Постанова № 32874212, 06.08.2013, Одеський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
06.08.2013
Номер справи
923/460/13
Номер документу
32874212
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

__________________

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" серпня 2013 р.Справа № 923/460/13Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:

Головуючого судді: Лисенко В.А.

Суддів: Колоколова С.І., Разюк Г.П.

(Склад колегії суддів змінено згідно з розпорядженням заступника голови суду № 592 від 06.08.2013р.)

при секретарі: Станковій І.М.

За участю представників сторін:

Від позивача - Павленко І.В., довіреність № 7, від 01.01.2013р.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Про час, дату та місце його проведення повідомлений належним чином.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю „Снабсудосервіс"

на рішення господарського суду Херсонської області від 17.06.2013р.

по справі № 923/460/13

за позовом Державного підприємства „Адміністрація морських портів України"

до Товариства з обмеженою відповідальністю „Снабсудосервіс"

про стягнення 1 191,81 грн.

ВСТАНОВИЛА:

У квітні 2013 року Державне підприємство „Дельта-Лоцман" звернулось до господарського суду Херсонької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю „Снабсудосервіс" про стягнення 984, 30 грн. штрафу за прохід без лоцмана в зоні обов'язкового лоцманського проведення, 204, 38 грн. основного боргу за надані послуги СРРС та 3, 13 грн. 3 % річних.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на положення ст. ст. 173, 181, 190, 193 Господарського кодексу України, ст. ст. 207, 526, 530, 599, 625 Цивільного кодексу України, ст.ст. 3, 102, 110,115 Кодексу торговельного мореплавства України, ст. ст. 4, 7 Закону України „Про ціни і ціноутворення" від 03.12.1999р., наказу Міністерства транспорту України № 214 від 27.06.1996р. (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 374/1399 від 24.07.1996), наказу Міністерства транспорту України № 711 від 15.12.2000р.

Рішенням господарського суду Херсонської області від 17.06.2013р. (суддя Гридасов Ю.В.) позов задоволено. Стягнуто з ТОВ „Снабсудосервіс" на користь ДП „Дельта-Лоцман" 984, 30 грн. штрафу, 204, 38 грн. основного боргу за надані послуги СРРС, 3, 13 грн. з урахуванням 3% річних та 1720, 50 грн. витрат по сплаті судового збору.

Приймаючи рішення, суд першої інстанції дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог з огляду на те, що з матеріалів справи підтверджується факт порушення відповідачем приписів законодавства та невиконання відповідачем своїх зобов'язань по сплаті штрафу за прохід без лоцмана в зоні обов'язкового лоцманського проведення.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, ТОВ „Снабсудосервіс" звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати його частково в частині задоволення позовних вимог про стягнення 984,30 грн. штрафу за прохід без лоцмана в зоні обов'язкового лоцманського проведення, посилаючись на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи.

В обґрунтування апеляційної скарги сторона зазначає, що на час виходу с порту капітан судна „Берилл" Радьков В.Ф. мав право на без лоцманське плавання в акваторії Севастопольського морського торгового порту. А розпорядження капітана Севастопольського морського торговельного порту № 02-КП від 30.05.2012р. про позбавлення капітана т/х „Берилл" Радькова В.Ф. або судновласника - ТОВ „Снабсудосервіс" права на безлоцманське плавання в акваторії Севастопольського морського торговельного порту до відома капітана не доводилося. Тому твердження позивача про те, що станом на 21.01.2013р. капітан судна „Берилл" не міг здійснювати плавання без лоцмана в акваторії Севастопольського МТП не відповідає дійсності.

Крім того, скаржник вказує на те, що в заявці № 6 на вихід судна з порту в графі де зазначається про потребу в лоцмані, такої потреби вказано не було.

У відзиві на апеляційну скаргу сторона просить рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

В судове засідання, призначене на 06 серпня 2013р., представник відповідача не з'явився, про час розгляду справи повідомлений належним чином. Судова колегія розглядає справу за відсутності представника цієї сторони, оскільки явка сторін не визнавалась обов'язковою та неявка його у судове засідання не перешкоджає вирішенню спору.

Заслухавши пояснення представника позивача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши наявні матеріали справи на предмет їх юридичної оцінки господарським судом Херсонської області, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла наступників висновків.

Відповідно до приписів ст.101 ГПК України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Відповідно до ст. 91 КТМ України, кожне судно зобов'язане до виходу з морського порту одержати на це дозвіл капітану.

Згідно із ст. 92 КТМ України, з метою забезпечення безпеки мореплавства на підходах до морських портів, у межах вод цих портів, а також між морськими портами незалежно від прапора держави, під яким плаває судно, і форми власності судна проведення суден здійснюється виключно державними морськими лоцманами.

Відповідно до ст. 94 КТМ України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері транспорту, за погодженням з іншими заінтересованими міністерствами та центральними органами виконавчої влади затверджує райони обов'язкового лоцманського проведення, категорії суден, що звільняються від обов'язкового лоцманського проведення, і публікує ці відомості у лоціях і Повідомленнях мореплавцям.

У районах обов'язкового лоцманського проведення судно не має права здійснювати плавання без державного морського лоцмана, якщо тільки судно не належить до категорії суден, що звільняються від обов'язкового лоцманського проведення.

У районах необов'язкового лоцманського проведення капітан судна у разі необхідності має право взяти на судно державного морського лоцмана.

Відповідно до наказу Міністерства транспорту України № 312 від 15.04.2004 на державне підприємство „Дельта-лоцман" з 01.05.2004р. було покладено функції з забезпечення лоцманського проведення та регулювання руху суден на судноплавних шляхах у територіальних водах, на фарватерах, каналах, на акваторіях, підхідних каналах, внутрішніх і зовнішніх рейдах портів та терміналів усіх форм власності за рахунок зборів за послуги лоцманських служб і постів (служб) регулювання руху суден.

Наказом Міністерства інфраструктури України № 163 від 19.03.2013р. "Про заходи щодо реорганізації державних підприємств морського транспорту та утворення державного підприємства „Адміністрація морських портів України" державне підприємство „Дельта-лоцман" реорганізоване, правонаступником якого є державне підприємство „Адміністрація морських портів України".

Відповідно до п. 7.1. Правил плавання Правил плавання кораблів і суден у бухтах, на рейдах м. Севастополя і на підходах до нього (зареєстровані в Міністерстві юстиції України 18.10.2002р. за № 834/7122), лоцманське обслуговування суден (кораблів) у бухтах міста Севастополя здійснюється державними лоцманами.

Відповідно до п.п. 7.2.2., п. 7.2. Правил плавання, обов'язковому лоцманському проведенню під час плавання у бухтах міста Севастополя підлягають усі судна (кораблі) завдовжки 40 метрів і більше або валовою місткістю 500 одиниць і більше.

Лоцманське проведення будь-яких суден (кораблів) здійснюється за заявками

судновласників, капітанів або агентів цих суден (кораблів).

Встановлено, що судно „Берилл" має довжину 95,75 м, валову місткість 983 одиниці, тобто відноситься до суден які підлягають обов'язковому лоцманському проведенню.

З матеріалів справи вбачається, що 21 січня 2013р. судно „Берилл" (прапор - Україна, порт приписки - Херсон, судновласник та агент - ТОВ "Снабсудосервіс" здійснило прохід судна без дозволу служби регулювання руху та без лоцмана в зоні обов'язкового лоцманського проведення.

21.01.2013р. о 16.07 годині по УКХ - зв'язку до ЦРРС „Севастополь" звернувся капітан судна „Берилл" та запросив дозвіл на вихід із бухти.

Старший зміни ЦРРС "Севастополь" не надав капітану судна „Берилл" дозвіл на вихід з бухти, оскільки від судна не було отримано заявки, як це передбачено п. 3.3., п. 4.7. Правил плавання, крім того судно підлягало обов'язковому лоцманському проведенню, а лоцманські послуги відповідачем не були замовлені.

Відповідно до п. 4.3. Правил плавання, жодне судно (корабель) не має права входити, починати рух або інші маневри у зоні дії ЦРРС до моменту встановлення зв'язку з ЦРРС та одержання від нього вказівок і рекомендацій.

Відповідно до п. 4.7. Правил плавання, дозвіл на входження у бухту (вихід із бухти) запитується не пізніше ніж за 1 годину до входження в бухту (виходу з бухти) для невійськового судна - капітаном судна безпосередньо у ЦРРС.

У запиті дозволу на входження (вихід) судна (корабля) у бухту (із бухти) зазначається запланований час входження (виходу). Часом входження (виходу) вважається час проходження судном (кораблем) вхідних молів (мисів) бухти.

Дозвіл дійсний протягом 30 хвилин від запланованого часу входження в бухту (виходу із бухти).

У разі неможливості здійснення судном (кораблем) входження в бухту (виходу із бухти) у встановлений термін дозвіл необхідно отримати повторно.

17.01.2013 ТОВ "Снабсудосервіс" на адресу ЦРРС "Севастополь" надавалась заявка № 6 від 17.01.2013р. (факсом) на вихід судна з порту Севастополь орієнтовно на 14.00 годину 18.01.2013р.

Вихід судна було включено ЦРРС "Севастополь" у графік руху суден в зоні відповідальності ЦРРС "Севастополь" ДП "Дельта-лоцман", відповідно до п. 3.8. Правил плавання згідно якого, з метою організації руху суден ЦРРС на підставі отриманої інформації, заявок та планів переходів встановлює черговість, що затверджується у графіку руху суден (кораблів) на наступну добу та графіку надання лоцманів для суден (кораблів), що підлягають лоцманському проведенню.

Однак 18.01.2013р. судно "Берилл" не вийшло з Севастопольської бухти, на іншу дату заявка не була перенесена.

21.01.2013р. о 16.10 ЦРРС "Севастополь" проінформував про ситуацію, що склалася диспетчера Севастопольського МТП. Диспетчер Севастопольського МТП в свою чергу проінформував ЦРРС про відсутність у судна дозволу на вихід через невиконання вимог начальника Севастопольського МТП.

О 16.40 21.01.2013р. диспетчер Севастопольського МТП проінформував ЦРРС про те, що судно "Берилл" самостійно знялось зі швартових, не маючи на це дозволу портових служб.

ЦРРС "Севастополь" попереджав неодноразово капітана судна про допущені ним порушення Правил плавання та Обов'язкових постанов по СМТП, а також надавав вказівку припинити порушення та повернутись до причалу.

Капітан судна "Берилл" не виконав вимог ЦРРС і портових служб (диспетчера порту і служби капітана порту), що також повідомлялось капітану судна по УКХ - зв'язку.

О 17.33 21.01.2013р. судно "Берилл" вийшло із Севастопольської бухти. ЦРРС уточнив у капітана маршрут судна та передав йому прогноз погоди на добу.

О 20.39 21.01.2013р. судно "Берилл" вийшло із зони дії ЦРРС "Севастополь".

Розпорядженням капітана Севастопольського морського торговельного порту № 02-КП від 30.05.2012р. за невиконання розпорядження диспетчера порту і начальника зміни ІДПН капітана т/х "Берилл" Радькова В.Ф. позбавлено права на без лоцманське плавання в акваторії Севастопольського морського торговельного порту.

Отже, станом на 21.01.2013р. капітан судна "Берилл" не міг здійснювати плавання без лоцмана в акваторії Севастопольського МТП.

Таким чином, 21.01.2013р. судно "Берилл" в порушення КТМ України, Правил плавання кораблів і суден у бухтах, на рейдах м. Севастополя і на підходах до нього та Обов'язкових постанов по Севастопольському МТП здійснило прохід судна без дозволу служби регулювання руху та без лоцмана в зоні обов'язкового лоцманського проведення.

Відповідно до ст. 102 КТМ України, за неправильне повідомлення осадки, довжини і ширини судна або його місткості, а також за прохід без дозволу служби регулювання руху або без лоцмана в зоні обов'язкового лоцманського проведення капітан судна зобов'язаний сплатити штраф у розмірі двократної ставки лоцманського збору незалежно від встановленої чинним законодавством України відповідальності за наслідки, що можуть виникнути через ці дії.

За таких обставин, ТОВ "Снабсудосервіс" є власником та судновласником судна "Берилл", яке 21.01.2013р. здійснило прохід судна без дозволу служби регулювання руху та без лоцмана в зоні обов'язкового лоцманського проведення.

У зв'язку з вищевикладеним, апеляційна інстанція погоджується з висновком місцевого суду щодо стягнення з відповідача штрафу за прохід без лоцмана в зоні обов'язкового лоцманського проведення у розмірі 984грн.30коп.

Крім того, ТОВ "Снабсудосервіс" були надані ДП "Дельта-лоцман" (правонаступником якого є ДП „Адміністрація морських портів України") послуги СРРС на суму 204, 38 грн.

Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є дії осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також дії осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Міністерством транспорту та зв'язку України видано наказ № 340 від 28.05.2001р. "Про затвердження Положення про службу регулювання руху суден".

Відповідно до п. 4.1 вказаного Положення СРРС створюються для надання послуг з регулювання руху суден, які перебувають у зоні дії СРРС, з метою забезпечення безпеки мореплавства, ефективності судноплавства, охорони людського життя на морі, запобігання забрудненню довкілля з суден.

Відповідно до п. 3.6 цього Положення утримання СРРС здійснюється за рахунок коштів від збору за послуги СРРС.

Відповідно до статті 115 Кодексу торговельного мореплавства України із суден, що користуються послугами служби регулювання руху суден, справляється збір, порядок справляння і розмір якого встановлюються Міністерством транспорту України за погодженням з Міністерством економіки України.

Відповідно до п. 1.8. Правил плавання, ЦРРС надає послуги суднам (кораблям) згідно з розділом V цих Правил.

Для суден (кораблів) завдовжки 30 метрів і більше використання послуг, зазначених у пунктах 5.2 та 5.4 розділу V цих Правил, є обов'язковим.

Використання інших послуг здійснюється відповідно до вимог пунктів 5.1 та 5.3 розділу V цих Правил. Із суден (кораблів) стягується збір за надані ЦРРС послуги згідно з чинним законодавством України.

Наказом Міністерства транспорту України від 27.06.1996р. № 214 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України за № 374/1399 від 24.07.1996р.) затверджені Збори і плата за послуги, що надаються суднам у морських торговельних портах України, в тому числі лоцманський збір та збір за користування послугами служби регулювання руху суден. Міністерством збори і плата встановлені лише для суден закордонного плавання. Ставки за надані послуги суднам каботажного плавання Міністерством транспорту та зв'язку не встановлені.

Наказом Міністерства транспорту України від 09.01.2003р. № 10, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.1996р. № 1548 "Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)", було внесено зміни і доповнення до Зборів і плат за послуги, що надаються суднам у морських портах України, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 27.06.1996р. № 214, які полягали, зокрема, у виключенні зі сфери регулювання цього нормативного акту державних цін на послуги, що надаються в морських торговельних портах України суднам у каботажному плаванні.

Відповідно до п. 62 Зборів і плати (в редакції наказу Міністерства транспорту України № 711 від 15.12.2000р.), при наданні судновласникам інших послуг, не передбачених цими Зборами і платою, застосовуються вільні ціни відповідно до законодавства.

На виконання вказаного наказу, керуючись вимогами ст. ст. 4, 7 Закону України від 03.12.1999р. "Про ціни і ціноутворення", ст. ст. 189-190 Господарського кодексу України з огляду на те, що ставки на вказані послуги, не підпадають під державне регулювання, вони відносяться до вільних тарифів, які визначаються розцінками ДП "Дельта-лоцман", на яке державою покладено обов'язок надання лоцманських послуг, послуг СРРС.

Листом ДП "Дельта-лоцман" № 7534 від 26.12.2012р. відповідач був повідомлений про тарифи на послуги з лоцманського проведення та послуги СРРС.

Статтями 6, 44 Господарського кодексу України закріплений принцип свободи підприємницької діяльності у межах, визначених законом, і самостійного встановлення підприємством цін на продукцію та послуги відповідно до закону.

ДП "Дельта-лоцман" є державним комерційним підприємством і надає послуги на оплатній основі.

Враховуючи викладене, на адресу ТОВ "Снабсудосервіс" позивачем було виставлено рахунок СФ-00105 від 21.01.2013р. на суму 1 188,68 грн., що включає в себе штраф за прохід без лоцмана в зоні обов'язкового лоцманського проведення у розмірі 984грн.30коп. та вартість наданих послуг СРРС у розмірі 204грн.38коп.

30 січня 2013 року на адресу відповідача було направлено лист ДП "Дельта-лоцман" № 462 від 30.01.2013р. з вимогою сплатити існуючу заборгованість.

Однак, на теперішній час відповідач не виконав свої зобов'язання.

Оскільки строк виконання боржником зобов'язання (обов'язок сплати рахунку за надані послуги) не встановлений, згідно з частиною другою ст. 530 Цивільного кодексу України, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати свій обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги.

У даному випадку днем пред'явлення вимоги вважається день отримання відповідачем виставленого рахунку. Свої зобов'язання по оплаті у зазначений строк відповідач не здійснив.

Відповідно до ст. 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, в тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, в тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Згідно статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших нормативних актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України, з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно з вимогами частини 2 статті 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Розмір 3 % річних за розрахунком становить 3 грн.13коп.

Відповідно до положень ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

З урахуванням вищевикладеного, судова колегія погоджується у повному обсязі з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог.

Згідно зі ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Статтею 33 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Доводи апелянта про те, що капітан судна Радьков В.Ф. мав право на безлоцманське плавання не приймається судовою колегією, оскільки не підтверджені належними доказами та спростовуються обставинами справи.

Аналізуючи матеріали справи, судова колегія доходить до висновку про те, що судом першої інстанції цілком вірно встановлені обставини справи, ним дана правильна юридична оцінка із застосуванням належних норм матеріального права з дотриманням норм процесуального права.

За таких обставин, оскаржуване рішення господарського суду Херсонської області відповідає вимогам закону та обставинам справи, а тому підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись ст.99, 101, 103 п.1, 105 ГПК України, судова колегія -

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю „Снабсудосервіс" - залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Херсонської області 17.06.2013р. по справі № 923/460/13 - залишити без змін.

Постанова в порядку ст. 105 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку.

Повний текст постанови підписано 08.08.2013р.

Головуючий суддя В.А. Лисенко

Суддя С.І. Колоколов

Суддя Г.П. Разюк