Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"29" липня 2013 р. № 820/4811/13-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шляхова О.М.,
за участі секретаря - Браварець К.В.,
за участі : представника позивача ОСОБА_2 (довіреність №726 від 16.03.13р.),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Громадянина Соціалістичної Республіки В'єтнам - ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Луганській області про скасування рішення,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд визнати протиправним Висновок про скасування посвідки на постійне проживання в Україні громадянину В'єтнаму ОСОБА_1 від 23.02.2010р. та скасувати його, стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив , що позивач був документований посвідкою про постійне місце проживання. Однак, відповідачем 23.02.2010р. прийнято рішення (висновок) про скасування посвідки на постійне місце проживання в Україні, що на думку позивача є безпідставним та незаконним . Посилаючись на вказані обставини, позивач у судовому засіданні підтримав позов та просив суд ухвалити рішення про задоволення позову.
Відповідач у судове засідання не прибув, повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду, що підтверджується матеріалами справи. Заперечень проти позову та необхідних документів або заяви про визнання позову до суду не надав. Враховуючи те, що відповідач повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду, суд вирішив розглядати справу за відсутності відповідача за наявними доказами у справі.
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи представника позивача , встановив наступне.
Судом встановлено, що Громадянин Соціалістичної Республіки В'єтнам - ОСОБА_1 прибув в Україну з метою працевлаштування та відповідно до довідки працював на АТ "Луганська фірма "Лутрі" з 03.10.1991 р. до 24.03.1992р. (а.с.9).
15.04.2003 року позивачу ВГП та ІС УМВС України в Луганській області видано тимчасову посвідку на постійне проживання НОМЕР_2 (а.с.12) з безстроковим терміном дії.
15.04.2013р. позивач звернувся з письмовою заявою до начальника Управління ДМС України в Луганський області, в якій просив повідомити про стан його посвідки.
18.04.2013р. відповідач надав позивачу письмову відповідь за № 12/5-7478, в якій зазначив, що посвідка позивача на постійне проживання скасована висновком .
ВГІРФО ГУМВС України в Луганській області 23.02.2010 р. прийнято висновок (рішення) про скасування посвідки позивача на постійне місце проживання, в зв'язку з тим, що мають дозвіл на імміграцію в Україну іноземці та особи без громадянства , які звернулися з заявою про видачу їм посвідки на постійне проживання в Україні протягом шести місяців з дня набрання чинності закону України "Про імміграцію" (07.08.2001р.) (а.с.9-11) .
Відповідно до ст. 12 Закону України "Про імміграцію" дозвіл на імміграцію може бути скасовано, якщо: з'ясується, що його надано на підставі свідомо неправдивих відомостей, підроблених документів чи документів, що втратили чинність; іммігранта засуджено в Україні до позбавлення волі на строк більше одного року і вирок суду набрав законної сили; дії іммігранта становлять загрозу національній безпеці України, громадському порядку в Україні; це є необхідним для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України; іммігрант порушив законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства; в інших випадках, передбачених законами України.
Суд зазначає, що ст. 12 Закону України "Про імміграцію"передбачає підстави для скасування дозволу на імміграцію, а не самої посвідки.
Відповідно до абз.4 п.4 Прикінцевих положень Закону України "Про імміграцію", вважаються такими, що мають дозвіл на імміграцію в Україну іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну до 6 березня 1998 року за Угодою між Урядом Соціалістичної Республіки В'єтнам та Урядом СРСР про направлення і прийняття в'єтнамських громадян на професійне навчання та роботу на підприємства і в організації СРСР від 2 квітня 1981 року, залишилися проживати в Україні і звернулися протягом шести місяців з дня набрання чинності цим Законом із заявою про видачу їм посвідки на постійне проживання в Україні.
Зазначена норма регулює відносини, які виникають між уповноваженим органом та іноземцем при наданні дозволу на імміграцію, та не передбачає випадків скасування посвідки на постійне проживання в Україні.
Суд зазначає, що при прийнятті висновку та наданні посвідки на постійне місце проживання в Україні позивачеві, ВГП та ІС УМВС України в Луганській області проводило перевірку підстав залишення на постійне проживання на території України позивача, підстав для відмови у наданні дозволу на імміграцію не виявило, та надало посвідку на постійне місце проживання в Україні позивачу.
Доказів отримання позивачем посвідки на постійне проживання НОМЕР_2 у не передбаченому законом порядку відповідачем до суду не надано, судом під час судових засідань не встановлено.
Відповідно до п.п. 21-24 Порядку провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію і поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень, затвердженого постановою КМ України № 1983 від 26.12.2002р., дозвіл на імміграцію скасовується органом, який його видав. Питання щодо скасування дозволу вправі порушити орган внутрішніх справ, інший орган виконавчої влади, який у межах наданих йому повноважень забезпечує виконання законодавства про імміграцію, якщо стало відомо про існування підстав для скасування дозволу на імміграцію. Для започаткування процедури розгляду питання про скасування дозволу на імміграцію відповідне подання надсилається до органу, який приймав рішення про надання такого дозволу. ДМС, територіальні органи і підрозділи всебічно вивчають у місячний термін подання щодо скасування дозволу на імміграцію, запитують у разі потреби додаткову інформацію в ініціатора подання, інших органів виконавчої влади, юридичних і фізичних осіб, а також запрошують для надання пояснень іммігрантів, стосовно яких розглядається це питання. На підставі результату аналізу інформації приймається відповідне рішення. Про прийняте рішення письмово повідомляються протягом тижня ініціатори процедури скасування дозволу на імміграцію та іммігранти. Рішення про скасування дозволу на імміграцію надсилається протягом тижня органом, що його прийняв, до територіального підрозділу за місцем проживання для вилучення посвідки на постійне проживання в іммігранта та вжиття заходів відповідно до статті 13 Закону України "Про імміграцію".
Доказів запрошення для надання пояснень позивачу, стосовно яких розглядалось питання про скасування посвідки, не надано, не надано також доказів надсилання позивачу протягом тижня прийнятого рішення.
з березня 2005р. позивач проживає в м. Харкові. 05.06.1998р. позивач одержав податковий ідентифікаційний номер, як платник податків. З 08.10.2001р. позивач зареєстрований, як фізична особа-підприємець. На утриманні позивача знаходиться малолітня дитина ОСОБА_3, 24.09.2005р. З Довідки УІАЗ ГУ МВС України в м. Києві від 08.05.2013р. вбачається, що позивач не є засудженим, не значиться та не перебуває в розшуку.
Указом Президента України від 06.04.2011 р., № 405/2011 затверджено Положення про Державну міграційну службу України. Згідно з п.п. 8 п. 4 Указу № 405/2011 визначено, що ДМС України відповідно до покладених на неї завдань здійснює оформлення і видачу іноземцям та особам без громадянства запрошень для в'їзду в Україну, документів для тимчасового перебування або постійного проживання в Україні, а також виїзду за її межі, студентських квитків студентам із числа іноземців та осіб без громадянства, вилучає ці документи та проставляє в документах, що посвідчують особу іноземців та осіб без громадянства, відмітки про заборону в'їзду в Україну в передбачених законодавством випадках.
Враховуючи викладене вище, суд прийшов до висновку, що рішення (висновок) ВГІРФО ГУ МВС України в Луганській області про скасування посвідки на постійне проживання позивачеві від 23.02.2010 р., прийняте з порушенням вимог ст.2 КАС України, через що підлягає скасуванню.
У відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно зі ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 72, 94, 160-163, 167, 186 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Громадянина Соціалістичної Республіки В'єтнам - ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Луганській області про скасування рішення -задовольнити у повному обсязі.
Скасувати Висновок ВГІРФО ГУМВС України в Луганській області про скасування посвідки на постійне проживання в Україні громадянину В'єтнаму ОСОБА_1 від 23.02.2010 року.
Стягнути з Державного бюджету (УДКСУ у Червонозаводському районі міста Харкова Харківської області, код 37999628, МФО: 851011, Банк: ГУДКСУ у Харківській області, р/р: 31217206784011) на користь Громадянина Соціалістичної Республіки В'єтнам - ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1; код НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору у розмірі 34.41 грн. (тридцять чотири гривні сорок одна копійка).
Постанова може бути оскаржена.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 01 серпня 2013 року.
Суддя Шляхова О.М.