно внести підвищену плату протягом 30 днів з дня винесення постанови про її застосування ( п.16 Порядку).

Відповідно до п. 17 зазначеного Порядку у разі несплати підвищеної плати у зазначений термін грошова сума стягується в судовому порядку.

Вимоги позивача по справі підтверджуються представленими позивачем доказами та не спростовані відповідачем.

Господарський суд вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі.

Згідно зі ст.49 Господарського процесуального кодексу України, ст.3 Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито” з відповідача у доход Державного бюджету України підлягає стягненню державне мито у розмірі 1% ціни позову, але не менше 6 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і не більше 1500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

На підставі викладеного, ст.ст.5, 11, 26, 27 Закону України „Про енергозбереження”, постанови Кабінету Міністрів України „Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві” № 699 від 02.09.93р., „Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання”, затвердженого наказом Державного комітету України з енергозбереження від 04.08.2000р. № 64 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2000р. за № 653/4874 і керуючись ст. ст. 43, 49, 82-84, 85 Господарського процесуального Кодексу України, господарський суд, -

В И Р I Ш И В :

Позов задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства „Артемвугілля” (84601, м. Горлівка Донецької області, пр. Леніна, 13, п/р 26008000788101 у ВАТ КБ Надра, МФО 335719, код ЄДРПОУ 32270533):

1) на користь Державної інспекції з енергозбереження (02094, м. Київ, вул. Краківська, 17, банк УДК в м. Києві, р/р 35221002000194, МФО 820019, код ЄДРПОУ 21655283, р/р Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області 31118106600021, код бюджетної класифікації 23030300, код ЄДРПОУ 24164887, одержувач – Державне казначейство України, банк одержувача – УДК у Донецькій області) підвищену плату за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у сумі 4 411,53грн.;

2) у доход Державного бюджету України (одержувач: ВДК у Київському районі м. Донецька, банк одержувача: УДК в Донецькій області; п/р 31114095600006, МФО 834016, ЄДРПОУ 24165255, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банка 095) 102,00грн. державного мита.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, а у разі подання апеляційної скарги або внесення апеляційного подання - після розгляду справи апеляційною інстанцією, якщо його не скасовано.

Апеляційна скарга подається через місцевий господарський суд, який розглянув справу, протягом 10 днів з дня прийняття рішення місцевим господарським судом.

Суддя Матюхін В.І.

Надруковано примірників:

1 – до справи;

2 – прокуратурі;

1 – позивачу;

1 – відповідачу.

Виконала:

Тел.381-91-18