Постанова № 32658760, 26.07.2013, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.07.2013
Номер справи
803/1621/13-а
Номер документу
32658760
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 липня 2013 року Справа № 803/1621/13-a

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Каленюк Ж.В.,

при секретарі судового засідання Шаблій Л.П.,

за участю представників позивача Соколова С.В., Шийка М.І.,

представника відповідача Приймаченка А.О., Юфпака О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду України у Волинській області до Державного підприємства "Маневицьке лісове господарство" про підтвердження обгрунтованості вжиття заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності,

ВСТАНОВИВ:

Територіальне управління Держгірпромнагляду України у Волинській області звернулося з позовом до Державного підприємства "Маневицьке лісове господарство" (далі - ДП «Маневицьке лісове господарство», підприємство) про підтвердження обґрунтованості вжиття заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Територіальним управлінням Держгірпромнагляду у Волинській області проведено планову перевірку дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки в ДП "Маневицьке лісове господарство". Перевіркою виявлено порушення нормативно-правових актів з охорони праці, а саме: підприємство не одержало в територіальному управлінні Держгірпромнагляду у Волинській області дозвіл на експлуатацію механізму підвищеної небезпеки - парового котла, не провело його технічне опосвідчення, а також не провело позачерговий технічний огляд та експертне обстеження вантажопідіймальних кранів після закінчення граничного строку їх експлуатації.

На підставі акту перевірки від 18 липня 2013 року № 78 позивачем прийнято розпорядження, яким ДП "Маневицьке лісове господарство" заборонено експлуатацію вантажопідіймальних кранів, що зареєстровані за № 0896, № 0899, та парового котла № 0562.

На думку позивача, зазначеними порушеннями ДП "Маневицьке лісове господарство" створено загрозу життю та здоров'ю найманих працівників підприємства, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків, а відтак вважає заходи, вжиті розпорядженням від 18 липня 2013 року № 78, обґрунтованими. На підставі Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України позивач просив суд підтвердити обгрунтованість вжиття таких заходів реагування щодо ДП "Маневицьке лісове господарство".

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримують повністю.

У судовому засіданні представники відповідача позов не визнають, у задоволенні позову просять відмовити, при цьому вказують, що заборонні заходи Територіального управління Держгірпромнагляду України у Волинській області спричинять зупинення роботи підприємства. Крім того, паровий котел, вказаний в акті перевірки, підприємством не експлуатується та буде списаний, а щодо вантажопідіймальних кранів на підставі звіту про повне їх дослідження будуть проведені ремонтні роботи для їх безпечної експлуатації.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити з таких мотивів і підстав.

Судом встановлено, що Територіальним управлінням Держгірпромнагляду у Волинській області на підставі наказу від 18 червня 2013 року № 68, направлення на проведення перевірки від 18 червня 2013 року № 1074 (а.с.22-23, 25) проведено планову перевірку ДП "Маневицьке лісове господарство" на предмет дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.

За результатами перевірки позивачем складений акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 18 липня 2013 року № 78, яким зафіксовано, що ДП "Маневицьке лісове господарство" не одержано в територіальному управлінні Держгірпромнагляду у Волинській області дозвіл на експлуатацію механізму підвищеної небезпеки - парового котла № 0562 та не проведено технічний огляд, чим порушено статті 13, 21 Закону України "Про охорону праці", Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107, пункти 10.2.19 та 10.4.3 Правил будови і безпечної експлуатації парових і водогрійних котлів, затверджених Держгіртехнаглядом СРСР 30 серпня 1966 року (НПАОП 0.00-1.60-66), а також не проведено позачерговий технічний огляд та експертне обстеження після закінчення граничного строку експлуатації вантажопідіймальних кранів В-0896, В-0899, чим порушено вимоги статті 13 Закону України "Про охорону праці", пункт 7.3.9 Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів, затверджених наказом Держпромгірнагляду України від 18 червня 2007 року № 132 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 09 серпня 2007 року за № 784/14051 (а.с.26-30).

18 липня 2013 року позивачем винесений припис № 78 про усунення зазначених порушень, зафіксованих в акті перевірки від 18 липня 2013 року (а.с.31-32), та розпорядження № 78 (а.с.33-34).

Згідно з розпорядженням від 18 липня 2013 року № 78 забороняються (обмежуються) роботи (виробництво), а саме: експлуатація цеху, дільниці, іншого виробничого об'єкта, робочого місця, будівлі, споруди, приміщення, випуск та експлуатація машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва, виконання певних робіт, у тому числі пов'язаних з користуванням надрами, застосування нових небезпечних речовин, реалізація продукції до усунення зазначених порушень та отримання рішення на відновлення роботи (виробництва).

Вирішуючи питання про обґрунтованість зазначеного розпорядження Територіального управлінням Держгірпромнагляду у Волинській області, суд враховує, що відповідно до пункту 2.1 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України та уніфікованої форми Акта перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта), затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11 серпня 2011 року № 826 та зареєстрованого Міністерством юстиції України 27 грудня 2011 року за № 1531/20269 (далі - Положення № 826), державний нагляд (контроль) здійснюється шляхом проведення посадовими особами Держгірпромнагляду України згідно з цим Положенням перевірок (обстежень) установ, підприємств, організацій, їх відокремлених підрозділів, філій, представництв, юридичних осіб, фізичних осіб, що використовують найману працю (далі - суб'єкти господарювання), у тому числі окремих виробничих об'єктів суб'єктів господарювання - виробничих цехів та дільниць, машин і механізмів, промислових майданчиків, інших відокремлених виробничих структурних підрозділів.

Як передбачено пунктами 2.23 та п.2.25 Положення № 826 за результатами перевірок суб'єктів господарювання та перевірок виробничих об'єктів складаються відповідні акти. В актах зазначається стан дотримання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі недотримання - детальний опис виявлених порушень із зазначенням норми законодавства. Якщо під час здійснення перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) виявлено порушення, посадова особа Держгірпромнагляду України на підставі відповідного акта складає обов'язковий до виконання припис, форма якого наведена в додатку 4 до цього Положення.

Зі змісту пунктів 2.26, 2.27 Положення № 826 слідує, що у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку, виникає право заборони виконання робіт, виробництва. Заборона виконання робіт або виробництва, обмеження виробництва здійснюються на підставі відповідного акта перевірки розпорядженням, форма якого наведена в додатку 5 до цього Положення.

Відповідно до статті 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

Розпорядження позивача про вжиття заходів реагування у зв'язку із виявленими порушеннями у сфері господарської діяльності має бути чітким і зрозумілим, містити конкретні вимоги чи заборони до індивідуально визначеного об'єкту. Разом з тим, в тексті розпорядження позивача від 18 липня 2013 року № 78 зафіксовано лише зміст виявленого порушення та посилання на порушений відповідачем нормативно-правовий акт, проте, конкретні заходи реагування відносно ДП "Маневицьке лісове господарство" розпорядженням не визначено. Відтак, суд дійшов висновку про неможливість підтвердження обґрунтованості вжиття заходів державного нагляду у зв'язку з невстановленням самого заходу реагування з боку Територіального управління Держгірпромнагляду у Волинській області у розпорядженні від 18 липня 2013 року № 78, а тому з наведених підстав позов задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 160, 167, 183-6 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову Територіального управління Держгірпромнагляду України у Волинській області до Державного підприємства "Маневицьке лісове господарство" про підтвердження обґрунтованості вжиття заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, оформлених розпорядженням від 18 липня 2013 року № 78, відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом трьох днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ж.В. Каленюк