Постанова № 32864467, 06.08.2013, Ясинуватський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
06.08.2013
Номер справи
250/2722/13-а
Номер документу
32864467
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №250/2722/13-а

Номер провадження2-а/250/129/13

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Ясинувата 6 серпня 2013 року

Ясинуватський міськрайонний суд Донецької області у складі: головуючого судді Ус О.В., при секретареві судового засідання Торчинській А.В., з участю представника відповідача Дудченко А.С., розглянув у відкритому судовому засіданні в приміщенні міськрайонного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Ясинуватської районної державної адміністрації про стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,-

В С Т А Н О В И В :

19 липня 2013 року ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом, в якому просила визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Ясинуватської районної державної адміністрації щодо нарахування та виплати їй допомоги до досягнення дитиною трирічного віку в розмірі меншому за прожитковий мінімуму для дитини відповідного віку та зобов'язати відповідача провести перерахунок - нарахування та виплату за рахунок коштів державного бюджету вищевказаної допомоги за період з дня її призначення та до досягнення дитиною трирічного віку.

В судове засідання позивач не з'явилася - надала суду заяву про розгляд справи у її відсутність.

Представник відповідача в судовому засіданні вважала позов необґрунтованим та таким, що задоволенню не підлягає, зазначила, що управлінням нараховувалася та виплачувалися позивачеві допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у встановленому державою розмірі. Позивачеві призначено допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 04 лютого 2013 року в розмірі 130,0 грн. щомісяця, що є мінімальним розміром такої допомоги, визначеним відповідно до прикінцевих положень Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми".

Судом встановлено, що ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1, її матір'ю є ОСОБА_2, що підтверджено свідоцтвом про народження (арк. справи 5). Відповідно до довідок відповідача ОСОБА_2 призначена державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" з 04 лютого 2013 року відповідно до її заяви в розмірі 130,0 грн. щомісячно.

Позивач є застрахованою особою, перебуває у відпустці по догляду за дитиною (однією) по досягнення нею трирічного віку з 26.11.2012 року до 22.09.2015 року, знаходиться на обліку в УПСЗН Ясинуватської районної державної адміністрації.

Ухвалою Ясинуватського міськрайонного суду Донецької області від 6 серпня 2013 року позовні вимоги ОСОБА_3 до управління праці та соціального захисту населення Ясинуватської міської ради про стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з дня призначення допомоги до 18 січня 2013 року включно залишені без розгляду.

Спірним питанням у справі є правомірність дій відповідача щодо розміру нарахованої позивачеві допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 19 січня 2013 року та до досягнення дитиною повноліття включно.

Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" № 2811-XII від 21 листопада 1992 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Частиною 1 статті 1 вказаного Закону визначено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Статтею 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21 листопада 1992 року № 2811-XII передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" № 2811-XII від 21 листопада 1992 року є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.

Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.

Правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням " від 18.01.2001 року № 2240- III (Закон №2240).

Статтею 1 Закону № 2240 визначено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, догляду за малолітньою дитиною, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із народженням дитини, смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.

Згідно ст. 2 Закону № 2240 страховий випадок - подія, з настанням якої виникає право застрахованої особи або членів її сім'ї на отримання матеріального забезпечення або соціальних послуг за цим Законом.

Статтями 4, 5, 29, 42 Закону № 2240 встановлено, що право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, мають застраховані громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України. Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи і час випробування та день звільнення), якщо інше не передбачено законодавством.

Одним із принципів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням є державні гарантії реалізації застрахованими особами своїх прав.

Право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" було внесено зміни до Закону №2240-III та виключено статті 40-44.

Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-III.

Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-III .

Законом України "Про Державний бюджет України на 2012 рік", Законом України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" не встановлювався інший, ніж у Законі №2240-III розмір допомоги, а положення Постанови КМУ №1751 "Про порядок призначення та виплати державної допомоги сім`ям з дітьми" від 27.12.2001р. було затверджене саме на виконання Закону № 2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (п.1), то застосовувати зазначену постанову Кабінету Міністрів України до особи, яка застрахована в системі загальнообов'язкового страхування неможливо, оскільки на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон № 2240-III), відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

З огляду на викладене, вимоги позивача щодо протиправності дій позивача в період з 19 січня 2013 року є обґрунтованим.

В даному випадку виник спір щодо виплати допомоги особі, яка застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, тому на виплату допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон № 2240-III), відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок та виплату їй недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 19 січня 2013 року, виходячи з розміру не меншого прожиткового мінімуму для дітей до 6 років та з врахуванням виплачених сум.

Оскільки відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, тому неможливо зобов'язати відповідача на майбутнє вчиняти певні дії, оскільки відсутні факти порушення прав позивача у майбутньому.

Згідно з вищевказаним, кінцевою датою задоволення позовних вимог дату розгляду справи по суті, тобто 6 серпня 2013 року.

Таким чином, суд приходить до висновку про задоволення позову про визнання дій відповідача протиправними щодо призначення та виплати щомісячної допомоги по догляду за дитиною до трирічного віку в розмірі 130,0 грн. щомісячно, та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити позивачеві грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 19 січня 2013 року до 6 серпня 2013 року включно не менше розміру прожиткового мінімуму для дітей до 6 років та з врахуванням виплачених сум.

Крім того відповідно за приписами статті 94 КАС України пропорційно задоволених позовних вимог підлягають відшкодуванню документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору (арк. справи 1) з коштів місцевого бюджету Ясинуватського району Донецької області в розмірі 17,21 грн.

На підставі викладеного, ст. 3, 19 Конституції України, ст. ст. 14, 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", керуючись ст.ст. 11, 17, 18, 71, 86, 88, 159-163 КАС України, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Ясинуватської районної державної адміністрації про стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задовольнити частково.

Визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Ясинуватської районної державної адміністрації щодо нарахування та виплати ОСОБА_2 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 19 січня 2013 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 в розмірі 130,0 грн.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Ясинуватської районної державної адміністрації здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_2 щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 19 січня 2013 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 не менше розміру прожиткового мінімуму для дітей до 6 років та з врахуванням виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з місцевого бюджету Ясинуватського району Донецької області на користь ОСОБА_3 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 17,21 грн. (сімнадцять грн. 21 коп.).

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: О. В. Ус