УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 липня 2013 р.Справа № 818/2148/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Бершова Г.Є.
Суддів: Катунова В.В. , Ральченка І.М.
за участю секретаря судового засідання Кудіної Я.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю агрофірма "Хоружівка" на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 14.05.2013р. по справі № 818/2148/13-а
за позовом Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до Товариства з обмеженою відповідальністю агрофірма "Хоружівка"
про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Сумське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, звернулося до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірми "Хоружівка", в якому просить стягнути з відповідача адміністративно-господарські санкції у розмірі 87 691 грн. 02 коп. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 315 грн. 72 коп.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 14.05.13 року позовні вимоги задоволено в повному обсязі.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій посилаючись на прийняття оскаржуваного рішення з порушенням норм матеріального права, що призвело до частково неправильного вирішення справи, неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, просить суд апеляційної інстанції оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову постанову суду, якою відмовити в задоволенні позовних вимог у частині стягнення господарських санкцій в сумі 58460,86 грн. та пені в сумі 210, 49 грн.
Представник відповідача в судовому засіданні суду апеляційної інстанції доводи скарги підтримав у повному обсязі з підстав і мотивів, викладених в апеляційній скарзі.
Представник позивача в судове засідання не прибув, про причини неявки не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, про що свідчить поштове повідомлення.
Враховуючи положення ч.4 ст.196 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів дійшла висновку, що неприбуття представника позивача не перешкоджає судовому розгляду справи, оскільки він був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду.
У відповідності до ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши постанову суду першої інстанції, дослідивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, що згідно Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2009 рік форми 10 ПІ, наданого Товариством з обмеженою відповідальністю "Хоружівка", на підприємстві інваліди (за шифром 11), не працювали 6 осіб, що свідчить про невиконання нормативу працевлаштування інвалідів відповідачем у кількості 6 особи, а сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, становить 87691,02 грн. (а.с. 5).
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не вжито всі необхідні заходи щодо виконання нормативу з працевлаштування інвалідів на підприємстві.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч.ч. 1, 2, 3 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньо облікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньо облікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, та про працівників, які працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв'язку з простоєм виробництва з не залежних від них причин, і в десятиденний строк - про всіх прийнятих працівників у порядку, встановленому законодавством. Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, порушення порядку подання адміністративних даних тягне за собою відповідальність, передбачену законом.
Затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70 "Порядок сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невикористання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів", визначає процедуру сплати підприємствами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, що використовують найману працю, в яких за основним місцем роботи працює вісім і більше осіб, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невикористання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Таким чином колегія суддів приходить до висновку, що адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до учасника господарських відносин за порушення ним правил, встановлених законодавчими актами, при наявності в діях суб'єкту господарювання вини у вчиненні такого порушення та якщо ним не приймались заходи, спрямовані на недопущення господарського правопорушення.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем до районного центру зайнятості протягом 2009 року були подані звіти форми 3-ПН "Про наявність вакансій" з потребою в працівниках за категорією громадян за шифром 11-інваліди лише десять разів, зокрема, звіти про наявність вакансій станом на 14.01.2009, 17.02.2009, 16.03.2009, 17.04.2009, 18.05.2009, 02.07.2009, 20.08.2009, 23.09.2009, 21.10.2009, 27.11.2009, що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями зазначених звітів (а.с. 12-22), хоча повинен був їх подавати щомісячно. Для працевлаштування, в ТОВ АФ "Хоружівка" у 2009 році направлялись інваліди ОСОБА_1 (відмова особи), ОСОБА_2 (не відповідає вимогам) та ОСОБА_3 (відмова особи), що підтверджується, зокрема, листами Недригайлівського центру зайнятості від 07.05.2013 № 01-05/182 (а.с. 178) та від 24.04.2013 № 01-05/169 (а.с. 175).
Згідно зі звітом відповідача за 2009 рік середньооблікова кількість штатних працівників у 2009 році становила 290 осіб, з них середньооблікова чисельність фактично працюючих інвалідів - 6 осіб, також кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" - 12 особа.
Норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів визначено у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік. Норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2009 році для відповідача становив 6 особу, що визначено в розрахунку суми боргу.
Судом встановлено, що за невжиття належних заходів для виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів до відповідача застосовано адміністративно-господарські санкції в розмірі 87691 грн. 02 коп.
Відповідно до ч.2 ст.20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
На суму заборгованості відповідачу була нарахована пеня у розмірі 315,72 грн.
Загальна сума заборгованості Відповідача перед Фондом соціального захисту інвалідів становить 88006,74 грн., що підтверджується розрахунком адміністративно-господарських санкцій та пені (а.с. 5).
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що відповідачем не було вжито належних заходів для виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги колегія суддів не приймає до уваги, оскільки викладена правова позиція не є обґрунтованою та підтвердженою матеріалами справи.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, п. 1 ч. 1 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю агрофірма "Хоружівка" залишити без задоволення.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 14.05.2013р. по справі № 818/2148/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя Бершов Г.Є.Судді Катунов В.В. Ральченко І.М.
Повний текст ухвали виготовлений 08.07.2013 р.