Ухвала суду № 32785860, 24.07.2013, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.07.2013
Номер справи
2а-/0370/2868/11
Номер документу
32785860
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 липня 2013 року Справа № 142491/11/9104 Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії :

головуючого судді: Гуляка В.В.

суддів: Гудима Л.Я., Курильця А.Р.

за участі секретаря судового засідання: Омеляновської Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2011 року в адміністративній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Медео-Захід» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення,

встановив:

У жовтні 2011 року позивач ТзОВ «Медео-Захід» звернувся в суд із адміністративним позовом до відповідача Луцької ОДПІ, в якому просив скасувати податкове повідомлення-рішення № 0012661601 від 16.06.2011 р. про застосування штрафу в розмірі 16210,51 грн..

Відповідач Луцька ОДПІ позову не визнав, у суді першої інстанції подав заперечення, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 11.11.2011 року позов задоволено. Визнано протиправними і скасовано податкове повідомлення-рішення Луцької ОДПІ № 0012661601 від 16.06.2011 року про застосування штрафних санкцій в розмірі 16210,51 грн..

З цією постановою суду не погодився відповідач Луцька ОДПІ та оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає апелянт, що постанова суду першої інстанції є безпідставною та необґрунтованою, винесеною з порушенням норм матеріального та процесуального права, та при неповному з'ясуванні всіх обставин по справі, а тому оскаржена постанова суду від 11.11.2011 року підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі.

В обґрунтування апеляційних вимог апелянт зазначає, що оскаржене податкове повідомлення-рішення від 16.06.2011 року було прийнято за результатами проведеної відповідачем перевірки дотримання позивачем ТзОВ «Медео-Захід» строків сплати самостійно визначених грошових зобов'язань з ПДВ. Суд першої інстанції безпідставно не врахував, що термін сплати нарахованої суми ПДВ за грудень 2010 р. настав 30.01.2011 р., а уточнюючий розрахунок позивачем подано 31.01.2011 р., тому за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання до позивача застосовано штрафну санкцію в сумі 9232,60 грн.. Термін сплати нарахованої суми ПДВ за березень 2011 р. настав 30.04.2011 р., а уточнюючий розрахунок позивачем подано 05.05.2011 р., тому, за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання за березень 2011 р. до позивача застосовано штрафну санкцію в сумі 3939,10 грн.. Також у поданій декларації з ПДВ за квітень 2011 р. позивачем задекларовано до сплати в бюджет ПДВ в сумі 44773 грн.. При терміні сплати нарахованої суми 30.05.2011 р. товариством 31.05.2011 р. подано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок на зменшення визначеної у декларації за квітень 2011 р. суми ПДВ. За несвоєчасну сплату грошового зобов'язання за квітень 2011 р. до позивача застосовано 3038,81 грн. штрафної санкції. Всього за наслідками перевірки, за порушення вимог п.57.1 ст.57 та п.203.2 ст.203 ПК України, до позивача застосовано передбачену п.126.1 ст.126 ПК України штрафну санкцію в загальній сумі 16210,51 грн..

За результатами апеляційного розгляду апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції від 11.11.2011 р. та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши підстави і межі апеляційної скарги, вважає, що таку апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено і підтверджено матеріалами справи, що відповідачем Луцькою ОДПІ було проведено перевірку дотримання позивачем ТзОВ «Медео-Захід» граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання. За наслідками перевірки складено Акт № 4740/10/15-2/35594018 від 16.06.2011 року (а.с. 6-7).

У висновках Акта перевірки зазначено, що товариством порушено вимоги п.п.57.1 ст.57 та п.203.2 ст.203 ПК України, в результаті чого не забезпечено своєчасної сплати узгодженого податкового зобов'язання протягом граничного строку сплати : з ПДВ по терміну сплати 30.01.2011 р. фактично сплачено 31.01.2011 р. в сумі 92326,02 грн.; з ПДВ по терміну сплати 30.04.2011 р. фактично сплачено 05.05.2011 р. в сумі 39391,02 грн.; з ПДВ по терміну сплати 30.05.2011 р. фактично сплачено 31.05.2011 р. в сумі 30388,06 грн..

На підставі вищевказаного Акта перевірки від 16.06.2011 року відповідачем Луцькою ОДПІ винесено відносно позивача податкове повідомлення-рішення від 16.06.2011 р. №0012661601 про застосування штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасну сплату самостійно визначених грошових зобов'язань з ПДВ в сумі 16210,51 грн. (а.с. 8).

Суд апеляційної інстанції погоджується із висновками суду першої інстанції щодо безпідставності застосування Луцькою ОДПІ до позивача штрафних санкцій в розмірі 16210,51 грн. за несвоєчасну сплату податкових зобов'язань з ПДВ, з врахуванням наступного.

Із матеріалів адміністративної справи видно, що позивач ТзОВ «Медео-Захід» 20.01.2011 р. подав до відповідача Луцької ОДПІ податкову декларацію з ПДВ за грудень 2010 р., якою визначив податкове зобов'язання до сплати в бюджет в розмірі 118847 грн. (а.с. 23-24, 42).

На підставі п.50.1 ст.50 ПК України позивач 28.01.2011 р. подав до відповідача уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку із виправленням самостійно виявлених помилок, за грудень 2010 р., якими зменшив податкове зобов'язання на 98495 грн. (а.с. 29).

Сплату визначеного податкового зобов'язання з ПДВ було здійснено позивачем 28.01.2011 року згідно платіжного доручення № 35 (а.с. 34).

20.04.2011 р. позивач ТзОВ «Медео-Захід» подав до Луцької ОДПІ податкову декларацію з ПДВ за березень 2011 р., якою визначив податкове зобов'язання до сплати в бюджет в розмірі 52963 грн. (а.с. 25-26, 41).

Позивач 29.04.2011 р. подав до відповідача уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку із виправленням самостійно виявлених помилок, за березень 2011 р., якими зменшив податкове зобов'язання на 45560 грн. (а.с. 30).

Сплату визначеного податкового зобов'язання з ПДВ було здійснено позивачем 29.04.2011 року згідно платіжного доручення № 194 (а.с. 33).

20.05.2011 р. позивач подав до Луцької ОДПІ податкову декларацію з ПДВ за квітень 2011 р., якою визначив податкове зобов'язання до сплати в бюджет в розмірі 44773 грн. (а.с. 27-28, 40).

Позивач 30.05.2011 р. подав до відповідача уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку із виправленням самостійно виявлених помилок, за квітень 2011 р., якими зменшив податкове зобов'язання на 38082 грн. (а.с. 38).

Сплату визначеного податкового зобов'язання з ПДВ було здійснено позивачем 27.05.2011 року згідно платіжного доручення № 237 (а.с. 32).

Відповідно до п.46.1 ст.46 ПК України, податкова декларація - це документ, що подається платником податків контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Згідно п.49.1 ст.49 ПК України, податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу ДПС, в якому перебуває на обліку платник податків.

Статтею 203 пунктом 203.1 ПК України передбачено, що податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до п.57.1 ст.57 ПК України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Аналогічні правові норми щодо строку сплати суми податкового зобов'язання містяться в п.203.2 ст.203 ПК України.

Таким чином, термін сплати позивачем ТзОВ «Медео-Захід» податкового зобов'язання з ПДВ за грудень 2010 р., згідно поданої 20.01.2011 р. декларації становив до 30.01.2011 р.; за березень 2011 р. згідно поданої 20.04.2011 р. декларації становив до 30.04.2011 р.; за квітень 2011 р. згідно поданої 20.05.2011 р. декларації - до 30.05.2011 р..

Суд апеляційної інстанції враховує, що позивач податкове зобов'язання з ПДВ за грудень 2010 р. сплатив 28.01.2011 року; податкове зобов'язання з ПДВ за березень 2011 р. сплатив 29.04.2011 року; податкове зобов'язання з ПДВ за квітень 2011 р. сплатив 30.05.2011 року.

Таким чином є безпідставними твердження відповідача Луцької ОДПІ про порушення позивачем п. 57.1 ст. 57 ПК України.

Обов'язок і права платника податків на внесення змін до податкової звітності шляхом подання уточнюючого розрахунку регламентовано статтею 50 ПК України, де у пункті 50.1 (тут і надалі в редакції на час розглядуваних правовідносин) передбачено, що у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації, він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку. Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Платник податків, який до початку його перевірки контролюючим органом самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний : а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку; б) або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов'язання, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов'язання з цього податку. Якщо після подачі декларації за звітний період платник податків подає нову декларацію з виправленими показниками до закінчення граничного строку подання декларації за такий самий звітний період, то штрафи, визначені у цьому пункті, не застосовуються.

З аналізу вищевказаних нормативних приписів пункту 50.1 ст. 50 ПК України видно, що саме тут визначено санкції (обов'язки), що застосовуються до платника податків у разі надіслання ним уточнюючого розрахунку в зв'язку із самостійним виявленням помилок, які містяться у раніше поданій податковій декларації (факт заниження податкового зобов'язання минулого податкового періоду). Такими санкціями є, зокрема, сплата суми недоплати та штрафу в розмірі трьох відсотків від такої суми до моменту подання уточнюючого розрахунку.

Крім цього, суд апеляційної інстанції враховує, що відповідальність у виді штрафу відповідно до п. 126.1 ст. 126 ПК України застосовується у разі якщо платник податків не сплачує суми самостійно визначеного грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом. Такий штраф становить : - при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання - 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; - при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання - 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Підпунктом 14.1.39 п.14.1 ст. 14 ПК України визначено, що грошове зобов'язання платника податків - це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Підпунктом 14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України визначено, що податковий борг - це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

З врахуванням наведених вище правових норм і встановлених обставин справи, є очевидним, що самостійно визначена позивачем сума грошового зобов'язання з ПДВ згідно уточнюючого розрахунку, вважається узгодженою сумою податкового зобов'язання лише після подання цього уточнюючого розрахунку до податкового органу. Податковим боргом ця грошова сума може вважатись в разі її несплати у встановлений ПК України строк.

Строки сплати податкового зобов'язання визначені в статті 57 ПК України.

Як встановлено судом і зазначено вище, позивач не допустив порушення вимог п.57.1 ст.57 ПК України щодо сплати податкового зобов'язання, визначеного у поданих 20.01.2011 р., 20.04.2011 р., 20.05.2011 р. податкових деклараціях з ПДВ за грудень 2010 р., березень 2011 р., квітень 2011 р..

При цьому, судом першої інстанції вірно враховано та підтверджується поштовими відправленнями із відмітками Луцької ОДПІ про те, що уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість за грудень 2010 р., березень 2011 р., квітень 2011 р. отримані відповідачем вчасно, тобто відповідно 28.01.2011 р., 29.04.2011 р. і 30.05.2011 р. (а.с. 51-53, 16-18, 35-37, 76).

У зв'язку із цим, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність оскарженого ППР від 16.06.2011 р..

Відповідно до ст. 71 ч. 2 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З врахуванням наведених вище норм законодавства та фактичних обставин справи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що судом першої інстанції при розгляді адміністративної справи всебічно і об'єктивно встановлено обставини справи, висновки суду відповідають обставинам справи, постанова суду винесена з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому немає підстав для її скасування.

Керуючись ст.ст. 41 ч.1, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд

ухвалив:

Апеляційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції - залишити без задоволення.

Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2011 року в адміністративній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Медео-Захід» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

На ухвалу протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: В.В. Гуляк

Судді: Л.Я. Гудим

А.Р. Курилець