ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 липня 2013 року Справа №30646/10/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Качмара В.Я.,
суддів - Мікули О.І., Старунського Д.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м.Львові апеляційну скаргу Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 19 липня 2010 року в справі за позовом Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Волинській області до ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,
В С Т А Н О В И В :
24.06.2010р. Головна державна інспекція на автомобільному транспорті в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Волинській області (далі - ТУ ГАТІ) звернулася до суду з вищевказаним адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій, посилаючись на те, що проведеною рейдовою перевіркою транспортних засобів, що здійснюють перевезення пасажирів і вантажів, встановлено порушення відповідачем транспортного законодавства, зокрема, було виявлено відсутність передбачених ст.39 Закону України «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон №2344-ІІІ) документів, на підставі яких здійснюються пасажирські перевезення, за що відповідно до ст.60 вказаного Закону передбачено штраф у розмірі ста неоподаткованих мінімумів, однак у встановленому законом порядку постанова про застосування штрафних санкцій відповідачем не оскаржена та у добровільному порядку не сплачена.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 19.07.2010р. у справі №2а-1863/10/0370 у задоволенні заявленого адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись із винесеним рішенням, його оскаржив позивач, який покликаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції і винести нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги. Апелянт вказує на те, що відповідач підпадає під визначення автомобільного перевізника, адже такими являються фізичні або юридичні особи. Наявність ліхтаря оранжевого кольору є підставою вважати, що цей транспортний засіб надає послуги з перевезення пасажирів на таксі. Оскільки рейдовою перевіркою було встановлено порушення Закону №2344-ІІІ ТУ ГАТІ правомірно було застосовано штрафні санкції передбачені ст.60 цього Закону. Зазначає, що вказана постанова про накладення фінансових санкцій та припис не були оскаржені відповідачем у встановленому законом порядку та є чинними, а тому повинні бути виконані.
Особи, що беруть участь у справі, в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступало, а тому колегія суддів, у відповідності до ч.1 ст.197 КАС України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки таку може бути вирішено на основі наявних у ній доказів. Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги у їх сукупності, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог позивачу по справі, суд виходив з того, що відповідач не є суб'єктом відповідальності згідно ст.60 Закону №2344-ІІІ.
Такі висновки суду першої інстанції, на думку апеляційного суду, не відповідають фактичним обставинам справи та є помилковими з таких міркувань.
Встановлено, що інспекторами територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Київській області, проведено рейдову перевірку транспортних засобів, що здійснюють перевезення пасажирів та вантажів на прилеглій території до терміналів «А», «В», «С» міжнародного аеропорту «Бориспіль».
За наслідками перевірки транспортного засобу марки SKODA SUPERB CLASSIC, який належить ОСОБА_1, номерний знак НОМЕР_1, виявлено порушення транспортного законодавства, суть якого полягає у відсутності передбачених ст.39 Закону №2344-ІІІ документів, про що було складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 23.06.2009р. №001847 (а.с.8).
21.08.2009р., заступником начальника ТУ ГАТІ Лейбиком І.І. винесено постанову №71511 про застосування до ОСОБА_1 фінансових санкцій, за порушення законодавства про автомобільний транспорт, відповідальність за які передбачено абз.3 ч.1 ст.60 Закону №2344-ІІІ (а.с.9).
Копія згаданої постанови направлено відповідачу за місцем його проживання рекомендованим листом із повідомленням про вручення поштового відправлення та отримана 25.08.2009р. (а.с.10).
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.3 Закону №2344-ІІІ цей Закон регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.
Відповідно до ст.6 Закону №2344-ІІІ в складі центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту функціонує урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті, який здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт.
Пунктом 4 Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2004р. за №1190, передбачено, що Головавтотрансінспекція, як урядовий орган державного управління, відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів, що регулюють організацію перевезення пасажирів і вантажів.
Державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України. Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті визначає Кабінет Міністрів України.
Згідно ст.6 Закону №2344-ІІІ та п.4 «Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006р. №1567 (далі - Порядок №1567), державний контроль автомобільних перевізників здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення рейдових перевірок.
В силу вимог ст.39 Закону №2344-ІІІ автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення. Для здійснення перевезень пасажирів на таксі у водія автомобіля повинні бути такі документи: посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, ліцензійна картка, інші документи, передбачені законодавством України.
Відповідно до ст.9 Закону №2344-ІІІ ліцензія видається на господарську діяльність з надання послуг з перевезення пасажирів і небезпечних вантажів на такі види робіт: надання послуг з внутрішніх перевезень пасажирів автобусами; надання послуг з внутрішніх перевезень пасажирів на таксі; надання послуг з внутрішніх перевезень пасажирів легковими автомобілями на замовлення; надання послуг з внутрішніх перевезень небезпечних вантажів вантажними автомобілями, причепами та напівпричепами; надання послуг з міжнародних перевезень пасажирів автобусами; надання послуг з міжнародних перевезень пасажирів на таксі; надання послуг з міжнародних перевезень пасажирів легковими автомобілями на замовлення; надання послуг з міжнародних перевезень небезпечних вантажів вантажними автомобілями, причепами та напівпричепами.
Ліцензійна картка на таксі надається за умови підтвердження у встановленому порядку відповідності його облаштування вимогам визначення «таксі», викладеним у ст.1 вищевказаного Закону.
Згідно із ст.1 Закону №2344-ІІІ автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; таксі - легковий автомобіль, обладнаний розпізнавальним ліхтарем оранжевого кольору, який встановлюється на даху автомобіля і призначений для надання послуг з перевезення пасажирів та їхнього багажу в індивідуальному порядку.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про транспорт» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) нормативні акти, які визначають умови перевезень, порядок використання засобів транспорту, шляхів сполучення, організації безпеки руху, охорони громадського порядку, пожежної безпеки, санітарні та екологічні вимоги, що діють на транспорті, є обов'язковими для власників транспорту і громадян, які користуються послугами транспорту та шляхами сполучення.
Оскільки на даху автомобіля відповідача знаходився розпізнавальний знак - ліхтар оранжевого кольору, то у інспекторів ТУ ГАТІ були підстави вважати, що цей транспортний засіб обладнаний відповідним ліхтарем з метою надання послуг з перевезення пасажирів на таксі, без ліцензійної картки в порушення вимог ст.39 Закону №2344-ІІІ.
Згідно абз.3 ч.1 ст.60 Закону №2344-ІІІ за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений ст.ст.39 та 48 цього Закону, зокрема надання послуг з перевезень пасажирів без ліцензійної картки, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Пунктами 32-35 Порядку №1567, передбачено можливість оскарження постанов про застосування фінансових санкцій.
Відповідачем, всупереч вимогам ч.1 ст.71 КАС України, не надано доказів оскарження постанови №71511 від 21.08.2009р. про застосування фінансових санкцій та припису щодо усунення порушення законодавства про автомобільний транспорт від 21.08.2009р. №21644, а тому, на думку апеляційного суду, такі є чинними.
Також, апеляційний суд, вважає за необхідне зазначити, що законність постанови №71511 від 21.08.2009р. про застосування до ОСОБА_1 фінансових санкцій не є предметом розгляду у даній адміністративній справі.
Наявність чинного рішення суб'єкта владних повноважень про застосування фінансових санкцій та невиконання такого рішення відповідачем, є безумовними підставами для стягнення фінансових санкцій з останнього.
За таких обставин, апеляційний суд приходить до переконання про підставність позовних вимог ТУ ГАТІ щодо стягнення фінансових санкцій.
Відповідно до ст.202 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування судом апеляційної інстанції постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
З огляду на викладене, оскільки постанова суду першої інстанції винесена з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, то апеляційна скарга підлягає до задоволення, а оскаржувану постанову слід скасувати та прийняти нову постанову.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Волинській області задовольнити.
Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 19 липня 2010 року скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Волинській області (р/р 31110106700002 в ГУДКУ у Волинській області, МФО 803014, одержувач - Державний бюджет м.Луцька 21081100, ідентифікаційний код 21741605) фінансові санкції застосовані за порушення законодавства про автомобільний транспорт на підставі постанови заступника начальника територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Волинській області від 21 серпня 2009 року №71511 в сумі 1700 (тисяча сімсот) гривень.
Постанова апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до касаційної інстанції протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя В.Я. Качмар
Суддя О.І. Мікула
Суддя Д.М. Старунський