Постанова № 3252415, 04.03.2009, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
04.03.2009
Номер справи
17/73
Номер документу
3252415
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

04.03.2009 р.                                                                                           № 17/73

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Шелест С.Б., при секретарі судового засідання Шолковій Т.Ю., розглянувши матеріали справи

За позовомДочірнього підприємства «Техенерго»

доДержавної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва проскасування податкового повідомлення –рішення та спонукання вчинити дії

За участю представників сторін:

Від позивача: Ричек В.В., Хозяінова О.О.–представник за довіреністю

Від відповідача: Шевченко О.О., Мартинюк О.М.

(представники за довіреностями)          

у судовому засіданні 04.03.2009р., відповідно до ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

О Б С Т А В И Н И С П Р А В И :

Дочірнє підприємство «Техенерго»звернулось до суду з позовом про скасування податкового повідомлення –рішення № 0005501502/0 від 27.05.08р, згідно з яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за березень 2008 року в розмірі 515457 грн. та зобов’язання відповідача підтвердити суму бюджетного відшкодування, яка визначена у податковій декларації за березень 2008 року.

          Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали, та, не погоджуючись з висновком податкового органу про завищення суми бюджетного відшкодування за березень 2008 року, вказують на те, що, позивач правомірно, відповідно до підпунктів 7.7.1, 7.7.2 п.7.7. ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», задекларував в рядку 25 Декларації з ПДВ за березень 2008 року суму ПДВ, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів (рядок 25.2) в розмірі 522 619,00 грн., використавши при цьому суми залишків від’ємних значень, які раніше не могли бути заявлені до бюджетного відшкодування відповідно до вимог п.п.7.7.2. п.7.7. ст.7 цього Закону, тобто до фактичної сплати ПДВ постачальникам товарів та послуг.

Представники Відповідача проти позову заперечили, вказуючи на те, що згідно первинних документів (копій податкових накладних, реєстрів виданих та отриманих податкових накладних , платіжних доручень), наданих позивачем для перевірки, у листопаді - грудні 2008 року позивачем було фактично сплачено постачальникам 500000 грн. ПДВ, яке в грудні 2007 р. і в січні 2008 р. вже підлягало відшкодуванню, але ДП «Техенерго»не задекларувало сплачені суми ПДВ у рядок 25.2 Декларації (сума , що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів).

Таким чином, зазначає податковий орган, платник добровільно відмовився від бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів.

Отже, на думку ДПІ, така сума не може бути заявленою позивачем до відшкодування на розрахунковий рахунок чи в рахунок майбутніх платежів (тобто не може бути відображена ні в рядку 25.1 , ні в рядку 25.2 декларації) згідно з п.п. 5.12.4 Порядку заповнення та подання податкової декларації податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 30.05.97 № 166 ( у редакції наказу ДПА України від 15.06.2005р. № 213), натомість має бути зазначена в рядку 26 Декларації , як залишок від’ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду .

Розглянувши матеріали справи, заслухавши позиції сторін на предмет спору, суд

в с т а н о в и в:

ДП "Техенерго»21.04.08р до ДПІ у Подільському районі м. Києва було надано Декларацію з податку на додану вартість з березень 2008р. ( надалі - Декларацію), в якій в рядку 25 заявлена сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів (рядок 25.2) в розмірі 522 619,00 грн.

За результатами документальної невиїзної (камеральної) перевірки зазначеної Декларації з ПДВ за березень 2008 року, ДПІ у Подільському районі м. Києва складено акт перевірки від 20.05.08р. № 119-15/226, за висновками якого позивачу зменшено суму , що підлягала зарахуванню до складу податкового кредиту наступного звітного періоду в розмірі 522619 грн. з посиланням на ненадання підприємством (платником ПДВ) первинних документів, що підтверджують факт оплати ним товарів (послуг) основним постачальникам, і копії реєстрів отриманих і виданих податкових накладних .

Як свідчать обставини справи, не погодившись з висновками акту, позивач подав до ДПІ заперечення та первинні документи бухгалтерського і податкового обліку в обґрунтування таких заперечень, за результатами розгляду яких ДПІ частково підтвердила суму бюджетного відшкодування з ПДВ, яка склала 7162 грн. , про що свідчить висновок від 27.05.2008 року № 11/119-15/226, затверджений заступником начальника ДПІ у Подільському районі м.Києва.

На підставі зазначеного висновку від 27.05.08р. № 11/119-15/226 та акту перевірки від 20.05.08р. № 119-15/226, ДПІ у Подільському районі м. Києва прийняте податкове повідомлення-рішення № 0005501502/0 від 27.05.08р., згідно з яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов’язань наступних періодів) з ПДВ за березень 2008 року в розмірі 515 457 грн. (522516 грн. - 7162 грн.).

Як свідчать обставини справи, усні та письмові пояснення відповідача, не заперечуючи правомірність формування позивачем суми податкового кредиту попередніх податкових періодів з посиланням на фактичну сплату ПДВ в сумі 522 619 грн. (згідно платіжних доручень, наданих до перевірки), податковий орган посилається на те, що зазначена сума залишається у позивача та, в подальшому, може бути використана у зменшення податкових зобов’язань з цього податку в наступних податкових періодах (письмове пояснення ДПІ б/н від 23.02.2009р.). Разом з тим, приймаючи до уваги те, що залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду (р.22.2 декларації попереднього звітного періоду за лютий 2008 року) складає 7162,00 грн. - до бюджетного відшкодування підлягає сума 7162,00грн.

При цьому, в обґрунтування висновку про завищення бюджетного відшкодування ПДВ у березні 2008 року ДПІ покликається на те, що згідно первинних документів (копій податкових накладних, реєстрів виданих та отриманих податкових накладних , платіжних доручень), наданих позивачем для перевірки , ДПІ встановлено, що у листопаді - грудні 2008 року позивачем було фактично сплачено постачальникам 500000 грн. ПДВ, яке в грудні 2007 р. і в січні 2008 р. вже підлягало відшкодуванню, але ДП «Техенерго»не задекларувало сплачені суми ПДВ у рядок 25.2 Декларації (сума , що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів).

Таким чином, зазначає податковий орган, платник добровільно відмовився від бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів.

Отже, на думку ДПІ, така сума не може бути заявленою позивачем до відшкодування на розрахунковий рахунок чи в рахунок майбутніх платежів (тобто не може бути відображена ні в рядку 25.1 , ні в рядку 25.2 декларації), натомість має бути зазначена в рядку 26 Декларації, як залишок від’ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду .

За таких обставин, за результатами перевірки ДПІ у Подільському районі м. Києва зроблено висновок про завищення суми бюджетного відшкодування ДП «Техенерго»за березень 2008 року у розмірі 515457,00грн., в зв'язку з чим прийняте оспорюване податкове повідомлення-рішення.

          Суд не погоджується з таким висновком податкового органу, виходячи з наступного.

          Так, відповідно до пункту 1.8 статті 1 Закону України «Про податок на додану вартість»від 3 квітня 1997 року N 168/97-ВР , бюджетне відшкодування - сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.

З набранням чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та деяких інших законодавчих актів України" від 25.03.2005 № 2505-ІY до пункту 7.7 статті 7 Закону було внесено зміни, в зв'язку з чим із 01.06.2005 року порядок визначення сум, належних до бюджетного відшкодування, є наступним.

За підсумками періоду (першого), в якому виникло від'ємне значення, платник податку бюджетного відшкодування не одержує. Сума такого від'ємного значення у цьому періоді враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а за його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного (другого) податкового періоду (підпункт 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 Закону).

Платник податку набуває права на бюджетне відшкодування лише у випадку, визначеному підпунктом 7.7.2 пункту 7.7 статті 7 Закону, коли за підсумками наступного (другого) звітного періоду від'ємне значення податку на додану вартість залишається.

При цьому, згідно з пунктом «а»підпункту 7.7.2 пункту 7 статті 7 Закону, бюджетному відшкодуванню підлягає лише та частина від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг). Інша частина від'ємного значення, що не потрапила під бюджетне відшкодування, включається до податкового кредиту наступного (третього) податкового періоду.

Наведена редакція норми вперше встановлена Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.07 № 107- VI, що набрав чинності з 01.01.2008 року і на сьогодні чинна відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 03.06.08 № 309-УІ.

Таким чином, підпункт 7.7.2. зазначеної норми Закону встановлює правила розрахунку сум, які підлягають бюджетному відшкодуванню і прямо передбачає включення до складу бюджетного відшкодування тих сум ПДВ, що були сплачені покупцем-платником податку постачальникам товарів та послуг у всіх попередніх податкових періодах, які передували періоду виникненню права на бюджетне відшкодування.

Враховуючи наведене, сума, яка була розрахована за правилами підпункту 7.7.2 пункту 7.7 статті 7 Закону, відповідно до пункту 1.8 статті 1 Закону набуває статусу бюджетного відшкодування.

При цьому, Закон не обмежує право платника податку заявити до повернення суму бюджетного відшкодування часовими межами певного податкового періоду. Такий порядок бюджетного відшкодування випливає із системного аналізу норм Закону і не обумовлений внесенням змін до підпункту 7.7.2 пункту 7.7 статті 7 Закону, чинних з 01.01.08р.

Виходячи з викладеного, доводи податкового органу про те, що платник добровільно відмовився від бюджетного відшкодування, не задекларувавши у рядок 25.2. Декларації (сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню) у грудні 2007, січні 2008 року фактично сплачені ним суми ПДВ постачальникам 500000 грн. у листопаді-січні 2008 року, в зв’язку з чим така сума не може бути заявленою Позивачем до відшкодування на розрахунковий рахунок чи в рахунок майбутніх платежів за березень 2008р (тобто не може бути відображена ні в рядку 25.1 , ні в рядку 25.2 Декларації) –необґрунтовані.

За змістом нової редакції зазначеного підпункту, включенню до складу бюджетного відшкодування підлягають суми від'ємного значення між податковими зобов'язаннями та податковим кредитом платника податку усіх попередніх податкових періодів, що передували періоду виникнення права на бюджетне відшкодування, незалежно від дати їх утворення . Разом з тим, умовою для бюджетного відшкодування , що визначена в пункі «а»п.п. 7.7.2 п.7.7. статті 7 Закону, є фактична сплата одержувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам цих товарів (послуг).

В даному випадку, у рядку 23.2 Декларації з ПДВ за березень 2008 р. відображена сума залишків від'ємних значень всіх попередніх податкових періодів у розмірі 1.463.908грн.

Підсумкове значення рядка 23, яке складається зі значень рядків 23.1 —23.5, є залишком від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду в розмірі 1.471.070,00 грн.

Цей показник переноситься у рядок 24 (як різниця рядків 23 та 20) та є основою для бюджетного відшкодування. В декларації за березень 2008р. ця сума складає 1.471.070 грн.

У декларації з ПДВ за березень 2008 року сума податку фактично сплачена склала 522619 грн., що підтверджується наявними у справі платіжними дорученнями та висновком ДПІ від 27.05.2008 року № 11/119-15/226, затвердженим заступником начальника ДПІ у Подільському районі м.Києва.

У зв’язку зі зміною порядку розрахунку суми бюджетного відшкодування наказом ДПА України від 17.03.2008 року № 159 «Про внесення змін до податкової звітності з податку на додану вартість», що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 19.03.08 р. за N 224/14915, викладено в новій редакцій форму податкової декларації з ПДВ, затверджену наказом ДПА України від 30.05.97р. № 166 /з наступними змінами/ та затверджено додаток №2 до податкової декларації з ПДВ «Довідка щодо залишку суми від’ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду»/надалі –Довідка/.

Таким чином, при наявності у декларації з ПДВ сум занесених до рядка 24 - платник податку заповнює Довідку /додаток 2/, де розписуються ці залишки по періодах їх виникнення. В Додатку 2 у графі 4 визначається сума від'ємного значення, фактично сплачена постачальникам та платник податку має право заповнити Додаток 3 - Розрахунок суми бюджетного відшкодування.

Як встановлено в судовому засіданні , згідно з Довідкою /додатку 2 до Декларації з ПДВ за березень місяць 2008 року, колонки 4, рядків №5 та №6/ заявлена Позивачем у Декларації сума бюджетного відшкодування складається з залишків від'ємних значень минулих періодів, фактично сплачених платником постачальникам:

500 000,00 грн. - частина зазначеної у рядку 23.1 Декларації за листопад 2007 р.

22619,00 грн. - частина суми зазначеної у рядку 23.1 Декларації за вересень 2007 р.

Зазначена сума бюджетного відшкодування 522619 грн. відображена в Розрахунку суми бюджетного відшкодування за березень 2008р (додаток 3 до Декларації) у рядку 2 як частина залишку від'ємного значення, фактично сплачена отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг) та рядку 3, який переноситься до рядка 25 податкової декларації звітного періоду, як це передбачено Наказом ДПА України від 30.05.97 № 166 в редакції наказу ДПА України від 17.03.2008 року № 159.

Правомірність декларування зазначеної суми бюджетного відшкодування підтверджується наявними в матеріалах справи податковими накладними № 86 від 01.08.07р. на суму ПДВ 1187,97 грн., № 85 від 01.08.2007 р. на суму ПДВ 847,12 грн., № 97 від 02.08.07р. на суму 10292,10 грн., № 111 від 23.08.07р. на суму 10292,10 грн. та № 863 від 01.10.07р. на суму 500000 грн. , що в загальній сумі становить 522619, 29 грн. та платіжними дорученнями, що свідчать про фактичну оплату даних сум. До фактичної сплати ПДВ ця сума не могла заявлятись до відшкодування відповідно до вимог п. «а»7.7.2 пункту 7.7 статті 7 Закону.

Відповідно до п.п. 7.7.3. п.7.3. ст.7, платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів.

Тобто, платник податку самостійно обирає направлення бюджетного відшкодування (рядок 25.1 або рядок 25.2). В декларації за березень 2008 р обрано напрям відшкодування -у зменшення податкового зобов'язання з ПДВ у наступних податкових періодах в сумі 522.619,00 грн.

За наведених обставин та правових норм , суд дійшов висновку про неправомірність податкового повідомлення –рішення № 0005501502/0 від 27.05.08р, згідно з яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за березень 2008 року в розмірі 515457 грн., в зв’язку з чим вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.124 Конституції України, Законом України «Про податок на додану вартість», ст.ст. 71, 94, 97, 158-163, 254 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва

п о с т а н о в и в:

адміністративний позов задовольнити.

Визнати неправомірним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва № 0005501502/0 від 27.05.08р, згідно з яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за березень 2008 року в розмірі 515457 грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Дочірнього підприємства «Техенерго»(код 32072610) - 3,40 грн. судового збору.

Дана постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Шелест С.Б.

Постанова складена у повному обсязі 10.03.09р.