Постанова № 32529749, 22.07.2013, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.07.2013
Номер справи
804/7788/13-а
Номер документу
32529749
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

копія ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 липня 2013 р. Справа № 804/7788/13-а

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Горбалінського В.В.

розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Павлоградського районного комунального підприємства «Пересувна механізована колона № 90» про стягнення заборгованості в розмірі 10 884,89 грн., -

ВСТАНОВИВ:

06.06.2013 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Павлоградського районного комунального підприємства «Пересувна механізована колона № 90» про стягнення заборгованості по фінансовим (штрафним) санкціям в розмірі 10 884,89 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що за результатами проведеної перевірки відповідача з підстав правильності нарахування, сплати страхових внесків та цільового використання коштів ФСС з ТВП за період з 01.01.2008 року по 01.12.2012 року складено акт від 24.12.2012 року, в якому відображені порушення вимог чинного законодавства, у зв'язку з чим прийнято рішення від 11.01.2013 року № 01/14 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, відповідно до якого відповідач повинен був повернути кошти у розмірі 9859,50 грн. та рішення від 07.02.2013 року 1/14-1 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відповідно до якого застосовано штраф в розмірі 985,95 грн. та нарахована пеня в сумі 39,44 грн. Вказані суми відповідачем не сплачено в добровільному порядку.

Позивач про відкриття скороченого провадження за цим адміністративним позовом був повідомлений належним чином, що підтверджується повідомлення про врученням ухвали про відкриття скороченого провадження 17.06.2013 року, яке міститься в матеріалах справи.

Відповідач про відкриття скороченого провадження за цим адміністративним позовом повідомлявся належним чином, що підтверджується повідомлення про врученням ухвали про відкриття скороченого 09.07.2013 року, яке міститься в матеріалах справи.

Окрім того, 18.07.2013 року до канцелярії суду було надано письмові заперечення проти позову, з обґрунтуванням підстав для відмови у задоволенні позову.

Згідно пункту 4 частини 5 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше п'яти днів з дня подання відповідачем заперечення проти позову.

Дослідивши матеріали справи судом встановлено, що позов підлягає задоволенню із наступних підстав.

Павлоградське районне комунальне підприємство «Пересувна механізована колона № 90» зареєстроване Павлоградською районною державною адміністрацією 02.08.2001 року.

Відповідач є платником внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у Павлоградській міжрайонній виконавчій дирекції, взято на облік з 28.12.2001 року.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (далі - Закон 2240-ІІІ) Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.

Працівниками Павлоградської міжрайонної виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведена планова перевірка відповідача з правильності нарахування, сплати страхових внесків та цільового використання коштів ФСС з ТВП за період з 01.01.2008 року по 01.12.2012 року, за результатами якої складено акт від 24.12.2012 року.

Вказаним актом, зокрема розділом VI встановлено наступне.

Путівка № 30474 в санаторій «Утьос», видана по накладній № 67 від 04.08.2011 року від Павлоградської МрВД її строком заїзду 26.08.2011 року вартістю 4998 грн., була видана на підставі протоколу комісії № 1 від 01.08.2011 року Ібрагімову Джалілю Музаффар огли (директору) за 30 % вартості. Часткова вартість за путівку перерахована до Павлоградської МрВД платіжним дорученням від 20.07.2012 року № 68-1000 грн., та 02.08.2012 року № 74 - 499,90 грн., що є порушенням пункту 4.14 Порядку 12, обумовлений частиною 1 статті 47 ЗУ 2240-ІІІ. Відповідно до пункту 6.2 Порядку 12 сума витрат Фонду за путівку, що видана з порушенням цього Порядку, не приймається до заліку та відшкодовується за рахунок страхувальника з урахуванням сплаченої часткової вартості. Використано з порушенням 3498,60 грн. (4998,00 грн. - 1499,40 грн.).

Путівка № 294043 в санаторій «Синяк», видана по накладній № 57 від 26.01.2009 року від Павлоградської МрВД зі строком заїзду від 14.02.2009 року, вартістю 3843 грн., з частковою вартістю в розмірі 20 %. Часткова вартість за путівку перерахована до Павлоградської МрВД платіжним дорученням від 24.07.2009 року № 45 - 768,60 грн., що є порушенням пункту 4.14 Порядку 12, обумовлений частиною 1 статті 47 ЗУ 2240-ІІІ.Відповідно до пункту 6.2 Порядку 12 сума витрат Фонду за путівку, що видана з порушенням цього Порядку, не приймається до заліку та відшкодовується за рахунок страхувальника з урахуванням сплаченої часткової вартості. Дана путівка видана ОСОБА_2 (не застрахована особа, не є працівником даного підприємства), що є порушенням пунктів 4.12, 4.13, 4.14 Постанови правління Фонду від 02.06.2005 р. № 55 «Про затвердження Інструкції про порядок забезпечення застрахованих осіб і членів їх сімей путівками на санаторно-курортне лікування, які придбані за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності» (далі - Інструкція 55) обумовлений частиною 1 статті 47 ЗУ 2240-ІІІ. Відповідно до пункту 6.2 Інструкції 55 сума витрат Фонду за путівку, що видана з порушенням цього Порядку, не приймається до заліку та відшкодовується за рахунок страхувальника з урахуванням сплаченої часткової вартості. Використано з порушенням 3074,40 грн. (3843,00 грн. - 768,60 грн. ).

Щодо висновків позивача про порушення, виявленні під час отриманні путівки в санаторій «Утьос», яка видана 04.08.2011 року суд зазначає.

Відповідно до п. 4.14 Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 25.02.2009 р. № 12 (Порядок-12) визначено, що за відсутності квитанції до прибуткового касового ордера або квитанції про часткову оплату вартості путівки застрахованій особі путівка не видається. Як встановлено в ході перевірки путівка була видана по накладній № 67 від 04.08.2011 року зі строком заїзду до 26.08.2011 року, однак її вартість була сплачена частинами 20.07.2012 року та 02.08.2012 року, а п.6.2 вказаного Порядку передбачено - сума витрат Фонду за путівки, що видані з порушенням цього Порядку, у тому числі не використані, не приймається до заліку та відшкодовується за рахунок страхувальника.

Отже матеріалами справи підтверджено факт вчинення вказаних порушень, які між іншим відповідачем у своїх запереченнях жодним чином не спростовуються.

Щодо висновків позивача про порушення, виявленні під час отриманні путівки в санаторій «Синяк», яка видана 26.01.2009 року суд зазначає.

До 25.02.2009 року порядок забезпечення застрахованих осіб і членів їх сімей путівками на санаторно-курортне лікування, які придбані за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності визначався Інструкцією про порядок забезпечення застрахованих осіб і членів їх сімей путівками на санаторно-курортне лікування, які придбані за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженою Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 02.06.2005 р. № 55, а з 25.02.2009 року діє Порядок отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 25.02.2009 р. № 12, в якому містяться аналогічні норми що й в Інструкції 55.

Отже, в ході перевірки було встановлено порушення 4.12, 4.13,4.14 вказаної Інструкції, якими передбачено, що видача путівок особам, які не працюють на даному підприємстві, крім випадків, передбачених пунктами 4.6, 4.8, 4.9 цієї Інструкції, забороняється (п.4.12); часткова оплата вартості путівки до санаторію вноситься в касу страхувальника за місцем роботи застрахованої особи, а при відсутності каси - через установу банку на рахунок органу Фонду за місцем реєстрації страхувальника. Часткова оплата вартості путівки до санаторію-профілакторію вноситься в касу підприємства, на утриманні якого знаходиться цей санаторій-профілакторій. Прийняття часткової оплати вартості путівки оформлюється прибутковим касовим ордером (для установи банку - квитанцією), що видається одержувачу путівки (п.4.13); при відсутності прибуткового касового ордера або квитанції про часткову оплату вартості путівки застрахованій особі путівка не видається (п.4.13). Тобто в ході перевірки встановлено, що особа, яка отримала путівку - ОСОБА_2 не є застрахованою особою та не є працівником підприємства відповідача, окрім того встановлено те, що фактично вказану путівку було оплачено платіжним дорученням від 24.07.2009 року, тобто вже після її отримання, що також забороняється п. 14.4 Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 25.02.2009 р. № 12.

Таким чином твердження відповідача про неможливість застосування вимог вказаної постанови, у зв'язку тим, що на час отримання путівки до санаторію «Синяк» її не існувало є хибним.

Відповідно до ст. 30 «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми. За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів. Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

На підставі виявлених порушень, позивачем 11.01.2013 року прийнято рішення № 01/14 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових (штрафних) санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, відповідно до якого відповідачу необхідно було повернути грошові кошти у розмірі 6573,00 грн. - неправомірні витрати та штраф у сумі 3286,50 грн. Вказане рішення отримане відповідачем 24.01.2013 року.

Згідно ч.ч. 2,3 ст. 22 вказаного Закону страхувальники, інші отримувачі коштів Фонду зобов'язані у десятиденний строк після отримання рішення органу Фонду про повернення коштів перерахувати страхові кошти, використані з порушенням встановленого порядку використання, а також фінансові санкції, визначені у статті 30 цього Закону. У разі якщо страхувальники та інші отримувачі страхових коштів вважають, що орган Фонду неправильно визначив суми страхових коштів, використаних з порушенням встановленого порядку, та фінансових санкцій чи прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, або виходить за межі його компетенції, такі страхувальники та інші отримувачі страхових коштів протягом десяти календарних днів з дня отримання такого рішення мають право в письмовій формі звернутися до зазначеного органу Фонду із скаргою про перегляд цього рішення. Орган Фонду зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом 20 календарних днів після отримання скарги страхувальника, іншого отримувача страхових коштів на їхню адресу поштою з повідомленням про вручення або надати під розписку. У разі якщо орган Фонду надсилає рішення про повну або часткову відмову у задоволенні скарги, страхувальники та інші отримувачі страхових коштів протягом десяти календарних днів з дня отримання відповіді мають право звернутися з повторною скаргою до органів Фонду вищого рівня або до суду.

Враховуючи, що відповідачем у визначений законодавством строк не вживались заходи з приводу оскарження вищевказаного рішення та не було добровільно сплачено грошові кошти в розмірі 9859,50 грн., позивачем 07.02.2013 року прийнято рішення 1/14-1 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відповідно до якого на відповідача накладений штраф у розмірі 985,95 грн. та нарахована пеня у розмірі 39,44 грн. Вказане рішення було отримано відповідачем 21.02.2013 року, доказів на його оскарження до суду не надано.

Отже, як підтверджено матеріалами справи за відповідачем рахується заборгованість на загальну суму 10 884,89 грн., яка на час розгляду справи добровільно не погашена.

Щодо твердження відповідача про відсутність належним чином завірених копій документів та первинних документів на підтвердження вимог позивача, суд відхиляє їх, оскільки порушення, які зафіксовані в акті перевірки 24.12.2012 року відповідачем не спростовуються, а у суду відсутні сумніви, які б підтверджували недостовірність інформації, яка міститься в наданих до матеріалів справи копіях документів.

Також суд вважає не обґрунтованими доводи відповідача про відсутність повноважень у В.І. Ярихович на подання вказаної позовної заяви, оскільки в матеріалах справи міститься копія наказу ВД ФСС з ТВП від 12.10.2004 року № 141-к «Про призначення ОСОБА_3», відповідно до якого ОСОБА_3 призначений на посаду заступника директора виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та копія Постанови правління Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 27.02.2008 року № 11 «Про представництво інтересів Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності» якою підтверджені повноваження директора виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та його заступників щодо права підпису передбачених законодавством процесуальних документів, які направляються до судових та інших органів.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про правомірність дій позивача.

За змістом частин 4, 5 ст. 11 КАС України суд повинен визначити характер спірних правовідносин та зміст правової вимоги, матеріальний закон, який їх регулює, а також факти, що підлягають встановленню і лежать в основі вимог та заперечень; з'ясувати, які є докази на підтвердження зазначених фактів. Суд дійшов висновку, що поданих позивачем доказів достатньо для встановлення обставин справи та для ухвалення судового рішення.

Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст.7 КАС України, є принцип законності, який відповідно до ст.9 КАС України, полягає в наступному: суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 159-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Павлоградського районного комунального підприємства «Пересувна механізована колона № 90» про стягнення заборгованості в розмірі 10 884,89 грн. - задовольнити повністю.

Стягнути з Павлоградського районного комунального підприємства «Пересувна механізована колона № 90» (код ЄДРПОУ 01351813) на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності суму заборгованості по фінансовим (штрафним) санкціям в розмірі 10 884,89 грн. (десять тисяч вісімсот вісімдесят чотири гривні 89 коп.) перерахувавши на р/р 25606231913002 в ПАТ КБ «Надра», МФО 380764, код ЄДРПОУ 26049736, одержувач - Павлоградська міжрайонна виконавча дирекція Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Постанова підлягає негайному виконанню відповідно до ч.6 ст.183-2 та ч.1 ст.256 КАС України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя (підпис) З оригіналом згідно Постанова не набрала законної сили станом на 22.07.2013 року СуддяВ.В. Горбалінський В.В. Горбалінський