Головуючий у 1 інстанції - Островська О.П.
Суддя-доповідач - Нікулін О.А.
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
28 жовтня 2008 року Справа № 22-а-11044/08
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого судді: Нікуліна О.А.
Суддів: Сіваченка І.В.
Дяченко С.П.
при секретарі судового засіданняШептульовій С.Ю.
за участю:
представника позивача Тютюннікова Є.О.
представника відповідача Корнієнко І.С.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Об*єднання склопластик» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 01 липня 2008 року за позовом Відкритого акціонерного товариства «Об*єднання склопластик» до Державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку Луганської області «про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0005641502/0 від 27 листопада 2007 року про застосування штрафної санкцій на суму 5165,35 гривень»,-
ВСТАНОВИЛА:
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 01 липня 2008 року відмовлено у задоволенні позову Відкритого акціонерного товариства «Об*єднання склопластик» до Державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку Луганської області «про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0005641502/0 від 27 листопада 2007 року про застосування штрафної санкцій на суму 5165,35 гривень».
З постановою суду першої інстанції не погодився позивач по справі та звернувся з апеляційною скаргою на неї, в якій зазначив, що суд першої інстанції порушив норми матеріального права внаслідок чого неправильно вирішив справу, вважає, що постанова підлягає скасуванню з наступним задоволенням позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляція не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції вказав, що 29 листопада 2007 року позивачем було отримано від відповідача податкове повідомлення-рішення від 27 листопада 2007 року № 0005641502/0, складене на підставі акту перевірки своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання № 2537/15-209/05758977 від 13 листопада 2007 р. «Про результати перевірки з питання своєчасності сплати до бюджету податкових зобов'язань по земельному податку ВАТ «Об'єднання склопластик» за період з 2 липня 2007 року по 5 листопада 2007 року. Згідно зазначеному повідомленню-рішенню позивачем було порушено на один календарний день граничний строк сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на землю, передбачений ст.5 п.5.3. п.п. 5.3.1 Закону України « Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» , та ст. 17 ч.1 Закону України « Про плату за землю», за що позивача зобов'язано сплатити штрафні санкції у сумі 5165,35 гр., що становить 10% від суми податкового зобов'язання 51653,49 грн.
Позивач вважав, що ним строки сплати не порушено, оскільки Законом України « Про плату за землю» базовим звітним періодом для сплати за землю земельного податку встановлено календарний рік, а сам податок сплачується рівними частками щомісячно, однак відповідачем помилково визначено базовим періодом сплати земельного податку для позивача календарний місяць.
Ст. 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ст. 9 Закону України « Про систему оподаткування» платники податків і зборів зобов'язані сплачувати відповідну суму податків та зборів у встановлені законом строки.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про плату за землю» використання землі в Україні є платним, плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель, власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів-учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок.
Згідно зі ст. 5 Закону України «Про плату за землю» об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, зокрема на умовах оренди, суб'єктом плати за землю (платником) - власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, зокрема орендар.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про плату за землю» платники земельного податку за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
ВАТ «Об'єднання склопластик» м. Сєвєродонецька є землекористувачем земельної ділянки, за яку має платити земельний податок. У відповідності з діючим законодавством ним самостійно було визначено суму узгодженого податкового зобов'язання з податку за землю на 2007 рік з розбивкою платежів помісячно, про що було своєчасно подано відповідну декларацію до відповідача.
Статтею 17 Закону України «Про плату за землю» передбачено, що податкове зобов'язання по земельному податку за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Як зазначено у ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації, відповідно до якої податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:
а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); в)календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним. При цьому платник податку звільняється від обов'язку подавати податкову декларацію за звітний (податковий) період протягом поточного року у разі, якщо його податкові зобов'язання були відображені у річній податковій декларації на поточний рік відповідно до закону з питань окремого податку, збору (обов'язкового платежу). Таким чином, виходячи зі змісту зазначених норм права, вбачається, що базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є місяць, однак виходячи з того, що щомісячне подання декларації зі сплати земельного податку визнається недоцільним як для платників, так і для податкових органів, то подання такого розрахунку (один раз на рік до 1 лютого поточного року) прирівнюється до подання місячних розрахунків за наступні податкові періоди поточного року і звільняє платника земельного податку від обов'язку подання щомісячних розрахунків за наступні податкові періоди поточного року, оскільки платнику не забороняється визначати річний розмір податкового зобов'язання і декларувати його наперед на початку року, однак це не звільняє платників податку від дотримання граничних строків сплати податку, виходячи з правил базового податкового періоду один календарний місяць. При сплаті позивачем щомісячних сум земельного податку за травень 2007 року строки сплати було порушено на один календарний день, замість 2 липня 2007 року, оплата була проведена 3 липня 2007 року, про що відповідачем було складено акт перевірки своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання № 2537/15-209/05758977 від 13 листопада 2007 р. «Про результати перевірки з питання своєчасності сплати до бюджету податкових зобов'язань по земельному податку ВАТ «Об'єднання склопластик» за період з 2 липня 2007 року по 5 листопада 2007 року, та чого не заперечує сам позивач.
У відповідності зі ст. 17 Закону "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відповідач правильно оскаржуваним податковим повідомленням - рішенням від 27 листопаду 2007 року № 0005641502/0 зобов'язано позивача сплатити штрафні санкції у сумі 5165,35 грн., що становить 10% від суми податкового зобов'язання 51653,49 грн., сплаченого з порушенням строку для його сплати.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив правовідносини, що виникли між сторонами по справі та дав їм належну оцінку.
Враховуючи межи застосування Закону України «Про плату за землю» та згідно принципу превалювання спеціальної норми на загальною положення Закона України «Про порядок погашення зобов*язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами» є спеціальною нормою в сфері податкового законодавства, а Закон України «Про плату за землю» є загальним по цих питаннях.
Спеціальними нормами податкового законодавства , якими введено певні види податкових зобов*язань, встановлюються ключові питання з його застосування, тому загальні норми податкового законодавства застосовуються виключно з тих питань та обставин, які не врегульовані спеціальною нормою.
З урахуванням викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дотримався норм матеріального та процесуального права під час вирішення справи, тобто відсутні підстави для скасування або зміни судового рішення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 198, 200, 205 КАС України, колегія суддів ,-
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Об*єднання склопластик» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 01 липня 2008 року у справі № 2-а-2519/08 за позовом Відкритого акціонерного товариства «Об*єднання склопластик» до Державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку Луганської області «про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0005641502/0 від 27 листопада 2007 року про застосування штрафної санкцій на суму 5165,35 гривень» - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суд від 01 липня 2008 року у справі № 2-а-2519/08 - залишити без змін.
Вступна та резолютивна частини ухвали прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 28 жовтня 2008 року. Ухвала у повному обсязі складена у нарадчій кімнаті 29 жовтня 2008 року.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Головуючий: О.А.Нікулін /підписи/
Судді: І.В.Сіваченко
С.П.Дяченко
З оригіналом згідно.
Суддя: