Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 липня 2013 року Справа № 805/9831/13-а
приміщення суду за адресою: м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецькій окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучко В.М., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Петровському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення боргу зі штрафних санкцій по єдиному податку в сумі 2074,79 грн., -
В С Т А Н О В И В:
Державна податкова інспекція у Петровському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області (далі - ДПІ у Петровському районі м. Донецька, позивач) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1, відповідач) про стягнення боргу зі штрафних санкцій по єдиному податку в сумі 2074,79 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач має податкову заборгованість по єдиному податку у розмірі 2074,79 грн., яка виникла у зв'язку з несплатою відповідачем узгоджених сум штрафних (фінансових) санкцій по єдиному податку згідно податковим повідомленням-рішенням. Приймаючи до уваги факт несплати відповідачем суми заборгованості у строк, встановлений чинним законодавством України, позивач просить стягнути наведені суми у судовому порядку.
У відповідності до ч. 4 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
З урахуванням наведеного, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії В03 № 134201 ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець виконавчим комітетом Донецької міської ради 17.03.2008 року за № 2 266 000 0000 042470; ідентифікаційний номер - НОМЕР_1, місце проживання - 83038, АДРЕСА_1; перебуває на податковому обліку в ДПІ у Петровському районі м. Донецька з 18.03.2008 року за № 5674.
Як вбачається з матеріалів справи ФОП ОСОБА_1 знаходиться на спрощеній системі оподаткування з 1 січня 2011 року з правом на здійснення діяльності «28.12.0 Виготовлення будівельних матеріалів» згідно поданої до податкового органу заяви від 25.01.2012 року. Згідно свідоцтва про сплату єдиного податку серії И № 663066, видане 01.01.2012 року ДПІ у Петровському районі м. Донецька, відповідач належить до третьої групи платників податків з фіксованою ставкою єдиного податку у розмірі 5 % доходу (а.с. 9).
Приписами ст. 295 Податкового кодексу України також встановлено, що платники єдиного податку третьої - шостої груп сплачують єдиний податок протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал.
Сплата єдиного податку здійснюється за місцем податкової адреси.
Згідно з ст. 120 Податкового кодексу України неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), -
тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, -
тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Судом з матеріалів справи встановлено, що ДПІ у Петровському районі м. Донецька проведені камеральні перевірки податкової звітності ФОП ОСОБА_1, за результатами яких позивачем прийняті рішення щодо застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій, а саме:
- згідно акту про результати камеральної перевірки податкової звітності від 12.10.2012 року № 879/17/2963201974 встановлено не подання податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця за 1 квартал 2012 року, граничний термін подання якої сплинув 10.05.2012 року, в результаті чого позивачем прийняте податкове повідомлення-рішення від 26.11.2012 року № 5352711741 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 170,00 грн. (а.с. 10, 14);
- згідно акту про результати камеральної перевірки податкової звітності від 12.10.2012 року № 880/17/2963201974 встановлено не подання податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця за 1 півріччя 2012 року, граничний термін подання якої сплинув 09.08.2012 року, в результаті чого позивачем прийняте податкове повідомлення-рішення від 26.11.2012 року № 5352711741 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1020,00 грн. (а.с. 11, 14 на звороті);
- згідно акту про результати камеральної перевірки податкової звітності від 18.01.2013 року № 73/17/2963201974 встановлено не подання податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця за 3 квартал 2012 року, граничний термін подання якої сплинув 09.11.2012 року, в результаті чого позивачем прийняте податкове повідомлення-рішення від 21.02.2013 року № 0000061701 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1020,00 грн. (а.с. 16, 18).
Всього штрафних (фінансових) санкцій становить в сумі 2210,00 грн.
В матеріалах справи відсутні докази оскарження відповідачем зазначених податкових повідомлень-рішень у адміністративному та/або судовому порядку.
З урахуванням наявної переплати зазначеного податку на обліковому рахунку відповідача у розмірі 135,21 грн., залишок штрафних (фінансових) санкцій складає 2074,79 грн. (2210,00 грн. - 135,21 грн.).
Наведена сума 2074,79 грн. відповідачем в бюджет не сплачена та склалась в недоїмку на картці облікового рахунку відповідача (а.с. 5).
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Приписами статті 16 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) визначені зобов'язання платників податків, один з яких зобов'язує, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п. 300.1 ст. 300 Податкового кодексу України платники єдиного податку несуть відповідальність відповідно до цього Кодексу за правильність обчислення, своєчасність та повноту сплати сум єдиного податку, а також за своєчасність подання податкових декларацій.
У ході судового розгляду адміністративної справи судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що відповідачем не сплачено до місцевого бюджету узгоджену суму штрафних (фінансових) санкцій з єдиного податку у розмірі 2074,79 грн.
Пунктом 61.1 статті 61 Податкового кодексу України визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до п. 62.1 ст. 62 Податкового кодексу податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби; перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Права органів державної податкової служби в частині здійснення податкового контролю як перевірки платників податків визначені приписами ст. 75 Податкового кодексу України, а саме: органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно пп. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні органу державної податкової служби виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків.
Відповідно до ст. 76 Податкового кодексу України камеральна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення.
Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.
Згідно зі ст. 86 за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації в органі державної податкової служби вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Податкове повідомлення-рішення приймається керівником податкового органу (його заступником) протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень.
Згідно з пп. 14.1.157 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.
Так, у відповідності до п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо, зокрема: платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію.
Відповідно до п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Податковим кодексом України (далі - ПКУ) встановлено, що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання ( пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).
З огляду на наведене, оскільки штрафні (фінансові) санкції відповідачем не сплачені в установлені строки, таке зобов'язання є податковим боргом.
Приписами Податкового кодексу України встановлені обов'язки платників податків, такі як, виконання законних вимог контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів.
Згідно зі п. 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Відповідно до статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Беручи до уваги те, що суму заборгованості відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується даними облікової картки та розрахунком формування податкової заборгованості; доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 162, 183-2 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов Державної податкової інспекції у Петровському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення боргу зі штрафних санкцій по єдиному податку в сумі 2074,79 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1, місце проживання - 83038, АДРЕСА_1) на розрахунковий рахунок 33215866700010, отримувач Петровський УК (місцевий бюджет)/Петровський район/код платежу 18050401, ОКПО 38034020, банк Головне управління Державної казначейської служби України у Донецькій області, МФО 834016, кошти в рахунок погашення податкового боргу зі штрафних санкцій по єдиному податку у розмірі 2 074,79 грн. (дві тисячі сімдесят чотири грн. 79 коп.).
Постанову виготовлено у нарадчій кімнаті 29 липня 2013 року.
Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя Чучко В.М.