Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 червня 2013 р. Справа №805/6479/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Загацької Т.В.
при секретарі Телешові В.О.
за участю:
представника позивача Ткаченко Ю.М.,
представника відповідача Бичкова О.Є.
розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до публічного акціонерного товариства «Авдіївський коксохімічний завод» про стягнення адміністративно - господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць у розмірі 5266652,47 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, звернулось до суду з адміністративним позовом до публічного акціонерного товариства «Авдіївський коксохімічний завод» про стягнення адміністративно - господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2012 році у загальному розмірі 5266652,47 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що як свідчить звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2012 рік, який був наданий публічним акціонерним товариством «Авдіївський коксохімічний завод», середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу відповідача становила 4173 осіб. Таким чином, згідно ч.1 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» у відповідача у 2012 році повинно бути працевлаштовано 167 інвалідів, а фактично працювало 72 інваліда.
Отже, у відповідності до приписів законодавства, відповідач не виконав норматив по створенню 95 робочих місць по працевлаштуванню інвалідів.
Згідно розрахунку позивача сума адміністративно - господарських санкцій за невиконання відповідачем нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2012 році, складає 5255091,25 грн. Станом на 26.04.2013 року сума нарахованої пені складає 11561,22 грн.
На підставі вищезазначеного, позивач просив суд стягнути з публічного акціонерного товариства «Авдіївський коксохімічний завод» адміністративно - господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2012 році у загальному розмірі 5266652,47 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.
Відповідач в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі, надав заперечення, згідно яких вказав, що ним була включена до колективного договору на 2012 рік норма, яка передбачає обов'язок адміністрації по працевлаштуванню інвалідів. Прийняті на себе обов'язки виконуються адміністрацією публічного акціонерного товариства «Авдіївський коксохімічний завод» у повному обсязі, про що свідчить акт виконання умов колективного договору на 2012 рік. Відповідач також вказує на те, що ним були прийняті усі заходи для працевлаштування інвалідів. Обов'язок відповідача щодо створення робочих місць не супроводжується його обов'язком займатися пошуком інвалідів для працевлаштування, а адміністративно - господарські санкції за незайняті інвалідами робочі місця не є обов'язковим платежем, а отже застосування санкцій є неправомірним, оскільки з боку відповідача відсутні правопорушення.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, позивач зареєстрований як юридична особа 18.07.1991 року виконавчим комітетом Донецької міської ради, ідентифікаційний код юридичної особи - 13492430, що підтверджується довідкою АА №703636 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.
21 лютого 2013 року відповідачем був наданий звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2012 рік. Згідно звіту в 2012 році на підприємстві відповідача працювало 4173 особи, з них 167 інвалідів повинні бути працевлаштовані на підприємстві. Фактично на підприємстві у 2012 році працювало 72 інваліда.
Як вбачається з матеріалів справи, у 2012 році публічне акціонерне товариство «Авдіївський коксохімічний завод» інформувало Авдіївський міський центр зайнятості про вакантні робочі місця для працевлаштування осіб з обмеженою працездатністю шляхом надання звітів про наявність вакансій форми № 3-ПН (а.с. 31-76).
Крім того, як було встановлено в судовому засіданні та підтверджується матеріалами справи, відповідачем на протязі 2012 року були прийняті наступні заходи щодо працевлаштування інвалідів: неодноразово направлялись листи до Управління праці та соціального захисту населення Авдіївської міської ради Донецької області з проханням направляти інвалідів для працевлаштування до публічного акціонерного товариства «Авдіївський коксохімічний завод» (а.с. 78-98); відповідач звертався до ТОВ АМТІ «Преодоление» ДООІ ВОІ «Спілка організацій інвалідів України» з проханням направляти інвалідів для працевлаштування до публічного акціонерного товариства «Авдіївський коксохімічний завод», що підтверджується листом від 12.10.2012 року №05-1/14/3133; відповідачем направлялись листи безпосередньо на адресу інвалідів, які проживають у м. Авдіївці, із запрошенням для працевлаштування до публічного акціонерного товариства «Авдіївський коксохімічний завод» (а.с. 106-116).
Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що відповідачем на протязі 2012 року приймалися заходи щодо працевлаштування інвалідів на вакантні посади у підприємстві.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", законодавство про соціальну захищеність інвалідів в Україні складається з цього Закону та інших актів законодавства, що видаються відповідно до нього.
Так, згідно зі ст.17 цього Закону, метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.
Згідно зі ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі 4% від загальної чисельності працюючих.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань інваліда, наявних у нього професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико-соціальної експертизи.
Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі ст. 181 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
Отже, з положень Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» не вбачається, що обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів супроводжується його обов'язком займатись пошуком інвалідів для працевлаштування їх на створені робочі місця. Такий обов'язок статтею 18 зазначеного Закону покладено на органи виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, органи місцевого самоврядування, громадські організації інвалідів.
Нарахування адміністративно-господарських санкцій за незайняті інвалідами робочі місця є заходом впливу до правопорушника у сфері господарювання у зв'язку зі скоєнням правопорушення. Такі санкції не можуть застосовуватися у разі відсутності необхідної кількості працевлаштованих інвалідів, якщо при цьому суб'єкт господарювання вжив усіх передбачених Законом N 875-XII заходів для працевлаштування останніх, тобто коли у його діях відсутній склад правопорушення.
З огляду на вищезазначене, суд вважає, що відповідач вимоги закону виконав, та в його діях немає складу правопорушення.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до публічного акціонерного товариства «Авдіївський коксохімічний завод» про стягнення адміністративно - господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць у розмірі 5266652,47 грн. є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 17-20, 69-72, 86, 94, 121, 158-163, 167, 185, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволені позову Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до публічного акціонерного товариства «Авдіївський коксохімічний завод» про стягнення адміністративно - господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць у розмірі 5266652,47 грн. - відмовити.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті в нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 26.06.2013 року, постанова в повному обсязі буде виготовлена 27.06.2013 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Суддя Загацька Т. В.