Постанова № 32342406, 09.07.2013, Окружний адміністративний суд міста Севастополя

Дата ухвалення
09.07.2013
Номер справи
827/1659/13-а
Номер документу
32342406
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

ПОСТАНОВА

Іменем України

09 липня 2013 року

Справа №827/1659/13-а

м. Севастополь

Окружний адміністративний суд м. Севастополя у складі головуючого судді Александрова О.Ю., за участю секретаря Козько М.М.,

представників сторін:

представник позивача – Управління Пенсійного фонду України у Гагарінському районі м. Севастополя – в судове засідання не з’явився, надав заяву про розгляд справи у відсутність представника, позовні вимоги підтримав;

представника відповідача – Відкритого акціонерного товариства “Севастопольський маяк” - в судове засідання не з'явився, про причину неявки суд не повідомив, про час та місце судового засідання повідомлений встановленим законом порядку,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України у Гагарінському районі міста Севастополя до Відкритого акціонерного товариства “Севастопольський маяк” про стягнення заборгованості, –

В С Т А Н О В И В :

У червні 2013 року Управління Пенсійного фонду України у Гагарінському районі міста Севастополя (далі - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з позовом до Відкритого акціонерного товариства “Севастопольський маяк” (далі - відповідач) про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пільгових пенсій у розмірі 181 201 гривень 94 копійці.

Позов обґрунтовано тим, що Відкрите акціонерне товариство “Севастопольський маяк” не перерахувало кошти в рахунок сплати відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за період з грудня 2011 року по грудень 2012 року за списком № 2.

Несплачена сума боргу відповідача складає 181 201 гривень 94 копійки.

Представник позивача в судове засідання не з’явився, про час слухання справи повідомлявся належним чином, надав до суду заяву з проханням розглянути справу за відсутністю представника позивача, зазначив, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

Представника відповідача в судове засідання не з’явився, повідомлявся встановленим законом порядку, причин неявки суду не повідомив, заперечень на позов не надіслав.

Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з’ясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі статті 128 КАС України розглядати справу за відсутністю представника позивача та відповідача.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши доказів в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб’єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції – переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Пунктом 7 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено коло суб'єктів владних повноважень, до яких віднесено орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011р., № 384/2011 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).

Згідно з пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.05.2002 за № 442/6730,(далі- Положення про Управління Фонду) управління Пенсійного фонду України (далі - Фонд) у районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах (далі - Управління) є органами Фонду, підпорядкованими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - регіональні управління), що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.

Відповідно до підпункту 5 пункту 2.2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, останнє, відповідно до покладених на нього завдань, контролює дотримання платниками єдиного внеску вимог законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску надходження страхових внесків, єдиного внеску та інших платежів до Фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності нарахування та сплати страхових внесків, єдиного внеску, призначення (перерахунку) і виплати пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, цільового використання коштів Фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.

Отже, контроль за правильним нарахуванням, своєчасним та повним перерахуванням та надходженням єдиного внеску та інших платежів здійснюється органами Пенсійного фонду.

Таким чином, Управління Пенсійного фонду України у Гагарінському районі м. Севастополя, реалізуючі свої завдання та функції в правовідносинах з фізичними та юридичними особами виступає як суб’єкт владних повноважень, який здійснює владну компетенцію.

Компетенцію адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ визначено статтею 17 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з пунктом 5 частини 1 якої компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Із зазначених підстав спір, що виникає між фізичним, юридичними особами та органами Пенсійного фонду України, у тому числі стосовно відшкодування витрат на виплату пільгових пенсій, являється публічно правовим та має розглядатися в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до частини 1 та 2 статті 5 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” № 1058-ІV від 09.07.2003 року (далі –Закон) всі відносини, які виникають між суб’єктами системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування регулюються виключно зазначеним законом, яким також визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками, організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.

Згідно з п.1 частини 1 статті 14 Закону страхувальниками визнаються роботодавці підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Частиною 1 статті 15 Закону визначено, що платниками страхових внесків є страхувальники, зазначені у статті 14 Закону.

Судом встановлено, що Відкрите акціонерне товариство “Севастопольський маяк” являється юридичною особою, зареєстрованою 05.05.1994 року, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб ті фізичних осіб-підприємців, код ЄДРПОУ 14308813.

Таким чином, Відкрите акціонерне товариство “Севастопольський маяк” являється страхувальником та платником страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст.8 Закону України "Про пенсійне забезпечення" виплата пенсій здійснюється з коштів ПФУ.

Відшкодуванню підлягають витрати ПФУ на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в частині пенсій, призначених згідно п.п. "а" (за списком № 1) та п.п "б" (за списком № 2) ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення"

Відповідно до розділу 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Згідно пункту 6.1. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663 відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах:

а) для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Відповідно до пункту 6.4. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Згідно з пунктом 6.8. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663, підприємства щомісяця до 25 числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомлені місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Судом встановлено, що відповідно до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України " Про пенсійне забезпечення " за період з грудня 2011 року по грудень 2012 року, ВАТ “Севастопольський маяк” зобов’язано відшкодувати УПФУ у Гагарінському районі м. Севастополя фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсії на суму 181 201,94 гривень.

В порушенням п. 6.8 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663 відповідач не перерахував в належні строки зобов’язання по пільговим пенсіям, тому сума відшкодування з грудня 2011 року по грудень 2012 року підлягає стягненню з відповідача.

Наявність заборгованості по відшкодуванню пільгових пенсій у ВАТ “Севастопольський маяк” підтверджується розрахунком позовних вимог по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з грудня 2011 року по грудень 2012 року в сумі 181 201,94 гривні.

Судом встановлено, що постановою Господарського суду м. Севастополя від 02.12.2005 Відкрите акціонерне товариство «Севастопольський маяк» (далі - ВАТ «Севастопольський маяк») визнано банкрутом і відкрито ліквідаційну процедуру. Ухвалою Господарського суду м. Севастополя від 20.04.2007 провадження у справі зупинено до зняття арештів з активів ВАТ «Севастопольський маяк».

Позивачем на адресу відповідача надіслано повідомлення від 18 січня 2013 року № 276/2/03-22 з розрахунками фактичних витрат та виплату та доставку пенсій.

Також ВАТ «Севастопольський Маяк» 13.05.2013 був направлений акт звірки кредиторських вимог розрахунків сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах по Списку № 2 за період з грудня 2011 року по грудень 2012 року з повідомленням за вих. №2399/03-16. Акт звірки розрахунків № 771 був узгоджений ліквідатором та з повідомленням від 16.05.2013 № 500/061 направлений на адресу Управління.

Таким чином, сума заборгованості відповідача їм узгоджена та її розмір не заперечується.

З врахуванням зазначеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, а сума заборгованості у розмірі 181 201 грн. 94 коп. підлягає стягненню з Відкритого акціонерного товариства “Севастопольський маяк” на користь Управління Пенсійного фонду України у Гагарінському районі м. Севастополя.

Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, і відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.

Керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, –

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити у повному обсязі.

2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства “Севастопольський маяк” (99053, м. Севастополь, вул. Фіолентовське шосе, 1; ЄДРПОУ 14308813, р/р 26003317099001, СФ КБ “Приватбанк”, МФО 324935) на користь Управління Пенсійного фонду України у Гагарінському районі м. Севастополя (юридична адреса: 99059, м.Севастополь, пр.Героїв Сталінграду, 56, ЄДРПОУ 22275002, р/р 25609300351731, ТОБО № 10011/0267 філії Кримське республіканське управління АТ “Ощадбанк”, МФО 324805) заборгованість по фактичним витратам на виплату і доставку пільгових пенсій за період з грудня 2011 року по грудень 2012 року у сумі 181 201 грн. 94 коп. (сто вісімдесят одна тисяча двісті одна гривня дев'яносто чотирі копійки).

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Севастополя протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Александров О.Ю.