Ухвала суду № 32496337, 10.07.2013, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.07.2013
Номер справи
2а-542/10/2270
Номер документу
32496337
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 липня 2013 року Справа № 9104/27536/10

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Рибачука А.І.,

суддів - Дяковича В.П., Носа С.П.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Старокостянтинівське міжрайонне підприємство матеріально-технічного постачання» на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 березня 2010 року по справі № 2а-542/10/2270/3 за позовом Відкритого акціонерного товариства «Старокостянтинівське міжрайонне підприємство матеріально-технічного постачання» до регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Хмельницькій області про визнання нечинним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Відкрите акціонерне товариство «Старокостянтинівське міжрайонне підприємство матеріально-технічного постачання» (далі - ВАТ «Старокостянтинівське міжрайонне підприємство матеріально-технічного постачання») звернулось до суду з адміністративним позовом до регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Хмельницькій області (далі - регіональне управління Департаменту САТ ДПА України у Хмельницькій області), в якому просило визнати нечинним та скасувати рішення відповідача про застосування фінансових санкцій від 13 січня 2010 року № 220815.

Позовні вимоги обґрунтовувало посиланням на порушення процедури проведення перевірки та на те, що вимог Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» не порушувало, оскільки здійснювало реалізацію алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці за наявності необхідних для цього документів.

Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 березня 2010 року в задоволенні вказаного позову відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням позивач подав апеляційну скаргу, у якій, з посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким повністю задовольнити його позов.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує посиланням на те, що судом першої інстанції не враховано, що перевірка була проведена з порушенням процедури її проведення; що магазин «Веселка» має статус кафе, про що свідчить те, що в ньому знаходяться два зали для вживання їжі, барна стійка та кухня; що реалізація алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці здійснювалась за наявності необхідних для цього документів, а саме: дозволу на розміщення об'єктів торгівлі, громадського харчування та ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями.

Учасники судового процесу в судове засідання не з'явився, хоча їх належним чином було повідомлено про дату, час та місце апеляційного розгляду, що відповідно до частини 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України не перешкоджає розгляду справи у їх відсутності.

Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ВАТ «Старокостянтинівське міжрайонне підприємство матеріально-технічного постачання» зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, йому видано свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серія АОО № 656537.

Торгівельну діяльність в магазині «Веселка», що розташований за адресою: м. Старокостянтинів, вул. Миру, 3, ВАТ «Старокостянтинівське міжрайонне підприємство матеріально-технічного постачання» здійснювало на підставі дозволу на розміщення об'єктів торгівлі, громадського харчування від 30 листопада 2006 року № 47 та ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями від 16 грудня 2009 року серія АГ № 168377.

Регіональним управлінням Департаменту САТ ДПА України у Хмельницькій області 08 січня 2010 року, відповідно до наказу від 31 грудня 2009 року № 263 «Про проведення позапланової перевірки» та на підставі направлення від 31 грудня 2009 року № 60, у вказаному магазині проведено позапланову виїзну перевірку з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами.

За результатами вказаної перевірки складено акт перевірки від 08 січня 2010 року № 006/22/32/03/00908410, в якому зафіксовано факт реалізації споживачеві у вказаному вище магазині, що не має статусу закладу громадського харчування, 100 грамів горілки на розлив для споживання на місці.

На підставі вказаного акта 13 січня 2010 року відповідачем прийнято рішення про застосування фінансових санкцій № 220815, яким до позивача застосовано фінансові санкції в розмірі 1700.00 грн.

Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що відповідач провів перевірку в межах наданих йому повноважень, відповідно до вимог статей 11, 11-1, 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», а також з того, що ВАТ «Старокостянтинівське міжрайонне підприємство матеріально-технічного постачання» не мало права реалізовувати алкогольні напої на розлив для споживання на місці, оскільки магазин «Веселка» не має статусу закладу громадського харчування.

Основні вимоги до роздрібної торгівлі горілкою і лікеро-горілчаними виробами, вином виноградним та плодово-ягідним, коньяком, шампанським, вином ігристим (далі - алкогольні напої) визначені Правилами роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затвердженими постановою Кабінету міністрів України N 854 від 30 липня 1996 року.

Відповідно до пункту 2 Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями роздрібна торгівля алкогольними напоями є діяльністю з продажу алкогольних напоїв безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших підприємствах громадського харчування.

Роздрібна торгівля алкогольними напоями здійснюється через спеціалізовані підприємства, в тому числі фірмові, спеціалізовані відділи (секції) підприємств з універсальним асортиментом продовольчих товарів, підприємства чи спеціалізовані відділи (секції) магазинів споживчої кооперації, а також підприємства громадського харчування.

Відповідно до пункту 22 Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки підприємствам громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус підприємств громадського харчування, підприємств з універсальним асортиментом товарів.

Визначення терміну «підприємство громадського харчування» містилося в Правилах роботи закладів (підприємств) громадського харчування, затверджених наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України № 219 від 24 липня 2002 року. Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України № 309 від 09 жовтня 2006 року поняття «підприємство громадського харчування» було змінено на поняття «підприємство ресторанного господарства».

Відповідно до пункту 1.3. Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства закладом ресторанного господарства є організаційно-структурна одиниця у сфері ресторанного господарства, яка здійснює виробничо-торговельну діяльність: виробляє і (або) доготовляє, продає і організовує споживання продукції власного виробництва і закупних товарів, може організовувати дозвілля споживачів.

Згідно пунктів 1.5., 1.6 Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства заклади (підприємства) ресторанного господарства поділяються за типами: фабрики-кухні, фабрики-заготівельні, ресторани, бари, кафе, їдальні, закусочні, буфети, магазини кулінарних виробів, кафетерії, а ресторани та бари - також на класи (перший, вищий, люкс). Вибір типу закладу (підприємства) ресторанного господарства та класу ресторану або бару здійснюється суб'єктом господарської діяльності самостійно з урахуванням вимог законодавства України.

Суб'єкти господарської діяльності у сфері ресторанного господарства при облаштуванні закладу (підприємства) згідно з обраним типом (класом) повинні мати необхідні виробничі, торговельні та побутові приміщення, а також обладнання для приготування та продажу продукції. Вимоги, що пред'являються до виробничих, торговельних та побутових приміщень закладів (підприємств) ресторанного господарства, обладнання, інвентарю, переліку послуг, технологічних режимів виробництва продукції, встановлюються законодавством України.

Відкриття закладу (підприємства) ресторанного господарства узгоджується з органами місцевого самоврядування, установами державної санітарно-епідеміологічної служби в установленому законодавством порядку.

Частиною 6 статті 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» визначено, що продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки суб'єктам господарювання громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб'єктів господарювання громадського харчування, суб'єктів господарювання з універсальним асортиментом товарів.

Абзацом 8 частини 2 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» передбачено, що у разі порушення суб'єктом господарювання вимог статті 15-3 цього Закону застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 1700.00 гривень.

Позивачем не надано суду доказів в підтвердження факту узгодження ним з уповноваженими органами статусу магазину «Веселка» як об'єкту громадського харчування чи об'єкту з універсальним асортиментом товарів, у яких дозволяється продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці.

Наявність у позивача дозволу на розміщення магазину «Веселка» з товарною спеціалізацією роздрібна торгівля продуктами харчування та алкогольними напоями та ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями, без узгодження з уповноваженими органами відповідного статусу об'єкта, в якому здійснюється реалізація алкогольних напоїв, не давала позивачу права здійснювати їх продаж на розлив для споживання на місці.

Отже, позивачем було допущено порушення вимог пункту 15-3 статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», що свідчить про наявність підстав для застосування до нього штрафних санкцій у розмірі, передбаченому абзацом 8 частини 2 статті 17 цього Закону.

Щодо посилання позивача на порушення процедури проведення перевірки, то таких під час судового розгляду не встановлено, оскільки дана перевірка була проведена регіональним управлінням Департаменту САТ ДПА України у Хмельницькій області відповідно до наказу від 31 грудня 2009 року № 263 «Про проведення позапланової перевірки» та на підставі направлення від 31 грудня 2009 року № 60. Під час перевірки була присутня продавець магазину «Веселка», якій було вручено під розписку копії вказаних вище наказу та направлення, та від якої було відібрано пояснення.

Виходячи з вищезазначеного, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанцій щодо правомірності оскаржуваного рішення регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Хмельницькій області.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду - без змін.

Керуючись статтями 160, 195, 196, 197, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Старокостянтинівське міжрайонне підприємство матеріально-технічного постачання» залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 березня 2010 року по справі № 2а-542/10/2270/3 - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

ГОЛОВУЮЧИЙ: А.І. РИБАЧУК

СУДДІ В.П. ДЯКОВИЧ

С.П. НОС