Постанова № 32658838, 26.07.2013, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.07.2013
Номер справи
803/1558/13-а
Номер документу
32658838
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 липня 2013 року

Справа № 803/1558/13-a

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Александрової М.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до сільськогосподарського виробничого кооперативу "Замшанівський" про стягнення адміністративно-господарських санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Волинське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося з адміністративним позовом до сільськогосподарського виробничого кооперативу "Замшанівський" (СВК "Замшанівський") про стягнення адміністративно-господарських санкцій в сумі 2 179 грн. 17 коп. та пені в сумі 38 грн. 28 коп. за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2012 році.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем у 2012 році не виконано норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у кількості одне робоче місце, чим порушено вимоги частини першої статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні". У звіті про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2012 рік відповідачем зазначено, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу становить 24 особи, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (з урахуванням положень пункту 3.2.5 Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Держкомстату від 28 вересня 2005 року та введеної в дію 01 січня 2006 року) складає 0 осіб. Однак, відповідно до статті 19 Закону "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" норматив для працевлаштування відповідачем інвалідів складає 1 особу. Проте такий норматив не був виконаний, що є згідно із статтею 20 Закону підставою для сплати відповідачем адміністративно-господарських санкцій в розмірі 2 179 грн. 17 коп. Оскільки відповідач не сплатив зазначену суму адміністративно-господарських санкцій, тому вона підлягає до стягнення в судовому порядку. Крім того, відповідач порушив строки сплати суми адміністративно-господарських санкцій, що є підставою для нарахування та стягнення з відповідача пені, виходячи із розміру 120 відсотків річної облікової ставки Національного банку України, в сумі 38 грн. 28 коп.

Письмових заперечень проти адміністративного позову відповідач суду не надав.

В судове засідання представник позивача не прибув, 26 липня 2013 року подав заяву про розгляд справи за його відсутності (а.с. 16).

Відповідач у судове засідання не прибув, хоча належним чином був повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 13), причини неприбуття до суду не повідомив, клопотання про розгляд справи за його відсутності не заявив.

Відповідно до частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Згідно із частиною четвертою статті 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Відповідно до частини шостої статті 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта. Як передбачено частиною першою статті 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Таким чином, оскільки позивач подав до суду заяву про розгляд справи за відсутності його представника, а відповідач не прибув в судове засідання, хоча належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, тому розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів, без фіксування адміністративного процесу технічними засобами.

Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що відповідач у встановленому законом порядку зареєстрований у Волинському обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів як роботодавець, що використовує найману працю, у якого за основним місцем роботи працює вісім і більше осіб (а.с. 6).

01 березня 2013 року за вхідним № 2888 відповідач подав до Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2012 рік, у якому відображено, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу у 2012 році становила 24 особи, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, становила 0 осіб. При цьому, кількість інвалідів – штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", також відповідачем зазначена у звіті - 0 осіб. Фонд оплати праці штатних працівників відповідача у 2012 році становив 52,3 тис. грн., середньорічна заробітна плата штатного працівника становила 2 200 грн. (а.с. 6).

27 травня 2013 року за вих. № 90-12/28 Волинським обласним відділенням фонду соціального захисту інвалідів відповідачу було направлено претензію про необхідність самостійної сплати адміністративно-господарської санкції в сумі 2 179 грн. 17 коп. та пені в сумі 38 грн. 28 коп. за невиконання нормативу щодо кількості працевлаштування інвалідів у 2012 році (а.с. 7). Однак, відповідачем в добровільному порядку не було сплачено зазначені санкції.

Відповідно до відповіді Ратнівського районного центру зайнятості від 19 липня 2013 року № 752/06-6 (а.с. 17) на звернення Волинського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів від 12 липня 2013 року № 881/06-07 (а.с.18) відповідачем у 2012 році звіти форми 3-ПН "Про наявність вакансій" для працевлаштування осіб з обмеженими фізичними можливостями не подавались. Інваліди за вказаний період до даного кооперативу не направлялись.

Згідно із частиною 1 статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Таким чином, оскільки середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу відповідача у 2012 році становила 24 особи, тому згідно із частиною першою статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" відповідач у 2012 році повинен був виконати норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у кількості 1 робоче місце. Проте, протягом 2012 року цей норматив не був виконаний.

Статтею 20 зазначеного Закону передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Сплату адміністративно-господарських санкцій і пені підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов’язкових платежів). Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України відповідачем не надано суду будь-яких доказів про те, що ним було ужито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення у вигляді невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2012 році.

Отже, оскільки відповідачем як роботодавцем, який використовує найману працю, у 2012 році не виконано норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів, що тягне за собою відповідальність, передбачену статтею 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", і в добровільному порядку не було сплачено адміністративно-господарські санкції в сумі 2 179 грн. 17 коп. та нараховану пеню в сумі 38 грн. 28 коп., тому суд приходить до висновку, що за таких обставин позовні вимоги підлягають до задоволення повністю шляхом прийняття постанови про стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій та пені в загальному розмірі 2 217 грн. 45 коп.

Керуючись статтями 122, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з сільськогосподарського виробничого кооперативу "Замшанівський" (ідентифікаційний код 03735877, Волинська область, Ратнівський район, село Замшани, 44153) на користь Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на рахунки, відкриті в органах Державної казначейської служби (Державний бюджет Ратнівського району 50070000, номер рахунку 31218230700320, банк ГУДКСУ у Волинській області, МФО 803014, ідентифікаційний код 37821937, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Писаревського 3 А, 43008), 2 179 грн. 17 коп. адміністративно-господарських санкцій (дві тисячі сто сімдесят дев'ять гривень сімнадцять копійок) та 38 грн. 28 коп. (тридцять вісім гривень 28 копійок) пені, а всього 2 217 грн. 45 коп. (дві тисячі двісті сімнадцять гривень сорок п'ять копійок) за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2012 році.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя М.А. Александрова