УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 липня 2013 р.Справа № 2а-14545/12/2070Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Спаскіна О.А.
Суддів: Сіренко О.І. , Любчич Л.В.
за участю секретаря судового засідання Бутенко Б.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю фірма "Карусель ЛТД" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 27.03.2013р. по справі № 2а-14545/12/2070
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю фірма "Карусель ЛТД"
до Західної міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби
про скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИЛА:
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 27 березня 2013 року у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю фірми "Карусель ЛТД" до Західної міжрайонної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення - відмовлено в повному обсязі.
Позивач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Скаржник зазначає, що приймаючи зазначену постанову суд першої інстанції дійшов до помилкових висновків, які призвели до неправильного вирішення справи, неповно з'ясував всі обставини справи, що мають значення при вирішенні спору, не вірно застосував до спірних правовідносин вимоги пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 ПК України, п.1 ст.17, ст.20, п.п. 1, 2, 12 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" №265/95-ВР від 06.07.1995р., та норми ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України щодо повноти та об'єктивності розгляду справи.
Суд апеляційної інстанції розглядає справу в межах доводів апеляційної скарги відповідно до вимог ст.195 КАС України та керуючись ч.1 ст.41 КАС України.
Колегія суддів, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, відповідно до ст. 195 КАС України, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 21.08.2012р. на підставі наказу ДПС у Харківській області №280 від 07.08.2012р. та направлень №3217, №3218 від 20.08.2012р. працівниками Державної податкової служби у Харківській області проведено фактичну перевірку ТОВ фірми "Карусель ЛТД" щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності документа, що підтверджує державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідно закону, ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обігу підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами). За результатами проведеної перевірки був складений акт № 1233/20/40/22/22699236 від 22.08.2012р. (дата державної реєстрації в органі ДПС за місцем державної реєстрації суб'єкта господарювання 28.08.2012р. за №110/20/33/22/22699236). (а.с.118-119)
Актом перевірки були встановлені порушення позивачем п.1,2,12 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" №265/95-ВР від 06.07.1995р. (далі за текстом - Закон № 265/95-ВР)
На підставі висновків акту перевірки №1233/20/40/22/22699236 від 21.08.2012р., пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 ПК України та згідно з п.1 ст.17, ст.20 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" №265/95-ВР від 06.07.1995р. Західною МДПІ м. Харкова Харківської області ДПС винесено податкове повідомлення-рішення №0000662231 від 07.09.2012р.(а.с.5)
Не погоджуючись з винесеними податковими повідомленнями-рішеннями позивач подав скаргу до Державної податкової служби у Харківській області від 21.11.2012р. За результатами розгляду скарги від 21.11.2012р. Державною податковою службою у Харківській області було прийнято рішення №11644/0/71-12/10-2415 від 17.12.2012р. (а.с.124-125), відповідно до якого податкове повідомлення-рішення №0000662231 від 07.09.2012р.залишено без змін, а скаргу позивача - без задоволення.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем доведено обґрунтованість висновків викладених в акті №1233/20/40/22/22699236 від 21.08.2012р., а тому прийняте на підставі таких висновків податкове повідомлення - рішення є правомірним та таким, що відповідає нормам чинного законодавства, а доводи позивача безпідставні і такі, що суперечать фактичним обставинам справи, а позовні вимоги є неправомірними, необґрунтованими.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме з акту перевірки, мотивом, на підставі якого суб'єкт владних повноважень дійшов висновків, викладених в акті №1233/20/40/22/22699236 від 21.08.2012р. є наступні обставини:
- не проведення розрахункових операцій через РРО при продажі товару та невидача розрахункового документу на загальну суму 21,00 грн.;
- порушення встановленого порядку ведення обліку товарів за місцем їх реалізації та зберігання згідно додатку №3 накладні відсутні на загальну суму 4843,00 грн.
Відповідно до відомості про результати перевірки щодо повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів (товарно-матеріальних цінностей) станом на 21.08.2012 р. виявлено відсутність прибуткових накладних та інших документів що підтверджують надходження та оприбуткування алкогольних напоїв на загальну суму 4843,00 грн. (а.с.120)
Щодо встановлених податковим органом порушень п.1,2,12 ст.3 Закону № 265/95-ВР та застосування до ТОВ фірми "Карусель ЛТД" штрафних санкцій, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до пунктів 1,2,12 ст.3 Закону № 265/95-ВР суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: 1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; 2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;12) вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Статтею 6 цього Закону визначено, що облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.
Позивач є юридичною особою, не належить до суб'єктів малого підприємництва, тому повинен здійснювати облік товарних запасів у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 липня 1996 р. N 854 затверджено Правила роздрібної торгівлі алкогольними напоями (далі за текстом - Правила).
Зазначеними Правилами передбачено, що ці правила поширюються на всіх суб'єктів господарської діяльності на території України незалежно від форм власності, які зареєстровані в установленому порядку і мають ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, отриманий згідно з вимогами законодавства.
У документах, згідно з якими до торговельної мережі надійшли алкогольні напої, повинні зазначатися реєстраційні номери сертифіката відповідності або свідоцтва про відповідність.
Суб'єкт господарської діяльності зобов'язаний забезпечити згідно із статтями 18 та 19 Закону України "Про захист прав споживачів" надання споживачам необхідної, доступної та достовірної і своєчасної інформації про товари, а також на вимогу споживачів - додаткової інформації про наявність сертифіката відповідності, документи, що підтверджують якість та ціну товару.
Суб'єкту господарської діяльності, який здійснює роздрібну торгівлю алкогольними напоями, забороняється приймати для продажу та зберігання алкогольні напої від юридичних і фізичних осіб, які не мають ліцензії на виробництво або на право імпорту чи оптової торгівлі алкогольними напоями.
Таким чином суб'єкт підприємницької діяльності, який займається реалізацією алкогольних напоїв має право здійснювати таку реалізацію лише на підставі документів, згідно з якими до торговельної мережі надійшли алкогольні напої.
До таких документів, як правило, належать накладні та товарно-транспортні накладні. Такі документи є підставою для внесення записів до облікових бухгалтерських реєстрів та є підставою для передачі алкогольних напоїв для реалізації у роздріб. Відсутність відповідних первинних документів які підтверджують рух товарно-матеріальних цінностей є порушенням установленого порядку ведення бухгалтерського обліку.
Судовим розглядом встановлено, що у позивача, під час проведення перевірки, були відсутні підтверджуючі документи про належний облік товарів, що реалізовувались, а саме - алкогольні напої.
Відповідно до п.1 ст.17 Закону № 265/95-ВР за порушення вимог Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у разі встановлення протягом календарного року в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті, а в разі використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня; не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання, вчинене вдруге - 100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим підпунктом, товарів (послуг).
За не проведення розрахункових операцій через РРО при продажі товару та невидачу розрахункового документу на загальну суму 21,00 грн. до позивача застосована фінансова санкція у розмірі 100 відсотків вартості проданих товарів з порушенням вимог Закону № 265/95-ВР, а саме 21,00 грн.
Згідно ст.20 Закону №265/95-ВР до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості не облікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як вбачається з матеріалів справи, вартість не облікованих алкогольних напоїв, що реалізовувалися позивачем, згідно відомості від 21.08.2012р. становить 4843,00 грн. Тому, податковим органом до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі подвійної вартості не облікованих товарів, а саме 9686,00 грн.
Таким чином, колегія судді погоджується з висновком суду першої інстанції про правомірність застосування до ТОВ фірми "Карусель ЛТД" штрафних санкцій за порушення п.1,2, 12 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" №265/95-ВР від 06.07.1995р. у розмірі 9707,00 грн.
Отже, доводи апеляційної скарги позивача про порушення судом першої інстанції під час розгляду справи вимог пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 ПК України, п.1 ст.17, ст.20, п.п. 1, 2, 12 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" №265/95-ВР від 06.07.1995р., та норм ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України щодо повноти та об'єктивності розгляду справи висновків суду не спростовують, оскільки при розгляді справи суд першої інстанції, відповідно до вимог ст. 159 КАС України повно і всебічно, в межах заявлених вимог, з'ясував дійсні обставини справи, дав належну оцінку наявним у справі доказам, правильно вирішив питання щодо правовідносин, зумовлених встановленими фактами, та вирішив справу на підставі норм матеріального права, які регулюють ці правовідносини.
З огляду на вищевикладене, постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм процесуального права, у відповідності до вимог норм матеріального права, тому колегія суддів вважає, що підстав для її скасування немає.
Відповідно до ч.1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову чи ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю фірма "Карусель ЛТД" залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 27.03.2013р. по справі № 2а-14545/12/2070 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Спаскін О.А.Судді Сіренко О.І. Любчич Л.В.
Повний текст ухвали виготовлений 12.07.2013 р.