Постанова № 32639133, 15.07.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
15.07.2013
Номер справи
826/9461/13-а
Номер документу
32639133
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1Вн. №27/195

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

15 липня 2013 року 10:20 № 826/9461/13-а

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Аргумент Груп" до Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання неправомірною відмови у наданні інформації, зобов'язання вчинити певні дії Суддя О.В.Головань

Секретар О.С.Макаренко

Представники:

Від позивача: Туманян А.О. - п/к (дов. від 29.12.12 р.)

Від відповідача: Якимець О.І. - п/к (дов. від 24.04.13 р.)

Обставини справи:

Позовні вимоги заявлені про

визнання неправомірною відмови Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) надати Товариству з обмеженою відповідальністю "Аргумент Груп" інформацію про суми платежів, сплачених Товариством з обмеженою відповідальністю "Аргумент Груп" у якості орендної плати згідно Договору оренди земельної ділянки для будівництва житлового будинку з підземним паркінгом та дитячим майданчиком на вул. Уманській (біля будинків №33 та №33-а) у Солом'янському районі міста Києва, укладеному між Товариством з обмеженою відповідальністю "Аргумент Груп" та Київською міською радою 20.04.05 р.;

зобов'язання Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) надати Товариству з обмеженою відповідальністю "Аргумент Груп" інформацію про суми платежів, сплачених Товариством з обмеженою відповідальністю "Аргумент Груп" у якості орендної плати згідно Договору оренди земельної ділянки для будівництва житлового будинку з підземним паркінгом та дитячим майданчиком на вул. Уманській (біля будинків №33 та №33-а) у Солом'янському районі міста Києва, укладеному між Товариством з обмеженою відповідальністю "Аргумент Груп" та Київською міською радою 20.04.05 р.

В судовому засіданні 15.07.13 р. оголошено резолютивну частину постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.

Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -

ВСТАНОВИВ:

23.12.04 р. Київською міською радою прийнято рішення за №1015/2415 "Про передачу Товариству з обмеженою відповідальністю "Аргумент Груп" земельної ділянки для будівництва житлового будинку з підземним паркінгом та дитячим майданчиком на вул. Уманській (біля будинків №33 та №33-а) у Солом'янському районі м. Києва", згідно якого затверджено проект відведення вказаної земельної ділянки Товариству з обмеженою відповідальністю "Аргумент Груп"; передано її у короткострокову оренду на 5 років.

На виконання рішення Київської міської ради 20.04.05 р. укладено договір оренди земельної ділянки, згідно якого Київська міська рада як орендодавець передала, а Товариство з обмеженою відповідальністю "Аргумент Груп" як орендар прийняло в орендне користування вказану земельну ділянку.

26.04.05 р. між сторонами підписано акт приймання-передачі земельної ділянки.

Рішенням господарського суду м. Києва від 16.10.07 р. у справі №32/449 розірвано договір оренди земельної ділянки для будівництва житлового будинку з підземним паркінгом та дитячим майданчиком на вул. Уманській (біля будинків №33 та №33-а) у Солом'янському районі міста Києва, укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю "Аргумент Груп" та Київською міською радою 20.04.05 р.

21.03.12 р. Товариство з обмеженою відповідальністю "Аргумент Груп" звернулося до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) з листом №4, у якому просило надати довідку щодо отриманих сум орендної плати за весь період користування.

05.04.12 р. Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) надало відповідь на вказане звернення за №07-387/8511, у якій запропоновано звернутися до ДПІ у Солом'янському районі м. Києва для уточнення питань, пов'язаних зі сплатою орендної плати.

15.03.13 р. Товариство з обмеженою відповідальністю "Аргумент Груп" звернулося до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) з листом №15, у якому просило надати довідку щодо отриманих сум орендної плати за весь період користування.

14.05.13 р. Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) надав відповідь на вказане звернення за №07-387/8511, у якій запропоновано звернутися до ДПІ у Солом'янському районі м. Києва для уточнення питань, пов'язаних зі сплатою орендної плати.

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Аргумент Груп" - вважає бездіяльність відповідача щодо надання запитуваної інформації протиправною з таких підстав.

Позивач вважає, що інформація про суму сплаченої за договором оренди землі з Київською міською радою орендної плати є публічною інформацією, яка має бути надана відповідачем як розпорядником цієї інформації згідно Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Позивач посилається на п. 1.1, 3,7, 3.10, 3.26 Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого рішенням Київської міської ради від 19.12.02 р. №182/342, згідно якого Головне управління виконує функції місцевого органу державної виконавчої влади з питань земельних ресурсів, є підзвітним та підконтрольним Київській міській раді та безпосередньо підпорядковується Київському міському голові; виконує делеговані повноваження; вносить пропозиції щодо плати за землю, а також ведення статистичного обліку та звітності.

Позивач зазначає, що запитувана інформація має бути у розпорядженні відповідача у зв'язку з виконанням вказаних повноважень і протиправно ним не надається.

Відповідач - Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) - проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.

Відповідач посилається на те, що згідно Положення про Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого рішенням Київської міської ради від 19.12.02 р. №182/342, до повноважень Департаменту не належить отримання, зберігання чи використання інформації про суми платежів, сплачених у якості орендної плати за земельні ділянки чи здійснення контролю і обліку таких платежів.

Відповідно до Податкового кодексу України це є повноваження органів державної податкової служби.

Представник відповідача у судовому засіданні пояснив, що органи державної податкової служби надають до Департаменту інформацію щодо заборгованості по сплаті орендних платежів по договорах оренди землі комунальної власності з метою вирішення питання про розірвання таких договорів, проте, в повному обсязі інформація про стан розрахунків за договорами оренди землі у відповідача відсутня.

Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають до задоволення з таких підстав.

Згідно ст. 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

В контексті ст. 1 Закону інформація про суми орендних платежів, сплачених Товариством з обмеженою відповідальністю "Аргумент Груп" згідно договору оренди земельної ділянки для будівництва житлового будинку з підземним паркінгом та дитячим майданчиком на вул. Уманській (біля будинків №33 та №33-а) у Солом'янському районі міста Києва, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "Аргумент Груп" та Київською міською радою 20.04.05 р., є публічною інформацією.

Згідно ст. 10, 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядники інформації, які володіють інформацією про особу, зобов'язані - надавати її безперешкодно і безкоштовно на вимогу осіб, яких вона стосується, крім випадків, передбачених законом.

Розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються:

1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання;

2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів;

3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків.

В контексті ст. 10 Закону Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) є розпорядником публічної інформації, що була отримана або створена в процесі виконання ним своїх обов'язків.

Проте, в даному випадку у суду відсутні підстави для висновку про те, що запитувана позивачем інформація знаходиться у розпорядженні Департаменту земельних ресурсів, і, відповідно, може бути ним надана на запит позивача, а саме.

Згідно ст. 21 Закону України "Про оренду землі" (в редакції станом на 20.04.05 р.) орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю").

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю", та перевищувати 10 відсотків їх нормативної грошової оцінки.

Згідно ст. 20 Закону України "Про плату за землю" (в редакції станом на 20.04.05 р.) платежі за землю зараховуються до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.

Таким чином, орендна плата за земельну ділянку, передану у користування позивача, мала зараховуватися до місцевого бюджету.

У п. 4.5 договору оренди земельної ділянки для будівництва житлового будинку з підземним паркінгом та дитячим майданчиком на вул. Уманській (біля будинків №33 та №33-а) у Солом'янському районі міста Києва, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "Аргумент Груп" та Київською міською радою 20.04.05 р., визначено рахунок, на який має перераховуватися орендна плата - 33210815500010, КЕКД 13050200 у УДК у м. Києві, МФО 820019; одержувач ФУ в Солом'янському районі м. Києва, ідентифікаційний код 26077951.

Відповідно, розрахунок з орендної плати здійснювався позивачем шляхом перерахування на рахунок фінансового управління в Солом'янському районі м. Києва (місцевого бюджету).

Згідно ст. 2 Закону України "Про плату за землю" (в редакції станом на 20.04.05 р.) орендна плата є одним з видів плати за землю; згідно ст. 14 Закону - нарахування громадянам сум земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 15 липня поточного року платіжне повідомлення про внесення платежу.

Відповідно, саме на органи державної податкової служби покладено обов'язок контролювати сплату плати за землю, яка згідно ст. 14 Закону України "Про систему оподаткування" (в редакції до 01.01.11 р.) відносилася до загальнообов'язкових податків і зборів (обов'язкових платежів).

У суду відсутні підстави для висновку про те, що облік платників плати за землю з інформацією про фактичне виконання зобов'язань вівся чи ведеться станом на 2013 р. Департаментом земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), оскільки в жодному акті законодавства такого обов'язку та такого порядку обліку платників плати за землю комунальної власності не передбачено.

За таких обставин відповідач як суб'єкт владних повноважень не може вважатися розпорядником запитуваної позивачем інформації і, відповідно, не може бути зобов'язаний її надати, а також нести відповідальність за її ненадання.

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано; безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно.

В даному випадку у суду відсутні підстави для висновку про порушення відповідачем як суб'єктом владних повноважень вказаних принципів, що є підставою для відмови в задоволенні позовних вимог.

На підставі вищевикладеного, ст. 160-163, 186 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. В задоволенні позовних вимог відмовити.

2. Постанова може бути оскаржена в порядку ст. 186 КАС України.

Суддя О.В. Головань

Повний текст постанови

виготовлено і підписано 15.07.13 р.