Ухвала суду № 32825952, 30.07.2013, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.07.2013
Номер справи
826/1068/13-а
Номер документу
32825952
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/1068/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Арсірій Р.О. Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.

У Х В А Л А

Іменем України

30 липня 2013 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Мацедонської В.Е.,

суддів Грищенко Т.М., Лічевецького І.О.,

при секретарі Горяіновій Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за апеляційною скаргою підприємства «Владіслава» Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організацій інвалідів України» на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 18 квітня 2013 року у справі за адміністративним позовом підприємства «Владіслава» Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організацій інвалідів України» до Міністерства соціальної політики України, третя особа - промислове об'єднання «Укрпротез» про визнання неправомірними дії, зобов'язання вчинити дії,-

в с т а н о в и в:

Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 18 квітня 2013 року у задоволенні позову підприємства «Владіслава» Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організацій інвалідів України» до Міністерства соціальної політики України, третя особа - промислове об'єднання «Укрпротез» про визнання неправомірними дії, зобов'язання вчинити дії відмовлено повністю.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції з мотивів порушення норм матеріального права та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що обов'язковість надання позивачем відповідачу на перевірку технічних умов на складену продукцію, яка представляє собою протезно-ортопедичні засоби, на день прийняття оскаржуваного рішення не була передбачена жодним нормативно-правовим актом, тому рішення відповідача про відмову позивачу у наданні послуг із виготовлення, поставки, ремонту та технічному обслуговуванні технічних та інших засобів реабілітації є протиправним.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 09 квітня 2012 року підприємством «Владіслава» Всеукраїнської організації інвалідів «Союзу організацій інвалідів України» до Експертної комісії Мінпраці з перевірки підприємств-виконавців державного замовлення на виготовлення, поставку, ремонт та технічне обслуговування та інших засобів реабілітації, виготовлених за індивідуальним замовленням, усіх форм власності на відповідність кваліфікаційним вимогам, було подано заявку на проведення перевірки підприємства, що претендує на виконання державного замовлення - протези молочної залози, допоміжні засоби для особистого догляду та захисту, тулуб (ліфи для кріплення протезів молочної залози).

13 червня 2012 року на засіданні Експертної комісії Міністерства соціальної політики України з перевірки підприємств на виготовлення, поставку та ремонт технічних та інших засобів реабілітації на відповідність кваліфікаційним вимогам, підприємству «Владіслава» ВОІ «СОІУ» відмовлено у наданні послуг із виготовлення, поставки, ремонту та технічному обслуговуванні технічних та інших засобів реабілітації (п.3 протоколу №4 від 13 червня 2012 року), про що позивача повідомлено листом №1580/19/93-12 від 02 липня 2012 року, в якому зазначено, що за протокольним рішенням Експертної комісії у зв'язку з відсутністю нормативно-технічної документації відповідно до Додатку 4 до заяви та із наданою інформацією Донецького казенного експериментального протезно-ортопедичного підприємства щодо відсутності договірних відносин у 2012 році з підприємством інвалідів «Владіслава» ВОІ «СОІУ» та ненаданням дозволу на користування технічними умовами - ТУ У 33.1-03187677-004:2009 прийнято рішення підприємству інвалідів «Владислава» ВОІ СОІУ відмовити у наданні послуг із виготовлення, поставки, ремонту та технічного обслуговування технічних та інших засобів реабілітації.

Крім того, у вищезгаданому листі зазначено, що відповідно до п.2 Порядку забезпечення окремих категорій населення технічними та іншими засобами реабілітації і формування відповідного державного замовлення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05 квітня 2012 року №321, жінки після мастектомії та з вродженими вадами молочних залоз забезпечуються протезами молочних залоз, ліфами для їх кріплення, ортезами на верхні кінцівки, зокрема компресійними рукавами, тобто, протези молочної залози повинні видаватись в комплекті із компресійними рукавами.

Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позовних вимог, дійшов до висновку, що позивачем не наведено обґрунтованих підстав та не надано доказів протиправності прийнятого на засіданні Експертної комісії Міністерства соціальної політики України з перевірки підприємств на виготовлення, поставку та ремонт технічних та інших засобів реабілітації на відповідність кваліфікаційним вимогам рішення щодо відмови у задоволенні заяви позивача.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне:

Відповідно до ст.26 Закону України «Про реабілітацію інвалідів в Україні» держава гарантує розробку, виробництво технічних та інших засобів реабілітації та закупівлю спеціального автотранспорту, виробів медичного призначення та забезпечення ними інвалідів, дітей-інвалідів для соціальної адаптації, полегшення умов праці і побуту, спілкування інвалідів, дітей-інвалідів, поширює інформацію про таку продукцію. Безкоштовне забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації за індивідуальною заявкою інваліда, послугами з післягарантійного ремонту здійснюється у вигляді грошової допомоги інвалідам для оплати вартості виданих виробів та наданих послуг шляхом безготівкового перерахування коштів підприємствам, що виконали зазначені заявки та відповідають кваліфікаційним вимогам, які визначені центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

Згідно п.2 Порядку забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації інвалідів, дітей-інвалідів та інших окремих категорій населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05 квітня 2012 року №321, жінки після мастектомії та з вродженими вадами молочних залоз забезпечуються протезами молочних залоз, ліфами для їх кріплення, ортезами на верхні кінцівки, зокрема компресійними рукавами.

Згідно п.5 вищезазначеного Порядку технічні та інші засоби реабілітації, призначені для безоплатного забезпечення інвалідів, дітей-інвалідів, інших осіб за рахунок коштів державного бюджету, виготовляються, постачаються і ремонтуються підприємствами, які відповідають кваліфікаційним вимогам, установленим Мінсоцполітики. Перелік підприємств визначається зазначеним Міністерством. Сертифікація технічних та інших засобів реабілітації проводиться в установленому Мінсоцполітики порядку.

З метою визначення підприємств, що здійснюють забезпечення окремих категорій населення технічними та іншими засобами реабілітації за їх індивідуальними заявками, при Мінсоцполітики створена Експертна комісія, яка визначає відповідність підприємств-кандидатів усіх форм власності Кваліфікаційним вимогам. Кваліфікаційні вимоги до підприємств-кандидатів усіх форм власності на виготовлення, поставку, ремонт та технічне обслуговування технічних та інших засобів реабілітації затверджені наказом Мінсоцполітики від 18 квітня 2012 року №215.

Разом з тим, 09 квітня 2012 року позивачем до Експертної комісії Мінпраці з перевірки підприємств-виконавців державного замовлення на виготовлення, поставку, ремонт та технічне обслуговування та інших засобів реабілітації, виготовлених за індивідуальним замовленням, усіх форм власності на відповідність кваліфікаційним вимогам, було подано заявку на проведення перевірки підприємства, що претендує на виконання державного замовлення - протези молочної залози, допоміжні засоби для особистого догляду та захисту, тулуб (ліфи для кріплення протезів молочної залози) у відповідності до чинного Положення про Експертну комісію Мінпраці з перевірки підприємств-виконавців державного замовлення усіх форм власності на виготовлення, поставку, ремонт та технічне обслуговування технічних та інших засобів реабілітації, виготовлених за індивідуальним замовленням на відповідність кваліфікаційним вимогам, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 23 квітня 2008 року №220.

Відповідно до п.6 Положення про Експертну комісію Мінпраці з перевірки підприємств-виконавців державного замовлення усіх форм власності на виготовлення, поставку, ремонт та технічне обслуговування технічних та інших засобів реабілітації, виготовлених за індивідуальним замовленням на відповідність кваліфікаційним вимогам, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 23 квітня 2008 року №220, комісія для визначення відповідності підприємств-виконавців усіх форм власності затвердженим кваліфікаційним вимогам розглядає такі документи, зокрема, перелік нормативної та технічної документації на продукцію, що виготовляє, постачає, ремонтує та здійснює її технічне обслуговування підприємство-претендент на виконання державного замовлення (додаток 4).

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при подачі документів на розгляд Експертної комісії в якості нормативно-технічної документації було подано технічні умови ТУ У 33.1.-03187677-004:2009 «Протези молочної залози» Донецького казенного експериментального протезно-ортопедичного підприємства. Вищевказані технічні умови були розроблені Донецьким КЕПОП з метою інформування споживачів (замовників) про номенклатуру та якість продукції, що випускається, контролю відповідності технічних умов обов'язковим вимогам державних стандартів та зареєстровані в Державному комітеті України з питань технічного регулювання та споживчої політики ДП «Донецький науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» 18 березня 2009 року у книзі обліку за №34225938/006636. Згідно сертифікату відповідності №UA.1.01090-11 з терміном дії з 19 липня 2011 року по 19 липня 2012 року виробником продукції «протези молочної залози» є Донецьке казенне протезно-ортопедичне підприємство.

Між Донецьким казенним експериментальним протезно-ортопедичним підприємством (продавець) та позивачем (покупець) було укладено договір постачання №1/0501 від 05 січня 2010 року, відповідно до умов якого, продавець зобов'язується передати у власність покупцеві технічні засоби реабілітації: протези молочної залози, ліфи для їхнього кріплення, компресні рукави, а покупець зобов'язується придбати (прийняти та оплатити) технічні засоби реабілітації, кількість, асортимент і технічні умови яких зазначенні у замовленні. Згідно п. 4.1 договору, якість товарів, що поставляються за цим договором, має в усьому відповідати технічним умовам ТУ У 33.1 - 03187677-004:2009 «Протези молочної залози», передбаченим цим Договором.

З матеріалів справи вбачається, що готова продукція, представляє собою комплект протезно-ортопедичних засобів, до складу якого входять: один протез молочної залози; три ліфи для кріплення протезу молочної залози; один тутор (ортез) на всю руку (компресійний рукав). Виготовлення ліфів для кріплення протезу молочної залози та туторів (ортезів) на всю руку (компресійних рукавів), які також повинні входити до комплекту протезно-ортопедичних засобів, є виробництвом підприємства «Владіслава» ВОІ «СОІУ». Позивачем, на бюстгальтери (ліфи) для фіксації та кріплення протезів молочної залози отримано технічні умови ТУ У 33.1-31083925-002:2008 «Спеціальний одяг для жінок після мастектомії».

У відповідності до ст.1 Закону України «Про стандартизацію» технічні умови - документ, що встановлює технічні вимоги, яким повинні відповідати продукція, процеси чи послуги. Технічні умови можуть бути стандартом, частиною стандарту або окремим документом.

Право власності на стандарти, технічні умови та кодекси усталеної практики, прийняті чи схвалені іншими органами та організаціями, що займаються стандартизацією, належить організаціям, установам, за кошти яких вони створені або яким воно передано в установленому законом порядку (ст.15 Закону України «Про стандартизацію»).

Суд першої інстанції дійшов обгрунтованого висновку щодо безпідставності позовних вимог про визнання неправомірною відмови відповідача підприємству «Владіслава» ВОІ «СОІУ» у наданні послуг із виготовлення, поставки, ремонту та технічному обслуговуванню технічних та інших засобів реабілітації, відповідно до п.3 протоколу від 13 червня 2012 року №4 засідання Експертної комісії відповідача з перевірки підприємств на виготовлення, поставку та ремонт технічних та інших засобів реабілітації на відповідність кваліфікаційним вимогам, оскільки позивачем до заявки не надано нормативно-технічну документацію відповідно до Додатку 4, зокрема, дозвіл Донецького казенного експериментального протезно-ортопедичного підприємства на користування технічними умовами - ТУ У 33.1-03187677-004:2009 «Протези молочної залози», без використання яких неможливо виготовити комплект протезно-ортопедичних засобів. При цьому, Донецьке казенне експериментальне протезно-ортопедичне підприємство листом №391 від 11 червня 2012 року повідомило Міністерство соціальної політики України, що на протязі 2012 року не укладались договорні відносини з позивачем на право користування ТУ У 33.1-03187677-004:2009 «Протези молочної залози», такий же лист щодо відсутності договорів у 2008, 2009, 2010 роках та ненадання права користування вищенаведеними технічними умовами надсилався Донецьким казенним експериментальним протезно-ортопедичним підприємством 13 липня 2011 року директору департаменту у справах інвалідів Міністерства соціальної політики України, що спростовує доводи апелянта про наявність у нього права на використання ТУ У 33.1-03187677-004:2009 «Протези молочної залози».

Колегія суддів також погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог в частині стягнення з Міністерства соціальної політики України на користь позивача грошових коштів в сумі 280000,00 грн. на відшкодування шкоди, завданої рішенням від 13 червня 2012 року, оскільки з огляду на законність та правомірність винесеного рішення, відсутні підстави для відшкодування шкоди, зазначеної позивачем.

На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни або скасування постанови суду.

Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-

у х в а л и в:

Апеляційну скаргу підприємства «Владіслава» Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організацій інвалідів України» - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 18 квітня 2013 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст ухвали виготовлено 05 серпня 2013 року.

Головуючий суддя В.Е.Мацедонська

Судді Т.М.Грищенко

І.О.Лічевецький

.

Головуючий суддя Мацедонська В.Е.

Судді: Лічевецький І.О.

Грищенко Т.М.