Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
02.03.2009 р. № 9/284
11:52
За позовомЗакритого акціонерного товариства Акціонерна страхова компанія «Європоліс»
доДержавної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України
про скасування постанови № СК-08/08-40 від 26.01.2008 про застосування штрафу за правопорушення, вчинені на фінансових ринках Головуючий суддя: Кротюк О.В. Судді: Келеберда В.І.
Ковзель П.О.
Секретар судового засідання: Гончаров В.В.
Обставини справи:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва із адміністративним позовом Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України з вимогами про скасування постанови № СК-08/08-40 від 26.01.2008 про застосування штрафу за правопорушення, вчинені на фінансових ринках.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що оскаржуване рішення прийнято з порушенням положень Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», Закону України «Про страхування», Порядку складання звітних даних страховиків, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 3 лютого 2004 р. N 39 (у редакції розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 15 вересня 2005 р. N 4619) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 квітня 2004 р. за N 517/9116, оскільки позивачем самостійно виправлено самостійно виявлену описку у звітності.
Відповідач позовні вимоги не визнає, просить відмовити в задоволенні адміністративного позову, оскільки оскаржуване рішення прийнято у відповідності до вимог діючого законодавства України.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
встановив:
актом Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № 08/1-1/1370 від 17.01.2008 про порушення законів та інших нормативно-правових актів Закритим акціонерним товариством «Акціонерна страхова компанія «Євро поліс»встановлено:
«На основі звітних даних ЗАТ "АСК "Європоліс" за 3 квартал 2007 року, що надійшли до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України у паперовій формі (вх. № 1977з/ск від 24.10.2007р.), виявлено наступні факти.
Згідно звітних даних ЗАТ "АСК "Європоліс" за 3 квартал 2007 року мають місце порушення вимог статті 14 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»у частині обов'язковості надання фінансовою установою звітності відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг, та вимог пункту 2.1 Порядку складання звітних даних страховиків, затвердженого Розпорядженням Держфінпослуг від 03.02.2004 № 39, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 квітня 2004 за № 517/9116, у редакції розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 15 вересня 2005 № 4619, (далі - Порядок), в частині складання форм звітних даних у вигляді документів, передбачених цим Порядком, а саме у Додатку 4, Розділі 3 «Показники діяльності з видів добровільного страхування, інших, ніж страхування життя»валові надходження страхових платежів (премій, внесків) від резидентів склали: від фізичних осіб (крім перестрахувальників (рядок 012) складає 0,0 тис. грн., від страхувальників-юридичних осіб (крім перестрахувальників (рядок 013) складає 0,0 тис. грн., від перестрахувальників (рядок 014) складає 102,7 тис. грн., що у сумі не відповідає зазначеному у рядку 011 Розділу 3 розміру валових надходжень страхових платежів (премій, внесків) від резидентів, який складає 688,7 тис. грн.».
Постановою Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № СК-08/08-40 від 26.01.2008 про застосування штрафу за правопорушення, вчинені на фінансових ринках встановлено:
«Закритим акціонерним товариством "Акціонерна страхова компанія "Європоліс" (код за ЄДРПОУ - 16293990; місцезнаходження: Україна, м. Київ, вул. Старовокзальна, 13) порушено вимоги чинного законодавства у сфері надання фінансових послуг України, а саме: порушено вимоги статті 4 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»у частині обов'язковості надання фінансовою установою звітності відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ: та ринків фінансових послуг, та вимоги пункту 2.1 Порядку складання звітних даних страховиків, затвердженого Розпорядженням Держфінпослуг від 03.02.2004 № 39, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 квітня 2004 за № 517/9116, у редакції розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 15 вересня 2005 № 4619, (далі - Порядок), в частині складання форм звітних даних у вигляді документів, передбачених цим Порядком.
Суть допущених порушень вимог статті 14 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»та вимог пункту 2.1 Порядку полягає в тому, що згідно звітних даних Закритого акціонерного товариства «Акціонерна страхова компанія «Європоліс»за 3 квартал 2007, що надійшли до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України у паперовій формі (вх. № 1977з/ск від 24.10.2007), а саме Додатку 4, Розділу 3 «Показники діяльності з видів добровільного страхування, інших, ніж страхування життя»валові надходження страхових платежів (премій, внесків) від резидентів склали: від фізичних осіб (крім перестрахувальників (рядок 012) складає 0,0 тис. грн., від страхувальників-юридичних осіб (крім перестрахувальників (рядок 013) складає 0,0 тис. грн., від перестрахувальників (рядок 014) складає 102,7 тис. грн., що у сумі не відповідає зазначеному у рядку 011 Розділу 3 розміру валових надходжень страхових платежів (премій, внесків) від резидентів, який складає 688,7 тис. грн.»
Постановою Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № СК-08/08-40 від 26.01.2008 відповідно до ст.ст. 40, 41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»застосовано до Закритого акціонерного товариства «Акціонерна страхова компанія «Євро поліс»штраф у розмірі 2125,00 грн.
За результатом розгляду справи судом встановлено, що звітність подана відповідачем до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України 24.10.2007 за вх. № 1977з/ск. Крім того, в зв’язку із самостійним виявленням описки, 24.01.2008 позивач направив до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України уточнення до раніше поданої звітності із пояснювальною запискою, якими повідомлено про виправлення арифметичної помилки.
Аналізуючи викладені вище обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі з урахуванням наступних обставин.
Закон України «Про страхування»від 7 березня 1996 року № 85/96-ВР регулює відносини у сфері страхування і спрямований на створення ринку страхових послуг, посилення страхового захисту майнових інтересів підприємств, установ, організацій та фізичних осіб.
Статтею 33 Закону № 85 встановлено, що страховики зобов'язані щоквартально подавати Уповноваженому органу фінансову звітність та інші звітні дані за формою, встановленою Уповноваженим органом, затверджені власником (уповноваженим ним органом) страховика, а також давати на запити Уповноваженого органу необхідні пояснення щодо звітних даних.
Відповідно до статті 34 Закону № 85 страховики публікують свій річний баланс за формою і в порядку, встановленими Уповноваженим органом.
Достовірність та повнота річного балансу і звітності страховиків повинна бути підтверджена аудитором (аудиторською фірмою).
Порядок складання звітних даних страховиків затверджено розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 3 лютого 2004 р. N 39 (у редакції розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 15 вересня 2005 р. N 4619) та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23 квітня 2004 р. за N 517/9116.
Порядок розроблений відповідно до статті 28 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", статей 33, 34 Закону України "Про страхування" та статті 14 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", підпункту 41 пункту 4 Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого Указом Президента України від 4 квітня 2003 року N 292.
Відповідно до пункту 2.1 Порядку Форми звітних даних складаються у вигляді документів, передбачених цим Порядком, у електронній та паперовій формах. Документи в електронній формі складаються шляхом заповнення українською мовою таблиць та форм, передбачених цим Порядком, за допомогою програмних засобів, які забезпечують формування файлів у форматі, визначеному Держфінпослуг.
Відповідно до Порядку за строками складання звітність поділяється на: проміжну та річну.
Проміжна звітність страховика складається щоквартально наростаючим підсумком із початку звітного періоду за станом на останній день кварталу. Щокварталу страховик складає такі форми звітності:
а) загальні відомості про страховика;
б) звіт про доходи та витрати страховика;
в) звіт про страхові платежі та виплати за структурними підрозділами страховика;
г) пояснювальну записку до звітних даних страховика;
ґ) проміжну фінансову звітність відповідно до вимог Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
Достовірність та повнота річної звітності страховиків повинна бути підтверджена аудитором, який внесений до Реєстру аудиторів, які можуть проводити аудиторські перевірки фінансових установ.
Контроль за дотриманням вимог цього Порядку здійснює Держфінпослуг відповідно до законодавства України.
Закон України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»від 12 липня 2001 року № 2664-IIIвстановлює загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг.
Метою цього Закону є створення правових основ для захисту інтересів споживачів фінансових послуг, правове забезпечення діяльності і розвитку конкурентоспроможного ринку фінансових послуг в Україні, правове забезпечення єдиної державної політики у фінансовому секторі України.
Статтею 14 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»встановлено, що фінансова установа зобов'язана вести облік своїх операцій та надавати звітність відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг.
Положеннями статті 40 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»визначено види заходів впливу. Зокрема, уповноважений орган може накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.
Порядок та умови застосування заходів впливу встановлюються законами України та нормативно-правовими актами Уповноваженого органу.
Відповідно до статті 41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»уповноважений орган застосовує до суб'єктів підприємницької діяльності штрафні санкції, зокрема, за ненадання, несвоєчасне надання або надання завідомо недостовірної інформації - у розмірі до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, але не більше одного відсотка від розміру статутного (пайового) капіталу юридичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності, що вчинила правопорушення.
Рішення Уповноваженого органу про застосування штрафних санкцій може бути оскаржено в суді.
Положення про застосування Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України заходів впливу, затверджено розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 13 листопада 2003 р. N 125 (в редакції розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 17 вересня 2004 р. N 2384), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 3 грудня 2003 р. за № 1115/8436, розроблене відповідно до Законів України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", "Про страхування", "Про кредитні спілки", "Про недержавне пенсійне забезпечення", інших законів та Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого Указом Президента України від 4 квітня 2003 року N 292, з метою забезпечення захисту інтересів споживачів фінансових послуг, врегулювання порядку застосування заходів впливу та забезпечення захисту прав осіб, щодо яких вони застосовуються.
Це Положення визначає умови, порядок і строки провадження у справах про порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність із надання фінансових послуг (далі - Справи), порядок прийняття рішень про застосування заходів впливу та процедуру їх оскарження.
Відповідно до Положення Держфінпослуг обирає і застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення законодавства про фінансові послуги, враховуючи наслідки порушення та наслідки раніше застосованих заходів впливу (за наявності). Дані та інформація про ознаки порушення може міститися, зокрема, в звітності, що подається до Держфінпослуг.
Держфінпослуг може, зокрема, накладати штрафи відповідно до закону. Рішення про накладення штрафних санкцій приймається у вигляді постанови.
У постанові мають бути вказані, зокрема, норма законодавства про фінансові послуги, яку порушено та зміст встановленого посадовою особою Держфінпослуг порушення.
Провадження у справі є обов'язковою передумовою застосування заходів впливу, передбачених підпунктами 1 - 6 пункту 2.1 цього Положення. Порядок застосування заходу впливу, передбаченого підпунктом 7 пункту 2.1 цього Положення, регулюється чинним законодавством.
У разі виявлення порушень законодавства про фінансові послуги посадові особи Держфінпослуг зобов'язані скласти акт про порушення або акт перевірки з викладенням у ньому змісту виявлених порушень.
Виявлені посадовими особами Держфінпослуг факти порушення законодавства про фінансові послуги чітко викладаються в акті про порушення або в акті перевірки із зазначенням доказів та з посиланням на відповідну норму закону та/або іншого нормативно-правового акта.
Акт про порушення повинен містити, зокрема, опис порушення та норму закону або іншого нормативно-правового акта, яку порушено.
Статтею 19 Конституції України чітко встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Аналізуючи вказані вище обставини в їх сукупності суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі. Адже оскаржуване рішення прийнято з порушенням норм законодавства України про фінансові послуги, та принципів, визначених статтею 2 КАС України, оскільки не містять норми законодавства про фінансові послуги, які порушено, та чіткого змісту встановленого посадовою особою Держфінпослуг порушення, зокрема встановлено факту подання завідомо неправдивої інформації або неподання відповідної інформації взагалі. Усні пояснення представника відповідача щодо застосування санкцій за неподання інформації судом не приймаються до уваги з огляду на відсутність зазначеного у оскаржуваному рішенні та акті про правопорушення. Крім того, акт про порушення № 08/1-1/1370 від 17.01.2008 р., яким встановлено порушення та на підставі якого винесено оскаржуване рішення, не відповідає вимогам Положення № 125, оскільки не містить опис порушення та норму закону або іншого нормативно-правового акта, яку порушено. Також акт не містить встановлення факту подання завідомо неправдивої інформації або неподання такої інформації.
В свою чергу, суд звертає увагу, що позивачем подано до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України пояснювальну записку та звіт за оскаржуваний період із відомостями про виправлення описки.
Отже, суд не приймає твердження відповідача, що штрафні санкції до позивача застосовано за подачу завідомо недостовірної інформації або за неподання такої інформації, з огляду на подання відповідного інформації у формі звіту за відповідний період про що вказано відповідачем у акті від 17.01.2008 року № 08/1-1/1370 (абзац третій акту) та, поряд з цим, самостійного виявлення та виправлення позивачем такої описки. Крім того, актом про правопорушення встановлення факту неподання або завідомо неправдивого подання інформації суб’єктом владних повноважень не встановлено та не зазначено.
Крім того, суб’єктом владних повноважень застосовано заходи впливу за фактом порушення, який не встановлений актом про правопорушення –ненадання інформації або за надання завідомо недостовірної інформації. Тобто застосування заходів впливу у вигляді штрафу є безпідставним.
Враховуючи те, що оскаржуване рішення не містить обов’язкових відомостей та встановлених фактів порушень, при цьому обов’язковість зазначення обставин, встановлених при розгляді справи, посилання на нормативно-правовий акт, норми якого порушено, наведень доказів, що підтверджують факт правопорушення і вину юридичної особи, посилань на відповідні норми нормативно-правового акта, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, встановлено законодавством України, а в судовому засіданні представник відповідача також не надав додаткових пояснень в цій частині, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та скасування оскаржуваного рішення.
Враховуючи такі обставини, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не довів суду правомірність прийнятого оскаржуваного рішення та відповідність його принципам, передбаченим частиною 3 статі 2 КАС України.
Враховуючи такі обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 9, 69-71, 158 –163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Скасувати постанову Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг № СК-08/08-40 від 26.01.2008 про застосування штрафу за правопорушення, вчинені на фінансових ринках.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Києва шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови та подання апеляційної скарги на постанову протягом двадцяти днів з дня подачі заяви про апеляційне оскарження, або без подання заяви про апеляційне оскарження шляхом подання апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Головуючий суддя О.В.Кротюк
Судді В.І.Келеберда
П.О.Ковзель
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі –12.03.2009.