номер провадження справи 27/32/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.07.2013 Справа № 908/1761/13
За позовом: Прокурора Приазовського району Запорізької області (72401 Запорізька область смт. Приазовське, вул. Фрунзе, 2А) в інтересах Державної інспекції сільського господарства в Запорізькій області (69059 м. Запоріжжя, вул. Парамонова, 8Б)
до Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області (72401 Запорізька область, смт Приазовське, вул. Леніна, 31)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Відділ Держземагенства у Приазовському районі Запорізької області (72401, Запорізька область, смт. Приазовське, вул. Пушкіна, 7)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Скрийко Денис Вікторович (72401, Запорізька область, смт. Приазовське, вул. Миру, 76)
про визнання недійсним розпорядження № 1094 від 29.12.2012 р.
Суддя Дроздова С.С.
Представники сторін:
Від позивача: Яцун О.В. , дов. № 28 від 04.01.2013р.
Від відповідача: Капінос С.Б., дов. № 01-06/0353 від 08.04.2013р.
Від третьої особи, на стороні позивача: не з'явився
Від третьої особи, на стороні відповідача: не з'явився
Від прокуратури: Понятенко К.А., посвідчення № 013456 від 03.12.2012 р.
Прокурор Приазовського району Запорізької області звернувся до господарського суду Запорізької області з позовною заявою в інтересах Державної інспекції сільського господарства в Запорізькій області до Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області про визнання недійсним з моменту винесення розпорядження голови Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області № 1094 від 29.12.2012р. "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення садівництва".
Відповідно до Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України № 30 від 26.11.2010р., протоколом автоматичного розподілу справи між суддями від 22.05.2013р., справу № 908/1761/13 передано на розгляд судді Дроздовій С.С.
Ухвалою суду від 23.05.2013 р. позовну заяву прийнято до розгляду, порушено провадження у справі № 908/1761/13, присвоєно справі номер провадження 27/32/13 та призначено судове засідання на 17.06.2013р.
Ухвалами суду від 17.06.2013р. та 08.07.2013р. розгляд справи відкладався на 08.07.2013р.,22.07.13р. на підставі ст. 77 ГПК України, у зв'язку з неявкою у судове засідання представників позивача, відповідача та третіх осіб.
22.07.2013р. продовжено розгляд справи № 908/1761/13.
До початку розгляду справи представники позивача та відповідача заявили письмове клопотання щодо відмови від здійснення технічної фіксації судового процесу.
Головуючим суддею оголошено яка справа розглядається, склад суду, та роз'яснено представникам позивача та відповідача, які прибули в судове засідання, їх права, у тому числі право заявляти відводи.
Відводів складу суду не заявлено.
Позивач підтримав позовні вимоги на підставах викладених у позовній заяві. Просить суд визнати недійсним з моменту винесення розпорядження голови Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області № 1094 від 29.12.2012 р. "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення садівництва".
Представник прокуратури у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був попереджений належним чином.
Представник відділу Держземагенства у Приазовському районі Запорізької області у судове засідання не з'явився, 18.07.2013р. надіслав на адресу суду письмове клопотання про розгляд справи без участі свого уповноваженого представника, у зв'язку з великою завантаженістю.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача у судове засідання, відкрите 22.07.2013р. не з'явився. 03.07.2013р. надіслав на адресу суду клопотання, в якому просить суд розглянути справи без його участі, з позовними вимогами прокурора згоден.
Клопотання третіх осіб прийняті судом, відповідно до ст. 22 ГПК України.
Представник відповідача позовні вимоги про визнання недійсним з моменту винесення розпорядження голови Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області № 1094 від 29.12.2012р. "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення садівництва" визнав у повному обсязі, про що свідчить письмовий відзив, наданий до канцелярії суду 22.07.2013р. (міститься в матеріалах справи).
Відповідно до ст. 78 ГПК України, у разі визнання відповідачем позову господарський суд приймає рішення про задоволення позову за умови, що дії відповідача не суперечать законодавству або не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб.
Розглянувши матеріали та фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, вислухавши представників позивача та відповідача, суд вважає вимоги прокурора та позивача такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, способами захисту цивільних прав та інтересів може бути - визнання права.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Згідно п. 8 додатку до Постанови Кабінету Міністрів України № 1300 від 12.12.2011р. «Про утворення територіальних органів Державної інспекції сільського господарства» утворено Державну інспекцію сільського господарства в Запорізькій області.
Абзацом 4 п. а ч. 4.1 Положення про державну інспекцію сільського господарства в Запорізькій області передбачено, Державна інспекція сільського господарства в Запорізькій області до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, в тому числі за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.
Згідно абз. 12 п. а ч. 4.1 Положення про державну інспекцію сільського господарства в Запорізькій області, Державна інспекція сільського господарства в Запорізькій області до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, в тому числі за дотриманням вимог земельного законодавства органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування з питань передачі земель у власність та надання у користування, у тому числі в оренду, зміни цільового призначення, вилучення, викупу, продажу земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах.
Земельні правовідносини з приводу володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правові акти.
Господарським судом встановлено, що прокуратурою Приазовського району перевіркою встановлено, що 29.12.2012р. головою Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області видано розпорядження № 1094 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення садівництва».
Пунктом 1 даного розпорядження, затверджено проект землеустрою Скрийко Денису Вікторовичу щодо відведення земельної ділянки площею 0,0300га, у т.ч. пасовища - 0,0300га, із земель Приморсько-Посадської сільської ради у власність для ведення садівництва.
Крім того, п. 2 розпорядження передано Скрийко Денису Вікторовичу земельну ділянку площею 0,0300га, у т.ч. пасовища - 0,0300га, із земель Приморсько-Посадської сільської ради у власність для ведення садівництва, у межах згідно плану.
Підпунктами 1.2.3-1.2.4 пункту 1.2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України, від 17.05.2011р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" передбачено, що згідно з частиною другою статті 13 Конституції України кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону. Громадяни та юридичні особи у визначеному законом порядку набувають прав власності та користування земельними ділянками відповідно до їх цільового призначення для ведення господарської діяльності або задоволення особистих потреб. Відносини, пов'язані з набуттям та реалізацією громадянами, юридичними особами прав на земельні ділянки та з цивільним оборотом земельних ділянок ґрунтуються на засадах рівності сторін і є цивільно-правовими.
Згідно п. 1.3 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України, від 17.05.2011 р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" у порядку господарського судочинства вирішенню підлягають такі категорії спорів, засновані на положеннях статті 319 ЦК України, глав 27, 29, 33, 34 ЦК України та глави 15 ГК України, розділів III - V ЗК України:
- про визнання незаконними рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування з питань передачі земельних ділянок у власність чи надання їх у користування, припинення права власності на земельні ділянки, вилучення цих ділянок з користування і про зобов'язання названих органів залежно від характеру спору виконати певні дії, як цього вимагають приписи чинного законодавства.
Однак, у ході перевірки встановлено, що розпорядження голови Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області № 1094 від 29.12.2012р. «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення садівництва» є незаконним та підлягає визнанню недійним з наступних підстав.
Відповідно до ст. 14 Конституції України, право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент підписання розпорядження), громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до п. в ч. 3 ст.116 Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент підписання розпорядження), безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Згідно ч. б ст. 118 Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент підписання розпорядження), громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки.
Відповідно до ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України (в редакції чинній на 2012), районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Згідно п. 1 ч. 8 ст. 118 Земельного кодексу України (в редакції чинній на 2012), проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 186-1 Земельного кодексу України (в редакції станом на 09.12.2012) проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин.
Частиною 2 цієї статті зазначено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об'єкт будівництва або планується розташування такого об'єкта, подається також на погодження до органу містобудування та архітектури.
З 1 січня 2011 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Водного і Земельного кодексів України щодо прибережних захисних смуг».
Так, відповідно до ст. 60 Земельного кодексу України прибережні захисні смуги встановлюються за окремими проектами землеустрою. Межі встановлених прибережних захисних смуг і пляжних зон зазначаються в документації з землеустрою, кадастрових планах земельних ділянок, а також у містобудівній документації. Прибережні захисні смуги встановлюються на земельних ділянках усіх категорій земель, крім земель морського транспорту.
Згідно ст. 88 Водного кодексу України уздовж морів та навколо морських заток і лиманів встановлюється прибережна захисна смуга шириною не менше двох кілометрів від урізу води. Прибережні захисні смуги встановлюються на земельних ділянках всіх категорій земель, крім земель морського транспорту. Землі прибережних захисних смуг перебувають у державній та комунальній власності та можуть надаватися в користування лише для цілей, визначених цим Кодексом. У межах існуючих населених пунктів прибережна захисна смуга встановлюється з урахуванням містобудівної документації.
Прибережні захисні смуги встановлюються за окремими проектами землеустрою. Проекти землеустрою щодо встановлення меж прибережних захисних смуг (з установленою в них пляжною зоною) розробляються в порядку, передбаченому законом. На території Приазовського району проект землеустрою щодо встановлення межі прибережної захисної смуги (з установленою в ньому пляжною зоною) не розроблено та не затверджено.
Також, ст. 90 Водного кодексу України передбачено обмеження господарської діяльності в прибережних захисних смугах уздовж морів, морських заток і лиманів та на островах у внутрішніх морських водах. А саме, прибережна захисна смуга уздовж морів, морських заток і лиманів входить у зону санітарної охорони моря і може використовуватися лише для будівництва військових та інших оборонних об'єктів, об'єктів, що виробляють енергію за рахунок використання енергії вітру, сонця і хвиль, об'єктів постачання, розподілу, передачі (транспортування) енергії, а також санаторіїв, дитячих оздоровчих таборів та інших лікувально-оздоровчих закладів з обов'язковим централізованим водопостачанням і каналізацією, гідротехнічних, гідрометричних та лінійних споруд.
Крім того, п. 2.9 Порядку погодження природоохоронними органами матеріалів щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок, затвердженого Наказом Мінприроди України № 434 від 05.11.2004р., встановлено, що у разі відсутності належної землевпорядної документації та встановлених у натурі (на місцевості) меж щодо водоохоронних зон та прибережних захисних смуг водних об'єктів природоохоронний орган забезпечує їх збереження шляхом урахування при розгляді матеріалів щодо вилучення (викупу), надання цих земельних ділянок нормативних розмірів прибережних захисних смуг, встановлених статтею 88 Водного кодексу України, та орієнтовних розмірів і меж водоохоронних зон, що визначаються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 486 від 08.05.1996р. «Про затвердження Порядку визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режиму ведення господарської діяльності в них», з урахуванням конкретної ситуації.
Відповідний проект погодження плану земельної ділянки до відділу Держземагенства у Приазовському районі Запорізької області не надходив, умови відведення земельної ділянки та висновки про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відділом не надавалися, а отже проект погодження плану земельної ділянки , згідно бази даних у відділі Держземагенства у Приазовському районі Запорізької області відсутній.
Як свідчать письмові пояснення Відділу Держземагенства у Приазовському районі Запорізької області, згідно інформації наданої ліцензійною землевпорядною організацією, а саме 1111 Школовою Л.З., проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. Скрийко Денису Вікторовичу для ведення садівництва, яка розташована на території Приморсько-Посадської сільської ради, площею 0,0300 га (копія додається) розроблений приватним підприємцем Школовою Люцією Зигмундівною. Ліцензія на землевпорядні роботи АГ № 579391 від 22.12.2011р., на основі договору від 01.10.2012р. № 306.
Підставою для розроблення вищезазначеного проекту землеустрою є розпорядження Приазовської районної державної адміністрації від 02.08.2012р. № 521 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення садівництва».
Згідно п.п. 10, 11 Порядку визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режиму ведення господарської діяльності в них, на землях міст і селищ міського типу розмір водоохоронної зони, як і прибережної захисної смуги, встановлюється відповідно до існуючих на час встановлення водоохоронної зони конкретних умов забудови. Водоохоронна зона морів, морських заток і лиманів, як правило, збігається з прибережною захисною смугою і визначається шириною не менш як 2 кілометри від урізу води.
Відповідно до роз'яснення президії Вищого арбітражного суду України від 26.01.2000 р. № 02-5/35 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів" акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин. Залежно від компетенції органу, який прийняв такий документ, і характеру та обсягу відносин, що врегульовано ним, акти поділяються на нормативні і такі, що не мають нормативного характеру, тобто індивідуальні. Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів держави, підприємства чи організації.
Таким чином, в порушення вищевказаного головою Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області розпорядженням № 1094 від 29.12.2012р. «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення садівництва» затверджено проект землеустрою Скрийко Денису Вікторовичу щодо відведення земельної ділянки площею 0,0300га, у т.ч. пасовища - 0,0300га, із земель Приморсько-Посадської сільської ради у власність для ведення садівництва, яка знаходиться в прибережній захисній смузі Азовського моря, що порушує порядок безоплатної передачі земельної ділянки.
Приписами ст. ст. 33, 34 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на обґрунтування своїх вимог та заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до статті 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, ст. 34 ГПК України.
З урахуванням наведеного, наявні в матеріалах справи документи, докази та враховуючи визнання позову відповідачем у повному обсязі, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги про визнання недійсним з моменту винесення розпорядження голови Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області № 1094 від 29.12.2012р. "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення садівництва".
На підставі статті 85 ГПК України - 22.07.2013року прийнято рішення про задоволення позовних вимог.
Судовий збір, відповідно до вимог ст. 49 ГПК України покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 22, 33, 34, 44, 49, 82- 85 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Прокурора Приазовського району Запорізької області в інтересах Державної інспекції сільського господарства в Запорізькій області до Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області задовольнити.
Визнати недійсним з моменту винесення розпорядження голови Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області № 1094 від 29.12.2012р. "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення садівництва".
Стягнути з Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області (72401 Запорізька область, смт Приазовське, вул. Леніна, 31, код ЄДРПОУ 02126366) на користь Державного бюджету України (одержувач: УДКСУ у м. Запоріжжя (Орджонікідзевський район), 22030001; банк одержувача: ГУДКСУ у Запорізькій області; МФО 813015; код ЄДРПОУ 38025409; № рахунку 31215206783007, код класифікації доходів бюджету 22030001 "Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050) 1 147 (одна тисяча сто сорок сім) грн. 00 коп. судового збору. Видати наказ.
Суддя С.С. Дроздова
Рішення оформлено та підписано 26.07.2013р.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.